Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι ψυχαναγκαστικος , βλεπω τεντωμενο φιλαμεντ και κανω μπλοζον να του δωσω μποσικα...παρολο που ξερω οτι δεν θα γινει μαλακια...δυο εκτυπωσεις που τις αφησα μονες τους γυρισα και τις βρηκα ετοιμες και σωστες.

 

Θελω να βρω κατι που να βοηθαει το φιλαμεντ να ρολλαρει πιο ευκολα..να μην χρειαζεται ο extruder να τραβηξει ιδιαιτερα..με το παραμικρο τραβηγμα ..να ρολλαρει το φιλαμεντ αερα-πατερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εγω ειμαι ψυχαναγκαστικος , βλεπω τεντωμενο φιλαμεντ και κανω μπλοζον να του δωσω μποσικα...παρολο που ξερω οτι δεν θα γινει μαλακια...δυο εκτυπωσεις που τις αφησα μονες τους γυρισα και τις βρηκα ετοιμες και σωστες.

 

Θελω να βρω κατι που να βοηθαει το φιλαμεντ να ρολλαρει πιο ευκολα..να μην χρειαζεται ο extruder να τραβηξει ιδιαιτερα..με το παραμικρο τραβηγμα ..να ρολλαρει το φιλαμεντ αερα-πατερα :)

Και εγώ τώρα ψάχνω κάτι σαν αυτό παραπάνω αλλά να περνει ρουλεμάν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω έτσι όπως φαίνεται στη φωτο και δεν έχει πρόβλημα στις εκτυπώσεις.

Αν και για τα συγκεκριμένα αρμς υπάρχει και ένα οριζόντιο brace, δεν το έχω τυπώσει αφού ούτως ή άλλως είναι αρκετά σταθερό

post-51430-0-41007000-1499880715_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως οσο λιγοτερο ειναι το βαρος στους αξονες χ και ψ τοσο ποιο σταθερη ειναι η αποδοση του εκτυπωτη. Απο την αλλη και να εχεις κατω το νημα ειδικα οταν ειναι γεματη η κουλουρα δημιουργει μεγαλες τριβες(δεν φαινεται να δημιουργει προβλημα αλλα και μονο που το ξερω με ενοχλει :P. Του δικου μου του εκανα σπιτακι και εχω βαλει το νημα πανω στην σκεπη, πολυ καλη λυση, επομενο βημα να προστατεψω το νημα απο την υγρασια.

 

https://photos.app.goo.gl/hUSKa8IZUTRGSoqk2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια μερικες "χρηστικες" ερωτησεις...

 

Τυπωνω τον darth vader σε κομματια , και η ερωτηση φυσικα αφορα οποιαδηποτε περιπτωση εχει σχεση με κομματια..

 

1. Πως κολανε?Διαβαζω δεξια και αριστερα για "acetone" ...που στο κερατο βρισκουμε? καθαριστικο νυχιων?ή καποια αλλη μορφη?

2.Γυαλοχαρτο...ενα απο τα κομματια.."πεταξε" μια γραμμη φιλαμεντ..οχι κατι τραγικο...θελω να το "παρω" λιγο πριν κοληθει καποια στιγμη...γυαλοχαρτο?συγκεκριμενου τυπου?

 

θενκς

 

@drbalm

 

κατι τετοιο οραματιζομουν ...μια κατασκευη ωστε το spool να ναι ψηλα αλλα οχι πανω στο frame του εκτυπωτη..γιατι οσο ναναι οταν ειναι χαμηλα...δημιουργει επιπλεον "απαιτησεις" απο τον extruder ωστε να τραβηχτει απο αυτον...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε παιδια μερικες "χρηστικες" ερωτησεις...

 

Τυπωνω τον darth vader σε κομματια , και η ερωτηση φυσικα αφορα οποιαδηποτε περιπτωση εχει σχεση με κομματια..

 

1. Πως κολανε?Διαβαζω δεξια και αριστερα για "acetone" ...που στο κερατο βρισκουμε? καθαριστικο νυχιων?ή καποια αλλη μορφη?

