Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! Ελπίζω να μην παραβιαζω κάποιον κανόνια του φόρουμ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος με 3d printer μπορεί να μου εκτυπώσει ένα πολύ απλό σχέδιο διαστάσεων περιπου 4Χ 10 για το οποίο έχω ήδη το template. Βασικά είναι ένα I/o shield μητρικής που έχει χαθεί.

Ιδανικά από Ηράκλειο Κρήτης, αλλιώς δε με νοιάζει μιας και το box είναι σχεδόν τσάμπα.

Όποιος μπορεί παρακαλώ να Μ στείλει pm με το κόστος εργασίας. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, Waterman said:

Στείλε μου το σχέδιο για να δω τι μπορώ να κάνω

Δυστυχώς είδα μόνο τώρα το post σου. Βρέθηκε όμως άλλο μέλος να μου το εκτυπώσει οπότε σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνομαι για αγορά πρώτου 3d printer, δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία.
Ποια είναι η γνώμη σάς για τον Ender 3 V3 KE και τον  Ender 3 V3 SE?
Κλείνω περισσότερο προς τον KE μίας και έρχεται με PEI surface, κlipper firmware και hotend σαν των Κ.
Εχει κάνεις κάποιον από τους 2 να μάς πει εντυπώσεις μίας και είναι σχετικά καινούρια μοντέλα?

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deu164 είπε

Καλησπέρα, ψάχνομαι για αγορά πρώτου 3d printer, δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία.
Ποια είναι η γνώμη σάς για τον Ender 3 V3 KE και τον  Ender 3 V3 SE?
Κλείνω περισσότερο προς τον KE μίας και έρχεται με PEI surface, κlipper firmware και hotend σαν των Κ.
Εχει κάνεις κάποιον από τους 2 να μάς πει εντυπώσεις μίας και είναι σχετικά καινούρια μοντέλα?

Θα ήθελες να μας πεις το budget σου έτσι ώστε να δούμε και κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Deu164 είπε

Κάπου στα 300

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω η Creality έχει τους καλύτερους εκτυπωτές μαζί με την Neptune ίσως.

2 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

άσε την creality μάζεψε λίγα ακόμα και πάρε κανένα prusa η bambu lab A1, P1P ότι άλλο σε λιγότερα χρήματα χαμένα λ7 γνώμη μου.

Αλλά συμφωνώ με τον Nemo. Εάν μπορέσεις να διαθέσεις λίγα παραπάνω κάν'το γιατί θα γλυτώσεις μελλοντική ταλαιπωρία. Έχω έναν Ender 3 S1 Pro και πλέον δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ για σημαντικά prints. 

Ενώ ο Prusa είναι σκύλος.

Για BambuLab δεν έχω άποψη αλλά ακούω καλά λόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον εχω ton Ender αλλα με αυτα που διαβαζω στην κοινοτητα οταν εχεις εντερ εισαι με ενα κατσαβιδι στο χερι.Εχω Elegoo Neptune 4 pro υπέρ ευχαριστημένος χωρις προβλήματα με μειονεκτημα το μικρο bed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικους σας βρισκω λιγο.

Ναι δεν ειναι plug n play συνηθως, αλλα απαξ και τον σεταρεις, δεν ασχολεισαι μετα.

Σε φιλο που εδωσα εναν Ender 3 πριν κανα δυο χρονια και δεν ειχε ιδεα απο 3d printing, εκτυπωνει απο τοτε απροβληματιστα και δε μου εχει πει κατι που να τον εχει δυσκολεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Υπερβολικους σας βρισκω λιγο.

Ναι δεν ειναι plug n play συνηθως, αλλα απαξ και τον σεταρεις, δεν ασχολεισαι μετα.

Σε φιλο που εδωσα εναν Ender 3 πριν κανα δυο χρονια και δεν ειχε ιδεα απο 3d printing, εκτυπωνει απο τοτε απροβληματιστα και δε μου εχει πει κατι που να τον εχει δυσκολεψει.

