Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά τα έκανα όλα.. temp tower, flow rate test και retraction test.

Σε όλα η εργοστασιακή ρύθμιση δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα σε θερμοκρασία 210 βαθμών, όπως το είχα και στις εκτυπώσεις Μ. 

Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση πέραν της στήριξης, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω ώστε όταν ξεκινάει να τυπώνει από σημείο να έχει από κάτω καλύτερη στήριξη και δεν μπορώ να βρω και κάτι στο ίντερνετ πάνω σε αυτή.

Αν δείτε και την εικόνα του slicer λίγο πιο πάνω τα δύο δόντια της φιγούρας στην ουσία δεν έχουν από κάτω καμία στήριξη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, zacharias99 said:

Τελικά τα έκανα όλα.. temp tower, flow rate test και retraction test.

Σε όλα η εργοστασιακή ρύθμιση δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα σε θερμοκρασία 210 βαθμών, όπως το είχα και στις εκτυπώσεις Μ. 

Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση πέραν της στήριξης, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω ώστε όταν ξεκινάει να τυπώνει από σημείο να έχει από κάτω καλύτερη στήριξη και δεν μπορώ να βρω και κάτι στο ίντερνετ πάνω σε αυτή.

Αν δείτε και την εικόνα του slicer λίγο πιο πάνω τα δύο δόντια της φιγούρας στην ουσία δεν έχουν από κάτω καμία στήριξη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο 😕

πρεπει στα σαπορτ να ρυθμισεις την αποσταση μεταξυ της εκτυπωσης και του σαπορτ.Μηπως ειναι πιο μακρυα απ`οτι πρεπει??Τσεκαρε το top interface spacing

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, alldaynews said:

πρεπει στα σαπορτ να ρυθμισεις την αποσταση μεταξυ της εκτυπωσης και του σαπορτ.Μηπως ειναι πιο μακρυα απ`οτι πρεπει??Τσεκαρε το top interface spacing

 

Το έχω ελέγξει και αυτό δυστυχώς. Με layer height 0.1 έχω βάλει το spacing επίσης 0.1 που αποτι διάβασα είναι πάρα πολύ κοντά σε σχέση με το 0.2 που βάζει εργοστασιακα το slicer για τον εκτυπωτή μου... Τι να πω. Θα το ψάξω κιαλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, zacharias99 said:

Το έχω ελέγξει και αυτό δυστυχώς. Με layer height 0.1 έχω βάλει το spacing επίσης 0.1 που αποτι διάβασα είναι πάρα πολύ κοντά σε σχέση με το 0.2 που βάζει εργοστασιακα το slicer για τον εκτυπωτή μου... Τι να πω. Θα το ψάξω κιαλλο 

θελει δοκιμες αλλα αυξησε το spacing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χρησιμοποιουσα για να κολλαει η εκτυπωση, λακ στη γυαλινη επιφανεια. Ειχα μια 10ετιας που ειχα τσιμπησει απο τη μανα μου και μου τελειωσε. Πηρα 2 αλλες (η μια ιδια και με αυτη που ειχα) και δε κολλανε οι εκτυπωσεις η γενικα δυσκολευονται αρκετα. Τι φαση; Φλωρεψανε τις λακ; Τι μπορω να χρησιμοποιησω εναλλακτικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Dantε said:

Χρησιμοποιουσα για να κολλαει η εκτυπωση, λακ στη γυαλινη επιφανεια. Ειχα μια 10ετιας που ειχα τσιμπησει απο τη μανα μου και μου τελειωσε. Πηρα 2 αλλες (η μια ιδια και με αυτη που ειχα) και δε κολλανε οι εκτυπωσεις η γενικα δυσκολευονται αρκετα. Τι φαση; Φλωρεψανε τις λακ; Τι μπορω να χρησιμοποιησω εναλλακτικα;

κολλα στικ.Τι θερμοκρασια βαζεις στο bed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Dantε said:

