Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα, προφανώς δε γνωριζόμαστε και προφανώς δε θέλω να συγκρίνω 2 ανόμοια πράγματα, όμως βέβαια δε παύουν να είναι και οι 2 3d printers, οπότε μια σύγκριση για την εμπειρία χρήσης μπορεί να γίνει, γιατί και οι 2 καταλήγουν στο ίδιο αποτέλεσμα εν τέλει, το εκτυπωμένο αντικείμενο.

Για τα πρακτικά, είμαι τεχνικός άνθρωπος, έχω μελετήσει και κατανοήσει όχι μόνο πως λειτουργούν σε μηχανολογικό επίπεδο, αλλά και σε προγραμματιστικό. Έχω ασχοληθεί και με τα εναλλακτικά firmwares πέραν του Marlin, έχω μοντάρει τον printer μου κλπ. Αλλά όλα αυτά δεν αλλάζουν το γεγονός ότι πρόκειται για έναν printer που δουλεύει στο manual σε όλα του, ακόμα και για το bed leveling. Άρα υπάρχουν συνέχεια συνθήκες που αλλάζουν, από τα πιο απλά πράγματα ότι ξερρυθμίστηκε λίγο το bed, μέχρι το να επηρεάζει η υγρασί ή η θερμοκρασία του χώρου το print σου και να πρέπει να κάνεις compensate και σε αυτό.

Οπότε πάμε λίγο λοιπόν ξανά από την αρχή. Ο Ender 3 v2 και γενικά οι printers αυτής της κατηγορίας είναι μια χαρά τίμοι printers, αλλά ο χρόνος που περνάς μαζί τους δεν είναι μόνο η εκτύπωση, αλλά και το trouble shooting. Και κακά τα ψέμματα, ένας printer που κάποιες φορές χαλάς περισσότερο χρόνο να τον ρυθμίζεις, απ'ότι όταν εκτυπώνεις, όπως και να το κάνουμε δεν είναι για όλους. Κάποιοι έχουν την όρεξη και την υπομονή (σαν εσένα), κάποιοι άλλοι έχουν κουραστεί και προτιμούν να ασχολούνται λιγότερο με τη ρύθμιση και περισσότερο με τον σχεδιασμό και την εκτύπωση (σαν εμένα).

Το μόνο σίγουρο είναι πως όλοι έχουμε να αποκομίσουμε νέες γνώσεις και να περάσουμε ευχάριστα, ανεξάρτητα με ποιον printer θα πάρουμε και πως χαλάμε τον χρόνο μας με αυτόν. Άρα τελικά καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις, οι οποίες δεν επιβάλλουν τίποτα και σε κανέναν, αλλά να δίνουν μια εικόνα στον αγοραστή να ξέρει τι να περιμένει από τον κάθε εκτυπωτή.

Δε διαφωνουμε σε κατι. Οταν προτεινονται αυτοι οι φθηνοι εκτυπωτες ή και οταν με ρωτανε γνωστοι μου για να αγορασουν, το πρωτο πραγμα που τους λεω ειναι οτι θα χρειαστει να διαβασουν αρκετα για να καταλαβουν και να λυσουν τα προβληματα που θα προκυψουν. Αυτα λιγο πολυ τα γλιτωνεις με τους πιο ακριβους εκτυπωτες και λογικο ειναι. Αυτο πληρωνεις εξτρα.

Εκει που διαφωνω ειναι στο οτι τα θεματα τα εχεις σε ολη τη zωη του εκτυπωτη. Τουλαχιστον η προσωπικη μου εμπειρια δειχνει πως αν λυσεις σωστα τα θεματα στην αρχη ,τοτε δε σε προβληματιzουν ξανα.

Ενδεικτικα ο Ender 3 V2 που ειχα ,αφοτου μονταρα οτι ηταν να μονταρω σε επιπεδο software και firmware, zητημα να του εκανα ενα bed leveling καθε 1 μηνα ή μετα απο αρκετες εκτυπωσεις. Και το ιδιο για εναν Two Trees που εχω τωρα. Του εβαλα αρκετα custom πραγματα (δικης μου σχεδιασης) ,τον σεταρα με custom Marlin firmware και εκτοτε τον βαzω απλα πριzα και εκτυπωνει. Leveling οποτε μου θυμηθει (συνηθως βλεπω οτι δε κολλαει καλα).

