Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω με abs τα εκανα

 

αλλα τωρα που τυπωνω  για το επομενο πριντερακι με pla τα ετοιμαζω με 100% μερικα και 75% τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια το πρωτο layer/brim/κλπ με τι ταχυτητα το παιζετε?

Εγω εχω χαμηλωσει πολυ την ταχυτητα (10mm/s) και σκεφτομαι μηπως δεν πρεπει..

Γιατι ενω κολαει μια χαρα η βαση/1o layer καποια στιγμη..στην πορεια της εκτυπωσης...καποια γωνια ισως ξεκολλησει..

Μηπως να ανεβασω ταχυτητα..?να τελειωνει η πρωτη στρωση πιο γρηγορα..να πεφτουν οι επομενες..να το πιεζουν ξερωγω πριν προλαβει να σκεφτει να ξεκολλησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω παιζω αναλογα τις ταχυτητες γενικοτερα , συνηθως τα πρωτα layer ειναι στα 25μμ/σ

 

οσο για το νημα πιο πριν ρωτησα γιατι με της εκτυπωσεις που κανω για γνωστους το κιλο βγαζει δεν βγαζει 10ημερο πλεον (για αυτο γλυκοκοιταω και τα μεγαλα ρολα απο Primaselect)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα την ανεβασω και γω την 1η ταχυτητα...γυρω στο 20 να δουμε...

 

δεν σου βγαζει 10ημερο?Εγω ακομα το 1ο μου κιλο χρησιμοποιω :)...πανω απο μηνα το χω...

Πηρα ενα γκρι απο grobotronics οταν πηρα κατι πραγματα πριν κατι μερες...να δουμε τι θα πει και αυτο....

 

Αν πας σε "μεγαλα" ρολα δες αναλογικα ποσο βγαινει το κιλο..γιατι αν ειναι να παρεις π.χ. 2κιλο αλλα να αντιστοιχει σε περισσοτερα φραγκα ανα κιλο απο τα μονοκιλα που επαιρνες..θαναι μαλακια...

 

Exω βαλει εκτυπωση και παει τελεια...αρα το συμπαν θα κανονισει να με αφησει στην μεση το φιλαμεντ ετσι για το γελιο :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ειχα γραψει και πιο πισω

το primaselect

τα 750 γραμαρια εχουν τιμη 23,9+φπα= 29,63

τα 2,3 κιλα εχουν τιμη 47,90+ φπα=59,39

 

στην τιμη που θα παρω 1,5 κιλο σε μικρη κουλουρα περνει 2,3

το αρνιτικο βεβαια οτι δεν εχει τοσο μεγαλη ποικιλια σε χρωματα αλλα εχει τα βασικα , αν χρειαστω κατι ιδιεταιρο περνω μια μικρη δεν παιζει θεμα

 

ως τωρα απο οταν πηρα τον εκτυπωτη εχω φαει γυρω στα 6 κιλα νημα (πραγματικα στην ουσια δουλευει ολη μερα) βεβαια παραπονο δεν εχω βγαζει καλο χαρτζιλικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυο παπαρια βγαζει εμενα :) τουλαχιστον "τριβομαι" πανω στο θεμα της εκτυπωσης...εμπειριες... :)

ας ειναι καλα οι φιλοι του αδερφου μου , εκτος απο ενα σωρο "σιδερογροθιες" , εχω δωσει ενα σωρο fidget spinner  ,και τωρα τελευταια καποιοι ζητανε και φιγουρες η διαφορες αλλες μαλακιες απο thingiverse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αμα λυσω το θεμα του leveling του bed..θα ειμαι ευτυχισμενος στην ζωη μου...

 

Φτιαχνεις την μια γωνια..χαλαει η αλλη..φτιαχνεις την 3η...χαλαει η 1η...τι στο πεος δηλ...

 

Kαι μαλλον επειδη οπως διαπιστωνω οι 2 Ζ ραβδοι ειναι σε διαφορετικο υψος..τους ειχα ρυθμισει χτες ναναι στο ιδιο...χανει καποια στροφες? wtf...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε άντε έκανα και εγώ επιτέλους join στο club!

Προχθές παρέλαβα τον Creality CR-10 και σήμερα τελείωσα και το enclosure μου (3 τραπεζάκια Lack και 4 σποτάκια ικέα :P) . Τον άλλο μήνα θα κλείσω το enclosure με plexi και θα το ντύσω με μαύρο αυτοκόλλητο - αγορά πιο ήσυχων ανεμιστήρων, για να μην με κυνηγάει η παντόφλα  :ph34r:

 

Πρώτες εντυπώσεις άψογες, out-of the box τα  πάντα έπαιξαν χωρίς κόπο.

