Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα προγραμματα που "κοβουν" το μοντελο για εκτυπωση σε 3d εκτυπωτη συνηθως δουλευουν με stl αρχεια.

Υποστηριζουν και obj αλλα αυτο το φορματ κουβαλαει περιττες πληροφοριες..γιατι ως γνωστον οι 3δ εκτυπωτες δεν εκτυπωνουν texture..ειναι μονοχρωμη εκτυπωση...οποτε το stl φορματ ειναι υπεραρκετο.

 

Δεν ξερω τι προσβαση εχεις σε 3d modeling προγραμματα αλλα ολα τα "μεγαλα" υποστηριζουν και κανουν convert απο το ενα φορματ στο αλλο...π.χ. blender/maya/3ds max κλπ κλπ

Ισως να κυκλοφορουν και standalone converters αλλα δεν το χω ψαξει δεν ξερω σιγουρα...

Αν δεν ειναι τραγικα μεγαλο μεγεθος που μαλλον θαναι..ανεβασε το καπου , να στο κανω convert.Aφου μονο το εξωτερικο θα εκτυπωθει αφαιρεσε ολα τα 3δ αντικειμενα απο το εσωτερικο...απλα προσθετουν πολυγωνα/ογκο/κλπ...

 

Τελος το scale πρεπει ναναι τετοιο ωστε το τελικο αντικειμενο ναναι μεγεθους οσο ο χωρος εκτυπωσης του εκτυπωτη.. 22χ22 εκατοστα στον Αnet A8 , ισως καποια παρεμφερη διασταση σε αλλους εκτυπωτες της ιδιας κατηγοριας...

 

Αν δεν το θες τοσο μικρο μπορεις να το κανεις scale σε καποια λιγο μεγαλυτερη διασταση , να το κοψεις σε κομματια..να τυπωθει σε κομματια και να το κολησεις μετα εσυ...

Έχω πρόσβαση σε όλα σχεδόν τα προγράμματα που υπάρχουν και ειδικά σε αυτά της autodesk που μου τα παρέχουν δωρεάν.

Ακόμη δεν το έχω τελειοποιήσει για να έχω το τελικό μοντέλο, οπότε μπορεί να σε ξαναενοχλήσω. Απλά για να ξέρω προς τα που θα κατευθυνθώ και αφού γίνεται αυτό, θα πάω προς τα κει. Δε ξέρω ακόμη τι 3d εκτυπωτή θα βρω, ελπίζω σε κάποιο τμήμα του πολυτεχνείου να υπάρχει κάποιος και να βοηθηθώ.

 

Γενικά σκέφτομαι το κόνσεπτ να είναι να δείξω πως στο μέλλον με την εξέλιξη των τεράστιων 3d εκτυπωτών που θα μπορούν να εκτυπώνουν σε 1:1 ολόκληρα κτίρια, θα φτιάχνουμε ρέπλικες κτιρίων μέσω φωτογραφιών και δημιουργίας απ αυτές 3d Point Cloud τα οποία θα ακολουθούμε στο Revit ή το Autocad. Αυτή τη στιγμή το έχω καταφέρει όλο εκτός απ την εκτύπωση που είναι αδύνατη οπότε με το κατάλληλο scale σε μικρό εκτυπωτή, θα δείξω ότι στο μέλλον θα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dimips

 

Κοιτα εκτυπωση 1 προς 1 κτιριων δεν ξερω που μπορει να αποβει πρακτικο και χρησιμο...Σε καποια μεγαλη κλιμακα ετσι για επιδειξη σαφως...1 προς 1 ομως...ισως καποια δομικα υλικα...

 

Απο κει και περα αυτο που περιγραφεις ειναι το photogrammetry , οπου φωτογραφιζεις ενα αντικειμενο/περιοχη με οσες περισσοτερες φωτογραφιες μπορεις και ειδικα software (π.χ. agisoft photoscan ) αναλαμβανουν να "συνθεσουν" το 3δ αντικειμενο απο αυτες..και με μια μικρη ή μεγαλη επεξεργασια να φτιαξεις ενα αξιολογο μοντελακι του αντικειμενου που φωτογραφισες...

