Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 16/12/2023 at 13:21, Grecu said:

καλησπέρα,

έχει κανείς εμπειρία για τους ELEGOO 3D printers?

καθώς σκέφτομαι να μπω κ γω στον κόσμο του 3D printing, κ θέλω να μπορεί να εκτυπώνει σχετικά μεγάλα κομμάτια, αλλά να 'χει κ δυνατότητα για ποικιλία υλικών, το νέο nep4max, μου φαίνεται καλή επιλογή, αν κ αρκετά χρήματα για πρώτο εκτυπωτή.

Ή να 'ρχιζα με κάποιον μεταχειρισμένο - για να μάθω; (έχει στις αγγελίες)

έχετε κάποια συμβουλή; κάποια πρόταση;

ΥΓ. Η σκέψη για να μπω στο 3d printing, είναι επειδή μπορώ να φτιάξω κάποια βοηθητικά εργαλεία, αλλά κ καλούπια (;) για ασχολία που 'χω, με την κεραμική [κ δεν έχω κάποιον να μου τα φτιάχνει].

ΥΓ2! Παρατήρησα, πως δεν υπάρχει σημαντική πλέον κίνηση στο παρόν φόρουμ για το 3d printing - υπάρχει κάπου αλλού κάποιο φόρουμ πιο ενεργό; ή μόνον στο εξωτερικό [πχ reddit]

Καλημέρα

Εχω Elegoo Neptune 4 pro.Πολύ ευχαριστημένος τον εχω 2 μηνες εχει λιώσει στις εκτυπώσεις και δεν εχει κανένα θεμα.Εχει klipper οποτε πολλες ευκολίες, ποιοτικες εκτυπώσεις και ταχυτητα.Bed leveling κανω με το bed leveller 5000 και εχω σωθει.Νηματα που εχω χρησιμοποιησει ειναι της e-sun,neema,creality.Σε σελιδες του facebook θα βρεις και εκει αρκετες πληροφορίες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 hours ago, Dantε said:

Θα δοκιμασω αυριο μονο με το μονομετρο. Αν δω οτι ειναι οκ, θα παρω ενα μονοκομματο 5μετρο καλης ποιοτητας. Πιστευω θα παιξει.

μια μητρικη  octapus που εχω ειχε μαζι ενα καλωδιο 30ποντους...εγω εβαλα ενα μακρυτερο για ευκολια και δεν εκανε κιχ ..μολις εβαλα το κοντο ολα τελεια

11 hours ago, Dantε said:

Θα δοκιμασω αυριο μονο με το μονομετρο. Αν δω οτι ειναι οκ, θα παρω ενα μονοκομματο 5μετρο καλης ποιοτητας. Πιστευω θα παιξει.

μια μητρικη  octapus που εχω ειχε μαζι ενα καλωδιο 30ποντους...εγω εβαλα ενα μακρυτερο για ευκολια και δεν εκανε κιχ ..μολις εβαλα το κοντο ολα τελεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα σημερα με το 1 μετρο και 5 φορες που δοκιμασα, τον ειδε και τις 5 φορες. Αρα υποθετω πως η επεκταση δε του αρεσει. Τωρα ποιος ο λογος οταν παλαιοτερα θυμαμαι να ειχα χρησιμοποιησει και παλι και να μην ειχε θεμα, δε ξερω. Θα παρω ενα μονοκομματο λοιπον να δοκιμασω.

Αν δεν, θα αναγκαστω να συμβιβαστω με micro sd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dantε said:

Δοκιμασα σημερα με το 1 μετρο και 5 φορες που δοκιμασα, τον ειδε και τις 5 φορες. Αρα υποθετω πως η επεκταση δε του αρεσει. Τωρα ποιος ο λογος οταν παλαιοτερα θυμαμαι να ειχα χρησιμοποιησει και παλι και να μην ειχε θεμα, δε ξερω. Θα παρω ενα μονοκομματο λοιπον να δοκιμασω.

Αν δεν, θα αναγκαστω να συμβιβαστω με micro sd.