Σύνολικά για συναρμολόγηση και πρώτη εκτύπωση - 1 ώρα με τον περισσότερο χρόνο να τον τρώω στο ότι ο κινέζος έχει συναρμολογήσει και level-άρει τα πάντα.

Έστησα και Octopi οπότε τώρα εκτυπώνω από το δίκτυο

 

Τώρα δοκιμάζω ποιότητες υλικών - θερμοκρασίες και ρυθμίσεις και θα περάσω σε πιο μεγάλα prints  :devil:

 

μόνο εγώ είμαι τόσο αρρωστάκι και κάθομαι με τις ώρες αποχαυνωμένος να τον κοιτάω να στρώνει τα  layers ? :P

post-188841-0-35731500-1502040146_thumb.jpg

post-188841-0-33971200-1502040186_thumb.jpg

post-188841-0-72492900-1502040189_thumb.jpg

post-188841-0-92186000-1502040225_thumb.jpg

post-188841-0-95967300-1502040668_thumb.jpg

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω αμα λυσω το θεμα του leveling του bed..θα ειμαι ευτυχισμενος στην ζωη μου...

 

Φτιαχνεις την μια γωνια..χαλαει η αλλη..φτιαχνεις την 3η...χαλαει η 1η...τι στο πεος δηλ...

 

Kαι μαλλον επειδη οπως διαπιστωνω οι 2 Ζ ραβδοι ειναι σε διαφορετικο υψος..τους ειχα ρυθμισει χτες ναναι στο ιδιο...χανει καποια στροφες? wtf...

απο το βαρος χανει λιγο που και που (σκεψου οτι η μια κουβαλαει και το μοτερακι)

αμα εισαι θεσσαλονικη να ερθω να σου δειξω το leveling Που κανω μπας και σε βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόνο εγώ είμαι τόσο αρρωστάκι και κάθομαι με τις ώρες αποχαυνωμένος να τον κοιτάω να στρώνει τα  layers ? :P

 

Αμα δεν δω με τα ματια μου τα 2-3 πρωτα layers δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα

 

 

απο το βαρος χανει λιγο που και που (σκεψου οτι η μια κουβαλαει και το μοτερακι)

αμα εισαι θεσσαλονικη να ερθω να σου δειξω το leveling Που κανω μπας και σε βοηθησει

 

Περιεγραψε το γιατι δεν ειμαι Θεσ/νικη :)

 

ΕΔΙΤ : εντωμεταξυ , αλλαζω φιλαμεντ μιας και τελειωσε το προηγουμενο..και εχουμε νεα θεματα..

Βασικα δεν κολλαει στο bed ...οι θερμοκρασιες ιδιες με πριν.

Το "stringing test" και κολλησε και βγηκε και σωστο..οτιδηποτε μετα απο αυτο που επιχειρησα να τυπωσω..απλα ξεκολλουσε..Το bed στο σημειο που παει να τυπωθει το αντικειμενο ειναι σιγουρα level-ιασμενο και με λακ.

 

Το φιλαμεντ ειχε ενα χαρτακι που ελεγε  hotend : 200-235 heated bed : 50-60

 

Εγω μεχρι τωρα με το προηγουμενο φιλαμεντ επαιζα στα 190/60...με αυτο τι να κανω?Δοκιμασα 190/60 195/60 200/60 και δεν κολλουσε η εκτυπωση..τι διαολο θελει η μαλακια τωρα?!

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις τζάμι Εκτύπωσε αυτά Wing Nut bed level screw knob for Anet A8 (and possibly other printers) found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2000216

Ξετρυπα της τρύπες στο "H" που κρατάει το κρεβάτι με ένα 3αρι τρυπάνι, πέρνα της βίδες από το bed και βάλε παξιμάδια ασφαλείας και σφυξε μέχρι να τερματίσει, βάλε ελατήρια και το Βιδώνεις πάνω στο "Η", σφυγγεις μέχρι μα τερματίσουν τα ελατήρια, ρυθμίζεις το Endstop μέχρι να φτάνει η μύτη γύρω στο 1μμ από την επιφάνεια του bed (κάτι τέτοιο είναι πολύ χρήσιμο αν δεν έχεις ήδη ANET A8 Z Endstop fine adjustment found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2050229) έλεγξε το διακοπτακι αν πατιέται σωστά κάνει χαρακτηριστικό ήχο αν όχι είναι προβληματικό όπως το δικό μου και κάθε φορά που κάνεις home κατεβάζει την μύτη σε διαφορετικό σημείο, από εδώ και πέρα ξεκινάς leveling με χαρτί τα φέρνεις ίσα ίσα να βρίσκουν στο χαρτί, θέλουν 2 περάσματα ειδικά την πρώτη φορά μιας και ίσως χρειαστεί αρκετό σήκωμα