Χρησιμοποιουσα για να κολλαει η εκτυπωση, λακ στη γυαλινη επιφανεια. Ειχα μια 10ετιας που ειχα τσιμπησει απο τη μανα μου και μου τελειωσε. Πηρα 2 αλλες (η μια ιδια και με αυτη που ειχα) και δε κολλανε οι εκτυπωσεις η γενικα δυσκολευονται αρκετα. Τι φαση; Φλωρεψανε τις λακ; Τι μπορω να χρησιμοποιησω εναλλακτικα;

γιατί δε βάζεις ένα PEI φύλλο η ένα builtltak αυτοκολλητο ???χρονια ειχα builtακ σε επιφανεια τζαμιου και δουλευε μια χαρα

τώρα που έχω 6χιλ κρεβάτι έχω αυτό  https://www.temu.com/ul/kuiper/un9.html?subj=goods-un&_bg_fs=1&_p_jump_id=894&_x_vst_scene=adg&goods_id=601099522340978&sku_id=17592241304480&adg_ctx=a-2e8845cb~c-088b9421~f-3c59cb42&_x_ads_sub_channel=shopping&_p_rfs=1&_x_ns_prz_type=3&_x_ns_sku_id=17592241304480&mrk_rec=1&_x_ads_channel=google&_x_gmc_account=772005384&_x_login_type=Google&_x_ads_account=6217438245&_x_ads_set=21094079177&_x_ads_id=158446833486&_x_ads_creative_id=693380981438&_x_ns_source=g&_x_ns_gclid=CjwKCAjw8diwBhAbEiwA7i_sJa_POptj_snpKHn7BObWcS8hGkroOKFrYBB9Ium3Sgxj8CylHhTqlRoCH_sQAvD_BwE&_x_ns_placement=&_x_ns_match_type=&_x_ns_ad_position=&_x_ns_product_id=772005384-en-17592241304480&_x_ns_target=&_x_ns_devicemodel=&_x_ns_wbraid=Cj8KCQjw8diwBhDHARIuAOCAvOAD2aYiLN1NkCZTS1Zn5INtHdAo-YMUG_KgoGuDuBMohCIvfnp2oLhxSxoCYI8&_x_ns_gbraid=0AAAAAo4mICEV-O0desGYvRUt2Q4AJYDfv&_x_ns_targetid=pla-2282264436925&gad_source=1&gbraid=0AAAAAo4mICEV-O0desGYvRUt2Q4AJYDfv&gclid=CjwKCAjw8diwBhAbEiwA7i_sJa_POptj_snpKHn7BObWcS8hGkroOKFrYBB9Ium3Sgxj8CylHhTqlRoCH_sQAvD_BwE

δεν έχω βάλει τη μαγνητική επιφάνεια το έχω πιάσει με τσιμπιδακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, alldaynews είπε

κολλα στικ.Τι θερμοκρασια βαζεις στο bed?

Με PETG που βγαζω τωρα το εχω στους 65. Επειδη εκανα και bed leveling ειχα ξεχασει οτι θελει αρκετα σφιχτο στο δικο μου. Τωρα που το εσφιξα ειναι καλυτερα. Αλλα οντως με τις νεες λακ δε κολλαει το ιδιο. Δηλαδη με τη παλια ακομα και χαλαρα να ειχα το level, παλι κολλαγε.

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

Χμ, καλη λυση το ΡΕΙ. Αυτο ποσο καιρο κραταει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Με PETG που βγαζω τωρα το εχω στους 65. Επειδη εκανα και bed leveling ειχα ξεχασει οτι θελει αρκετα σφιχτο στο δικο μου. Τωρα που το εσφιξα ειναι καλυτερα. Αλλα οντως με τις νεες λακ δε κολλαει το ιδιο. Δηλαδη με τη παλια ακομα και χαλαρα να ειχα το level, παλι κολλαγε.

Χμ, καλη λυση το ΡΕΙ. Αυτο ποσο καιρο κραταει;

αθανατο αν ειναι καλης ποιοτητας και δεν το χαραξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dantε said:

Με PETG που βγαζω τωρα το εχω στους 65. Επειδη εκανα και bed leveling ειχα ξεχασει οτι θελει αρκετα σφιχτο στο δικο μου. Τωρα που το εσφιξα ειναι καλυτερα. Αλλα οντως με τις νεες λακ δε κολλαει το ιδιο. Δηλαδη με τη παλια ακομα και χαλαρα να ειχα το level, παλι κολλαγε.