 

Προσωπικα το κανω πολυ συχνα :)Δεν θελω να επεκταθω θα θεωρηθει διαφημιση :)

 

Αλλα για να σε ιντριγκαρω λιγο ...και για να σου δειξω πως συνδυαζεται το photogrammetry με την 3δ εκτυπωση σε καπως μεγαλες διαστασεις...δες το λινκ https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%B1+%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B1&rlz=1C1GGRV_enGR745GR745&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiA1aD4xLjVAhVC2BoKHUwJBwsQ_AUICigB&biw=1916&bih=948#imgrc=_

 

Δημιουργια ενος φιλου μου και εμου...φωτογραφιση με drone ολης της περιοχης που βλεπεις στην μακετα...επεξεργασια τρελη σε οποιο σημειο ειχε ατελειες...και εκτυπωση σε εγχρωμο 3δ εκτυπωτη ρυτινης..κομματι..κομματι...(ο εκτυπωτης εκτυπωνε κομματια των 35 εκατοστων)...και μετα κολλημα....και παραδοση εργου :)

 

Για να καταλαβεις το μεγεθος της τελικης εκτυπωσης --> https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/13580470_1794696297432172_4353569866405502220_o.jpg?oh=05d438b6d7888007aa69bad0972aeda3&oe=5A043C7A

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τι drone πεταξατε;

Την διορθωση στη γεωμετρια και texturing το κανατε με zbrush μετα;

 

 

 

Το drone ηταν http://www.plaisio.gr/games/thlekateuthinomena-drones/drones/dji-Phantom-4.htm?gclid=CjwKEAjw8IXMBRD8grLxi5ql5E4SJACD1-Awye-DJGJBOp06CXGXSan_qFLriJ0wOqoWzWU85bpa-RoCODPw_wcB

 

Εργαλειο τρελο...

 

Τις φωτος τις ειχαμε χωρισει ανα περιοχη..τεταρτημοριο ξερωγω..γιατι δεν παιζει να βγαλεις σε 3δ μοντελο οοοοοολη την μακετα και να υπαρξει πισι και προγραμματα που να μπορεσει να διαχειριστει τετοιον ογκο δεδομενων. :)

Αν βαλεις π.χ. στο 3ds max πανω απο 10mil πολυγωνα αρχιζει και σερνεται στο viewport..πρεπει να χεις 2-3πλη καρτα γραφικων για να κανεις δουλεια....και περα απο το viewport η επεξεργασια τοσων πολλων πολυγωνων γινεται προβληματικη.

Σκεψου τωρα την μακετα  με εκατονταδες εκατομμυρια πολυγωνα....

Αρα το δουλευαμε σε κομματια...σκαλιζαμε το μοντελο οπου το photogrammetry δεν εβγαλε λεπτομερεια στο μοντελο..ή οπου θελαμε να τονισουμε καποιο σημειο για να φανει στην εκτυπωση ή να παχυνουμε καποια σημεια που ισως βγαινανε πολυ λεπτα και θα σπαγανε στην εκτυπωση...γιατι μην ξεχναμε μιλαμε για μακετα..αρα αντικειμενα υπο κλιμακα....αρα π.χ. ενα σημειο που στην πραγματικοτητα θα χει διαμετρο ξερωγω κανα μετρο..στην μακετα θαναι εκατοστα αν οχι χιλιοστα...

 

Τα βασικα προγραμματα αλλα οχι τα μοναδικα που χρησιμοποιηθηκαν ειναι κατα κυριο λογο 3ds max για μοντελοποιηση , 3d coat για σκαλισμα (sculpting) , mudbox για βαψιματα texture ,  καθως και αλλα "μικροτερα" προγραμματα που ειναι για συγκεκριμενους σκοπους.

 

Τυπωθηκε κομματιαστα...κοληθηκε...βαφτηκε στο χερι στις ενωσεις και σε σημεια που το χρωμα δεν ειχε βγει καλο...και ετοιμο :)

 

Πιο μεγαλες δυσκολιες ηταν η βιντεοσκοπηση με το drone γιατι επρεπε να γινει συγκεκριμενες ωρες της ημερας..ωστε να μην υπαρχουν σκιες..που θαναι δυσκολο να αφαιρεθουν χειροκινητα απο το texture...ή με την εμβελεια του drone που επειδη ειχε παρεμβολες απο κεραιες...δυσκολευοταν...ή επειδη πλησιαζε στο αεροδρομιο ετρωγε ακυρο :)

Οπως επισης και η μεταφορα της για να την παραδωσουμε (την μακετα) που απο τα νταπα ντουπα στο φορτηγακι σκεφτομασταν μην σπασει τιποτα....

Παρα οι δυσκολιες στην ψηφιακη επεξεργασια του 3δ μοντελου...αυτο ηταν το ευκολακι (αν δεν υπολογισουμε τον τεραστιο ογκο δεδομενων....)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται τμηματικα θα το δουλευατε.Και 2 Titan να ειχες απο ενα σημειο και μετα το 3ds max δε δινει frames.Βεβαια αλλη βαρυτητα εχει ενα απλο box με 10mill polygons και αλλο μια σκηνη ολοκληρη συνολο 10μυριων..

