Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, NikolasdaL είπε

Θα κοιταξεις να παρεις ενα μαστορα πουα θα σου τιμολογισει και θα εγκαταστησει το μηχανημα .. προτιμοτερο ειναι απο καποιο γνωστο που εχεις .. σε καμια περιπτωση κωτσοβολο για μενα ..

δεν εχω καποιο γνωστο δυστυχως! οταν λες θα μου τιμολογήσει; για να μου τιμολογήσει θα πρέπει να το πουλαει κιολας αρα να ναι καταστημα

Εχεις καποιος να μου προτείνει καποιο καταστημα;

Η αλήθεια ειναι πως ενώ ολα τα χω έτοιμα ο Κωτσόβολος εχει καποιες περίεργες διαδικασίες και θα πρέπει να αναμένω ένα μηνα σχεδόν μέχρι να δώσω iban. Αφήστε που ψαχνω κλιματιστικό μικρότερο των 74 cm και δεν νομιζω να εχει. :( πφφφφφ

που θα βρω τωρα τοσο μικρο κλιματιστικο ;;;;;;; αν ειναι Α+++ ειναι μεγαλυτερο απο τα Α++ ή δεν παιζει ρολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Αυτό ακριβώς! Να γνωρίζουν πως αν βάλουν ολες τις παρεμβάσεις χωρις να έχουν σκοπό να τις κάνουν θα πέσουν στους προμηθευτές τους αναγκαστικα πολύ μεγάλα ποσα, κατι όχι και τόσο καλό, γιατι δεν ξερεις αν καποιος σκεφτεί πως αφου τα πήρα ολα απο πριν ας μην κανω τις εργασίες τωρα. 

Εγω πάει την πάτησα με τον μηχανικό μας. Ο ιδιος τωρα που του τα χωσα μου πε πως πρεπει να μαστε πολυ προσεκτικοι στο πως θα μοιράσουμε τις προκαταβολες (ετσι οπως μας τα κανε).

Ειδα καποιος παραπάνω ρωτησε αν πεσει παραπάνω ποσο απο αυτο που κοστίζουν οι εργασίες τοτε τι γινεται και υποθέτω πως ισως την πάτησε οπως και εμεις.

Δυστυχώς η ημιμάθεια  είναι χειρότερη από την αμάθεια. Ο μηχανικός σου μια χαρά έκανε και σου δήλωσε να παραπάνω παρεμβάσεις. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με τον μεγαλύτερο προϋπολογισμό;;

Α) Ότι σου δίνει μελλοντικά την επιλογή να κάνεις περισσότερες παρεμβάσεις;; Οτι σου δεσμεύει μεγαλύτερο προϋπολογισμό και αν θες να αλλάξεις κατηγόρια σε μια παρέμβαση (πχ μεγαλύτερη αντλία θερμότητας 3Γ.Ι -->3Γ.ΙΙ) θα επιδοτηθείς για ολο το πόσο; 

Β) Επίσης επιλέγεις και μετέπειτα το ποσό του δανείου που θα πάρεις από την τράπεζα οταν κάνεις αίτηση στην τράπεζα. Επομένως δεν ισχύει ότι δίνεις μεγαλύτερη προκαταβολή στους προμηθευτές.

Αν νομίζεις ότι ξέρεις την δουλειά του μηχανικού σου, μπορείς να μην βάλεις σύμβουλου έργου και να δοκιμάσεις να κλείσεις το έργο. Ακόμα καλύτερα μπορείς να βάλεις και κάποιον γνωστό σου να κόψει τιμολόγιο ως σύμβουλο έργου και να πάρεις και τα λεφτά από το πρόγραμμα! 

Κλείνοντας, δεν νομίζω ότι είναι κατακριτέο ενας προμηθευτής να υλοποιεί μια παρέμβαση και να θέλει να πληρωθεί το 70% αφού την υλοποιήσει και όχι μετά από 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papageo1991 είπε

Δυστυχώς η ημιμάθεια  είναι χειρότερη από την αμάθεια. Ο μηχανικός σου μια χαρά έκανε και σου δήλωσε να παραπάνω παρεμβάσεις. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με τον μεγαλύτερο προϋπολογισμό;;

Α) Ότι σου δίνει μελλοντικά την επιλογή να κάνεις περισσότερες παρεμβάσεις;; Οτι σου δεσμεύει μεγαλύτερο προϋπολογισμό και αν θες να αλλάξεις κατηγόρια σε μια παρέμβαση (πχ μεγαλύτερη αντλία θερμότητας 3Γ.Ι -->3Γ.ΙΙ) θα επιδοτηθείς για ολο το πόσο; 

Β) Επίσης επιλέγεις και μετέπειτα το ποσό του δανείου που θα πάρεις από την τράπεζα οταν κάνεις αίτηση στην τράπεζα. Επομένως δεν ισχύει ότι δίνεις μεγαλύτερη προκαταβολή στους προμηθευτές.

