Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, StavrosD said:

Για τις θερμοκρασίες παράγγειλα τσιπάκι που μετράει ψηφιακά την θερμοκρασία με ακρίβεια καλύτερη από 1°C.

Για τα μηχανικά μέρη χρειάζεται να προσέξω κάτι; Για τα bridges;

Έχω ένα ανεμιστηράκι 5015 (24V), ποια βάση ανεμιστήρα έχει την καλύτερη απόδοση ;

Σταύρο ...διάβασε τι κάνει το pid tuning......δεν ειναι θεμα μετρηματος αλλα σταθεροτητας στη συγκεκριμενη θερμοκρασια που του ζητας.....

για τα υπόλοιπα θα σου πουν τα. παιδιά που έχουν ίδιο εκτυπωτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,

Εχω πάρει τον Creality CR-5 Pro και ότι και να κάνω δεν τυπώνει σωστά. Ενώ ξεκινάει να τυπώνει μετά αρχίζει και χαλάει. Ξέρει κάποιος να βοηθήσει με τον συγκεκριμένο τι πάει λάθος;

Creality CR-5 Pro High Temp Είναι το αυτόματο τεστ που φαίνεται το λάθος γέμισμα.

Test Print.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostasbm

Έχω κάνει PID tuning.

Ξέρω ακριβώς τι κάνει, είχα γράψει παλιότερα PID tuning σε drone. Βοηθάει στην διατήρηση της επιθυμητής θερμοκρασίας.

Μετά από τις αρχικές ρυθμίσεις έχω δει πολλούς να τυπώνουν διάφορα αντικείμενα για calibration. Υποθέτω ότι με κάποια ρυθμίζεις περισσότερες από μια παραμέτρους. Έχω βρει τόσα πολλά που δεν ξέρω από που να αρχίσω.

Θέλω κάποια στιγμή να φτάσω σε αυτό το επίπεδο

Έχω δει και αυτά

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, magic_ said:

Καλησπέρα σας,

Εχω πάρει τον Creality CR-5 Pro και ότι και να κάνω δεν τυπώνει σωστά. Ενώ ξεκινάει να τυπώνει μετά αρχίζει και χαλάει. Ξέρει κάποιος να βοηθήσει με τον συγκεκριμένο τι πάει λάθος;

Creality CR-5 Pro High Temp Είναι το αυτόματο τεστ που φαίνεται το λάθος γέμισμα.

Test Print.jpeg

Πρεπει να κοιταξεις το flow rate και τα e-steps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας αγόρασα πρόσφατα έναν εκτυπωτή Formlabs form 2, τον βρήκα σε καλή τιμή, τουλάχιστον έτσι θεωρώ. Η ερώτηση μου είναι η εξής, γνωρίζει κάποιος αν αξίζει να το κρατήσω η να το ξανά δώσω; Διάβασα ότι η εταιρία έχει σταματήσει να βγάζει ανταλλακτικα, ρητίνη οκ βρίσκεις, είναι ίδια με το νέο μοντέλο, παρόλα αυτά tank που θεωρείτε αναλώσιμο;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν και newbie το Creality print έχω την εντύπωση ότι είναι για τα πανηγύρια, μόνο για τα απόλυτος βασικά....
Έχω σχεδόν μια εβδομάδα ψάχνω να βρω γιατί όταν χρησιμοποιώ triangles η κάποιο άλλο εκτός του zig-zag infill κάποια στιγμή το nozzle άρχιζε να ξύνει στο τύπωμα του infill και όσο ανεβαίνει τόσο χειροτέρευε με αποτέλεσμα είτε το object ξεκολλάει από το bed να κολλάει στο nozzle και να κάνει βόλτες μαζί με το print head είτε να μαγειρεύει μακαρονάδα....

Μετρούσα γωνιές με γωνιόμετρα, rails, bed και τζόγους με ρολόγια να είναι όλα όσο πιο τέλεια γίνετε πριν το auto calibration.
Τον ρουταρα πέρασα moonraker, ngix, fluiidd για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το τι γίνετε μιας κάποιο μηχανικό πρόβλημα δεν έβρισκα ... και άκρη δεν έβγαζα....

Σήμερα διαπίστωσα ότι έφταιγε το σάπιο Creality print.
Δοκίμασα τον orca γιατί είναι το μόνο για την ώρα που βρήκα να υποστηρίζει το wifi του v3 ΚΕ. Oλα δουλεύουν όπως πρέπει και με την ποιότητα εκτύπωσης να έχει ανεβεί αρκετά!

