Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Extoller είπε

 

Καλησπέρα μια,δύο,ερώτησεις και από εμένα επειδή μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά , μπορούμε από κάθε κατηγορία να βάλουμε ότι κ όσα θέλουμε? Δηλαδή μπορώ να βάλω αντλία θερμότητας και aircondition και τζάκι? Η ένα από όλα αυτά ? Άμα έχει βγάλει ο μηχανικός το πεα μετά μπορούμε να κάνουμε κάποια αλλαγή,η άπαξ και πάρεις την έγκριση πάει κλείδωσε σε ότι έχεις βάλει πρίν?? Μπορώ να ξέρω από πριν πόση εξοικονόμηση ενέργειας πετυχαίνω με τις αλλαγές κνπαρβασεις η πρέπει να γίνει καταχώρηση και στο βγάζει μετά;; Υπάρχει κάποια εφαρμογή για δοκιμές?? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, wannaplay είπε

Καλησπέρα μια,δύο,ερώτησεις και από εμένα επειδή μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά , μπορούμε από κάθε κατηγορία να βάλουμε ότι κ όσα θέλουμε? Δηλαδή μπορώ να βάλω αντλία θερμότητας και aircondition και τζάκι? Η ένα από όλα αυτά ? Άμα έχει βγάλει ο μηχανικός το πεα μετά μπορούμε να κάνουμε κάποια αλλαγή,η άπαξ και πάρεις την έγκριση πάει κλείδωσε σε ότι έχεις βάλει πρίν?? Μπορώ να ξέρω από πριν πόση εξοικονόμηση ενέργειας πετυχαίνω με τις αλλαγές κνπαρβασεις η πρέπει να γίνει καταχώρηση και στο βγάζει μετά;; Υπάρχει κάποια εφαρμογή για δοκιμές?? Ευχαριστώ

Σε αυτά θα σου απαντήσει ο μηχανικός.

Βέβαια αν διαβάσεις τον οδηγό που έχει στο site.του υπουργείου θα πάρεις μια γεύση.

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι άλλο ΠΕΑ άλλο πρόταση παρεμβάσεων για το εξοικονομω. 

Και τα 2 είναι προαπαιτούμενα αλλά οι παρεμβάσεις και ο προϋπολογισμός κλειδώνουν βάσει της πρότασης παρέμβασης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ikucic είπε

Σε αυτά θα σου απαντήσει ο μηχανικός.

Βέβαια αν διαβάσεις τον οδηγό που έχει στο site.του υπουργείου θα πάρεις μια γεύση.

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι άλλο ΠΕΑ άλλο πρόταση παρεμβάσεων για το εξοικονομω. 

Και τα 2 είναι προαπαιτούμενα αλλά οι παρεμβάσεις και ο προϋπολογισμός κλειδώνουν βάσει της πρότασης παρέμβασης 

Ναι τον έχω διαβάσει τον οδηγό και κάθε μέρα σκέφτομαι μην έκανα βλακεία που έβαλα αυτό αντί για αυτό κ ο μηχανικός δε σηκώνει ούτε τηλέφωνο, είναι ευκαιρία τώρα να βάλεις πιστεύω ότι καλύτερο ,που έχεις + 20  τα 100 μπόνους,το πεα σου λέει απλά σε ποια κατηγορία ανοίκει το κτίριο σου? Κ μετά προσθέτεις εσύ πράγματα και ανεβαίνεις στη φόρμα των παρεμβάσεων ν μόνο η και στο πεα που θα εκδώθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα στοιχεια που αντλει απο το ΠΕΑ ειναι η ενεργειακη κλαση που εχεις ΠΧ Δ . ΑΝ με τις παρεμβασεις ανεβεις 2 κατηγοριες περνεις το μπονους, Οπωτε καποιες παρεμβασεις ειναι απαραιτητες για να ανεβεις ενω καποιες αλλες οχι (τεντες) Πολυ ποσοστο δινει ο ηλιακος. Εγω πχ εβαλα αντλια για θερμοτητα και air condition για ψηξη γιατι δεν επιδοτει τα  fun coil που ειναι ακριβα και για τον λογο να δουλευει η αντλεια το χειμωνα και το καλοκαιρι τα air condition ωστε εταιρα να ¨ξεκουραζονται¨ . Αν εχεις αντλια και για ζεστη/κρυο δουλευει 365 το χρονο, Αποψη μου ετσι απλα το σκεφτηκα χωρις αιτιολογια  

Επεξ/σία από oyk152
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

ok εγω θα μπω στο επομενο....εκανα τοπογραφικο και την τακτοποιηση ,πληρωσα το προστιμο και εχω 24 τετραγωνικα επιπλεον στο συνολικο εμβαδο λαθος.Θα το δηλωσω στο Ε9......στο κτηματολογιο δεν θα το δηλωσω???δε χρειαζεται ??