Δεν ειναι πως δεν ειναι δυνατο να δουλεψουν απροβληματιστα. Μπορουν. Απλα θελουν κοπο και γνωσεις που αρκετοι δε θελουν ή δε μπορουν να διαθεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"θεματα τα εχεις σε ολη τη zωη του εκτυπωτη."πια θέματα ακριβώς γιατί 4 χρόνια με τον prusa δεν έχω κάνει  πάνω από 5 φορές bed leveling σύνολο,οποτε δεν μπορώ να γνωρίζω πιο θέματα εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

"θεματα τα εχεις σε ολη τη zωη του εκτυπωτη."πια θέματα ακριβώς γιατί 4 χρόνια με τον prusa δεν έχω κάνει  πάνω από 5 φορές bed leveling σύνολο,οποτε δεν μπορώ να γνωρίζω πιο θέματα εννοείς.

Μιλαω συγκεκριμενα για τους φθηνους εκτυπωτες και τη πεποιθηση πως εμφανιzουν προβληματα καθολη τη διαρκεια της zωης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήραμε ταυτόχρονα με έναν φίλο ender 3 v2, και ο δικός μου ήρθε με wraped heatbed και είχε εκ κατασκευής θέμα με το ένα z rod. Οπότε μιλάμε και για αστοχία υλικού, όχι μόνο για ρύθμιση. Εκεί μόνο ανταλλακτικά αγοράζεις. Αυτά τα έχουν οι φθηνοί. Και όσοι δεν τα παρατηρήσουν, θα έχουν μόνιμα προβλήματα.

Edit: Όσοι γνωστοί μου έχουν πάρει prusa, κανείς τους δεν έπεσε ούτε σε αστοχία υλικού, ούτε σε θέματα με το printing. Δε πήρα prusa εν γνώσει μου δηλαδή, γιατί ο MK4 με το MMU θα μου έβγαινε πολύ πιο ακριβά από τον P1S με AMS. Αλλά μελλοντικά αν χρειαστεί να αλλάξω, θα πάω σε prusa και όχι σε φθηνό Creality ή ανάλογο.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάζουμε είναι η στιβαρότητα του εκτυπωτή.....μετά η επιφάνεια εκτύπωσης που πρέπει να είναι όσο το δυνατό επίπεδη (6-8mm) ειναι ο κανονας....μετά το firmware  του εκτυπωτή (open source το καλυτερο) και η μητρικη να μπορει να ανταπεξελθει π.χ σε ενα στησιμο με 3 ανεξαρτητους Ζ που με συνδυασμο με το firmware καταργεις ελατηρια (π.χ Ζ tilt) ......απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι θεμα τι τυπωνουμε και με τι υλικο......τωρα αν τυπωνει καποιος με 60 η 100 και ο αλλος με 150 η 600 προσωπικα δε με απασχολει και παντα ειμαι στο 60-100 αναλογα με το αντικειμενο...οι υψηλες ταχυτητες εχουν και τις αναλογες φθορες....ειμαι υπερ των custom printer γιατι ετσι καταλαβαινουμε καλυτερα τον εκτυπωτη και τον εξελισουμε ......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάζουμε είναι η στιβαρότητα του εκτυπωτή.....μετά η επιφάνεια εκτύπωσης που πρέπει να είναι όσο το δυνατό επίπεδη (6-8mm) ειναι ο κανονας....μετά το firmware  του εκτυπωτή (open source το καλυτερο) και η μητρικη να μπορει να ανταπεξελθει π.χ σε ενα στησιμο με 3 ανεξαρτητους Ζ που με συνδυασμο με το firmware καταργεις ελατηρια (π.χ Ζ tilt) ......απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι θεμα τι τυπωνουμε και με τι υλικο......τωρα αν τυπωνει καποιος με 60 η 100 και ο αλλος με 150 η 600 προσωπικα δε με απασχολει και παντα ειμαι στο 60-100 αναλογα με το αντικειμενο...οι υψηλες ταχυτητες εχουν και τις αναλογες φθορες....ειμαι υπερ των custom printer γιατι ετσι καταλαβαινουμε καλυτερα τον εκτυπωτη και τον εξελισουμε ......

