Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pikoriko είπε

Δεν μου την βγάζει αυτη την επιλογη

Μηπως αυτο βοηθισει

 

Επεξ/σία από xakerofxanthi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, xakerofxanthi είπε

Μηπως αυτο βοηθισει

 

Μα δεν με αφήνει να μπει μέσα στο προγραμμα αυτές οι επιλογες ειναι μετα το setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2023 στις 2:12 ΠΜ, pikoriko είπε

Μα δεν με αφήνει να μπει μέσα στο προγραμμα αυτές οι επιλογες ειναι μετα το setup.

Κάποιο νέο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

έχει κανείς εμπειρία για τους ELEGOO 3D printers?

καθώς σκέφτομαι να μπω κ γω στον κόσμο του 3D printing, κ θέλω να μπορεί να εκτυπώνει σχετικά μεγάλα κομμάτια, αλλά να 'χει κ δυνατότητα για ποικιλία υλικών, το νέο nep4max, μου φαίνεται καλή επιλογή, αν κ αρκετά χρήματα για πρώτο εκτυπωτή.

Ή να 'ρχιζα με κάποιον μεταχειρισμένο - για να μάθω; (έχει στις αγγελίες)

έχετε κάποια συμβουλή; κάποια πρόταση;

ΥΓ. Η σκέψη για να μπω στο 3d printing, είναι επειδή μπορώ να φτιάξω κάποια βοηθητικά εργαλεία, αλλά κ καλούπια (;) για ασχολία που 'χω, με την κεραμική [κ δεν έχω κάποιον να μου τα φτιάχνει].

ΥΓ2! Παρατήρησα, πως δεν υπάρχει σημαντική πλέον κίνηση στο παρόν φόρουμ για το 3d printing - υπάρχει κάπου αλλού κάποιο φόρουμ πιο ενεργό; ή μόνον στο εξωτερικό [πχ reddit]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grecu είπε

καλησπέρα,

έχει κανείς εμπειρία για τους ELEGOO 3D printers?

καθώς σκέφτομαι να μπω κ γω στον κόσμο του 3D printing, κ θέλω να μπορεί να εκτυπώνει σχετικά μεγάλα κομμάτια, αλλά να 'χει κ δυνατότητα για ποικιλία υλικών, το νέο nep4max, μου φαίνεται καλή επιλογή, αν κ αρκετά χρήματα για πρώτο εκτυπωτή.

Ή να 'ρχιζα με κάποιον μεταχειρισμένο - για να μάθω; (έχει στις αγγελίες)

έχετε κάποια συμβουλή; κάποια πρόταση;

ΥΓ. Η σκέψη για να μπω στο 3d printing, είναι επειδή μπορώ να φτιάξω κάποια βοηθητικά εργαλεία, αλλά κ καλούπια (;) για ασχολία που 'χω, με την κεραμική [κ δεν έχω κάποιον να μου τα φτιάχνει].

ΥΓ2! Παρατήρησα, πως δεν υπάρχει σημαντική πλέον κίνηση στο παρόν φόρουμ για το 3d printing - υπάρχει κάπου αλλού κάποιο φόρουμ πιο ενεργό; ή μόνον στο εξωτερικό [πχ reddit]

Καλησπέρα,

Δεν έχω εμπειρία με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή, παρά μόνο από τα βιντεάκια που έχω δει. Φαίνεται αρκετά τίμιος.
Η άποψη μου είναι ότι αφού θες να ασχοληθείς καλύτερα να αγοράσεις έναν καινούριο για να μάθεις και πάνω σε αυτό , καθώς και τις ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου μοντέλου. Εκτός φυσικά αν δεν στο επιτρέπει η τσέπη σου αυτή την στιγμή.
Μπορείς πάντα να βρεις κάποιο άτομο που να μπορεί να σου εκτυπώσει κάποια μοντέλα, αλλά αν θες να ασχοληθείς και εσύ με αυτό ναι τότε μπορείς να αγοράσεις έναν εκτυπωτή.
Έχω φτιάξει αυτόν τον Discord σέρβερ: https://discord.gg/G6hAZBds  στον οποίο είμαι πρόθυμος να απαντάω και να βοηθάω σε πράγματα που μπορώ, όπως και στο να γίνουν συζητήσεις πάνω σε θέματα 3d Printing.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χρησιμοποιω Cura μεσω USB για να εκτυπωνω για να γλιτωνω τα βαλε βγαλε με τη καρτα SD.

