Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά τους κωδικούς Taxis, δεν τους δίνουμε οπου κ όπου. Ο άλλος μπορεί να κάνει το οτιδήποτε που πλέον απαιτείται ταυτοπροσωπία.

(Αιτήσεις, υπεύθυνες βεβαιώσεις, εξουσιοδοτήσεις, να δει ακίνητα, εισοδήματα κλπ να αιτηθεί επιδόματα σε δικό του λογαριασμό κτλ)

Αν πέσεις σε κανα αναξιόπιστο θα τρέχεις. Ότι θέλει στο λέει κ το πατάς εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Dimitris13131313 είπε

Αυτό είναι το λογικό.
Αλλά παραδόξως, πολλοί νόμοι/κανονισμοί δεν συμβαδίζουν με τη λογική.

Για τι εισοδήμα, μιλάμε ?

Αν είναι μικρό, βάλε εγγυητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JohnnySilverhand είπε

Μπορεις να πεις αναλυτικα τι ακριβως εκανε; Με τους κωδικους σου του ταξισνετ μπορει να κανει καποια ενεργεια χωρις την εγκριση σου; Τι εννοεις εκανε εξουσιοδοτηση μονος του στον εαυτο του; Σαν συμβουλος εργου ορισε τον εαυτο του προμηθευτη; Πως γινεται αυτο, μεσα απο την πλατφορμα του εξοικονομω, το ταξισνετ, με γραπτη δηλωση; Ρωταω γιατι κι εγω και αλλοι γειτονες αν και δεν μπηκαμε στο προγραμμα, ειχαμε δωσει τους κωδικους ταξισνετ σε μηχανικους και τωρα μια ψιλοανησυχια την εχουμε. Μηπως να μπουμε σε διαδικασια να αλλαξουμε τους κωδικους (το password);

Οι κωδικοί taxisnet είναι εντελώς προσωπικοί, είναι στην ουσία η υπογραφή σου κι αυτο διότι όπως σου ειπα ότι και να κάνει που χρειάζεται κωδικούς taxisnet είναι σαν να το κάνεις εσύ ο ίδιος. Σκέψου ότι κανεις δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το e-mail εκτός αν του δώσεις τον κωδικό σου, οπότε αν μπεί μπορεί να στέλνει e-mail σε κόσμο και να νομίζουν πως είσαι εσύ, νομίζω το εξήγησα πολύ απλά. 

Εμένα έκανε εξουσιοδότηση απο τους κωδικούς μου στον εαυτό του, ώστε να διαχειρίζεται τα χρήματα της προκαταβολής του δανείου μου κι έτσι μπήκαν τα λεφτά στον λογ/σμο μου και την αλλη μέρα αυτόματα εξαφανίστηκαν και πιστώθηκαν στον δικό του λογ/σμο τραπέζης. 

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχει αυτος τα χρήματα μου διότι έβαλε τον εαυτό του ως ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ και δεν μπορείς να κάνεις κάποια άλλη ενέργεια,

πχ αν θέλεις να πάρεις απο ένα μαγαζί  ένα συγκεκριμένο κλιματιστικό που θέλεις (διότι ή είναι αυτό που έψαχνες ή το βρήκες σε καλύτερη τιμή), ή γενικά αν δεν θελεις να συνεργαστείς με κάποιο συνεργείο του μηχανικού σου, αυτός σε δεσμέυει διότι αν θέλει ο μηχανικός να πάρεις το κλιματιστικό απο εκει που θέλεις εσυ μόνο τότε θα το πάρεις (μπορεί να μην θέλει διότι δεν συνεργάζεται με το μαγαζί λόγω προμήθειας).