2.Γυαλοχαρτο...ενα απο τα κομματια.."πεταξε" μια γραμμη φιλαμεντ..οχι κατι τραγικο...θελω να το "παρω" λιγο πριν κοληθει καποια στιγμη...γυαλοχαρτο?συγκεκριμενου τυπου?

 

θενκς

 

@drbalm

 

κατι τετοιο οραματιζομουν ...μια κατασκευη ωστε το spool να ναι ψηλα αλλα οχι πανω στο frame του εκτυπωτη..γιατι οσο ναναι οταν ειναι χαμηλα...δημιουργει επιπλεον "απαιτησεις" απο τον extruder ωστε να τραβηχτει απο αυτον...

Για κόλλημα κοίτα κάποια κόλλα στιγμής, τι acetone είναι για τι abs

Για γιαλό χαρτο πάρε γιαλοχαρτα νερού, αν θέλεις να τι κάνεις τέλειος λείο ξεκινά από νούμερο 400 και φτάσε έως 800 η 1000,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το accetone μπορεί να μην "φτιάχνει" την μούρη του PLA όπως του ABS, αλλά από ότι λένε κάνει μια χαρά δουλειά στο κόλλημα. Ναι, ακόμα και του ABS.

Δές εδώ στην αρχή που κολλάει 2 κομμάτια και μετά γύρω στο 3:χχ που προσπαθεί να τα ξεκολλήσει...

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα οκ , δεν θα το κανουμε και breaking bad εδω περα :)

Θα τσιμπησω μια logo και ενα γυαλοχαρτο , να τελειωνουμε ...ο vader ειναι στα τελειωματα....και πρεπει να κολληθει ! :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοιμος και ο vader ...

 

https://www.dropbox.com/s/zhr8ui0b50zkyg2/20170714_012310.jpg?dl=0

 

Tα κολληματα δεν πηγανε και παρα πολυ καλα...ολα μεχρι το κεφαλι και το κατω μερος του κρανους ειχανε λιγο πολυ καλη εφαρμογη.

Το πανω μερος του κρανους γαμηθηκε οπως λεμε και στο χωριο μου...Δεν ειχε καλη εφαρμογη..αφηνε κενα..και μπρος και πισω..(Κυριως γιατι γαμηθηκε κατα καποιον τροπο το πρωτο layer και ενα μικρο μερος του δεν ηταν καλα κολλημενο κατα την διαρκεια της εκτυπωσης...που αν και δεν ξεκολησε ποτε τελειως..προφανως δημιουργησε καποιο shrinking και δεν εφαρμοζε καλα μετα)

Παλεψα να το γεμισω με φιλαμεντ..το αποτελεσμα δεν μου αρεσε...Στο τελος του κολησα μια λεπτη λωριδα χαρτιου..το τιγκαρα στην λογκο...και ολα μια χαρα..

Εμφανισιακα και παλι δεν λεει πολλα..αλλα οκ , αν μου γυρισει το ματι καμμια μερα ισως παρω σπρει μαυρο και το βαψω..λιγοτερο ασχημα θα δειχνει...

Νταξ δοκιμες κανουμε..θα βελτιωθουμε :)

 

Τεσπα..ας μιλησουμε για bridging / supports.Δεν εχω καταλαβει ρε διαολε ποτε μπορει να κανει bridging και να αποφυγω τα supports...

Π.χ. στον YODA στην παραπανω φωτο , ηθελε μονο στο πηγουνι support ενω στα αυτια του..στην ακρη που κανει ενα τσακ..σαν μικρο overhang το bridg-αρε και δεν χρειαστηκε κατι εκει.

 

Τελικα , υπαρχει καποιος "εμπειρικος κανονας" ?

Π.χ. στις παρακατω φωτος εχω ενα ανθρωπακι προφιλ/ανφας

 

https://www.dropbox.com/s/hzr4qzil8e85co5/humanoid.PNG?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/esy6s6687ej9npi/humanoid2.PNG?dl=0

 

Δεν μπορω να αποφασισω αν θελει supports ή οχι .Αν "παιξω" τα layers δειχνει οτι παιζει στα ορια του bridging..

Αν ενεργοποιησω supports...βαζει στον καβαλο , στα χερια , στα αυτια , στον σβερκο...Να ξεκινησω εκτυπωση και να δω τι θα γινει?Χασιμο χρονου και φιλαμεντ...