Οταν ειχα βγαλει ενα τοπιο σε 3D με φωτογραμμετρια, δεν εβγαιναν με σωστη γεωμετρια καποια αντικειμενα..Εσπαγαν λιγο στις γωνιες. Βεβαια δεν ημουν και κοντα.
Το workflow σας ηταν timelapse φωτος η βιντεο οπου το εσπαγες σε καρε και μετα τα πεταξες στο agisoft? Γτ με 4K φωτο μια χαρα ποιοτητα παιρνει και απο το βιντεο.

Παντως για το progression του Point cloud πρεπει να πηρε αρκετηηη ωρα.Εξαρταται βεβαια και σε τι quality και ποσες φωτος του περασες.Αλλα γενικα ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια.

Παρα πολυ καλη δουλεια μπραβο.

 

Οσον αφορα τον φιλο μας τον @dimips οποιοδηποτε αντικειμενο που θα εκτυπωσεις η ψηφιακη του μορφη θα πρεπει να ειναι "solid mesh"
Εννοω να μην εχεις 2 αντικειμενα το ενα μεσα στο αλλο γιατι θα ξεσκιστει στα errors και δε θα εκτυπωσει :)
Πολυ απλα στο λεω αλλα να καταλαβεις τη λογικη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οταν ειχα βγαλει ενα τοπιο σε 3D με φωτογραμμετρια, δεν εβγαιναν με σωστη γεωμετρια καποια αντικειμενα..Εσπαγαν λιγο στις γωνιες. Βεβαια δεν ημουν και κοντα.

2. Το workflow σας ηταν timelapse φωτος η βιντεο οπου το εσπαγες σε καρε και μετα τα πεταξες στο agisoft? Γτ με 4K φωτο μια χαρα ποιοτητα παιρνει και απο το βιντεο.

3. Παντως για το progression του Point cloud πρεπει να πηρε αρκετηηη ωρα.Εξαρταται βεβαια και σε τι quality και ποσες φωτος του περασες.Αλλα γενικα ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια.

Παρα πολυ καλη δουλεια μπραβο.

 

 

1. Ουτε και μας ηταν κοντα στα "αντικειμενα" το drone..το ειχαμε γυρω στα 100μετρα υψος..για να αποφυγουμε εμποδια και παρεμβολες.

2.Βιντεο που σπαστηκε σε καρε..

3.Η απαντηση ειναι στην bold-αρισμενη λεξη..το photoscan ειναι πολυ αργο προγραμμα...του βαζεις 60 φωτος..για το align θελει 10-20λεπτα..(αναλογως το πισι)...για point cloud/mesh χεσε ψηλα και αγναντευε...

Τωρα προσφατα ανακαλυψε το γεγονος οτι ισως η gpu να βοηθουσε την κατασταση και εβαλε να την χρησιμοποιει και στο align.

Παρολα αυτα περαν οτι γενικοτερα κανει περισσοτερο χρονο σε ολα τα σταδια..το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι καλο.

Εκεινη την εποχη που καναμε την μακετα ανακαλυψαμε το https://www.capturingreality.com/

 

Το αποτελεσμα που βγαζει ειναι α π ι σ τ ε υ τ ο.Ειναι ακομα στα σπαργανα σαν προγραμμα..το gui γτπ , λειπουν μερικες δυνατοτητες κλπ..αλλα σαν photogrammetry..σπερνει..

Το align κανει γυρω στα 10 δευτερα...το point cloud σε normal ποιοτητα (=αντιστοιχη high του photoscan) κανει γυρω στο 20λεπτο-30λεπτο..στις 60 φωτος...εκει που το photoscan μπορει να κλεινες και ωρα...

 

Σκεψου οτι καθε τεταρτημοριο στην μακετα ειχε γυρω στις 500-600 φωτος...με το photoscan ακομα θα περιμεναμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιος! Σε ευχαριστω για το προγραμμα.

Αν το εχεις απο τον θειο, μπορεις να μου στειλεις σε πμ το link? 

Sorry για το offtopic :)

 

Δεν υπαρχει ουτε σε θειο ουτε σε θεια..δυστυχως...η τιμη του για καποιον επαγγελματια ειναι τιμια και λογικη...και εχει και μαλακισμενο τροπο licensing...

Τσεκαρει ονλαιν το license , τσεκαρει ονλαιν πραγματα οταν πας να κανεις export..αρα προς το παρον...δεν εχει σπασει....

 

ΕΔΙΤ : ας γυρισουμε στην 3δ εκτυπωση παλι....

 

Ειμαι ετοιμος να πολεμησω το εγκλημα μετα την τελευταια μου εκτυπωση...