πχ Εμένα μου έφερε έναν που κάνει μόνωση ο οποίος δεν μου έκανε κάποια σημεία επειδή λέει δεν γίνονται λογω ύψους και δεν μπορει και ότι θα κάνει μέχρι εκει που μπορεί κτλ ( απαράδεκτο). Εγω στη συνέχεια κάλεσα αλλα 3 συνεργεία να πάρω προσφορές και οι 3 είπαν είπαν πως γίνεται μια χαρά. Ο συγκεκριμένος δούλευε με πολύ χαμηλή τιμή για τον μηχανικό οπότε δεν τον ενδιέφερε να κάνει σωστή δουλεια και έλεγε ¨ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΠΑΝΩ¨.

 

4 ώρες πριν, kontow είπε

Παιδιά δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά τους κωδικούς Taxis, δεν τους δίνουμε οπου κ όπου. Ο άλλος μπορεί να κάνει το οτιδήποτε που πλέον απαιτείται ταυτοπροσωπία.

(Αιτήσεις, υπεύθυνες βεβαιώσεις, εξουσιοδοτήσεις, να δει ακίνητα, εισοδήματα κλπ να αιτηθεί επιδόματα σε δικό του λογαριασμό κτλ)

Αν πέσεις σε κανα αναξιόπιστο θα τρέχεις. Ότι θέλει στο λέει κ το πατάς εσύ.

Έτσι ακριβώς!

Βγάζουν χρήματα απο την άγνοια του κόσμου και λυπάμαι γι αυτό, λίγη ανθρωπιά δεν βλάπτει. Κάποιος για να μην έχει το σπίτι του μέχρι τώρα σημαίνει πως δεν του περίσσευαν τα χρήματα και γι αυτο κάνει το εξοικονομώ! Να βγάλεις ένα κέρδος αλλα να ενημερώσεις πρώτα τον πελάτη σου και να γνωρίζει, δεν είναι κακό να του εξηγήσεις πως πρέπει να έχεις κάποια αμοιβή ως μηχανικός.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, teo1288 είπε

Εμένα έκανε εξουσιοδότηση απο τους κωδικούς μου στον εαυτό του, ώστε να διαχειρίζεται τα χρήματα της προκαταβολής του δανείου μου κι έτσι μπήκαν τα λεφτά στον λογ/σμο μου και την αλλη μέρα αυτόματα εξαφανίστηκαν και πιστώθηκαν στον δικό του λογ/σμο τραπέζης. 

Κάτι δε λες καλά όμως 

Αφενός λεφτά δεν μπαίνουν σε λογαριασμό σου (απλά εσύ δίνεις εντολή για να αποδεσμευθούν οι προκαταβολές προς τους εργολάβους) αφετέρου χρειάζεται και κινητό για να κανείς εξουσιοδότηση μέσω gov 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Για τι εισοδήμα, μιλάμε ?

Αν είναι μικρό, βάλε εγγυητή.

Από την αρχή έβαλα εγγυητή λόγω μεγαλύτερου εισοδήματός του.

Τελικά έστειλα email στο helpdesk και απάντησαν (και εγγράφως) πως μπορώ να κάνω όσες αιτήσεις για δάνειο θέλω αρκεί να μην υπερβω την χρονική προθεσμία.

Πάλι καλά... δεν επιβεβαιώθηκε το ρητό "Η κοινή λογική δεν είναι και τόσο κοινή" (Βολταίρος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 10:44 ΠΜ, AristidisZ είπε

Χωρίς προφανώς να ξέρω λεπτομέρειες, πραγματικά σαν σύμβουλος σε μερικά εξοικονομώ έχω βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι ο σύμβουλος (και ο ενεργειακός επιθεωρητής) ουδεμία σχέση έχει με την κατασκευή, την επιλογή υλικών κλπ κλπ, ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του

Χτες έκλεισα μια αίτηση, για την οποία η συνολική αμοιβή ήταν 500 € (150 * 2 ΠΕΑ + 200 σύμβουλος)

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ καλό το νούμερο

Πάμε παρακάτω όμως

Η αίτηση ξεκίνησε το Σεπτέμβρη του 2019, και από τότε μέχρι πριν 3 μέρες είχα πάρει 150€ για το 1ο ΠΕΑ, και είχα ασχοληθεί με την συγκεκριμένη περίπτωση, χωρίς υπερβολή πάνω από 50 ώρες, τηλέφωνα επί τηλεφώνων, με ότι ερωτήσεις θες