Χμ, καλη λυση το ΡΕΙ. Αυτο ποσο καιρο κραταει;

2 χρονια το εχω και χρησιμοποιειται και απο τις 2 πλευρες........ουτε λακ ουτε κολλες τιποτα  απλα σωστη θερμοκρασια κρεβατιου.....πολλες φορες μπορει εμεις να το βαζουμε 55 η 60 αλλα να μην ειναι γιατι διαβαζει απο κατω απο το κρεβατι και χρειαζεται 5 η 10 λεπτα παραπανω για να σταθεροποιηθει η να μην εχει γινει PID tune sto bed και να εχει διακυμανσεις καινα μην ειναι σταθερη η θερμοκρσια εκει που θελουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 ώρες πριν, Dantε είπε

Χρησιμοποιουσα για να κολλαει η εκτυπωση, λακ στη γυαλινη επιφανεια. Ειχα μια 10ετιας που ειχα τσιμπησει απο τη μανα μου και μου τελειωσε. Πηρα 2 αλλες (η μια ιδια και με αυτη που ειχα) και δε κολλανε οι εκτυπωσεις η γενικα δυσκολευονται αρκετα. Τι φαση; Φλωρεψανε τις λακ; Τι μπορω να χρησιμοποιησω εναλλακτικα;

Σε έναν που δουλεύω ακόμα με τζαμι η μόνη λακ που κάνει δουλειά (έχοντας δοκιμάσει πάνω από 10-12 διαφορετικές μάρκες) είναι η παρακάτω

https://www.google.com/search?q=pantene+lak&client=firefox-b-m&sca_esv=e76f17f54d7fb754&tbm=isch&sxsrf=ACQVn0_kpvQgSfOlmycCXFBjXJzljhjrVQ:1712836390160&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwj64d_kjLqFAxWF2gIHHfQsDyMQ_AUIBigB&biw=414&bih=815#imgrc=X0GWsgEE9_0-CM

 

Επίσης αν κάνεις manual leveling ξανά κάνε κάνα έλεγχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Dantε said:

Με PETG που βγαζω τωρα το εχω στους 65. Επειδη εκανα και bed leveling ειχα ξεχασει οτι θελει αρκετα σφιχτο στο δικο μου. Τωρα που το εσφιξα ειναι καλυτερα. Αλλα οντως με τις νεες λακ δε κολλαει το ιδιο. Δηλαδη με τη παλια ακομα και χαλαρα να ειχα το level, παλι κολλαγε.

Χμ, καλη λυση το ΡΕΙ. Αυτο ποσο καιρο κραταει;

Οντως με Pei θα σωθεις και θα ξενοιασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Inuyasha said:

Σε έναν που δουλεύω ακόμα με τζαμι η μόνη λακ που κάνει δουλειά (έχοντας δοκιμάσει πάνω από 10-12 διαφορετικές μάρκες) είναι η παρακάτω

https://www.google.com/search?q=pantene+lak&client=firefox-b-m&sca_esv=e76f17f54d7fb754&tbm=isch&sxsrf=ACQVn0_kpvQgSfOlmycCXFBjXJzljhjrVQ:1712836390160&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwj64d_kjLqFAxWF2gIHHfQsDyMQ_AUIBigB&biw=414&bih=815#imgrc=X0GWsgEE9_0-CM

 

Επίσης αν κάνεις manual leveling ξανά κάνε κάνα έλεγχο

η λακ είναι ακριβή καθότι προϊόν για γυναίκες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

η λακ είναι ακριβή καθότι προϊόν για γυναίκες

 

Για αυτό έχει μείνει τζαμι μόνο σε έναν εκτυπωτή (am8)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostasbm είπε

η λακ είναι ακριβή καθότι προϊόν για γυναίκες

 

Καλα σε 4 χρονια που χρησιμοποιω λακ ,ενα μπουκαλι μου τελειωσε. Κόστος 5 ευρώ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...