Αντιθέτως εγώ που είχα Ender 3v2 για 2 χρόνια, ήμουν από πάνω του συνέχεια γιατί κάποιο θέμα έβγαζε. Υπήρχαν όντως φορές που με σωστό bed leveling (ακόμα και με bltouch δεν ήταν πάντα τέλειο), αν εκτύπωνες back to back χωρίς να τον αφήσεις, τα πήγαινε καλά. Αλλά μετά από 2-3 μέρες αν έβαζες να εκτυπώσει, είχε απορρυθμιστεί και ήθελε πάλι σετάρισμα. Προσωπικά άντεξα υπερβολικά πολύ μαζί του, και τον έδωσα σε φίλο που ασχολείται πολύ περιστασιακά, οπότε για αυτόν δεν είναι θέμα να τον σετάρει πριν τυπώσει.

Πήγα πρόσφατα σε Bambu P1S, και είναι η μέρα με τη νύχτα. Καμία σχέση οι εκτυπωτές, η ταχύτητα εκτύπωσης, η ετοιμότητα, το AMS, και γενικά πολλά σκαλιά πάνω η ποιότητα. 80 ώρες εκτύπωσεις απροβλημάτιστες, και το μόνο θέμα που έβγαλε ήταν ένα σπασμένο filament μέσα στο AMS, το οποίο μέσα σε 5 λεπτά το έλυσα και το καθάρισα και ήταν πανέτοιμος για χρήση πάλι. Από τη μέρα που τον έστησα, δεν ξανάπιασα allen ή κατσαβίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντός ψάχνοντας και διαβάζοντας βλέπω ότι οι νέοι ender 3 έχουν αναβαθμιστεί αρκετά. Η περίπτωση του ΚΕ με auto Z offset με loadcell στο bed, auto leveling, linear x axis klipper,  dual cooling fans και διάφορα άλλα τον κάνουν ελκυστικό στη τιμή του.

Γι'αυτό ρώτησα μήπως έχει κάποιος εμπειρία με τα καινούρια μοντέλα να μάθω τι παίζει 

Τα προηγούμενα μοντέλα το τονίζω χωρίς να έχω ο ίδιος εμπειρία με βάση τα λεγόμενα αλλά και όσα μπορώ να δω και να καταλάβω από την ίδια τη κατασκευή όντος δεν μου ενέπνεαν εμπιστοσύνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Αντιθέτως εγώ που είχα Ender 3v2 για 2 χρόνια, ήμουν από πάνω του συνέχεια γιατί κάποιο θέμα έβγαζε. Υπήρχαν όντως φορές που με σωστό bed leveling (ακόμα και με bltouch δεν ήταν πάντα τέλειο), αν εκτύπωνες back to back χωρίς να τον αφήσεις, τα πήγαινε καλά. Αλλά μετά από 2-3 μέρες αν έβαζες να εκτυπώσει, είχε απορρυθμιστεί και ήθελε πάλι σετάρισμα. Προσωπικά άντεξα υπερβολικά πολύ μαζί του, και τον έδωσα σε φίλο που ασχολείται πολύ περιστασιακά, οπότε για αυτόν δεν είναι θέμα να τον σετάρει πριν τυπώσει.

Πήγα πρόσφατα σε Bambu P1S, και είναι η μέρα με τη νύχτα. Καμία σχέση οι εκτυπωτές, η ταχύτητα εκτύπωσης, η ετοιμότητα, το AMS, και γενικά πολλά σκαλιά πάνω η ποιότητα. 80 ώρες εκτύπωσεις απροβλημάτιστες, και το μόνο θέμα που έβγαλε ήταν ένα σπασμένο filament μέσα στο AMS, το οποίο μέσα σε 5 λεπτά το έλυσα και το καθάρισα και ήταν πανέτοιμος για χρήση πάλι. Από τη μέρα που τον έστησα, δεν ξανάπιασα allen ή κατσαβίδι...

Μου συγκρινεις εκτυπωτη των 150Ε με εναν των 900. Λογικο δεν ειναι το αποτελεσμα της συγκρισης;

Τα του bed leveling στον Ender ηταν κατι που ελυσα ευκολα με το που τον πηρα. Παξιμαδια στα ελατηρια.

Τετοιοι εκτυπωτες, δε θελω να φανω εξυπνακιας, αλλα ναι δεν ειναι για ολους. Εννοω οτι αν δε κατανοησεις 100% πως δουλευει , δε θα λυσεις ποτε τα προβληματα τους. Που συνηθως δεν εχουν και δυσκολες λυσεις. Και εγω εναν tarantula τον ειχα πουλησει γιατι ποτε δεν ειχα βρει λυση σε ενα θεμα που μου παρουσιαζε.

