Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

3d εκτυπωμενα spinners..μα ποσο απατη :)

 

Αυτο που μολις τυπωσα γυρναει για 3 ολοκληρα δευτερολεπτα :)

Βγάζουν καλό χαρτζιλικι μέσα σε 10 μέρες έχω δώσει πάνω από 50 ως τώρα πάλι καλά είχα πάρει ρουλεμάν πριν αρχίσουν τα τελωνεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάζουν καλό χαρτζιλικι μέσα σε 10 μέρες έχω δώσει πάνω από 50 ως τώρα πάλι καλά είχα πάρει ρουλεμάν πριν αρχίσουν τα τελωνεία

 

και γυρνανε ομως?ενα που χα παρει απο περιπτερο ετσι για την φαση , γυρναει για 1,5λεπτο

 

Αυτο που τυπωσα...απογοητευση...

 

Μαζι με κατι αλλα πηρα ρουλεμαν απο grobotronics..εχει απειρα..παρολο που χω παραγγειλει απο ebay μερικα ακομα...κυριως για κατι spool holders με ρουλεμαν που χω δει...αλλα με την ευκαιρια τυπωσα και ενα σπινερ...

 

Απο ο,τι βλεπω εδω https://www.youtube.com/watch?v=J4IX-cOa4VA

τιποτα δεν γυρναει για πολυ..απο τα εκτυπωμενα...αρα δεν εχω κανει μαλακια..ησυχασα τωρα :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και γυρνανε ομως?ενα που χα παρει απο περιπτερο ετσι για την φαση , γυρναει για 1,5λεπτο

 

Αυτο που τυπωσα...απογοητευση...

 

Μαζι με κατι αλλα πηρα ρουλεμαν απο grobotronics..εχει απειρα..παρολο που χω παραγγειλει απο ebay μερικα ακομα...κυριως για κατι spool holders με ρουλεμαν που χω δει...αλλα με την ευκαιρια τυπωσα και ενα σπινερ...

 

Απο ο,τι βλεπω εδω https://www.youtube.com/watch?v=J4IX-cOa4VA

τιποτα δεν γυρναει για πολυ..απο τα εκτυπωμενα...αρα δεν εχω κανει μαλακια..ησυχασα τωρα :)

οτι ειπε ο tyf ο μονος λογος  που τα εκτυπωνω ειναι για να βγαζει τα εξοδα του ο εκτυπωτης τα πιτσιρικια απο εδω γυρω πολλα περνουν 2-3 βασικα εχω κατεβασει καμια 30-40 σχεδια και τους βαζω να διαλεξουν

 

ασχετο με τα spinner

παρελαβα σημερα 2 coupler απο grobotonic , ειτε επεσα στην περιπτωση εκαι απλα ειμαι γκαντεμης , αλλα και τα 2 δεν σφυγγουν με τιποτα και το ενα εχει και κλωτσημενο πασο , βεβαια ειναι ψιλο διαφορετικα απο αυτα που περιμενα απο κινα(εκτος απο της 2 βιδες στην μια μερια αυτα που ειχα παραγγειλει απο κινα διχναν στην εικονα τουλαχιστον οτι στην πισω μερια εχουν και της τυφλες βιδες για να σφιξει σιγουρα ο αξονας, αυτα δεν εχουν κατι τετοιο και μονο με την πλαινη βιδα δεν σφιγγει με καμια παναγια

 

(εγω περιμενα να δω κατι τετοιο αλλα δεν εχεις τα μικρα βιδακια στην πισω μεριακαι με της πλαινες βιδες δεν σφυγγει με τιποτα ουτε στο μοτερακι ουτε απο την αλλη μερια

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο που εριξα wd στο κεντρικο ετσι απο πανω..σαν να βελτιωθηκε..αλλα οχι κατι τραγικο...

Να το ανοιξω να "δω" ρουλεμαν και να το ψεκασω δεν ψηνομαι...και πολυ ασχοληθηκα για ενα σπινερ που τυπωσα ετσι για την πλακα μου.

 

Και γω παρελαβα ενα coupler απο grobotronics σημερα (flex coupler 5x8x25mm για τον εκτυπωτη ενος φιλου μου)...μεθαυριο θα μαθουμε αν εχει προβληματα ή οχι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λιγο που εριξα wd στο κεντρικο ετσι απο πανω..σαν να βελτιωθηκε..αλλα οχι κατι τραγικο...

Να το ανοιξω να "δω" ρουλεμαν και να το ψεκασω δεν ψηνομαι...και πολυ ασχοληθηκα για ενα σπινερ που τυπωσα ετσι για την πλακα μου.

 

Και γω παρελαβα ενα coupler απο grobotronics σημερα (flex coupler 5x8x25mm για τον εκτυπωτη ενος φιλου μου)...μεθαυριο θα μαθουμε αν εχει προβληματα ή οχι.. :)

ποια πηρες ? κατι παρομοιο με το παραπανω link?

