Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαίρετε,αρχάριος στο 3d printing  ψάχνω τον 1ο μου τρισδιάστατο εκτυπωτή,είδα αρκετά βίντεο και διαπίστωσα πως έχει πολλές παραμέτρους και  αρκετή γνώση και σίγουρα πολύ υπομονή για να ξεκινήσει κάποιος σωστες εκτυπώσεις,θα ήθελα κάποιες προτάσεις μοντέλων και γενικά πως επιβάλλεται να ξεκινήσω,με φτηνό μηχάνημα η πιο ακριβό;ανοιχτού τύπου η κλειστού;pla η abs;εκτυπωτές ριτηνης δεν με ενδιαφέρουν για αρχή, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasblues21 είπε

Χαίρετε,αρχάριος στο 3d printing  ψάχνω τον 1ο μου τρισδιάστατο εκτυπωτή,είδα αρκετά βίντεο και διαπίστωσα πως έχει πολλές παραμέτρους και  αρκετή γνώση και σίγουρα πολύ υπομονή για να ξεκινήσει κάποιος σωστες εκτυπώσεις,θα ήθελα κάποιες προτάσεις μοντέλων και γενικά πως επιβάλλεται να ξεκινήσω,με φτηνό μηχάνημα η πιο ακριβό;ανοιχτού τύπου η κλειστού;pla η abs;εκτυπωτές ριτηνης δεν με ενδιαφέρουν για αρχή, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

 

 

 

 

 

γιατί χρήσει τον θέλεις ? και πόσα λ7 διαθέτεις να δώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostasblues21 είπε

Χαίρετε,αρχάριος στο 3d printing  ψάχνω τον 1ο μου τρισδιάστατο εκτυπωτή,είδα αρκετά βίντεο και διαπίστωσα πως έχει πολλές παραμέτρους και  αρκετή γνώση και σίγουρα πολύ υπομονή για να ξεκινήσει κάποιος σωστες εκτυπώσεις,θα ήθελα κάποιες προτάσεις μοντέλων και γενικά πως επιβάλλεται να ξεκινήσω,με φτηνό μηχάνημα η πιο ακριβό;ανοιχτού τύπου η κλειστού;pla η abs;εκτυπωτές ριτηνης δεν με ενδιαφέρουν για αρχή, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

 

 

 

 

 

Προτεινω να παρεις εναν Ender 3 V2.

250 ευρω πανω κατω. Ειναι για ερασιτεχνικη ΚΑΙ επαγγελματικη χρηση.

Πλαστικο ξεκινα με PLA. 

Και θελει λιγο διαβασμα πριν ξεκινησεις να ασχολεισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostasblues21 είπε

Χαίρετε,αρχάριος στο 3d printing  ψάχνω τον 1ο μου τρισδιάστατο εκτυπωτή,είδα αρκετά βίντεο και διαπίστωσα πως έχει πολλές παραμέτρους και  αρκετή γνώση και σίγουρα πολύ υπομονή για να ξεκινήσει κάποιος σωστες εκτυπώσεις

Εγώ όταν πάντως όταν ξεκίνησα δεν είχα καμία γνώση, απλά τον συναρμολόγησα, είδα κάνα δυο βίντεο, τις οδηγίες που τον συνόδευαν κι όλα οκ. Δεν χρειάζεται καμιά γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostasblues21 είπε

Χαίρετε,τελικά παρήγγειλα τον ender 3 v2,να βάλω μαγνητικό στο bed η να αφήσω το γυαλί;

μην πειράζεις τίποτα.....κάνε αρκετές εκτυπωσεις και βλέπεις ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε,μια ερώτηση γιατί όλο αποτυχίες έχω,όταν κανουμε bed leveling ο διακόπτης του άξονα Ζ πρέπει να κάνει κλικ;δλδ να είναι πατημενος;το νήμα δεν στρώνει με τίποτα στο κρεβάτι  ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 3:03 ΜΜ, kostasblues21 είπε

Χαίρετε,μια ερώτηση γιατί όλο αποτυχίες έχω,όταν κανουμε bed leveling ο διακόπτης του άξονα Ζ πρέπει να κάνει κλικ;δλδ να είναι πατημενος;το νήμα δεν στρώνει με τίποτα στο κρεβάτι  ευχαριστώ 

Ναι ετσι πρεπει. Οταν ειναι πατημενος ο διακοπτης ,το nozzle πρεπει να ειναι σχεδον πανω στο bed. Κανε το κλασσικο με το φυλλο Α4 οπου πρεπει να περναει με το ζορι αναμεσα στο bed και το nozzle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στον Anet a8 έχω κάνει bed leveling στο περίπου και όταν ξεκινάει η εκτύπωση και φτιάχνει το skirt  στρίβω με το χέρι τα Z motors τόσο ;ώστε να έρθει ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο βήμα είναι το BLTouch.

Εγώ το έβαλα λίγο μετά που πήρα την Anetα και ησύχασα. Bed leveling κάνω μόνο όταν λύνω την μύτη, ούτε γιατί άλλαξα filament, ούτε καν γιατί έβαλα PEI ή γυαλί στο heat bed. Δηλαδή κάθε 5-6 μήνες και βασικά δεν είναι bed leveling, είναι καλιμπράρισμα ύψους μεταξύ Bltouch και μύτης, 3 λεπτά συγκεκριμένης διαδικασίας και τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,έβαλα  τα after market ελατήρια αν βάλω και το bl touch θα πρέπει να αλλάξω firmware ;για το bed leveling  αγόρασα filer απλά λόγω δουλειάς δεν βρήκα χρόνο.

Επεξ/σία από kostasblues21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2023 στις 4:33 ΜΜ, kostasblues21 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,έβαλα  τα after market ελατήρια αν βάλω και το bl touch θα πρέπει να αλλάξω firmware ;για το bed leveling  αγόρασα filer απλά λόγω δουλειάς δεν βρήκα χρόνο.

Ender 3 ... δεν ξέρω.

Εάν έχεις Marlin σίγουρα χρειάζεται ενεργοποίηση και κάποιες παραμετροποιήσεις. Κάτι έχουμε γράψει εδώ στο παρελθόν αλλά θα βρεις και πολύ πληροφορία στο youtube.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...