Μετα απο μετακομιση για καποιο λογο το Cura δε βρισκει αρκετες φορες τον εκτυπωτη ή χανει συνδεση. 

Σε μια εκτυπωση χαθηκε στη μεση ενω αλλες φορες πρεπει να βαλω-βγαλω το usb 5 φορες για να δει τον εκτυπωτη.

Το θεμα ειναι οτι τα windows βλεπουν κανονικα τη συσκευη και στη διαχειριση συσκευων αλλα και ακουγεται και ο θορυβος οταν βαζεις το usb.

Δοκιμασα και αλλα καλωδια αλλα τιποτα. Εβαλα και τη τελευταια εκδοση του cura αλλα δε βοηθησε.

Τι στο καλο να εγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Dantε said:

Χρησιμοποιω Cura μεσω USB για να εκτυπωνω για να γλιτωνω τα βαλε βγαλε με τη καρτα SD.

Μετα απο μετακομιση για καποιο λογο το Cura δε βρισκει αρκετες φορες τον εκτυπωτη ή χανει συνδεση. 

Σε μια εκτυπωση χαθηκε στη μεση ενω αλλες φορες πρεπει να βαλω-βγαλω το usb 5 φορες για να δει τον εκτυπωτη.

Το θεμα ειναι οτι τα windows βλεπουν κανονικα τη συσκευη και στη διαχειριση συσκευων αλλα και ακουγεται και ο θορυβος οταν βαζεις το usb.

Δοκιμασα και αλλα καλωδια αλλα τιποτα. Εβαλα και τη τελευταια εκδοση του cura αλλα δε βοηθησε.

Τι στο καλο να εγινε;

οταν στελνεις ενα αρχειο απο το πισι παει σε μια προσωρικη μνημη στη μητρικη....μηππως εχει γεμισει-φρακαρει ???σβηνεις τα αρχεια οταν τελειωνεις την εκτυπωση ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kostasbm είπε

οταν στελνεις ενα αρχειο απο το πισι παει σε μια προσωρικη μνημη στη μητρικη....μηππως εχει γεμισει-φρακαρει ???σβηνεις τα αρχεια οταν τελειωνεις την εκτυπωση ??

 

Δεν εχει πεσει στη προσοχη μου κατι τετοιο. Πως το τσεκαρω αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Χρησιμοποιω Cura μεσω USB για να εκτυπωνω για να γλιτωνω τα βαλε βγαλε με τη καρτα SD.

Μετα απο μετακομιση για καποιο λογο το Cura δε βρισκει αρκετες φορες τον εκτυπωτη ή χανει συνδεση. 

Σε μια εκτυπωση χαθηκε στη μεση ενω αλλες φορες πρεπει να βαλω-βγαλω το usb 5 φορες για να δει τον εκτυπωτη.

Το θεμα ειναι οτι τα windows βλεπουν κανονικα τη συσκευη και στη διαχειριση συσκευων αλλα και ακουγεται και ο θορυβος οταν βαζεις το usb.

Δοκιμασα και αλλα καλωδια αλλα τιποτα. Εβαλα και τη τελευταια εκδοση του cura αλλα δε βοηθησε.

Τι στο καλο να εγινε;

Είσαι συνδεδεμένος με Ethernet ή Ασύρματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Με usb καλωδιο κλασσικο.

Πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε τι άλλο μπορεί να φταίει. Δοκίμασε να ελέγξεις το καλώδιο.
Βάλτο στην ίδια θύρα με πριν (κατά προτίμηση USB 2) και ύστερα δοκίμασε κάποιο άλλο καλώδιο εάν υπάρχει εύκαιρο.
Επίσης δοκίμασε να το κουνήσεις ελαφρά πάνω κάτω όσο είναι συνδεδεμένο και δες εάν χάνει επαφή.