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

updates μέχρι τώρα στον εκτυπωτή:

 

1) Έφτιαξα το auto leveling sensor τελικά που είχα πάρει από amazon. Μέχρι να ρυθμίσω σωστά το z offset το nozzle έκανε τσαμπουκάδες με το heatbed. Του έκανα μερικές γρατσουνιές αλλά τι να κάνουμε.. trial and error. Τώρα απλά προσπαθώ να μην θυμάμαι τα πέτρινα χρόνια του manual leveling.

2) Συνάδελφος με έπεισε και πήρα ένα pei sheet (3Μ) που του περίσσεψε. Bye bye blue tape και στρεβλώσεις (αλλά και ξεκολλήματα) σε pla. Τώρα σπάω βέβαια τα δάκτυλά μου για να το ξεκολλήσω (που λέει ο λόγος).

 

Για εμένα μαζί με τα mosfet τα παραπάνω 2 είναι αυτά που πρέπει να κάνει κάθε χρήστης anet που θέλει ποιοτικές εκτυπώσεις.

Πλέον δεν αγχώνομαι για τα προκαταρκτικά. Περνάω τα gcode και απλά πατάω print.

 

3) Επίσης αντικατέστησα το καλώδιο του hotbed με 2.5mm καλώδιο με connectors xt60 με κόλληση κατευθείαν στο heatbed. Με το που το αντικατέστησα αναγκάστηκα να αντικαταστήσω και την 16Α ασφάλεια στο breakout board (έχω αυτή https://www.amazon.de/gp/product/B015XANDBO/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1)με καλώδιο χωρίς ασφάλεια Επιτέλους το heatbed ζεσταίνεται στο άψε σβήσε.

 

Λέω να ψαχτώ με tpu. Έχει κανένας εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εμένα μαζί με τα mosfet τα παραπάνω 2 είναι αυτά που πρέπει να κάνει κάθε χρήστης anet που θέλει ποιοτικές εκτυπώσεις.

 

 

Ε οχι :) Και χωρις ολα αυτα τα μπιχλιμπιδια μια χαρα ποιοτικες εκτυπωσεις βγαζεις...

 

Οκ το autoleveling sensor ειναι μεγαλη διευκολυνση και αν δεν γουσταρα να μπλεξω με firmwares θα το ειχα κουμπωσει ηδη...αλλα περα απο αυτα τα χειροκινητα πριν την εκτυπωση...ετσι και τα εχεις ετοιμασει ολα σωστα..η εκτυπωση βγαινει πολυ σωστη ...

 

ΕΔΙΤ : Τελικα το σουταρα το τζαμι , μου ζαλισε τα @@... σκετο bed και λακ και αγιος ο θεος...το λεβελινγκ δεν το λες τελειο..αλλα οκ λεβελιαζω τα σημεια που θα τυπωσω κατα κυριο λογο και γινεται δουλεια...

Η φαση που πριν κατι ωρες δεν κολλουσε το νεο φιλαμεντ ηταν γιατι το fan duct ειχε κατεβει λιγο προς τα κατω και παρεσερνε το φιλαμεντ και δεν το αφηνε να κολλησει...

Το ζησαμε και αυτο....

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ τι τζάμι δεν τι αλλάζω με τίποτα, τουλάχιστον για pla στο petg θα δω πως θα πάει

Όσο για τα must που αναφέρθηκαν πιο πάνω θα διαφωνήσω

Τα mosfet ναι το καταλαβαίνω αλλά ούτε ποιότητα εκτυπώσης προσφέρουν ούτε τίποτα, περνεις όμως ένα μεγάλο βάρος από την μητρική για να της δώσεις μεγαλύτερο χρόνο ζωής

Auto leveling πλέον δεν το θεωρώ απαραίτητο leveling κάνω κάθε 3-4 μέρα και άμα όταν το συνηθησα είναι πραγματικά 20 δευτερόλεπτα όταν είναι βιδωμένος ο εκτυπωτής σε σταθερό σημείο το leveling ζήτημα να θέλει σε κάποια βίδα να σφυξεις/ξεσφυξεις 1/4 της στροφής, αν έχεις μεγάλες αποκλίσεις κατά 99%ειν προβληματικό διακοπτακι στο Endstop κόστος για καλύτερο(από το εργοστασιακό) κάτω από ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...