μονοκομματο καλής ποιότητας μάλλον θα δουλέψει....οι προεκταασεις είναι λίγο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Dantε said:

Δοκιμασα σημερα με το 1 μετρο και 5 φορες που δοκιμασα, τον ειδε και τις 5 φορες. Αρα υποθετω πως η επεκταση δε του αρεσει. Τωρα ποιος ο λογος οταν παλαιοτερα θυμαμαι να ειχα χρησιμοποιησει και παλι και να μην ειχε θεμα, δε ξερω. Θα παρω ενα μονοκομματο λοιπον να δοκιμασω.

Αν δεν, θα αναγκαστω να συμβιβαστω με micro sd.

Μήπως περνάς κοντά από καλώδια με ρεύμα ?

Μάλλον χρειάζεσαι ένα ποιο ποιοτικό καλώδιο.

Αν δεν μπορείς να μειώσεις την απόσταση και χρειάζεσαι και επέκταση θα πρότεινα κάτι τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/3247948/DeLock-USB-3-0-Cable-USB-A-male-USB-A-female-5m-82755.html#reviews

Ακριβό αλλά το ποιο πιθανό θα σου λύσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Acronymous είπε

Μήπως περνάς κοντά από καλώδια με ρεύμα ?

Μάλλον χρειάζεσαι ένα ποιο ποιοτικό καλώδιο.

Αν δεν μπορείς να μειώσεις την απόσταση και χρειάζεσαι και επέκταση θα πρότεινα κάτι τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/3247948/DeLock-USB-3-0-Cable-USB-A-male-USB-A-female-5m-82755.html#reviews

Ακριβό αλλά το ποιο πιθανό θα σου λύσει το πρόβλημα.

Περναει λιγο κοντα απο το σουκο του υπολογιστη. Αλλα το σκεφτηκα και εγω αυτο με το ρευμα και το περασα και απο τη πανω μερια του γραφειου και παλι τα ιδια.

Το usb 3 απο οτι διαβαζα εχει λιγοτερα μετρα μεγιστο μηκος σε σχεση με το 2, αρα δε ξερω αν θα βοηθησει ενα usb 3 καλωδιο.

Πηρα ενα 4,5 μετρα (αυτο) μονοκομματο και 4 στις 5 ειδε τον εκτυπωτη.  Θα το γυρισω να δοκιμασω και αυτο

 

Edit.

Βρήκα και αυτό που πιστεύω θα δουλέψει.

https://www.cosmodata.gr/product/164737/kalodia-ergalia/kalodia/kalodio-usb/kalodio-usb-2-0-digitus-repeater-4-5m

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η prusa είναι open source οπότε το κάνεις ότι θες η bambu close source οπότε ότι και να γίνει ακόμα και για nozzle θα πρέπει να πάρεις από την bambu και γενικά για να μην το πολύ λόγο οι εταιρίες έχουν άλλη φιλοσοφία εγώ ξέρω ότι θα πληρώσω πιο ακριβά τον prusa αλλά προτιμάω τώρα ο καθένας όπως το βλέπει. Πάντως και τα 2 σαν μηχανήματα είναι καλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/01/2024 at 19:11, Dantε said:

Πηρα active καλωδιο και παλι γινεται το ιδιο. Τι να πω, πολυ περιεργο...

Τελικα τη μνημη στη μητρικη πως τη τσεκαρω και την αδειαζω;

δοκίμασες με ένα λαπτοπ ???η άλλο πισί ??? πριν καταλήξεις στη μητρική να έχεις εξαντλησει όλες τις πιθανότητες να φταίει κάτι εκτός μητρικής......ποια μητρική έχει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

δοκίμασες με ένα λαπτοπ ???η άλλο πισί ??? πριν καταλήξεις στη μητρική να έχεις εξαντλησει όλες τις πιθανότητες να φταίει κάτι εκτός μητρικής......ποια μητρική έχει ???

MKS Robin Nano v1.2 εχει. Αλλο πισι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει διαθεσιμο για να δοκιμασω.