Οι πιο παλιοί και έμπειροι ποια είναι η γνώμη σάς για τον  orca?
Αν και πιο περίπλοκος από τον σάπιο μου είναι πιο κατανοητός μέχρι εκεί που φτάνουν οι λίγες γνώσεις που έχω κυρίως λόγο του σωστά δομημένου UI

Spoiler


a69r6IY.jpg

9BLgSwS.jpeg


Kt0rXqa.png


IscRGgD.png

 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2024 στις 8:59 ΜΜ, Xaris_Geo είπε

Καλησπέρα σας αγόρασα πρόσφατα έναν εκτυπωτή Formlabs form 2, τον βρήκα σε καλή τιμή, τουλάχιστον έτσι θεωρώ. Η ερώτηση μου είναι η εξής, γνωρίζει κάποιος αν αξίζει να το κρατήσω η να το ξανά δώσω; Διάβασα ότι η εταιρία έχει σταματήσει να βγάζει ανταλλακτικα, ρητίνη οκ βρίσκεις, είναι ίδια με το νέο μοντέλο, παρόλα αυτά tank που θεωρείτε αναλώσιμο;;; 

Καλύτερα να βάλεις εδώ το θέμα για τον εκτυπωτή ρητίνης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα,

Πήρα ένα δεύτερο blower 24v για να το βάλω στον ender 3, ωστόσο τα καλώδια του stock είναι κίτρινο-μπλε (24V0411680019), ενώ σε αυτό που πήρα είναι μαύρο-κόκκινο (24V23 110710000 377HC). Θα υπάρχει πρόβλημα αν τα συγκολλήσω? Το mainboard που έχω βάλει είναι το BIGTREETECH SKR MINI E3 V2.0.

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κσλησπέρα!

Διαβάζοντας πολύ καιρό το νήμα και επείδη βρίσκω τρομερά ενδαιφέρον το θέμα με τις 3d εκτυπώσεις αποφάσισα και εγώ να κάνω τα πρώτα μ βήματα με ένα Creality Ender-3 V3 SE.

Γενικά μου αρέσει να ψάχνω και να παίζω με ρυθμίσεις κτλ και έχω διαβάσει και αρκετά.

Έχω αγοράσει Silk PLA της esun και εκτυπώνω σε θερμοκρασία 210 βαθμούς με 48 βαθμούς το bed και νομίζω ότι έχω βρει καλές θερμοκρασίες μιας και δεν έχω κάποιο θέμα ως προς αυτά (έτσι νομίζω τουλάχιστον)

Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν σε μια εκτύπωση ένα σημείο του αντικειμένου ξεκινάει από ένα σημείο (πχ πηγούνι) τότε το pla δεν στηρίζεται καλά με αποτέλεσμα να τρέχει ή να παραμορφώνεται χαλόντας μου τις εκτυπώσεις.

Τα χειρότερα αποτελέσματα είναι να τρέξει και να χαλάσουν όλα. Σε άλλες περιπτώσεις όπως αυτές που επισυνάπτω απλώς παραμορφώνεται. Λογικά φταίει η στήριξη?

Έχω δοκιμάσει και το μαμα slicer creality print και ultimaker Cura 5 με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

στηρίγματα βάζω lines, αλλά βλέπω ότι όταν σε κάποια layers ξεκινάει από σημείο δεν μου φτιάχνει από κάτω πλέγμα στήριξης ώστε να πατήσει πάνω.

Γνωρίζει κανείς να μου δώσει μια πληροφορία από που να ξεκινήσω και τι θα ήταν καλό να αλλάξω.

Επίσης αν βλέπετε κάτι άλλο που δεν σας αρέσει στις εκτυπώσεις και μπορεί να διορθωθεί θα χαιρόμουν να ακούσω τις απόψεις σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

1.jpg

20240328_151829.jpg

20240328_151832.jpg

20240328_151842.jpg

20240328_151847.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το creality print είναι βασισμένο σε παλιότερη έκδοση του ultimaker Cura νομίζω στη 4.
Δοκίμασες με tree support?