Εγώ απλώς σου μεταφέρω τι μου είπαν 2 υπάλληλοι του Κτηματολογιου τηλεφωνικά (πήρα 2 φορές τηλ άλλες ημέρες μπας και μου είπε καμία μπούρδα την πρώτη φορά). Καλό είναι να πάρεις και εσύ. Εμένα μου είπαν ότι εαν δεν υπάρξει καινούργια συμβολαιογραφική πράξη δεν κάνουν κάτι στο κτηματολογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, oyk152 είπε

Τα στοιχεια που αντλει απο το ΠΕΑ ειναι η ενεργειακη κλαση που εχεις ΠΧ Δ . ΑΝ με τις παρεμβασεις ανεβεις 2 κατηγοριες περνεις το μπονους, Οπωτε καποιες παρεμβασεις ειναι απαραιτητες για να ανεβεις ενω καποιες αλλες οχι (τεντες) Πολυ ποσοστο δινει ο ηλιακος. Εγω πχ εβαλα αντλια για θερμοτητα και air condition για ψηξη γιατι δεν επιδοτει τα  fun coil που ειναι ακριβα και για τον λογο να δουλευει η αντλεια το χειμωνα και το καλοκαιρι τα air condition ωστε εταιρα να ¨ξεκουραζονται¨ . Αν εχεις αντλια και για ζεστη/κρυο δουλευει 365 το χρονο, Αποψη μου ετσι απλα το σκεφτηκα χωρις αιτιολογια  

Οπότε έτσι έπρεπε να το κάνω κ εγώ κ εμένα μου πε για να πιάσουμε το μπόνους πρέπει να βάλουμε fancoils με την αντλία ,οπότε έβαλα μόνο τα κλιματιστικά χαζομάρα έκανα,

9 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Εγώ απλώς σου μεταφέρω τι μου είπαν 2 υπάλληλοι του Κτηματολογιου τηλεφωνικά (πήρα 2 φορές τηλ άλλες ημέρες μπας και μου είπε καμία μπούρδα την πρώτη φορά). Καλό είναι να πάρεις και εσύ. Εμένα μου είπαν ότι εαν δεν υπάρξει καινούργια συμβολαιογραφική πράξη δεν κάνουν κάτι στο κτηματολογιο

Δε μπορούσε να κάνει κανονικά αίτηση υποβολής και να έμπαινε μετά σε ρύθμιση αυθαίρετου? Νομίζω λόγω κοβιντ μόνο με μια υπεύθυνη δήλωση προχωρούσε, μπορεί να κάνω και λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, oyk152 είπε

Τα στοιχεια που αντλει απο το ΠΕΑ ειναι η ενεργειακη κλαση που εχεις ΠΧ Δ . ΑΝ με τις παρεμβασεις ανεβεις 2 κατηγοριες περνεις το μπονους, Οπωτε καποιες παρεμβασεις ειναι απαραιτητες για να ανεβεις ενω καποιες αλλες οχι (τεντες) Πολυ ποσοστο δινει ο ηλιακος. Εγω πχ εβαλα αντλια για θερμοτητα και air condition για ψηξη γιατι δεν επιδοτει τα  fun coil που ειναι ακριβα και για τον λογο να δουλευει η αντλεια το χειμωνα και το καλοκαιρι τα air condition ωστε εταιρα να ¨ξεκουραζονται¨ . Αν εχεις αντλια και για ζεστη/κρυο δουλευει 365 το χρονο, Αποψη μου ετσι απλα το σκεφτηκα χωρις αιτιολογια  

πρέπει να ανέβεις 3 κατηγορίες για να μπορείς να μπεις στο εξοικονομώ.

επίσης αν είσαι πολύ χαμηλά π.χ H Z αν φτάσεις τουλάχιστον Β τότε παίρνεις έξτρα επιδότηση συν 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

πρέπει να ανέβεις 3 κατηγορίες για να μπορείς να μπεις στο εξοικονομώ.

επίσης αν είσαι πολύ χαμηλά π.χ H Z αν φτάσεις τουλάχιστον Β τότε παίρνεις έξτρα επιδότηση συν 10%.

Ναι το ξέρω αυτό άλλο ρώτησα αν μπορούμε να βάλουμε από μια κατηγορία πολλά πράγματα,ας πούμε κ τζάκι κ αντλία η άμα μπορείς να κάνεις αλλαγές σε περίπτωση που θες να αλλάξεις κάτι ,με αύξηση ποσού προς τα πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wannaplay είπε

Ναι το ξέρω αυτό άλλο ρώτησα αν μπορούμε να βάλουμε από μια κατηγορία πολλά πράγματα,ας πούμε κ τζάκι κ αντλία η άμα μπορείς να κάνεις αλλαγές σε περίπτωση που θες να αλλάξεις κάτι ,με αύξηση ποσού προς τα πανω

τι να σου πω πρέπει να ρωτήσεις μηχανικό.