 

Yπαρχει καποιος σιγουρος τροπος να ξερουμε?Υπαρχει στο cura καποιος πιο manual τροπος να παιξεις με τα supports (να βαζεις στην ουσια)  ή μονο ο,τι υπαρχει στις ρυθμισεις?

 

ΥΓ : δεν μπορω να δωσω το μοντελο του ανθρωπακιου , γιατι ειναι ενος φιλου μου και το εμπορευεται...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από όσο έχω διαβάσει

Brigding είναι όταν πάρεις να ενώσει 2 κομμάτια στον αέρα (πχ μια γέφυρα)

Αυτό που λες εσύ για τα αυτιά πχ είναι το overhang από πόσες μοίρες και μετά δεν μπορεί να βάλει υλικό για να φτιάξει κάτι στο μοντέλο

 

Συνήθως λένε αν η γωνία υπερβαίνει της 45 μοίρες να μπαίνει support εξαρτάται και από το μοντέλο βέβαια,

 

Στο thingiverse.com οι περισσότεροι γράφουν στις ρυθμίσεις αν θέλει η όχι support, στο ανθρωπάκι που έχεις μια λύση είναι scale down αρκετά και δοκιμαστικη εκτύπωση

 

 

Το cura από όσο ξέρω δεν έχει custom support (το s3d έχει σίγουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στο ανθρωπάκι που έχεις μια λύση είναι scale down αρκετά και δοκιμαστικη εκτύπωση

 

 

Το cura από όσο ξέρω δεν έχει custom support (το s3d έχει σίγουρα)

 

Αυτο ειναι μια πολυ καλη λυση...scale down τουλαχιστον να φτασει στα επιμαχα σημεια συντομα..

 

Σκεφτομαι να τσεκαρω ποιο απο τα προγραμματα 1ον εχει custom supports 2ον να τα ενσωματωνει στο μοντελο.

Το simplify3d λιγο πριν που το δοκιμαζα ενω εχει custom supports..δεν τα ενσωματωνει στο μοντελο ωστε να το κανεις export μαζι με αυτα και να το φορτωσεις στο cura.

Θα δω και τα υπολοιπα προγραμματα αυριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο ειναι μια πολυ καλη λυση...scale down τουλαχιστον να φτασει στα επιμαχα σημεια συντομα..

 

Σκεφτομαι να τσεκαρω ποιο απο τα προγραμματα 1ον εχει custom supports 2ον να τα ενσωματωνει στο μοντελο.

Το simplify3d λιγο πριν που το δοκιμαζα ενω εχει custom supports..δεν τα ενσωματωνει στο μοντελο ωστε να το κανεις export μαζι με αυτα και να το φορτωσεις στο cura.

Θα δω και τα υπολοιπα προγραμματα αυριο...

το s3d το κανεις μια και καλη export σε gcode , για πιο λογο θελεις να το ανοιξεις και στο cura?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βαζω παρπανω ινφιλλ αρχιζει και δεν απλωνει σωστα τα κανει σαλατα

 

στο 20% με 40 ταχυτητα ολα οκ δεν εχω θεματα ολα τυπωνονται οκ

 

τι παιζει οταν βαζεις παραπανω ινφιλλ?? θελει μεγαλυτερη ταχυτητα ?? θελει και καποια αλλη ρυθμιση ?

 

ποιο προγραμμα δουλευετε??  με αυτα που ηδη εχω cura kai repetier δεν μπορω να κανω config eeprom

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

βαζω παρπανω ινφιλλ αρχιζει και δεν απλωνει σωστα τα κανει σαλατα

 

στο 20% με 40 ταχυτητα ολα οκ δεν εχω θεματα ολα τυπωνονται οκ

 

τι παιζει οταν βαζεις παραπανω ινφιλλ?? θελει μεγαλυτερη ταχυτητα ?? θελει και καποια αλλη ρυθμιση ?

 

ποιο προγραμμα δουλευετε?? με αυτα που ηδη εχω cura kai repetier δεν μπορω να κανω config eeprom

Προς το παρών μόνο cura δουλεύω 2,6(ούτε καν την τελευταία έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...