Από ότι έχω διαβάσει παντός το Silk PLA έχει τη τάση να απλώνει μήπως χρειάζεται και ένα flow rate test?.
Και εγώ νέος είμαι στο 3d printing και με παρόμοιο πριντερ τον  KE, σίγουρα κάποιος ποιο έμπειρος θα μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο και καλύτερα.
Παντός σε ότι άφορά τον slicer έχω βρει την ησυχία μου με  Orcaslicer.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Deu164 said:

Το creality print είναι βασισμένο σε παλιότερη έκδοση του ultimaker Cura νομίζω στη 4.
Δοκίμασες με tree support?

Από ότι έχω διαβάσει παντός το Silk PLA έχει τη τάση να απλώνει μήπως χρειάζεται και ένα flow rate test?.
Και εγώ νέος είμαι στο 3d printing και με παρόμοιο πριντερ τον  KE, σίγουρα κάποιος ποιο έμπειρος θα μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο και καλύτερα.
Παντός σε ότι άφορά τον slicer έχω βρει την ησυχία μου με  Orcaslicer.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία..

Θα δοκιμάσω και orcaslicer αλλά θα κάνω και flow rate test (αφού ψάξω και δω πρώτα τι και πώς :)

Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/03/2024 at 15:35, zacharias99 said:

Κσλησπέρα!

Διαβάζοντας πολύ καιρό το νήμα και επείδη βρίσκω τρομερά ενδαιφέρον το θέμα με τις 3d εκτυπώσεις αποφάσισα και εγώ να κάνω τα πρώτα μ βήματα με ένα Creality Ender-3 V3 SE.

Γενικά μου αρέσει να ψάχνω και να παίζω με ρυθμίσεις κτλ και έχω διαβάσει και αρκετά.

Έχω αγοράσει Silk PLA της esun και εκτυπώνω σε θερμοκρασία 210 βαθμούς με 48 βαθμούς το bed και νομίζω ότι έχω βρει καλές θερμοκρασίες μιας και δεν έχω κάποιο θέμα ως προς αυτά (έτσι νομίζω τουλάχιστον)

Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν σε μια εκτύπωση ένα σημείο του αντικειμένου ξεκινάει από ένα σημείο (πχ πηγούνι) τότε το pla δεν στηρίζεται καλά με αποτέλεσμα να τρέχει ή να παραμορφώνεται χαλόντας μου τις εκτυπώσεις.

Τα χειρότερα αποτελέσματα είναι να τρέξει και να χαλάσουν όλα. Σε άλλες περιπτώσεις όπως αυτές που επισυνάπτω απλώς παραμορφώνεται. Λογικά φταίει η στήριξη?

Έχω δοκιμάσει και το μαμα slicer creality print και ultimaker Cura 5 με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

στηρίγματα βάζω lines, αλλά βλέπω ότι όταν σε κάποια layers ξεκινάει από σημείο δεν μου φτιάχνει από κάτω πλέγμα στήριξης ώστε να πατήσει πάνω.

Γνωρίζει κανείς να μου δώσει μια πληροφορία από που να ξεκινήσω και τι θα ήταν καλό να αλλάξω.

Επίσης αν βλέπετε κάτι άλλο που δεν σας αρέσει στις εκτυπώσεις και μπορεί να διορθωθεί θα χαιρόμουν να ακούσω τις απόψεις σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

1.jpg

20240328_151829.jpg

20240328_151832.jpg

20240328_151842.jpg

20240328_151847.jpg

δοκιμασε με τον orca slicer εχει καλυτερα σαπορτ ειναι πιο καλος και ευχρηστος σλaισερ.Δοκιμασε και θερμοκρασια 220 νοζλ και 60 μπεντ.Επισης πρεπει να κανεις flow rate,temperature test και e-steps ωστε με τις ρυθμισεις αυτες να εχεις καλυτερο αποτελεσμα στην εκτύπωση
Προσωπικα το σιλκ το δουλευω στους 220 βαθμους και βηαινει πολύ καλό.Βεβαια ρολο παιζει και η ταχύτητα εκτύπωσης ειδικα στο outer wall

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 7:58 ΜΜ, zacharias99 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία..

Θα δοκιμάσω και orcaslicer αλλά θα κάνω και flow rate test (αφού ψάξω και δω πρώτα τι και πώς :)

Ευχαριστώ και πάλι!

https://github.com/SoftFever/OrcaSlicer/wiki/Calibration

4BDraO3.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Deu164 said:

το πρόβλημα σου περα από  τη στήριξη , μπορεί να είναι και στη ψύξη του αντικειμένου.......για ρυθμίσεις θα σου πουν όσοι χρησιμοποιούν τον ίδιο slicer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...