Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ασημαντο, η πλειοψηφια των αιτησεων ειναι μεμονωμενα διαμερισματα, που κανουν αιτηση μαζι με τις μονοκατοικιες. Ολοκληρες πολυκατοικιες ειναι σπανιο φαινομενο. Και αλλος προυπολογισμος.

Α τωρα καταλαβα. Δηλαδη σε μια πολυκατοικια μπορουν να κανουν ολοι σαν μεμονωμενα διαμερισματα. Αρα το πουλο. Ομως με 22.000 μεσο ορο επιδοτηση για την Αττικη και 160.000.000 προυπολογισμο ειναι 7.272 αιτησεις χοντρικα και πρεπει να γινουν κατω απο 20 λεπτα.......... καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εξηγείστε μου αν γίνεται, επειδή στο demo δούλεψα χωρίς να έχω στα χέρια μου το ΠΕΑ και τις προτεινόμενες παρεμβάσεις άρα μόνο τα λοιπά στοιχεία της αίτησης, τί ακριβώς συμπληρώνεται απ'αυτά; Είχα την εντύπωση ότι ανεβάζω μόνο το σκαναρισμένο έντυπο παρεμβάσεων και για το ΠΕΑ δηλώνω τον κωδικό και τραβάει τα δεδομένα αυτόματα. Και διαβάζω εδώ ότι τα άλλα δικαιολογητικά (οικοδομική άδεια, λογαριασμό ΔΕΗ κτλ) μπορώ να τα βάλω πιο μετά, αφού κλείσει και κατατεθεί η αίτηση, ισχύει; 

14 ώρες πριν, oyk152 είπε

Οχι γιατι ειναι 4 παρεμβασεις αλλα πρεπει να συμπληρωθουν 3 πεδια για την καθε μια. Πχ  1 Κατηγορια 1.A1 Ι 2 Τμ 6,97 και 3 τιμη 2.578,90. Οποτε για 4 παρεμβασεις ειναι 12 πεδια

Όλα αυτά περί πεδίων που λες παραπάνω τί είναι; Που συμπληρώνονται και πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε ακου, εγω σχεδον τσακωθηκα με τον μηχανικο να εχω τις παρεμβασεις για να τις περασω στο DEMO για να προπονηθω. Πρεπει να περασεις ΟΛΕΣ τις παρεμβασεις χειροκινητα στο αρχικο σταδιο της υποβολης για να σου υπολογισει το συστημα το ποσο που θα σου δεσμευτει καθως και το ποσοστο επιχορηγιας. ΔΕΝ τα τραβαει αυτοματα απο το ΠΕΑ, απο εκει βλεπει το παρον σταδιο ενεργειακης κατηγοριας του σπιτιου σου, και μετα το συνδιαζει με τις παρεμβασεις που του βαζεις εσυ ωστε να 1ον βγαλει το ποσο και να το δεσμευσει 2 να σε καταταξει σε νεο ενεργειακο επιπεδο. Το θεμα ειναι να εκανες προπονηση. Δηλαδη οταν σου ανοιξει την καρτελα με τις παρεμβασεις πρεπει να τις βαλεις εσυ χειροκινητα. ΠΧ βαζεις κατηγορια 1.α1 ι  μετα συμπληρωνεις τα τμ η τα τεμααχια και στο τελος την τιμη. Καταλαβαινεις οτι οσο πιο πολλες παρεμβασεις εχεις να βαλεις τοσο πιο πολυ χρονο θα σου παρει. Εγω την πρωτη φορα εκανα 25 λεπτα και στο τελος το κατεβασα στα 17. Ηθελε εξασκηση κακως που δεν το ειχες να εξασκηθεις. Οσο για τα δικαιολογητικα το μονο που χρειαζετει ειναι το εντυπο παρεμβασεων στην αρχη. ΑΜΑ περασεις σε αργοτερο χρονο με την ησυχια σου ανεβαζεις ΔΕΗ και οικοδομικη αδεια και οτι αλλο ειναι απαραιτητο αναλογα την περιπτωση (νομιμοποιηση αυθαιρετου, υποθηκοφυλακιο για νεοαποκτηθεν κατοικια κτλ) Κοινη λογικη  ειναι πως ΔΕΝ  μπορει να τραβηξει δεδομενα πινακων ενα συστημα απο ενα αρχειο PDF δεν γινεται απλα....