Εάν όλα αυτά είναι εντάξει, δοκίμασε να διαγράψεις τους drivers του USB και κάνε μια επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Και εάν συνεχίσει η κατάσταση κοιτάμε τι άλλο μπορεί να φταίει..
Η πρόταση του Kostasbm αξίζει να δοκιμαστεί απλά το περίεργο είναι ότι το πρόβλημα άρχισε μετά την μετακόμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aizenrath είπε

Πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε τι άλλο μπορεί να φταίει. Δοκίμασε να ελέγξεις το καλώδιο.
Βάλτο στην ίδια θύρα με πριν (κατά προτίμηση USB 2) και ύστερα δοκίμασε κάποιο άλλο καλώδιο εάν υπάρχει εύκαιρο.
Επίσης δοκίμασε να το κουνήσεις ελαφρά πάνω κάτω όσο είναι συνδεδεμένο και δες εάν χάνει επαφή.

Εάν όλα αυτά είναι εντάξει, δοκίμασε να διαγράψεις τους drivers του USB και κάνε μια επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Και εάν συνεχίσει η κατάσταση κοιτάμε τι άλλο μπορεί να φταίει..
Η πρόταση του Kostasbm αξίζει να δοκιμαστεί απλά το περίεργο είναι ότι το πρόβλημα άρχισε μετά την μετακόμιση. 

Τα δοκιμασα ολα οσο αφορα τη συνδεση. Δηλαδη αλλαξα τα καλωδια, δοκιμασα αλλες θυρες (usb 2 & 3) και δεν αλλαξε κατι.

Ισως να το ενοχλει που εβαλα επεκταση; Αλλα θυμαμαι οτι και παλαιοτερα ειχα επεκταση και δεν ειχα προβλημα. Εχω δηλαδη ενα 5μετρο και μετα το 1 μετρο που συνδεεται πανω στον εκτυπωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Τα δοκιμασα ολα οσο αφορα τη συνδεση. Δηλαδη αλλαξα τα καλωδια, δοκιμασα αλλες θυρες (usb 2 & 3) και δεν αλλαξε κατι.

Ισως να το ενοχλει που εβαλα επεκταση; Αλλα θυμαμαι οτι και παλαιοτερα ειχα επεκταση και δεν ειχα προβλημα. Εχω δηλαδη ενα 5μετρο και μετα το 1 μετρο που συνδεεται πανω στον εκτυπωτη.

Εάν σου είναι εύκολο δοκίμασε χωρίς αυτή. μόνο και μόνο για να αποκλείσουμε αυτόν τον παράγοντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, aizenrath said:

Εάν σου είναι εύκολο δοκίμασε χωρίς αυτή. μόνο και μόνο για να αποκλείσουμε αυτόν τον παράγοντα

99% σου κάνει ζημιά η επέκταση...όσο ποιο κοντό καλώδιο τόσο το καλυτερο..... 

2 hours ago, aizenrath said:

 
Η πρόταση του Kostasbm αξίζει να δοκιμαστεί απλά το περίεργο είναι ότι το πρόβλημα άρχισε μετά την μετακόμιση. 

το είπα χωρίς να ξέρω τι μητρική η τι πριντερ έχει.......επειδή έχω duet2 wifi εχει web control δικο της και βλεπω τι εχει στη μνημη και σβηνω οτι δε χρειαζεται απο αυτα που εχω εκτυπωσει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

99% σου κάνει ζημιά η επέκταση...όσο ποιο κοντό καλώδιο τόσο το καλυτερο..... 

το είπα χωρίς να ξέρω τι μητρική η τι πριντερ έχει.......επειδή έχω duet2 wifi εχει web control δικο της και βλεπω τι εχει στη μνημη και σβηνω οτι δε χρειαζεται απο αυτα που εχω εκτυπωσει......

Θα δοκιμασω αυριο μονο με το μονομετρο. Αν δω οτι ειναι οκ, θα παρω ενα μονοκομματο 5μετρο καλης ποιοτητας. Πιστευω θα παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...