 

εγω πηρα αυτα https://grobotronics.com/shaft-coupler-clamping-5mm-to-8mm.html

 

αν τα εχεις στα χερια σου και ειναι ευκολο δες αν εχει εκτος απο τις 2 πλαινες βιδες και μικρα βιδακια για να σφιξει τον αξονα

 

εμενα τα βιδακια στα πλαγια μοθ φενονται πολυ κοντα (δοκιμασα και πιο μακρια αλλα καμια διαφοφα , και το κομματι που εχει "κομμενο" για να σφυξει τον αξονα δεν κουνιεται ουτε χιλιοστο (το επιασα στην μορσα δεν καταφερα να μικρυνο το κενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για την βοήθεια , θα το κολλήσω και θα το ενισχύσω κι από τις δυο πλευρές με κάποιο λαμάκι μέχρι να μπορέσω να εκτυπώσω κάποιο frame-brace .

 

Αν κάποιος έχει αναβαθμίσει τον δικό του Α8 εκτυπωτή με μεταλλικό σκελετο και μπορεί να μου δανείσει το κομμάτι αυτό θα ήμουν υπόχρεος :-)

 

Θα σας κρατάω ενήμερους για την πρόοδο των εργασιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια πηρες ? κατι παρομοιο με το παραπανω link?

 

εγω πηρα αυτα https://grobotronics.com/shaft-coupler-clamping-5mm-to-8mm.html

 

αν τα εχεις στα χερια σου και ειναι ευκολο δες αν εχει εκτος απο τις 2 πλαινες βιδες και μικρα βιδακια για να σφιξει τον αξονα

 

εμενα τα βιδακια στα πλαγια μοθ φενονται πολυ κοντα (δοκιμασα και πιο μακρια αλλα καμια διαφοφα , και το κομματι που εχει "κομμενο" για να σφυξει τον αξονα δεν κουνιεται ουτε χιλιοστο (το επιασα στην μορσα δεν καταφερα να μικρυνο το κενο

 

Οχι , δυστυχως δεν πηρα τετοια...πηρα τα https://grobotronics.com/aluminum-flex-shaft-coupler-5mm-to-8mm.html

Flex αλλα οχι "clamping".

 

Δεν ξερω για ποιον λογο τα πηρες αλλα εγω πηρα τα παραπανω για να αντικαταστησω ενα "clamping" coupler στον εκτυπωτη ενος φιλου μου που υποτιθεται θαναι "upgrade"...δηλ αν καταλαβα καλα ...τα clamping δεν ειναι καλα ...δημιουργουν wobble (στον εκτυπωτη εκεινο) ..οποτε ολοι το αλλαζουν σε μη-clamping.

 

Oταν λες τα βιδακια ειναι κοντα..εννοεις οτι δεν μαγκωνουν αυτο που μπαινει μεσα? ειναι σωστες οι εσωτερικες διαμετροι για τον σκοπο που το θες..για αυτο τελοσπαντων που ειναι να μπει μεσα και να το μαγκωσουν οι βιδες?

 

Το κομμενο κομματι σε αυτο που αγορασα κινειται..συστελλεται δηλ...αλλα οκ ειναι αλλου ειδους..αλλα γενικως υποθετω το "flex" κομματι θα πρεπει να κινειται..να συστελλεται σε ολα τα flex couplers.

Παίδες ευχαριστώ για την βοήθεια , θα το κολλήσω και θα το ενισχύσω κι από τις δυο πλευρές με κάποιο λαμάκι μέχρι να μπορέσω να εκτυπώσω κάποιο frame-brace .

 

Αν κάποιος έχει αναβαθμίσει τον δικό του Α8 εκτυπωτή με μεταλλικό σκελετο και μπορεί να μου δανείσει το κομμάτι αυτό θα ήμουν υπόχρεος :-)

 

Θα σας κρατάω ενήμερους για την πρόοδο των εργασιών

 

Αν χωραγε στο bed θα στο εκτυπωνα..αλλα δεν χωραει..εχει γυρω στα 30 εκατοστα μηκος απο ο,τι μετρησα..και να το σηκωσεις και να το βαλεις λοξα και και και...δεν γινεται δουλεια.