Επεξ/σία από oyk152
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, κατάλαβα.. Μήπως έχεις κανένα  screenshot από τον πίνακα που καταχωρούνται οι παρεμβάσεις; Στον αρχικό οδηγό του προγράμματος δεν είδα κάτι τέτοιο, εξού και δε ζήτησα να έχω νωρίτερα το έντυπο παρεμβάσεων. Μα και στο demo που εξασκήθηκα στην καρτέλα του ΠΕΑ δεν φαινόταν να έχει πιο πολλά πεδία για συμπλήρωση.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη κατηγορία π.χ για Α/C  ή κουφώματα θέλει πιθανολογώ μια εγγραφή ανα είδος? 1 εγγραφή για τα 2 Α/C με ποσότητα 2 και σύνολο ποσού ή αναλυτικά 2 εγγραφές με αναλογία ποσού ανα Α/C?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Γενικά οι δυνατότητες multitasking της υπόθεσης είναι ανοιχτό ερώτημα για'μενα π.χ. μπορεί να ανοίξει κάποιος πολλά tabs της ίδιας αίτησης ώστε να περνάει άλλα πράγματα όταν κολλάει/φορτώνει το ένα;;

Μεχρι εκεί δεν έφτασα.

Ενδιαφέρον θέμα.

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Μεχρι εκεί δεν έφτασα.

Ενδιαφέρον θέμα.

Οταν ξανανοίξει το Demo το δοκιμάζουμε 

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ποιου ετους είναι το κτίριο σου?

Είχες ήδη αλουμίνια?

Ηλιακό είχες?

Το πρόγραμμα λέει οτι μπορεί να δεχθεί μόνο μια αίτηση /οίκημα. Αν πας και περάσεις 2 αιτήσεις για το ίδιο οίκημα και τελικά μπει (προλάβει τη μία,) μήπως γίνει καμιά ακύρωση μετα?

Ανά αφμ όχι ανά κτίσμα.

Πράγματι ανά κτίσμα μια

Ανά αφμ όσες θες μέχρι 100.000 . Δηλ πρακτικά περίπου 3 σπίτια.

Μπορεί κάποιος να έχει μια κυρία κατοικία και άλλα δύο που τα νοικιάζει και οι ενοικιαστές τα έχουν κύρια κατοικία.

 

3 ώρες πριν, didaskalop είπε

Δεν γίνεται για τον ίδιο οίκημα.  Βγάζει μήνυμα ότι το πεα εχει χρησιμοποιηθεί σε άλλη αίτηση. Γενικά η φετινή πλατφόρμα μου φαίνεται αρκετά δουλεμένη. 

Δεν εννοεί αυτό.

Εννοεί μια αίτηση να την περνάνε 2 ταυτόχρονα ανοίγοντας διαφορετικές καρτέλες.

Εγώ πάλι εννοώ όχι δύο αιτήσεις για το ίδιο ακίνητο.

Αλλά δύο αιτήσεις για διαφορετικά ακίνητα να τις κάνει ταυτόχρονα ο ίδιος φερόμενος με 2 διαφορετικούς υπολογιστές. 

Αυτό γίνεται και το έκανα μάλιστα.

Διότι το σπίτι που πέρασα το είχα εγώ κυρία κατοικία και το άλλο η μάνα μου με δωρεάν παραχώρηση από μένα.

17 λεπτά πριν, oskroutzis είπε

Στη κατηγορία π.χ για Α/C  ή κουφώματα θέλει πιθανολογώ μια εγγραφή ανα είδος? 1 εγγραφή για τα 2 Α/C με ποσότητα 2 και σύνολο ποσού ή αναλυτικά 2 εγγραφές με αναλογία ποσού ανα Α/C?

