Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Γνωριζει καποιος εαν θα εχει καινουριο εξοικονομω απο τη νεα χρονια?

Όπως έχουν πει, θα υπάρχει για τα επόμενα 10 χρόνια , κάθε χρόνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εάν το εισόδημα είναι κοινό, δηλαδή είναι ζευγάρι και κανουν κοινή φορολογικη δηλωση, ο ένας από τους δυο που θα κάνει την αίτηση του προγράμματος και την αίτηση του δανείου δεν λαμβάνεται υπόψη το συνολικό εισόδημα και των δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, nick sl είπε

Εάν το εισόδημα είναι κοινό, δηλαδή είναι ζευγάρι και κανουν κοινή φορολογικη δηλωση, ο ένας από τους δυο που θα κάνει την αίτηση του προγράμματος και την αίτηση του δανείου δεν λαμβάνεται υπόψη το συνολικό εισόδημα και των δυο;

Σωστά

Εξάλλου έχει κατηγορία και το πρόγραμμα για οικογενειακά εισοδήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick sl είπε

Εάν το εισόδημα είναι κοινό, δηλαδή είναι ζευγάρι και κανουν κοινή φορολογικη δηλωση, ο ένας από τους δυο που θα κάνει την αίτηση του προγράμματος και την αίτηση του δανείου δεν λαμβάνεται υπόψη το συνολικό εισόδημα και των δυο;

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση....

οικοδομικη αδεια περιπου 1982

που ξερω τον αριθμο που μπορω να βρω αντιγραφο?

online Ουτε να το σκεφτομαι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/10/2020 at 22:38, sphinxgr said:

Ναι ισχύει. Έχει γραφει εκατομμύρια φορές. Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί, πρέπει να το κάνει μόνος του. 

Ειλικρινα, αυτό μου φαίνεται παράλογο. Η όλη διαδικασία είναι τόσο πολύπλοκη και τεχνική (διαδικαστικά αλλά και ως υλοποίηση) που φαντάζει αδύνατον να κάνει σωστή προετοιμασία και επιτυχή συμμετοχή ένας *μη μηχανικός* ιδιώτης μόνος του. Πολύ πιο λογικό δεν είναι να αναλάβει το έργο από την αρχή μέχρι το τέλος ένα εξειδικευμένο γραφείο ή έστω ένας έμπειρος μηχανικός με την ομάδα του ακόμη κι αν αυτό σημαίνει μια αξιοπρεπή αμοιβή γι’αυτον; Ειδικά στην περίπτωση που το προγραμμμα θα συνδυαστεί με ολική αναικαίνιση...

Στο κάτω κάτω αν υλοποιηθεί σωστά, στο ενεργειακό κομματι σου επιδοτεί πολλές χιλιάδες ευρώ. Ενεργειακές αναβαθμίσεις 15000€ για μένα που δικαιούμαι επιδότηση 85% σημαίνουν όφελος 12750€ και δικό μου κεφάλαιο 2250€. Το όλο deal ειναι εξαιρετικό για να μπεις στη διαδικασία να κανείς μόνος σου προχειροδουλειά.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Ειλικρινα, αυτό μου φαίνεται παράλογο. Η όλη διαδικασία είναι τόσο πολύπλοκη και τεχνική (διαδικαστικά αλλά και ως υλοποίηση) που φαντάζει αδύνατον να κάνει σωστή προετοιμασία και επιτυχή συμμετοχή ένας *μη μηχανικός* ιδιώτης μόνος του. Πολύ πιο λογικό δεν είναι να αναλάβει το έργο από την αρχή μέχρι το τέλος ένα εξειδικευμένο γραφείο ή έστω ένας έμπειρος μηχανικός με την ομάδα του ακόμη κι αν αυτό σημαίνει μια αξιοπρεπή αμοιβή γι’αυτον; Ειδικά στην περίπτωση που το προγραμμμα θα συνδυαστεί με ολική αναικαίνιση...

