Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, hf77 είπε

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου,επεκταση δεν εχω κανει!

Μονο παρεμβασεις εσωτερικα , αλαξα αλουμινια και εριξα μια ταρατσα σε κεραμοσκεπη που ειχε πεσει 

Τα λαθος τετραγωνικα ειναι λαθος αποτυπωση του μακαριτη συμβολαιογραφου απο το τοπογραφικο που εκανε τοτε ο μηχανικος

Δεν υπαρχει αδεια ,ουτε παλια ουτε νεοτερη το μονο που εχω ειναι ενα χαρτι απο το δημο οτι προυπαρχει του 1950

πιθανολογω συμβολαια υπαρχουν η οχι?? το εχεις δηλώσει στο κτηματολογιο ??? ρωτησε το μηχανικο σου πηπως χρειαζεται να γινει ενα τοπογραφικο σε πρωτη φαση ....αν δεν εχεις συμβολαια να συμβουλευτεις τη συμβολαιογραφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ramshi είπε

Διαμερισμα που μου εχει παραχωρηθει δωρεαν απο γονεις μπορω να κανω εγω αιτηση για το προγραμμα?

  • Βάσει των οικονομικών των γονέων 
  • Αν το έχεις ως κύρια κατοικία στο Ε1
  • Αν έχεις ΠΕΑ για το εξοικονομώ 
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kostasbm είπε

πιθανολογω συμβολαια υπαρχουν η οχι?? το εχεις δηλώσει στο κτηματολογιο ??? ρωτησε το μηχανικο σου πηπως χρειαζεται να γινει ενα τοπογραφικο σε πρωτη φαση ....αν δεν εχεις συμβολαια να συμβουλευτεις τη συμβολαιογραφο

Ας απαντήσω και εγώ κάτι που ξέρω μπας και βοηθήσω. Σε δήλωση που έκανα για τακτοποίηση πήρα τηλέφωνο για να κανονίσω ραντεβού για δήλωση των επιπλέον τετραγωνικών δτο κτηματολόγιο και μου είπαν ότι δεν κάνουν καινούργια δήλωση στο κτηματολογιο για τακτοποίηση αλλά μόνο όταν υπάρχει καινούργια συμβολαιογραφική πράξη. Αλλιώς δεν χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Απλά θα γράψω τον πόνο μου! 

Τελικά ο ενεργειακός με πούλησε. 2 μέρες πριν την έναρξη του προγράμματος μου λέει, "δεν θέλω τα 285 € που δικαιολογεί το πρόγραμμα για το ΠΕΑ, θέλω το μέγιστο που είναι 400€" και στο τέλος καταλήγει να βρω άλλον αφού αυτή είναι η ταρίφα του ανεξαρτήτως τετραγωνικων, και θυμήθηκε να το πει 2 μέρες πριν. 

Για σπίτι που απόλυτα νόμιμο με κατόψεις, έτοιμη προμετρηση παραθύρων ( ούτε μια μέτρηση δεν χρειαζόταν να κάνει) και που θα του έδινα και δώρο τα 350€ ως συμβουλο έργου γιατί θα τα έκανα όλα μόνος μου χωρίς να χρειαστεί να ασχοληθεί με τίποτα κλπ. 

*Και ναι γνωρίζω απόλυτα πως από το ποσό που πληρώνουμε, καθαρό μένει το μισό...

Πως και δε το είχες βγάλει το ΠΕΑ ήδη;  Ήσουν έτοιμος και ενεργός με το πρόγραμμα.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Να πω κι εγώ ότι μίλησα με αρκετούς επιθεωρητές και παραθέτω το feedback.

  1. Μερικοί μου αρνήθηκαν ευγενικά (μισό μήνα πριν την έναρξη) λέγοντας μου να επικοινωνήσω μαζί τους για το επόμενο ή αν παραταθεί το τρέχον.
  2. Άλλοι ζήτησαν εξτρά 300-400€, πέρα από τα του ΠΕΑ & συμβούλου έργου (χωρίς καν να προσφέρουν να κάνουν την αίτηση). Ένα γραφείο μάλιστα μου ζήτησε και κωδικούς taxisnet!
  3. Κάποιοι "ανέβαζαν στροφές" με το "καλησπέρα, για το εξοικονομώ ενδιαφέρομαι" και συνέχιζαν με "δεν ασχολούμαστε με αυτό" κλπ. σε τόνους λες και τους έβρισα ενώ τους πρόσφερα δουλειά.
  4. Μετά έχουμε και την τελευταία κατηγορία που διέκρινα. Τους "όλα τα σφάζω", θα σου βγάλω ΠΕΑ γρήγορα, δε με ενδιαφέρει τι χρειάζεσαι, αν θα πιάσεις τις απαιτούμενες ενεργειακές κλάσεις κλπ.