Αν νομίζεις ότι ξέρεις την δουλειά του μηχανικού σου, μπορείς να μην βάλεις σύμβουλου έργου και να δοκιμάσεις να κλείσεις το έργο. Ακόμα καλύτερα μπορείς να βάλεις και κάποιον γνωστό σου να κόψει τιμολόγιο ως σύμβουλο έργου και να πάρεις και τα λεφτά από το πρόγραμμα! 

Κλείνοντας, δεν νομίζω ότι είναι κατακριτέο ενας προμηθευτής να υλοποιεί μια παρέμβαση και να θέλει να πληρωθεί το 70% αφού την υλοποιήσει και όχι μετά από 6 μήνες.

Είδες πουθενα να μην εχω καταλάβει κατι; Για ποια ημιμάθεια μιλας ακριβώς;

Επισης αλλο να παρει το 70% και αλλοι να τα πάρει ολα αν οχι και παραπανω και μετα να πρεπει να τα περιμένεις εσυ πίσω.

Το οτι μπαινουν πολύ μεγαλες προκαταβολές το διάβασες ή μπηκες να πεις την εξυπνάδα σου αγνοώντας το;

Ξερεις ποσοι προπληρώσαν μηχανικους και δεν τους ολοκληρωσαν τις εργασίες ποτε ή μηπως εσυ εχεις ημιμάθεια; Γιατι εγω στενό φιλο οπου προπλήρωσε και δεν τους καναν τις εργασίες ποτε επίσης εχω δουλεψει σε τεχνικη εταιρεία που σε πολλους πελατες τοτε με την επιδότηση του φυσικου αεριου δεν τους εκανε ΠΟΤΕ την εγκατάσταση και απλα πήρε τις προκαταβολές!

Ποιος έχει ημιμάθεια τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, artist1 είπε

Είδες πουθενα να μην εχω καταλάβει κατι; Για ποια ημιμάθεια μιλας ακριβώς;

Επισης αλλο να παρει το 70% και αλλοι να τα πάρει ολα αν οχι και παραπανω και μετα να πρεπει να τα περιμένεις εσυ πίσω.

Το οτι μπαινουν πολύ μεγαλες προκαταβολές το διάβασες ή μπηκες να πεις την εξυπνάδα σου αγνοώντας το;

Ξερεις ποσοι προπληρώσαν μηχανικους και δεν τους ολοκληρωσαν τις εργασίες ποτε ή μηπως εσυ εχεις ημιμάθεια; Γιατι εγω στενό φιλο οπου προπλήρωσε και δεν τους καναν τις εργασίες ποτε επίσης εχω δουλεψει σε τεχνικη εταιρεία που σε πολλους πελατες τοτε με την επιδότηση του φυσικου αεριου δεν τους εκανε ΠΟΤΕ την εγκατάσταση και απλα πήρε τις προκαταβολές!

Ποιος έχει ημιμάθεια τελικα;

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα για ενα project το 20.000€ (50% επιδότηση). Χρήματα στους προμηθευτές βάση προγράμματος μπαίνουν με τους παρακάτω τρόπους:

Α) Περίπτωση χωρίς δάνειο. Οφείλεις να καταθέσεις στον προμηθευτή το 50% ως ιδία συμμετοχή του κόστους των τελικών υλοποιηθέντων παρεμβάσεων. Επομένως αυτό που λες για μεγαλύτερες προκαταβολές/πληρωμές στους προμηθευτές δεν ισχυει.

Β) Περίπτωση με δάνειο. Εχεις την δυνατότητα να επιλέξεις το δάνειο που θα πάρεις σε δεύτερη φάση. Πες οτι ο κακος μηχανικός σου δήλωσε ότι θα κάνεις περισσότερες παρεμβάσεις και έβγαλες ένα προϋπολογισμό στο πρόγραμμα 30.000€. Αρα μπορείς να αιτηθείς δάνειο 15.000€. Έχεις την δυνατότητα να αιτηθείς μικρότερο δάνειο (πχ 10.000€) και οχι 15.000€. Παλι δεν στέκει αυτό που λες για μεγαλύτερες προκαταβολές

Ο προμηθευτής θα πάρει το 70% του δανείου ως προκαταβολή (7.000€). Τα υπόλοιπά χρήματα τα παίρνει όταν τελειώσει το πρόγραμμα. Επομένως είναι υποχρεωμένος να υλοποιήσει ένα έργο 20.000€ και να πάρει μια αρχική προκαταβολή 7.000€ και τα υπόλοιπα 13.000€ όταν κλείσει ο φάκελος (3-4 μήνες από το τέλος των εργασιών τυπικά).