αν και η λογική λέει ότι αν βάλεις αντλία θερμότητας και κατεβάσεις σημαντικά την ενεργειακή κατανάλωση (στάνταρ θα σε ανεβάσει μία καγητορία η αντλία) τότε δεν νομίζω να έχει επιπλέον θετική επίδραση το ενεργειακό τζάκι.

προφανώς κλιμαστικά βάζεις διότι τα βάζεις για ψύξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikucic είπε

τι να σου πω πρέπει να ρωτήσεις μηχανικό.

αν και η λογική λέει ότι αν βάλεις αντλία θερμότητας και κατεβάσεις σημαντικά την ενεργειακή κατανάλωση (στάνταρ θα σε ανεβάσει μία καγητορία η αντλία) τότε δεν νομίζω να έχει επιπλέον θετική επίδραση το ενεργειακό τζάκι.

προφανώς κλιμαστικά βάζεις διότι τα βάζεις για ψύξη.

 

Ναι έτσι όπως το θέτεις μου ακούγεται σωστό ,εγώ δεν έδωσα ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα άφησα στη τύχη του επιβλέποντα και τώρα δε βλέπω να άλλαζε ι τίποτα θα γίνουν τα μισά πράγματα ,δε πειράζει θα νομιμοποίησω ένα μικρό καλύβι που έχω και θα ξανακάνω του χρόνου για αυτό μόνο η αντλία θερμότητας θα είναι μεγαλύτερο από αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Καλησπέρα σας.. Ελπίζω να είστε καλά.. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το εξοικονομώ.. 

Στην αίτηση που θα κάνω αύριο λόγω Αττικής, θα μπορούσα να δηλώσω το Ε9 του 2021 (αρα φορολογικό έτος 2020) ? Επειδή είχαμε δυστυχώς θάνατο επικαρπωτή, οπότε η εικόνα των συγκυριων έχει αλλάξει.. Ή θέλει οπωσδήποτε το Ε9 του 2020(αρα φορολογικό έτος 2019)?

Ευχαριστω εκ των προτέρων.. 

Έχω την εντύπωση πως αύριο ζηταει μόνο την άδεια και το πεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σύστημα ζητάει το πιο πρόσφατο. Εγώ για παράδειγμα θα βάλω του 21 αφού αυτό είναι το πιο πρόσφατο. Αν δεν το είχα κάνει θα έβαζα του προηγούμενου έτους. Εφόσον κ εσύ το έχεις κάνει αυτό θα βάλεις. Βέβαια καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον μηχανικό για να μη σε πάρω και στο λαιμό μου 

Επεξ/σία από giorgiopsim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Στην αίτηση βάζουμε το εμπράγματο δικαίωμα μας και το ποσοστό.. Στην επόμενη καρτέλα ζητάει και τους συγκυριους, επικαρπωτες κλπ.. 

Θα βάλω όπως ήταν το 19? Ας έχει πεθάνει κάποιος? Ή όπως είναι τώρα? 

Εάν βάλω του 19, πως ο αποθανών θα δώσει συγκατάθεση? 

 

αύριο ανοίγει 10 το πρωί η πλατφόρμα όπως στην Ήπειρο;

αν ναι δεν κάνεις πρωί πρωί ένα τηλ στο help desk να το ρωτήσεις. προφανώς είναι σημαντικό. μη σου πούμε κάτι που δεν ισχύει.

Μόλις τώρα, ikucic είπε

αύριο ανοίγει 10 το πρωί η πλατφόρμα όπως στην Ήπειρο;

αν ναι δεν κάνεις πρωί πρωί ένα τηλ στο help desk να το ρωτήσεις. προφανώς είναι σημαντικό. μη σου πούμε κάτι που δεν ισχύει.

αλλά λογικά ως προς το Ε9 το σύστημα διαβάζει την υπάρχουσα περιουσιακή κατάσταση. είναι σύστημα διαρκούς ενημέρωσης και όχι σαν το ε1 που είναι η προηγούμενη οικονομική χρήση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wannaplay είπε

Ναι το ξέρω αυτό άλλο ρώτησα αν μπορούμε να βάλουμε από μια κατηγορία πολλά πράγματα,ας πούμε κ τζάκι κ αντλία η άμα μπορείς να κάνεις αλλαγές σε περίπτωση που θες να αλλάξεις κάτι ,με αύξηση ποσού προς τα πανω

Δεν είμαι ειδικός όμως δεν βλέπω να απαγορεύει να βάλεις πολλά πράγματα από μια κατηγορία.