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες. Κάποιος που ενδιαφέρεται να μπει στα τεχνικά αρκετά βαθιά, και να μπορεί να κάνει upgrades στον εκτυπωτή του, πάει με τον τρόπο που προτείνεις. Αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που αυτό το κομμάτι θέλουν να το βλέπουν μόνο επιφανειακά, ίσα ίσα για να μπορούν να διατηρούν τον εκτυπωτή τους σε άριστη κατάσταση για να τυπώνει ασταματήτα. Για παράδειγμα, δε μπορώ να προτείνω  σε έναν 3d designer να πάρει voron ή 3d printer των 150 ευρώ, γιατί αυτός ο άνθρωπος αν δεν έχει αγάπη και ενδιαφέρον για τα τεχνικά κομμάτια του printer, και θέλει μόνο να τυπώνει αυτά που σχεδιάζει, θα τον παρατήσει πολύ γρήγορα και θα θεωρήσει κιόλας ότι οι printers είναι μόνο αυτό, ρύθμιση και σετάρισμα. Γενικά είναι ανάλογα με το τι αρέσει στον καθένα να ασχολείται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα τον Ender 3 V3 KE από το official store μαζί με 2 καρούλια hyper pla και τον G sensor. Μου ήρθε email κάτι σαν flash sale από  το official site για 24 ώρες συν ένα κουπόνι 20ευ που είχε δώσει κατά την έγγραφή τη προηγούμενη μέρα και το δεχόταν μαζί με το flash sale.
Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία εκτός του  2510 sleeve bearing fan στο hot end που μετά 10 - 15 ώρες χρήσης άρχισε να στριγκλίζει και χρειάζεται αλλαγή όλα δουλεύουν άψογα αν εξαιρέσουμε τη συναρμολόγηση είναι plug and play.

Με το που είδαν τα παιδιά τα τις βαρκούλες test benches και κατάλαβαν τι παίζει... ξεκίνησα να τυπώνω ασταμάτητα παιχνίδια...!

2T1GQPO.png

nYiPF2g.jpg

azMp5jp.jpg

2BBZPEX.jpg

cppkrT8.jpg

 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα!

Είχα ένα P3Steel XL 300x200, 24V και μετά από χρόνια που τον είχα στην άκρη αποφάσισα να τον εκσυγχρονίσω και να τον χρησιμοποιήσω οπότε αναβάθμισα τα ηλεκτρονικά σε Biqu Manta M8P v2 + CB1 + TMC2240 + 7" Touch TFT + ADXL345.

Με λίγο κόπο κατάφερα να εγκαταστήσω το klipper, να ρυθμίσω τα βασικά (κίνηση και στους 3 άξονες, μέτρηση θερμοκρασίας, auto bed leveling) και μέτρησα τις ιδιοσυχνότητες με το ADSL345.

Χρησιμοποιώ το SuperSlicer για να δημιουργήσω το gcode.

Έχω μερικές απορίες:

1. Πως καλιμπράρετε την θερμοκρασία του heat bed; Ενώ λέει 80°C όταν ρίχνω λίγο νερό πάνω του κατευθείαν εξατμίζεται. Υποθέτω ότι μετράει λάθος.

2. Ποια βήματα θα προτείνατε για το calibration; Αν έχετε βρει κάποιο καλό tutorial θα το εκτιμούσα, μετά από χρόνια εκτός 3d printing είμαι σίγουρος ότι πολλά που ήξερα θα έχουν αλλάξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, StavrosD said:

Καλησπέρα στην ομάδα!

Είχα ένα P3Steel XL 300x200, 24V και μετά από χρόνια που τον είχα στην άκρη αποφάσισα να τον εκσυγχρονίσω και να τον χρησιμοποιήσω οπότε αναβάθμισα τα ηλεκτρονικά σε Biqu Manta M8P v2 + CB1 + TMC2240 + 7" Touch TFT + ADXL345.

Με λίγο κόπο κατάφερα να εγκαταστήσω το klipper, να ρυθμίσω τα βασικά (κίνηση και στους 3 άξονες, μέτρηση θερμοκρασίας, auto bed leveling) και μέτρησα τις ιδιοσυχνότητες με το ADSL345.

Χρησιμοποιώ το SuperSlicer για να δημιουργήσω το gcode.