Επειδή θέλω να κάνω κάποιες συγκεκριμένες παρεμβάσεις που θα χρειαστούν αρκετό ψάξιμο και οι διαθέσιμες επιλογές μου ήταν από τις κατηγορίες 2 & 4, αποφάσισα να μην προχωρήσω άμεσα εφόσον θεωρώ ότι δε θα είχα συνεργασία/αποτέλεσμα που επιθυμώ. Να βρω κάποιον σωστό επαγγελματία από τη 1η κατηγορία και να τα δούμε σωστά με άνεση.

Που πιστέυω/ελπίζω με αρκετό ξεσκαρτάρισμα θα βρεθεί.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Τελικά ο ενεργειακός με πούλησε.

Ηχογράφησε τον να στο λέει και αφού ξεμπερδέψεις με όλα αυτά κάνε καταγγελία όπου και αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ηχογράφησε τον να στο λέει και αφού ξεμπερδέψεις με όλα αυτά κάνε καταγγελία όπου και αν μπορείς.

Ηχογράφηση δίχως άδεια είναι παρανομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ramshi είπε

Διαμερισμα που μου εχει παραχωρηθει δωρεαν απο γονεις μπορω να κανω εγω αιτηση για το προγραμμα?

Μπορείς αρκει

Τη αίτηση να την κάνει ο γονέας του (που έχει δικαίωμα λογικά πλήρη κυριότητα) 

Να το έχεις δηλώσει στο προηγούμενο Ε1 ως κύρια κατοικία (ως δωρεάν παραχώρηση κατοικία) και ο γονέας σου στο Ε2.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ikucic είπε

Δηλ η οικοδομική άδεια γράφει ότι πρόκειται για ένα ακίνητο 244 τμ ή για δύο με συνολική επιφάνεια 244 τμ?

Η άδεια δεν έχει ξεχωριστά τους δύο φόρους? 

Ως ανεξάρτητα διαμερίσματα δηλ.

Δε ξέρω κατά πόσο η απάντηση μου θα σε καλύψει. Υπάρχει μια οικοδομική άδεια η οποία λέει υπόγειο 50 τετρ βοηθητικοί χώροι,ισόγειο 122 και 1ος όροφος 122 τετρ. Σύνολο κυρίων χωρών 244. Εννοείται θα μιλήσω με το μηχανικό απλά το συζητάω μήπως δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν αυτά τα 2 κουτάκια στη 2η φώτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Απλά θα γράψω τον πόνο μου! 

Τελικά ο ενεργειακός με πούλησε. 2 μέρες πριν την έναρξη του προγράμματος μου λέει, "δεν θέλω τα 285 € που δικαιολογεί το πρόγραμμα για το ΠΕΑ, θέλω το μέγιστο που είναι 400€" και στο τέλος καταλήγει να βρω άλλον αφού αυτή είναι η ταρίφα του ανεξαρτήτως τετραγωνικων, και θυμήθηκε να το πει 2 μέρες πριν. 

Για σπίτι που απόλυτα νόμιμο με κατόψεις, έτοιμη προμετρηση παραθύρων ( ούτε μια μέτρηση δεν χρειαζόταν να κάνει) και που θα του έδινα και δώρο τα 350€ ως συμβουλο έργου γιατί θα τα έκανα όλα μόνος μου χωρίς να χρειαστεί να ασχοληθεί με τίποτα κλπ. 

*Και ναι γνωρίζω απόλυτα πως από το ποσό που πληρώνουμε, καθαρό μένει το μισό...

Έπεσες στήν περίπτωση μη επαγγελματία . Δέν γινεται πρίν 2 μέρες να αφήνεις ξεκρέμαστο τόν πελάτη. 

Επειδή έγω έχω βοηθήσει το πατέρα μου ( πολ.μηχ) , πρώτα από όλα  ανέλαβε μόνο 2 καινούργιους . Τους ξεκαθάρισε εξ αρχής οτι προτεραιότητα έχουν 2 ιδιοκτήτες πού δέν είχαν ενταχθεί στο β κύκλο εξοικονομώ δέν προλάβαν τα χρήματα .