Στο κάτω κάτω αν υλοποιηθεί σωστά, στο ενεργειακό κομματι σου επιδοτεί πολλές χιλιάδες ευρώ. Ενεργειακές αναβαθμίσεις 15000€ για μένα που δικαιούμαι επιδότηση 85% σημαίνουν όφελος 12750€ και δικό μου κεφάλαιο 2250€. Το όλο deal ειναι εξαιρετικό για να μπεις στη διαδικασία να κανείς μόνος σου προχειροδουλειά.

Υποθετικά μιλώντας. Πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις οπότε από την τσέπη σου για να κάνει την διαδικασία μηχανικός:

Στην περίπτωση που σε βάλει στο πρόγραμμά? 

Σε περίπτωση που κάνει τη διαδικασία και δεν μπεις τελικά? 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, sphinxgr said:

Υποθετικά μιλώντας. Πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις οπότε από την τσέπη σου για να κάνει την διαδικασία μηχανικός:

Στην περίπτωση που σε βάλει στο πρόγραμμά? 

Σε περίπτωση που κάνει τη διαδικασία και δεν μπεις τελικά? 

Δεν μπορείς να κανείς μια προσυνεννόηση για το συγκεκριμένο θέμα; Δεν μπορεί να συζητηθεί στα πλαίσια της προσφοράς για την ανακαίνιση εν συνόλω;

Σς κάθε περίπτωση όμως, ειδικά φέτος, γιατί να μείνεις εκτός αν γίνει σωστή προετοιμασία φακέλου; Δεν είναι εξαιρετικά αυξημένο το κονδύλι για το Εξοικονομώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δεν μπορείς να κανείς μια προσυνεννόηση για το συγκεκριμένο θέμα; Δεν μπορεί να συζητηθεί στα πλαίσια της προσφοράς για την ανακαίνιση εν συνόλω;

Σς κάθε περίπτωση όμως, ειδικά φέτος, γιατί να μείνεις εκτός αν γίνει σωστή προετοιμασία φακέλου; Δεν είναι εξαιρετικά αυξημένο το κονδύλι για το Εξοικονομώ; 

Το κονδύλι έχει αυξηθεί, όπως έχουν αυξηθεί και οι ενδιαφερόμενοι. Οι θέσεις όμως είναι με σειρά προτεραιότητας. 

Το πρόγραμμα καλύπτει ενεργειακές αναβαθμίσεις. 

Αν ασχοληθεί μηχανικός να σου κάνει τη αίτηση, να τρέξει τους μαστορους και να κάνει παράλληλα και την αναβάθμιση, η αμοιβή του θα είναι κάμποσες χιλιάδες € από την τσέπη του ενδιαφερομενου. Παράλληλα για να έχει κέρδος θα ρίξει την ποιότητα τον υλικών και θα κάνει υπερτιμολογησεις. 

Με απλά μαθηματικά, δουλειά δε γίνεται αν δεν ασχοληθεί ο ιδιοκτήτης. Αν δεν θέλει να ασχοληθεί ο ιδιοκτήτης το πιο πιθανό είναι να πληρώσει από την τσέπη του πολλα λεφτά για μέτριες δουλειές. 

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλευω να βρω τις κατοψεις στο σπιτι μου εδω και κανα διμηνο,αλλα δεν υπαρχουν πουθενα,ουτε στη πολεοδομια που μου εδωσε και χαρτι οτι δε βρεθηκαν.

Ηθελα να κανω αιτηση αλλα χωρις κατοψεις απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει περιπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Παλευω να βρω τις κατοψεις στο σπιτι μου εδω και κανα διμηνο,αλλα δεν υπαρχουν πουθενα,ουτε στη πολεοδομια που μου εδωσε και χαρτι οτι δε βρεθηκαν.