Τι ηλιακό να βάλω, τι θα κάνουμε με το μπάνιο που θέλω να το κάνω ανακαίνιση και που θα πάνε οι σωλήνες του ηλιακού, γιατί το κούφωμα αυτό έχει ανάκλιση και το άλλο δεν έχει, τι μηχανισμό να βάλω στη τέντα, και ότι μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους

Πραγματικά, έφαγα ΑΠΕΙΡΕΣ εργατοώρες στα τηλέφωνα για αυτή την ιστορία, για 500€ (μαζί με φόρους αυτά τα λεφτά) σε πάνω από ενάμιση χρόνο

Βραχιολάκια να πούλαγα στο facebook πιο πολλά θα έβγαζα

 

150 ευρω ειναι κανει το 1ο ΠΕΑ ανεξαρτήτως τετραγωνικών; Εμας γιατι ο μηχανικός μας πήρε 200 ευρω για 77τμ διαμερισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Όχι.. Υπάρχει μαθηματικός τύπος στο οδηγό του εξοικονομώ για την αμοιβή του ΠΕΑ. εγώ με 70τμ πλήρωσα 244€ νομίζω. 

σε ευχαριστω για την διευκρίνιση ! 

Παιδιά έχω και μια άλλη απορία, ενώ ολες οι εταιρείες αλουμινίων μας έστειλαν εγγράφως σε email την προσφορά τους, μια εταιρεία με πιο οικονομική προσφορά μας είπε την τιμή προφορικά, και ειχε πει τότε ο κύριος με τον οποίο μίλησα πως αν μας ενδιαφέρει περνάμε απο την έκθεση να τα δούμε, και στην συνεχεια μας την στέλνει και εγγράφως. Αλλα τωρα που πέρασα από εκει και τους ειπα οτι καταλήξαμε στην προσφορά τους μου είπαν πως δεν στέλνουν προσφορές. 

Δεν ξέρω όμως και πως θα υπάρχει κάποια διαβεβαίωση ότι εμείς θα βάλουμε την τάδε σειρα; 

Πχ ενας μας ειχε στειλει προσφορα για ΠΛΑΣΤΙΚΑ και οχι αλουμίνια !!!! Χωρις να μας πει κάτι ή να μας ρωτήσει, εμεις θεωρήσαμε αυτονόητο πως θα μας έστελνε για αλουμίνια.  Αν πχ τώρα με την συγκεκριμένη εταιρεία ενώ ειχαμε κανονίσει για αλουμίνια μας βαλουν πλαστικα (λεμε τώρα) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Δεν έχετε κάποιον γνωστό μάστορα αλουμινά να μεσολαβήσει? Επειδή όταν πας στους προμηθευτες να παραγγείλετε, βλέπουν ότι δεν έχετε γνώσεις και μπορεί να σας ψιλόδαγκώσουν. 

Όπως και να έχει, για να συγκρίνετε τιμές και να αποφασίσετε από που θα αγοράσετε κουφώματα, πρέπει να έχετε εγγράφως προσφορές, με όλα τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουν. Μηχανισμοί, σειρά αλουμινίου ή PVC, τι τζάμια θα μπουν, το Uw, χρώμα κ.α.

Μπορείτε να πάτε σε μια έκθεση, να δείτε τι σας αρέσει, να σας κάνει αναλυτική προσφορά με τις παραπάνω πληροφορίες και στην συνέχεια με βάση αυτήν την προσφορά να ζητήσετε τιμή από άλλους προμηθευτές.. Μόνο έτσι μπορείτε να συγκρίνετε. Ίδια υλικά, ίδια κατασκευή, και να επιλέξετε την φθηνότερη. 

Οσον αφορά τον προμηθευτή που δεν δίνει εγγράφως προσφορά, τι να πω.. Μην το συζητάτε καν. 