 :)

https://www.dropbox.com/s/5kda2yc7pemrz4i/20170802_164641.jpg?dl=0

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα γιατί έχω αρκετά artifacts στης εκτυπώσεις, οι κάθετοι ραβδί έχουν πάρει αρκετά, μάλλον από το τεντωμα του ιμάντα, θα περιμένω πότε θα φέρουν φ8 στο grobotronic

 

Θα βγάλω και αυτές με το πάσο Αργότερα να δω τι παίζει, ξερει κανεις τα χαρακτηριστικά τους? Ξέρω ότι είναι μ8 με τι βήμα όμως? (νόμιζω πρέπει να είναι μ8χ1,5) ξέρει κανείς αν μπορεί να ρυθμιστεί το marlin για να βάλω m8x1? Θεωρητικά θα πρέπει να δώσει καλύτερη ανάλυση στις εκτυπώσεις

 

Edit δεν είναι μ8, Τr8 είναι αλλά δεν ξέρω αν παίζει διαφορετικό βήμα

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μην ψειριζετε το καθετι στον εκτυπωτη και ελατε να εκτυπωσουμε καμμια μαλακια να γουσταρουμε :)

 

Κατι σαν αυτο δηλ https://www.thingiverse.com/thing:984041 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε μην ψειριζετε το καθετι στον εκτυπωτη και ελατε να εκτυπωσουμε καμμια μαλακια να γουσταρουμε :)

 

Κατι σαν αυτο δηλ https://www.thingiverse.com/thing:984041 ...

Δεν ειναι θεμα ψιρισμα ειναι οτι οτιδηποτε ψιλο βγαινει με προβληματα , θα δω αν καταφερω να ισιωσω αυριο τους αξονες τουλαχιστον , παντως ακομα και με tentioner η ζημια γινεται 

 

Οι αξονες οταν πηρα το κιτ σιγουρα δεν ειχα τετοιο στραβωμα (οποτε ειναι καθαρα απο τον ιμαντα μιας και ειναι το μονο που μπορει να ασκει πιεση για να στραβωσουν

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τον τραβαγες με χερια και με ποδια να τεντωσει... :)

Εγω τον τραβηξα μια φορα..οσο τεντωσε τεντωσε..δεν ξαναασχοληθηκα...

Τον Υ ιμαντα ναι...αυτον τον ψιλοτραβαω που και που μια φορα τον μηνα αλλα οκ οχι υπερβολες...να σπασει να μου μεινει στο χερι δεν ψηνομαι ιδιαιτερα :)

 

Παντως οσο και να τεντωθηκε ο ιμαντας χλωμο το κοβω να λυγισε συμπαγεις μεταλλικες ραβδους...μηπως παιζει τιποτα αλλο?

 

ποιο ειναι το επισημο ονομα τους...ψαχτηκες δεν εχει κανεις ελλαδα?

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν τον τραβαγες με χερια και με ποδια να τεντωσει... :)

Εγω τον τραβηξα μια φορα..οσο τεντωσε τεντωσε..δεν ξαναασχοληθηκα...

Τον Υ ιμαντα ναι...αυτον τον ψιλοτραβαω που και που μια φορα τον μηνα αλλα οκ οχι υπερβολες...να σπασει να μου μεινει στο χερι δεν ψηνομαι ιδιαιτερα :)

 

Παντως οσο και να τεντωθηκε ο ιμαντας χλωμο το κοβω να λυγισε συμπαγεις μεταλλικες ραβδους...μηπως παιζει τιποτα αλλο?

 

ποιο ειναι το επισημο ονομα τους...ψαχτηκες δεν εχει κανεις ελλαδα?

Βρήκα grobotronic αλλά έχει μόνο 30 εκατοστά

Το όνομα είναι tr8x8 όλη η πίεση από τον ιμάντα πάει στους άξονες οπότε λογικό είναι να πάρουν με το καιρό, ίσως ήταν λίγο και με το τεντομα του ιμάντα το έκανα χειρότερο δεν ξέρω

Σκέφτομαι αν βρω να πάω σε tr8x2 για να κερδίζω σε λεπτομέρειες από το πιο μικρό βήμα στο πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τι λεει ? https://www.fixers.gr/leadscrew-acme-rods-tr8-stainless-steel-350mm.html

 

Τι λεπτομερειες να κερδισεις μωρε..λες και εκτυπωνουμε αντικειμενα που θελουν λεπτομερεια και ακριβεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο τι λεει ? https://www.fixers.gr/leadscrew-acme-rods-tr8-stainless-steel-350mm.html

 

Τι λεπτομερειες να κερδισεις μωρε..λες και εκτυπωνουμε αντικειμενα που θελουν λεπτομερεια και ακριβεια :)

Στη τιμή που βγαίνει 1000 φορές να κοιτάξω από κινα

 

Στην θεωρία θα έχει μεγαλύτερη ακρίβεια στην κίνηση ο άξονας οπότε θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα

 

Μια αλλαγή θέλει στο firmware δεν είναι κάτι δύσκολο έτσι και αλλιώς η τιμη ίδια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...