Ηθελα να κανω αιτηση αλλα χωρις κατοψεις απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει περιπτωση...

Πές του μηχανικού που θα αναλάβει το ΠΕΑ , εαν δέν έχεις . 

Έτσι και αλλιώς για την εκδοση του ΠΕΑ χρειάζεται ενα σκαρίφημα - κατοψη .

Το στέλεχος της αδείας το βρήλες τουλάχιστον;

Είσαι στη περίπτωση με οικοδομική άδεια περιόδου <1980 και συγκεκριμένα στο πολεοδομικόβ γραφείο στην περιοχή του Αιγάλεω , είχε πλημμυρίσει το αρχείο και έχουν χαθεί αρκετές άδειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Πές του μηχανικού που θα αναλάβει το ΠΕΑ , εαν δέν έχεις . 

Έτσι και αλλιώς για την εκδοση του ΠΕΑ χρειάζεται ενα σκαρίφημα - κατοψη .

Το στέλεχος της αδείας το βρήλες τουλάχιστον;

Είσαι στη περίπτωση με οικοδομική άδεια περιόδου <1980 και συγκεκριμένα στο πολεοδομικόβ γραφείο στην περιοχή του Αιγάλεω , είχε πλημμυρίσει το αρχείο και έχουν χαθεί αρκετές άδειες.

Με σκαριφημα γινεται δουλεια η θελουν επισημη κατοψη?

Γιατι για να βγαλω επισημη κατοψη πρεπει να κανω ανασυσταση φακελου στη πολεοδομια απο οτι μου ειπε πολιτικος μηχανικος που ρωτησα.

Το στελεχος το εχω.Ουσιαστικα ειναι η αδεια του Ισογειου (εγω ειμαι σε 1ο οροφο,ειναι μονοκατοικια) και γιναν αναθεωρησεις και χτιστηκε το πανω.

Η αδεια ειναι του 68 αλλα ειμαι Αθηνα,οχι Αιγαλεω.

Στη πολεοδομια στη Συγγρου δε βρισκουν τις κατοψεις.

Τωρα αν γινεται και με κατι ανεπισημο δουλεια για να μπω στο προγραμμα τοτε οκ,μηχανικος ειμαι και εγω και μπορω να βγαλω κατοψη.Η πλακα ειναι οτι εχω το προγραμμα στη δουλεια για να υπολογισω τις βαθμιδες και ολο ελεγα να γραφτω στο μητρωο για να βγαζω πιστοποιητικα αλλα δε το προχωρησα.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Με σκαριφημα γινεται δουλεια η θελουν επισημη κατοψη?

Γιατι για να βγαλω επισημη κατοψη πρεπει να κανω ανασυσταση φακελου στη πολεοδομια απο οτι μου ειπε πολιτικος μηχανικος που ρωτησα.

Το στελεχος το εχω.Ουσιαστικα ειναι η αδεια του Ισογειου (εγω ειμαι σε 1ο οροφο,ειναι μονοκατοικια) και γιναν αναθεωρησεις και χτιστηκε το πανω.

Η αδεια ειναι του 68 αλλα ειμαι Αθηνα,οχι Αιγαλεω.

Στη πολεοδομια στη Συγγρου δε βρισκουν τις κατοψεις.

Τωρα αν γινεται και με κατι ανεπισημο δουλεια για να μπω στο προγραμμα τοτε οκ,μηχανικος ειμαι και εγω και μπορω να βγαλω κατοψη.Η πλακα ειναι οτι εχω το προγραμμα στη δουλεια για να υπολογισω τις βαθμιδες και ολο ελεγα να γραφτω στο μητρωο για να βγαζω πιστοποιητικα αλλα δε το προχωρησα.

Δέν μου έχει τυχει χωρίς καθόλου κατόψεις . Κανονικα θέλει υπογεγραμμένη κάτοψη, για ψάξε στο οδηγο του β κύκλου να δείς τι αναφέρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...