Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Λόγω της κατάστασης με το νέο lockdown είναι πιθανό να πάρουν παράταση για το πότε θα ανοίξουν οι αιτήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, nick sl είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Λόγω της κατάστασης με το νέο lockdown είναι πιθανό να πάρουν παράταση για το πότε θα ανοίξουν οι αιτήσεις; 

Ναι είναι πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η κατάσταση με το νέο λοκνταουν, αλλά έχουν αργήσει πολλά πράγματα (έκδοση του κανονικού οδηγού, demo έκδοση του συστήματος αιτήσεων κλπ) απ'οτι μου είπε μια επιθεωρήτρια. Μου είπε πως περίμενε παράταση πριν ακούσει περί λοκνταουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2020 στις 2:57 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Τελευταία στιγμή βέβαια θα δωθεί, αν 

Καλησπέρα αας! θα ηθελα να ρωτήσω... έχει εκδοθεί ΠΕΑ για το σπιτι μου ενοψει αγοραπωλησίας το 2019. Για τις 2 πρώτες προτεινόμενες παρεμβάσεις, αναβαθμίζεται κατα 2 ενεργ. κατηγορίες (από Δ σε Β) και για την τρίτη προτεινόμενη παρέμβαση που περιλαμβάνει Φ/Β, αναβαθμίζεται σε Α+. Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω το ΠΕΑ αυτό με την τρίτη κατά σειρά παρέμβαση και αν ναι, χρειάζεται άδεια της συνέλευσης της πολυκατοικίας για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκων στην ταράτσα; το ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TonyChr91 είπε

Καλησπέρα αας! θα ηθελα να ρωτήσω... έχει εκδοθεί ΠΕΑ για το σπιτι μου ενοψει αγοραπωλησίας το 2019. Για τις 2 πρώτες προτεινόμενες παρεμβάσεις, αναβαθμίζεται κατα 2 ενεργ. κατηγορίες (από Δ σε Β) και για την τρίτη προτεινόμενη παρέμβαση που περιλαμβάνει Φ/Β, αναβαθμίζεται σε Α+. Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω το ΠΕΑ αυτό με την τρίτη κατά σειρά παρέμβαση και αν ναι, χρειάζεται άδεια της συνέλευσης της πολυκατοικίας για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκων στην ταράτσα; το ευχαριστώ! 

Αν το ΠΕΑ είναι βγαλμένο για εξοικονομώ και όχι το κλασικό μουφα ΠΕΑ που βγάζουν για ενοικίαση με 40€,ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. 

Τα φωτοβολταϊκά σε πολυκατοικία θέλουν γενική συνέλευση και αποδοχή κατά 100% απ όλους τους ιδιοκτήτες. Η ταράτσα συνήθως είναι κοινόχρηστη και η συνέλευση έχει στόχο να σου "χαρίσουν" το ποσοστό τους. Το θεωρώ σχεδόν αδύνατον για μια τυπική πολυκατοικία. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Αν το ΠΕΑ είναι βγαλμένο για εξοικονομώ και όχι το κλασικό μουφα ΠΕΑ που βγάζουν για ενοικίαση με 40€,ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. 

Τα φωτοβολταϊκά σε πολυκατοικία θέλουν γενική συνέλευση και αποδοχή κατά 100% απ όλους τους ιδιοκτήτες. Η ταράτσα συνήθως είναι κοινόχρηστη και η συνέλευση έχει στόχο να σου "χαρίσουν" το ποσοστό τους. Το θεωρώ σχεδόν αδύνατον για μια τυπική πολυκατοικία. 

Να δώσει μερίδιο από το κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Να δώσει μερίδιο από το κέρδος.

Τότε δεν τον συμφέρει να ασχοληθεί να βαλει φωτοβολταϊκά 😛

Για τα πάντα όμως, υπάρχει μια τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση ήταν που ήταν τραγική,τώρα με το lockdown έχω χάσει κάθε ελπίδα.Παιρνω τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές και με γράφουν στα @@ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, XronisR είπε

Η κατάσταση ήταν που ήταν τραγική,τώρα με το lockdown έχω χάσει κάθε ελπίδα.Παιρνω τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές και με γράφουν στα @@ τους.

Εξαρτάται τι τους ζητάς...

Mε παίρνει τηλέφωνο τη προηγούμενη εβδομάδα ένας κύριος πολύ ευγενικός, ο οποίος ενδιαφερόταν για το εξοικονομώ

Μη γράφω τι και πως και κουράζω, έφαγα πάνω από μια ώρα στο τηλέφωνο, για να τον κάνω να καταλάβει, ότι αυτό που ζητούσε κατά 99% δε γινόταν

Εγώ για δικούς μου λόγους, έχω την ευχέρεια να μπορώ να αφιερώνω κάποιον τσάμπα χρόνο για να κάνω τηλεφωνικό consulting, δε πάει να πει ότι κάθε μηχανικός τον έχει και ακόμα και αν μπορεί, γιατί να το κάνει τσάμπα ; 

Στον δικηγόρο που πας για να του περιγράψεις το πρόβλημά σου, αν κάτσεις μια ώρα θα είναι δώρο από το κατάστημα μήπως και σε πάρει πελάτη ΑΝ πας στο δικαστήριο ;

Δε νομίζω...

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2020 στις 11:08 ΜΜ, XronisR είπε

Μίλησα σήμερα με 3 Ενεργειακούς Επιθεωρητές και πήρα 3 διαφορετικές απαντήσεις..Η κατάσταση είναι περίεργη, πραγματικά.

 

Στις 26/10/2020 στις 11:40 ΜΜ, sphinxgr είπε

Σε ποια ερώτηση?! 

 

15 ώρες πριν, XronisR είπε

Η κατάσταση ήταν που ήταν τραγική,τώρα με το lockdown έχω χάσει κάθε ελπίδα. Παίρνω τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές και με γράφουν στα @@ τους.

 

12 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εξαρτάται τι τους ζητάς...

Τι ακριβώς τους ρωτάς και σε γράφουν στα @@ τους? Το έχεις γράψει ξανά. 

Και γιατί πρέπει να παίρνεις πολλούς και όχι έναν, αφου είναι ίδια η τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τι ακριβώς τους ρωτάς και σε γράφουν στα @@ τους? Το έχεις γράψει ξανά. 

Και γιατί πρέπει να παίρνεις πολλούς και όχι έναν, αφου είναι ίδια η τιμή?

Τι εννοείς είναι ΙΔΙΑ η τιμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδωσα 200 για 90 τμ, μου το βγαλε Η, αλλα δεν το εκδοσε ακομη γιατι περιμενει τον οδηγο για να δει ακριβως τι kw να ενταξει. 

Αυτα αφου θα τα παρω αν ενταχθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει.

Σπίτι στο χωριό  χτισμένο το 1973, 75 τ.μ., με κεραμοσκεπή.

Τα κουφώματα είναι ξύλινα.

Συμφέρει να βάλω αντλία θερμότητας με φωτοβολταικό σύστημα;

Το ποσοστό επιδότησης μπορεί να φθάσει το 85%λόγω χαμηλών εισοδημάτων.

Το ερώτημα είναι τι κέρδος θα έχω ανεβάζοντας το κόστος.

Εχω ήδη λέβητα πετρελαίου.

Ισχύει το ότι δεν θα ξαναπληρώσει για την κατανάλωση;

 

Φυσικά θα γίνει αλλαγή κουφωμάτων, αλλαγή ηλιακού, θερμοπρόσοψη, τέντες, σίτες, στόρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...