Aπλά δύο πράγματα... (α) Στην περίπτωση του ενεργειακού Τζακιού θεωρητικά δεν επιτρέπει να βάλεις όταν δεν έχεις "τζάκι ανοιχτού θαλάμου καύσης" και δεν επιτρέπει για ορισμένες περιοχές: Βόρειο, δυτικό, κεντρικό, νότιο τομέα Αθηνών, πειραιά, ανατολική και δυτική αττική και Θεσσαλονίκη. Τουλάχιστον έτσι είναι το τωρινό, το επόμενο πολύ πιθανό να είναι έτσι πάλι αλλά όχι σίγουρο.

(β)  Έχεις έναν μέγιστο προϋπολογισμό, όχι μόνο επιμέρους προυπολογισμούς για κάθε τι που θα επιλέξεις. Ο μέγιστος προϋπολογισμός βγαίνει απ'την εξοικονόμηση ενέργειας που θα καταφέρεις κάνοντας τις παρεμβάσεις. Οπότε εσύ μπορεί να θέλεις να βάλεις τα πάντα όμως αν το σπίτι σου δεν είναι χάλια ενεργειακά χλωμό να τα χωρέσεις όλα.

Σε γενικές γραμμές έχεις κάποιο budget και έναν ενεργειακό στόχο. Αυτά είναι τα σημαντικά. Αν έχεις δηλώσει π.χ. αλουμίνια και μετά θέλεις να βάλεις ξύλο με τον ίδιο δείκτη (γιατί αλλιώς θα χάσεις απ'τον στόχο) τότε θα βάλεις απ'την τσέπη σου την διαφορά.  Έτσι έχω καταλάβει πως δουλεύει στην πράξη απ'αυτά που μου έχουν πει. Τώρα αν είναι νόμιμο να κάνεις αυτές τις αλλαγές ακόμα και αν τις βάλεις απ'την τσέπη σου δεν το ξέρω.

3 ώρες πριν, wannaplay είπε

Μπορώ να ξέρω από πριν πόση εξοικονόμηση ενέργειας πετυχαίνω με τις αλλαγές κνπαρβασεις η πρέπει να γίνει καταχώρηση και στο βγάζει μετά;; Υπάρχει κάποια εφαρμογή για δοκιμές?? Ευχαριστώ

Έχουν εφαρμογές οι μηχανικοί συνήθως ναι και σου λένε τα διάφορα σενάρια, αφού έχουν έρθει και έχουν πάρει διαστάσεις στο σπίτι κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Δεν είμαι ειδικός όμως δεν βλέπω να απαγορεύει κάτι τέτοιο.

Aπλά δύο πράγματα... (α) Στην περίπτωση του ενεργειακού Τζακιού θεωρητικά δεν επιτρέπει να βάλεις όταν δεν έχεις "τζάκι ανοιχτού θαλάμου καύσης" και δεν επιτρέπει για ορισμένες περιοχές: Βόρειο, δυτικό, κεντρικό, νότιο τομέα Αθηνών, πειραιά, ανατολική και δυτική αττική και Θεσσαλονίκη. Τουλάχιστον έτσι είναι το τωρινό, το επόμενο πολύ πιθανό να είναι έτσι πάλι αλλά όχι σίγουρο.

(β)  Έχεις έναν μέγιστο προϋπολογισμό, όχι μόνο επιμέρους προυπολογισμούς για κάθε τι που θα επιλέξεις. Ο μέγιστος προϋπολογισμός βγαίνει απ'την εξοικονόμηση ενέργειας που θα καταφέρεις κάνοντας τις παρεμβάσεις. Οπότε εσύ μπορεί να θέλεις να βάλεις τα πάντα όμως αν το σπίτι σου δεν είναι χάλια ενεργειακά χλωμό να τα χωρέσεις όλα.

Σε γενικές γραμμές έχεις κάποιο budget και έναν ενεργειακό στόχο. Αυτά είναι τα σημαντικά. Αν έχεις δηλώσει π.χ. αλουμίνια και μετά θέλεις να βάλεις ξύλο με τον ίδιο δείκτη (γιατί αλλιώς θα χάσεις απ'τον στόχο) τότε θα βάλεις απ'την τσέπη σου την διαφορά.  Έτσι έχω καταλάβει πως δουλεύει στην πράξη απ'αυτά που μου έχουν πει. Τώρα αν είναι νόμιμο να κάνεις αυτές τις αλλαγές ακόμα και αν τις βάλεις απ'την τσέπη σου δεν το ξέρω.

Έχουν εφαρμογές οι μηχανικοί συνήθως ναι και σου λένε τα διάφορα σενάρια, αφού έχουν έρθει και έχουν πάρει διαστάσεις στο σπίτι κλπ.

Σε ευχαριστώ πολύ και τους υπόλοιπους ,καλή επιτυχία σε όλους μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...