Αν πχ ζητάς 2 κλιματιστικά ίδιας κλασης- κατηγορίας είναι μια εγγραφή με τεμάχια 2.Αν ζητάς 1 κλιματιστικό μικρό και 1 μεγάλο (να στο πω απλά) είναι 2 εγγραφές. Δεν είναι δύσκολο το πέρασμα έχει τρίγωνα που σου βγάζει το μενού. Το κόλλημα συνήθως το τρώει να διαβάσει το ΠΕΑ. Και να ανεβάσει το pdf. Εδώ στην περιοχή οι περισσότεροι είχαν θέμα με το διάβασμα του πεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως αυτο που συνεβη με την Ηπειρο και κατ επακολουθησην σε ολες τις υπολοιπες περιφερειες ειναι οτι τα περισσοτερα γραφεια ανεθεταν τις υποβολες σε πολλα ατομα που δεν εχογν κανια επαφη με την περιφερεια.

Πχ η αδερφη μου που δεν εχει καμια επαφη με το αντικειμενο, μεσω φιλης που εχει συγγενη μηχανικο, ανελαβε 2 αιτησεις. Θεσσαλονίκη μενει αλλα ειχε ολα τα στοιχεια ετοιμα. Της πηρε 17 λεπτα και την καταφερε την μια. Στην δευτερη της εβγαλε μηνυμα εξαντλησης πορων. Ηταν να παρει 50 ευρω, πηρε τελικα 25. Οποτε φανταστειτε ποσους φιλους/συγγενεις/γνωστους/ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ(ανταλλαγη περιφερειων) εβαλε το ενα μονο γραφειο, το οποιο κιολας εδρευει Θεσσαλονικη. 

Το καλο με μενα ειναι οτι δεν εχω συνιδιοκτητες κλπ και οι παρεμβασεις δεν περιλαμβανουν κουφωματα, μονο στην θερμοπροσοψη θα δυσκολευτω. 

Μιλησα με τον μηχανικο μου και πιθανως θα παω με το laptop μου να την κανω στο γραφειο του την αιτηση στις 15/1, με ολα ετοιμα απο αυτον ωστε να ξεκινησω κατευθειαν και αν καπου σκαλωσω να μου το διορθωσει επι τοπου. 

Το καλο ειναι οτι θα ειμαι σε αναστολη απο βδομαδα οποτε θα ειμαι standby απο το πρωι. 

 

Επεξ/σία από Tommygre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω καμιά προσπάθεια στο demo. Τώρα ο μηχανικός από ότι μου είπε μάλλον δεν θα προλάβει όλες τις αιτήσεις που έχει.... Επιλογές? Να προσπαθήσω μόνος μου? Είναι εφικτό? Να το αφήσω σε αυτόν και εαν προλάβει?  Μιλάμεγια
 ΠΕ Θεσσαλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω καμιά προσπάθεια στο demo. Τώρα ο μηχανικός από ότι μου είπε μάλλον δεν θα προλάβει όλες τις αιτήσεις που έχει.... Επιλογές? Να προσπαθήσω μόνος μου? Είναι εφικτό? Να το αφήσω σε αυτόν και εαν προλάβει?  Μιλάμεγια
 ΠΕ Θεσσαλίας

Εννοειται μονος σου ειδαλλως αν συμφωνησει να στο πιασει πρώτο που χλωμο το κοβω εκτος και αν εχει καποιο κερδος απο την κατασκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, oasisAthens said:

Εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω καμιά προσπάθεια στο demo. Τώρα ο μηχανικός από ότι μου είπε μάλλον δεν θα προλάβει όλες τις αιτήσεις που έχει.... Επιλογές? Να προσπαθήσω μόνος μου? Είναι εφικτό? Να το αφήσω σε αυτόν και εαν προλάβει?  Μιλάμεγια
 ΠΕ Θεσσαλίας

Εννοείται να το προσπαθήσεις εφόσον έχεις πληρώσει το πεα.  Δεν χάνεις τίποτα.