Επισης πολλοι πανε και τα σκανε για 100 αναβαθμισεις μαζεμενες και λογικο ειναι μετα να ειναι σχεδον αδυνατο να τον κανεις να δουλεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνοντας είδα ότι μόλις ανακοινώθηκε και επίσημα και ο Ender 3 V3 CoreXZ ο οποίος δείχνει αρκετά ενδιαφέρον κατασκευή
 

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2024 στις 10:03 ΠΜ, Dantε είπε

Μου συγκρινεις εκτυπωτη των 150Ε με εναν των 900. Λογικο δεν ειναι το αποτελεσμα της συγκρισης;

Τα του bed leveling στον Ender ηταν κατι που ελυσα ευκολα με το που τον πηρα. Παξιμαδια στα ελατηρια.

Τετοιοι εκτυπωτες, δε θελω να φανω εξυπνακιας, αλλα ναι δεν ειναι για ολους. Εννοω οτι αν δε κατανοησεις 100% πως δουλευει , δε θα λυσεις ποτε τα προβληματα τους. Που συνηθως δεν εχουν και δυσκολες λυσεις. Και εγω εναν tarantula τον ειχα πουλησει γιατι ποτε δεν ειχα βρει λυση σε ενα θεμα που μου παρουσιαζε.

Επισης πολλοι πανε και τα σκανε για 100 αναβαθμισεις μαζεμενες και λογικο ειναι μετα να ειναι σχεδον αδυνατο να τον κανεις να δουλεψει.

Καλησπέρα, προφανώς δε γνωριζόμαστε και προφανώς δε θέλω να συγκρίνω 2 ανόμοια πράγματα, όμως βέβαια δε παύουν να είναι και οι 2 3d printers, οπότε μια σύγκριση για την εμπειρία χρήσης μπορεί να γίνει, γιατί και οι 2 καταλήγουν στο ίδιο αποτέλεσμα εν τέλει, το εκτυπωμένο αντικείμενο.

Για τα πρακτικά, είμαι τεχνικός άνθρωπος, έχω μελετήσει και κατανοήσει όχι μόνο πως λειτουργούν σε μηχανολογικό επίπεδο, αλλά και σε προγραμματιστικό. Έχω ασχοληθεί και με τα εναλλακτικά firmwares πέραν του Marlin, έχω μοντάρει τον printer μου κλπ. Αλλά όλα αυτά δεν αλλάζουν το γεγονός ότι πρόκειται για έναν printer που δουλεύει στο manual σε όλα του, ακόμα και για το bed leveling. Άρα υπάρχουν συνέχεια συνθήκες που αλλάζουν, από τα πιο απλά πράγματα ότι ξερρυθμίστηκε λίγο το bed, μέχρι το να επηρεάζει η υγρασί ή η θερμοκρασία του χώρου το print σου και να πρέπει να κάνεις compensate και σε αυτό.

Οπότε πάμε λίγο λοιπόν ξανά από την αρχή. Ο Ender 3 v2 και γενικά οι printers αυτής της κατηγορίας είναι μια χαρά τίμοι printers, αλλά ο χρόνος που περνάς μαζί τους δεν είναι μόνο η εκτύπωση, αλλά και το trouble shooting. Και κακά τα ψέμματα, ένας printer που κάποιες φορές χαλάς περισσότερο χρόνο να τον ρυθμίζεις, απ'ότι όταν εκτυπώνεις, όπως και να το κάνουμε δεν είναι για όλους. Κάποιοι έχουν την όρεξη και την υπομονή (σαν εσένα), κάποιοι άλλοι έχουν κουραστεί και προτιμούν να ασχολούνται λιγότερο με τη ρύθμιση και περισσότερο με τον σχεδιασμό και την εκτύπωση (σαν εμένα).

Το μόνο σίγουρο είναι πως όλοι έχουμε να αποκομίσουμε νέες γνώσεις και να περάσουμε ευχάριστα, ανεξάρτητα με ποιον printer θα πάρουμε και πως χαλάμε τον χρόνο μας με αυτόν. Άρα τελικά καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις, οι οποίες δεν επιβάλλουν τίποτα και σε κανέναν, αλλά να δίνουν μια εικόνα στον αγοραστή να ξέρει τι να περιμένει από τον κάθε εκτυπωτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...