Δεν έχουμε κάποιον γνωστό όχι, αλλα και εγγράφως που έχω κάποιες προσφορές εγώ δεν γνωρίζω να τις συγκρίνω. Και ο σύμβουλος έργου οταν τον ρώτησα κατι δεν μου απάντησε. Μονο να μου πλασάρει τους δικους του ήξερε και αυτος, ενώ εγω δεν τον ζάλισα ποτε με ερωτησεις και τετοια.

Τι να πω και εμένα κάτι μου βρωμάει για να μην θέλουν να μας δώσουν προσφορά. Αρχικά είχαν πει πως θα μας δίναν αν περνάγαμε απο την έκθεση και συμφωνούσαμε πχ στην ταδε σειρα. Και τωρα πως είπαν πως δεν θα δώσουν; Μάλλον είδαν πως βιαζόμαστε γιατι έχουμε μονο ενα 3μηνο περιθώριο. Αλλά εγώ νομιζα πως είχαμε ξεμπερδέψει με το θέμα με τα αλουμίνια δεν περίμενα πως θα γινόταν τωρα αυτο. Έμπλεξα τώρα, ή απλα θα επιλέξω μια προσφορά από όσες έχω ήδη γραπτώς. Μήπως γνωριζεις να συγκρίνεις προσφορές να με βοηθήσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, artist1 είπε

150 ευρω ειναι κανει το 1ο ΠΕΑ ανεξαρτήτως τετραγωνικών; Εμας γιατι ο μηχανικός μας πήρε 200 ευρω για 77τμ διαμερισμα;

Προ ΦΠΑ, τα ΠΕΑ στο εξοικονομώ ΙΙΒ ήταν 1,5€ / τ.μ. + 50 €, δηλαδή στην περίπτωσή σου 77 * 1,5 + 50 = 165,5 €

Με ΦΠΑ 165,5*1,24 = 205,22€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα θα μας την στείλουν την προσφορα μετα απο επιμονή μας. Αν καποιος που εχει γνώση παιδια μπορει να ριξει μια ματιά να μου πει! Μην μας πιασουν και τελείως κοτσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Προ ΦΠΑ, τα ΠΕΑ στο εξοικονομώ ΙΙΒ ήταν 1,5€ / τ.μ. + 50 €, δηλαδή στην περίπτωσή σου 77 * 1,5 + 50 = 165,5 €

Με ΦΠΑ 165,5*1,24 = 205,22€

αυτα ισχυαν στο ΙΙΒ στο τρεχον 

για μονοκατοικια/διαμερισμα ειναι  75€+2.5€/τμ (το προγραμμα πληρωνει μεγιστο 400€ ανεξαρτητα τετραγωνικων)

για πολυκατοικια α/β 50€ +  1.7€/τμ (το προγραμμα πληρωνει μεγιστο 1095€ ανεξαρτητα τετραγωνικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει σχετικά με το πρόγραμμα. Έχω ενταχθεί Ίδη στο πρόγραμμα και έχω ορίσει έναν μηχανικό σαν σύμβουλο έργου.. Του έχω δώσει τούς κωδικούς taxies και έχει κάνει μόνος του την αίτηση, τυχαία ανακάλυψα ότι άλλα χρήματα έχει ζητήσει από εμένα για το πιστοποιητικό ενεργειακής κλάσης και έχει δηλώσει λιγότερα στο πρόγραμμα, επίσης μου είπε ότι θα κάνει έρευνα αυτός για το τι μόνωση παράθυρο κ λοιπές εργασίες θα κάνει στο σπίτι μου.. η χρηματοδότηση είναι με ίδιους πόρους δηλαδή θα πληρώσει αυτός τους προμηθευτές; Η θα πληρωθούν από το πρόγραμμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Akiskots είπε

Ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει σχετικά με το πρόγραμμα. Έχω ενταχθεί Ίδη στο πρόγραμμα και έχω ορίσει έναν μηχανικό σαν σύμβουλο έργου.. Του έχω δώσει τούς κωδικούς taxies και έχει κάνει μόνος του την αίτηση, τυχαία ανακάλυψα ότι άλλα χρήματα έχει ζητήσει από εμένα για το πιστοποιητικό ενεργειακής κλάσης και έχει δηλώσει λιγότερα στο πρόγραμμα, επίσης μου είπε ότι θα κάνει έρευνα αυτός για το τι μόνωση παράθυρο κ λοιπές εργασίες θα κάνει στο σπίτι μου.. η χρηματοδότηση είναι με ίδιους πόρους δηλαδή θα πληρώσει αυτός τους προμηθευτές; Η θα πληρωθούν από το πρόγραμμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δε πολυβγαζουν νοημα αυτα που λες.

Το ΠΕΑ ειναι μια υπηρεσια την οποια ο καθενας χρεωνει οτι θελει ... το εξοικονομω αποζημιωνει με συγκεκριμενα ποσα, αυτα που ανεφερα παραπανω. Δεν ειναι υποχρεωμενος ο μηχανικος να χρεωσει οτι λεει το προγραμμα.

Αυτο που ανακαλυψες, οτι "έχει δηλώσει λιγότερα στο πρόγραμμα"  πως το ανακαλυψες;

Απο κει και περα, το προγραμμα εγκρινει ενα προυπολογισμο και ενα ποσοστο επιδοτησης. Πχ 10,000 και 75%. Αυτο σημαινει οτι για δαπανες 10,000 το προγραμμα θα δωσει 7500 και εσυ θα βαλεις απο την τσεπη σου 2500. Να τα πληρωσει ο μηχανικος απο την τσεπη του, χλωμο το βλεπω. Να ειναι σουπερ λαμογιο να εχει εγκρινει 40,000 προυπολογισμο και να σου βαλει πραγματα αξιας 20,000 και να τσεπωσει τη διαφορα παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Δε πολυβγαζουν νοημα αυτα που λες.

Το ΠΕΑ ειναι μια υπηρεσια την οποια ο καθενας χρεωνει οτι θελει ... το εξοικονομω αποζημιωνει με συγκεκριμενα ποσα, αυτα που ανεφερα παραπανω. Δεν ειναι υποχρεωμενος ο μηχανικος να χρεωσει οτι λεει το προγραμμα.

Αυτο που ανακαλυψες, οτι "έχει δηλώσει λιγότερα στο πρόγραμμα"  πως το ανακαλυψες;

Απο κει και περα, το προγραμμα εγκρινει ενα προυπολογισμο και ενα ποσοστο επιδοτησης. Πχ 10,000 και 75%. Αυτο σημαινει οτι για δαπανες 10,000 το προγραμμα θα δωσει 7500 και εσυ θα βαλεις απο την τσεπη σου 2500. Να τα πληρωσει ο μηχανικος απο την τσεπη του, χλωμο το βλεπω. Να ειναι σουπερ λαμογιο να εχει εγκρινει 40,000 προυπολογισμο και να σου βαλει πραγματα αξιας 20,000 και να τσεπωσει τη διαφορα παιζει.

Μου έχει ζητήσει 800€ για κόστος ενεργειακών επιθεωρητών και έχει δηλώσει 565€ αυτό εννοώ, με συγχωρείς αν δεν έγινα κατανοητός

IMG_20210401_223232.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι κατα δηλωση, αυτο ειναι κατ υπολογισμο. Τοσα πληρωνει το προγραμμα βαση των τετραγωνικων του σπιτιου σου. 83,14 τετραγωνικα * 2.5 ευρω το τετραγωνικο = 207,85+75 = 282,85*2 =565,7

Ο μηχανικος εσενα μπορει να σε χρεωνει αυτα, μπορει να σε χρεωνει και τα διπλασια, δεν ειναι υποχρεωμενος να χρεωσει οτι αποζημιωνει το προγραμμα. Υποχρεωμενος ειναι να κοψει αποδειξη για τα 400+400 ευρω των 2 ενεργειακων επιθεωρεωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...