Έχω μερικές απορίες:

1. Πως καλιμπράρετε την θερμοκρασία του heat bed; Ενώ λέει 80°C όταν ρίχνω λίγο νερό πάνω του κατευθείαν εξατμίζεται. Υποθέτω ότι μετράει λάθος.

2. Ποια βήματα θα προτείνατε για το calibration; Αν έχετε βρει κάποιο καλό tutorial θα το εκτιμούσα, μετά από χρόνια εκτός 3d printing είμαι σίγουρος ότι πολλά που ήξερα θα έχουν αλλάξει.

 

 

pid tuning  στο μενου κοιτα.  για το hotbed και το hotted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Deu164 είπε

εκτός του  2510 sleeve bearing fan στο hot end που μετά 10 - 15 ώρες χρήσης άρχισε να στριγκλίζει και χρειάζεται αλλαγή
 

Βγαλε το αυτοκολλητο στο πλαι και ριξε λιγο ψιλο λαδι μεσα. Θα φυγει ο ηχος αν οχι μονιμα για αρκετο καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κάνω άλλα για να πω την αλήθεια λέω να τυπώσω αυτό εδώ το fan adaptor μόλις πάρω petg και να βάλω ένα 3010 ball bearing να είναι και πιο ήσυχο. Χωράει μέσα στο κάλυμμα έχει αρκετό χώρο.

Σκέφτομαι επίσης να βγάλω τα linear και axial ρουλεμάν για να τα γρασάρω δε νομίζω να είναι γρασαρισμένα μόνο λαδωμένα. Μια σκέψη είναι να αλλάξω τα bed spacers με ελατήρια ώστε σφίγγοντας και ξεσφίγγοντας τις βίδες του bed να φέρω το leveling καλύτερα.



large_display_91d4890f-cd51-494e-8e46-b1

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Βγαλε το αυτοκολλητο στο πλαι και ριξε λιγο ψιλο λαδι μεσα. Θα φυγει ο ηχος αν οχι μονιμα για αρκετο καιρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 9:17 ΠΜ, Dantε είπε

Βγαλε το αυτοκολλητο στο πλαι και ριξε λιγο ψιλο λαδι μεσα. Θα φυγει ο ηχος αν οχι μονιμα για αρκετο καιρο.

Είναι καλά ταπωμένος έχει τάπα η οποία έχει γίνει ένα σώμα κολλημένη με θερμοκρασία όπως πολλοί από αυτούς των μικρών διαστάσεων sleeve bearing ανεμιστήρες.
Για να μη ρισκάρω και τον χαλάσω εντελώς μέχρι να πάρω άλλον του έριξα λίγο ballistol spray λάδι μέσα στο μοτέρ και έστρωσε προσωρινά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2024 στις 8:51 ΠΜ, kostasbm είπε

pid tuning  στο μενου κοιτα.  για το hotbed και το hotted

Έτοιμα.

Το XYZ cube μου βγήκε ΟΚ.

Βλέπω στο youtube κόλπα όπως bridges κλπ που παλιότερα ήταν επιστημονική φαντασία.

Έχεις να προτείνεις κάποια άρθρα ή αντικείμενα για calibration;

Μετά το calibration θα πρέπει να τυπώσω βάση για part cooling για να βάλω και άλλον ανεμιστήρα και μάλλον θα τοποθετήσω και τον αισθητήρα ύψους εκεί.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, StavrosD said:

Έτοιμα.

Το XYZ cube μου βγήκε ΟΚ.

Βλέπω στο youtube κόλπα όπως bridges κλπ που παλιότερα ήταν επιστημονική φαντασία.

Έχεις να προτείνεις κάποια άρθρα ή αντικείμενα για calibration;

Μετά το calibration θα πρέπει να τυπώσω βάση για part cooling για να βάλω και άλλον ανεμιστήρα και μάλλον θα τοποθετήσω και τον αισθητήρα ύψους εκεί.

 

to XYZ cube τεσταρει αλλα πραγματα

θερμοκρασίες σωστές μόνο το PID tuning.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις θερμοκρασίες παράγγειλα τσιπάκι που μετράει ψηφιακά την θερμοκρασία με ακρίβεια καλύτερη από 1°C.

Για τα μηχανικά μέρη χρειάζεται να προσέξω κάτι; Για τα bridges;

Έχω ένα ανεμιστηράκι 5015 (24V), ποια βάση ανεμιστήρα έχει την καλύτερη απόδοση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...