Τώρα όσο αφορά τις πληρωμές του Α ΠΕΑ είναι συμφωνία του πελάτη με το σύμβουλο έργου .

Για μένα κάντην την αίτηση μόνος σου , δέν έχεις να χάσεις τίποτα , καλή οργάνωση στα στοιχεία θέλει . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, giorgiopsim είπε

Δε ξέρω κατά πόσο η απάντηση μου θα σε καλύψει. Υπάρχει μια οικοδομική άδεια η οποία λέει υπόγειο 50 τετρ βοηθητικοί χώροι,ισόγειο 122 και 1ος όροφος 122 τετρ. Σύνολο κυρίων χωρών 244. Εννοείται θα μιλήσω με το μηχανικό απλά το συζητάω μήπως δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν αυτά τα 2 κουτάκια στη 2η φώτο. 

Εκτιμω ότι τα τα ακίνητα του 1ου και 2ου ορόφου είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες σε κτίσμα που χτίστηκε με μια οικοδομική άδεια.Συν μια αποθήκη ή πάρκινγκ στο ισόγειο.

Από αυτά που διαβάζω ως τώρα οκ μου ακούγεται.

Και αν είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες θα βάλεις τα 122 τμ και όχι ολο το κτίσμα αφού θα πας για το ένα διαμέρισμα να μπει στο πρόγραμμα. 

Αλλά είναι λίγες οι πληροφορίες.

Οπότε, όπως είπες θα απευθυνθείς στο μηχανικό σου και και επιτυχία! Να πάνε όλα καλά 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ οι οδηγίες και οι φωτογραφίες για την διαδικασία!

 

https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/0/%CE%95%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF+%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82+%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82+%CE%91%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD+%CE%9C%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CE%BD-%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BA+%CE%95%CE%BE%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CF%8E+-+%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CF%8E.pdf/4a80c602-f75b-4150-a6d6-8b5b76268272#%5B%7B%22num%22%3A63%2C%22gen%22%3A0%7D%2C%7B%22name%22%3A%22XYZ%22%7D%2C69%2C746%2C0%5D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tommygre είπε

Μπορεις ikucic να τον ανεβασεις σε καποιο host

Πχ εδω. https://app.mediafire.com/myfiles

Εκανα αυτό που μου πρότεινες ελπίζω να δουλεύει. 

 

https://www.mediafire.com/file/pjltm7mn9d9od4i/ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ_ΟΔΗΓΟΣ_compressed.pdf/file

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ikucic είπε

Εκτιμω ότι τα τα ακίνητα του 1ου και 2ου ορόφου είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες σε κτίσμα που χτίστηκε με μια οικοδομική άδεια.Συν μια αποθήκη ή πάρκινγκ στο ισόγειο.

Από αυτά που διαβάζω ως τώρα οκ μου ακούγεται.

Και αν είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες θα βάλεις τα 122 τμ και όχι ολο το κτίσμα αφού θα πας για το ένα διαμέρισμα να μπει στο πρόγραμμα. 

Αλλά είναι λίγες οι πληροφορίες.

Οπότε, όπως είπες θα απευθυνθείς στο μηχανικό σου και και επιτυχία! Να πάνε όλα καλά 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Και σε σένα καλή επιτυχία αν κάνεις αίτηση και καλές γιορτές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Ας απαντήσω και εγώ κάτι που ξέρω μπας και βοηθήσω. Σε δήλωση που έκανα για τακτοποίηση πήρα τηλέφωνο για να κανονίσω ραντεβού για δήλωση των επιπλέον τετραγωνικών δτο κτηματολόγιο και μου είπαν ότι δεν κάνουν καινούργια δήλωση στο κτηματολογιο για τακτοποίηση αλλά μόνο όταν υπάρχει καινούργια συμβολαιογραφική πράξη. Αλλιώς δεν χρειάζεται.

ok εγω θα μπω στο επομενο....εκανα τοπογραφικο και την τακτοποιηση ,πληρωσα το προστιμο και εχω 24 τετραγωνικα επιπλεον στο συνολικο εμβαδο λαθος.Θα το δηλωσω στο Ε9......στο κτηματολογιο δεν θα το δηλωσω???δε χρειαζεται ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...