Η διαδικασια που λες για το σβησιμο αυτο, τι κανει δηλαδη στη μητρικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Λέω να πάρω έναν Prusa ΜΚ4. Έχει κάποιος γνώμη για τον συγκεκριμένο;

Σε σχέση με Ba,bu κτλ τι λέτε; 

Έχω τον MK4 και μπορώ να πω ότι είναι μια χαρά.
Ήμουν ανάμεσα σε MK4 και Bambu X1C.
Το διάλεξα κυρίως για την εγγύηση και εξυπηρέτηση που παρέχει η Prusa. Και μετά για το OpenSource κομμάτι. Το οποίο ισχύει, αλλά βλέπω πως η εταιρία αρχίζει να το αλλάζει σιγά σιγά.
Σαν εκτυπωτής είναι αξιόπιστος και τυπώνει πολύ καλά.
Το Input Shaper Λειτουργεί μια χαρά και σε ορισμένα prints έχει ίδιες ταχύτητες με τον Bambu.
Βασίζομαι επίσης ότι με τον καιρό η εταιρία θα αξιοποιήσει πλήρως τις δυνατότητες του εκτυπωτή.
Ο Bambu παραμένει αρκετά ελκυστικός για μένα αλλά τι γίνετε όταν χαλάσει κάτι; Πόσο καιρό θα κάνεις να βγάλεις άκρη;
Ποιος σου εγγυάται ότι θα βγάλεις; (εχω δει αρκετά παραδείγματα που δεν στο αναγνωρίζουν).
Με τον Prusa είχα ένα θέμα με την οθόνη, που στην τελική το καλώδιο ήθελε να πιεστεί καλύτερα, αλλά με το που επικοινώνησα μαζί τους μου έστειλαν με την μια καινούρια.
νομίζω αν ξανά αγόραζα εκτυπωτή θα πήγαινα πάλι σε Prusa και μετά θα κοιτούσα ίσως για ένα Bambu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Dantε said:

MKS Robin Nano v1.2 εχει. Αλλο πισι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει διαθεσιμο για να δοκιμασω.

Η διαδικασια που λες για το σβησιμο αυτο, τι κανει δηλαδη στη μητρικη;

απλα μερικες εχουνν μικρη ραμ και μπορει με καποια αναβαθμιση να φρακαρουν

 την εχει κανει update ειναι ενημερη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aizenrath said:

Έχω τον MK4 και μπορώ να πω ότι είναι μια χαρά.
Ήμουν ανάμεσα σε MK4 και Bambu X1C.
Το διάλεξα κυρίως για την εγγύηση και εξυπηρέτηση που παρέχει η Prusa. Και μετά για το OpenSource κομμάτι. Το οποίο ισχύει, αλλά βλέπω πως η εταιρία αρχίζει να το αλλάζει σιγά σιγά.
Σαν εκτυπωτής είναι αξιόπιστος και τυπώνει πολύ καλά.
Το Input Shaper Λειτουργεί μια χαρά και σε ορισμένα prints έχει ίδιες ταχύτητες με τον Bambu.
Βασίζομαι επίσης ότι με τον καιρό η εταιρία θα αξιοποιήσει πλήρως τις δυνατότητες του εκτυπωτή.
Ο Bambu παραμένει αρκετά ελκυστικός για μένα αλλά τι γίνετε όταν χαλάσει κάτι; Πόσο καιρό θα κάνεις να βγάλεις άκρη;
Ποιος σου εγγυάται ότι θα βγάλεις; (εχω δει αρκετά παραδείγματα που δεν στο αναγνωρίζουν).
Με τον Prusa είχα ένα θέμα με την οθόνη, που στην τελική το καλώδιο ήθελε να πιεστεί καλύτερα, αλλά με το που επικοινώνησα μαζί τους μου έστειλαν με την μια καινούρια.
νομίζω αν ξανά αγόραζα εκτυπωτή θα πήγαινα πάλι σε Prusa και μετά θα κοιτούσα ίσως για ένα Bambu.

Και εγώ ανάμεσα στους δύο ήμουν,  αλλά λόγω ευελιξίας σε τυχόν ζημιά ή αλλαγή και λόγω εξυπηρέτησης (με βάση όσα διαβαζω) κατέληξα στον prusa 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...