 

Αν καποιος που ξερει απο 3d modeling μπορει να το "κοψει" να του δημιουργησει και καναδυο σφηνες/τρυπες στο σημειο που θα κοπει ωστε να μπορεσει να εκτυπωθει και να ενωθει+κοληθει μετα ...ας το κανει :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όλοι στα group του fb μου πρότειναν σαν τα παραπάνω που πήρα, αν δεις αυτά που πήρα θεωρητικά σφυγγουν με της 2 βίδες στα πλάγια αυτές οι βίδες ίσα ίσα πιάνουν στην πίσω μεριά του αλουμινίου, αλλά το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και μεγαλύτερες βίδες δεν σφυγγει για να ασφαλίσει πάνω στους άξονες

Coupler σαν αυτά που πήρες είναι ίδια με τα μαμά του a8 με 2 βιδακια που έχει για να ασφαλίσει τους άξονες πότε δεν θα μπορέσεις να κεντράρεις σωστά τους άξονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα coupler εχουν απο εως ητοι 5 εως 8 ,5 εως 7 η 6 εως 9 διαμετρο

 

εχω ακομα τα δικα του και κανουν καλη δουλεια...αππλα θελουν σωστη εγκατασταση απο την αρχη και να μεινει ελευθερη η αλλη ακρη

 

της βιδας για να μη ζοριζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πήρα 5 στη μία μεριά και 8 στην άλλη, μάλλον έπεσα στην περίπτωση με ελαττωματικά γιατί το κενό που έχουν για να σφυξει, δεν κλείνει με τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε βαλει το https://www.thingiverse.com/thing:2290361

 

1.Η απαγωγη της θερμοτητας γινεται σωστα?Διαβαζω στα σχολια οτι ισως να μην αεριζεται ο extruder ικανοποιητικα..

2.Στην ενωση των 2 κομματιων..τι βιδα βαλατε? ο τυπος μιλαει για 3x50mm...υπαρχει στην Ελλαδα τετοια βιδα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι ήταν από τα πρώτα που εκτύπωσα δεν έχω κανένα πρόβλημα

Μ3χ 50μμ εννοεί, θα κοιτάξω αργότερα τι μέγεθος έβαλα εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Έχω φτιάξει ένα κτήριο στο revit, αντιγραφή από point cloud ενός δικαστηρίου, σε διαστάσεις 1:1. Σκαλιά - ράμπες - 2 πατώματα-σκεπή κλπ. Μπορώ αν το κάνω scale και μετατροπή του σε κατάλληλο αρχείο, να εκτυπωθεί (το εξωτερικό μόνο) με κάποιον 3d printer και να δημιουργήσω μια μινιατούρα;  Αν ναι με ποιο πρόγραμμα;

 

Συγνώμη δε γνωρίζω καθόλου απ αυτά, προσπαθώ να κάνω μια περίεργη πτυχιακή.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Έχω φτιάξει ένα κτήριο στο revit, αντιγραφή από point cloud ενός δικαστηρίου, σε διαστάσεις 1:1. Σκαλιά - ράμπες - 2 πατώματα-σκεπή κλπ. Μπορώ αν το κάνω scale και μετατροπή του σε κατάλληλο αρχείο, να εκτυπωθεί (το εξωτερικό μόνο) με κάποιον 3d printer και να δημιουργήσω μια μινιατούρα;  Αν ναι με ποιο πρόγραμμα;

 

Συγνώμη δε γνωρίζω καθόλου απ αυτά, προσπαθώ να κάνω μια περίεργη πτυχιακή.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Τα προγραμματα που "κοβουν" το μοντελο για εκτυπωση σε 3d εκτυπωτη συνηθως δουλευουν με stl αρχεια.

Υποστηριζουν και obj αλλα αυτο το φορματ κουβαλαει περιττες πληροφοριες..γιατι ως γνωστον οι 3δ εκτυπωτες δεν εκτυπωνουν texture..ειναι μονοχρωμη εκτυπωση...οποτε το stl φορματ ειναι υπεραρκετο.

 

Δεν ξερω τι προσβαση εχεις σε 3d modeling προγραμματα αλλα ολα τα "μεγαλα" υποστηριζουν και κανουν convert απο το ενα φορματ στο αλλο...π.χ. blender/maya/3ds max κλπ κλπ

Ισως να κυκλοφορουν και standalone converters αλλα δεν το χω ψαξει δεν ξερω σιγουρα...

Αν δεν ειναι τραγικα μεγαλο μεγεθος που μαλλον θαναι..ανεβασε το καπου , να στο κανω convert.Aφου μονο το εξωτερικο θα εκτυπωθει αφαιρεσε ολα τα 3δ αντικειμενα απο το εσωτερικο...απλα προσθετουν πολυγωνα/ογκο/κλπ...

 

Τελος το scale πρεπει ναναι τετοιο ωστε το τελικο αντικειμενο ναναι μεγεθους οσο ο χωρος εκτυπωσης του εκτυπωτη.. 22χ22 εκατοστα στον Αnet A8 , ισως καποια παρεμφερη διασταση σε αλλους εκτυπωτες της ιδιας κατηγοριας...

 

Αν δεν το θες τοσο μικρο μπορεις να το κανεις scale σε καποια λιγο μεγαλυτερη διασταση , να το κοψεις σε κομματια..να τυπωθει σε κομματια και να το κολησεις μετα εσυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...