1 hour ago, ikucic said:

 

Δεν εννοεί αυτό.

Εννοεί μια αίτηση να την περνάνε 2 ταυτόχρονα ανοίγοντας διαφορετικές καρτέλες.

Εγώ πάλι εννοώ όχι δύο αιτήσεις για το ίδιο ακίνητο.

Γενικά πάντως νομίζω το να ψάχνουμε τρόπους bypass και επιτάχυνσης εν τέλει μαλλον μας επιβραδύνει.  Πιστεύω πως καλύτερα ο καθένας να συγκεντρωθεί στην αιτηση του να την ολοκληρώσει χωρις λάθη και παραλείψεις.  Και ότι γίνει...εγώ πάντως έτσι θα κάνω. 

Επεξ/σία από didaskalop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ κέρδος από την κατασκευή του θα έχει άλλα σίγουρα δεν θα πιάσει την δικιά μου πρώτη. Οπότε αναρωτιέμαι εαν έχω ελπίδες μόνος μου.... Γενικά είναι συμπληρώστε τα κενά φάση? Δλδ έχει στοιχεία το ΠΕΑ και μετά συμπληρώνεις από αυτά την αίτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω καμιά προσπάθεια στο demo. Τώρα ο μηχανικός από ότι μου είπε μάλλον δεν θα προλάβει όλες τις αιτήσεις που έχει.... Επιλογές? Να προσπαθήσω μόνος μου? Είναι εφικτό? Να το αφήσω σε αυτόν και εαν προλάβει?  Μιλάμεγια
 ΠΕ Θεσσαλίας 

μονος σου . Ασυζητητί 

14 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Εννοείται να το προσπαθήσεις εφόσον έχεις πληρώσει το πεα.  Δεν χάνεις τίποτα.

Γενικά πάντως νομίζω το να ψάχνουμε τρόπους bypass και επιτάχυνσης εν τέλει μαλλον μας επιβραδύνει.  Πιστεύω πως καλύτερα ο καθένας να συγκεντρωθεί στην αιτηση του να την ολοκληρώσει χωρις λάθη και παραλείψεις.  Και ότι γίνει...εγώ πάντως έτσι θα κάνω. 

Σωστά τα λες. Απλά εγώ είχα δύο αιτήσεις.  Πέρασα τη μια και πήγα μπας και προλάβω να περάσω και την άλλη ταυτόχρονα με τη βοήθεια της συζύγου. Τελικά πέρασα τη μια οριστικά και την άλλη στο τσακ.

Αν πήγαινα διαδοχικά η δεύτερη δεν θα είχε πάρει ούτε αριθμό. Θα είχε κλείσει η πλατφόρμα 

13 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Μωρέ κέρδος από την κατασκευή του θα έχει άλλα σίγουρα δεν θα πιάσει την δικιά μου πρώτη. Οπότε αναρωτιέμαι εαν έχω ελπίδες μόνος μου.... Γενικά είναι συμπληρώστε τα κενά φάση? Δλδ έχει στοιχεία το ΠΕΑ και μετά συμπληρώνεις από αυτά την αίτηση?

Αν βρω χρόνο θα σου στείλω screen shots και οδηγίες.. Να μπεις στο πνεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikucic είπε

μονος σου . Ασυζητητί 

Σωστά τα λες. Απλά εγώ είχα δύο αιτήσεις.  Πέρασα τη μια και πήγα μπας και προλάβω να περάσω και την άλλη ταυτόχρονα με τη βοήθεια της συζύγου. Τελικά πέρασα τη μια οριστικά και την άλλη στο τσακ.

Αν πήγαινα διαδοχικά η δεύτερη δεν θα είχε πάρει ούτε αριθμό. Θα είχε κλείσει η πλατφόρμα 

Αν βρω χρόνο θα σου στείλω screen shots και οδηγίες.. Να μπεις στο πνεύμα 

Σε παρακαλώ οτιδήποτε να βοηθήσει να μπω στο πνεύμα εαν μπορώ να το κάνω από μόνος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...