Πες μου σε παρακαλώ, πως σε επηρεάζουν οι περισσότερες παρεμβάσεις  και ο μεγαλύτερος προϋπολογισμός;;;; 

Στο καινούργιο πρόγραμμα οι επιδοτήσεις είναι 60-75% (do the maths για τις προκαταβολές)

Επεξ/σία από papageo1991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παραπάνω να μην πάρει, προφανως και οταν ο αλλος οταν παρει και το 70% των χρημάτων απο πριν δεν εχει πολύ μεγάλο όφελος να λάβει στην συνέχεια ΧΩΡΙΑ τα έξοδα των αλουμινίων κλπ! Ουσιαστικά εχει πληρωθει χωρις να κάνει καν έξοδα και μετα ο κίνδυνος να μην σου κανει την εργασία ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!

Διαβασες το ότι σου πα πως δουλευα σε τεχνική εταιρεία  και πήρε προκαταβολές και δεν ολοκλήρωσε ποτε κάποια έργα; 

Εσυ λες να μην με επηρεάζει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκαταβολή παίρνει το 70% του δανείου!! Για το ίδιο παράδειγμα και επιδότηση από το πρόγραμμα 75%:

Προκαταβολή Δανείου: 3500€!!

Εντάξει σώθηκε ο προμηθευτής. Θα πάρει προκαταβολή 3500€ για να υλοποιήσει ένα έργο 20.000€!!

Επίσης υπάρχουν και τα ιδιωτικά συμφωνητικά, αν θέλεις να αισθάνεσαι σίγουρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εμένα το αφεντικό μου ότι ποσο και να ταν το τσέπωνε δεν έλεγε όχι! 

Και νομιζω έκανε και ιδιωτικά συμφωνητικά αν ο αλλος δεν εχει τι να του πάρεις ή εχει σκοπο να φυγει εξωτερικο δεν σε καλύπτουν.

Εγώ ειπα την εμπειρία μου για να ξέρει ο κόσμος τι του γίνεται, αλλωστε ΟΠΟΥ καλεσα για προσφορες παθαν σοκ πως εγω επιλεγω τι εργασιες θα κανω λενε μα καλα αυτα βρίσκονται στο έντυπο παρεμβάσεων! Δεν τα επιλέγετε εσεις ΑΝΤΕ να τους εξηγεις πως αυτος τα εβαλε ολα ακομα και αν εγω δεν θα τα κανω. Σαν ουφο με κοιτάνε, μαλλον δεν τους εχει ξανατύχει να βαζουν εργασίες που δεν πρόκειται να γινουν. Αντε αν ήθελε να ναι safe να έβαζε μια παρέμβαση παραπανω.

Παιδιά εμενα αυτος χθες που πε πως θα μου εστελνε την προσφορα και δεν την έστειλε απο χθες!

Πιστεύω πως ειδε οτι δεν μπορει να με δουλέψει και το μετάνοιωσε ! Σου λεει εγω αυτην την τιμη της την είπα με το σκεπτικό πως θα την κοροιδέψω και θα της βάλω άλλα απο αυτα που θα της πω. Τωρα θα λεει άστο καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Και παραπάνω να μην πάρει, προφανως και οταν ο αλλος οταν παρει και το 70% των χρημάτων απο πριν δεν εχει πολύ μεγάλο όφελος να λάβει στην συνέχεια ΧΩΡΙΑ τα έξοδα των αλουμινίων κλπ! Ουσιαστικά εχει πληρωθει χωρις να κάνει καν έξοδα και μετα ο κίνδυνος να μην σου κανει την εργασία ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!

Διαβασες το ότι σου πα πως δουλευα σε τεχνική εταιρεία  και πήρε προκαταβολές και δεν ολοκλήρωσε ποτε κάποια έργα; 

Εσυ λες να μην με επηρεάζει αυτο;

Σου το έχουν εξηγήσει τόσες φορές και δε λες να το καταλάβεις 

Προκαταβολή παίρνουν οι εργολάβοι είτε το ποσόν της δίκης σου συμμετοχής στο πρόγραμμα (30-40% του συνολικού ποσού των παρεμβάσεων), στην δε περίπτωση δανείου παίρνουν ποσοστό (δε θυμάμαι ακριβώς ποσοστό, περί το 70-80% της συμμετοχής του ωφελούμενου), άρα πάνω κάτω 30% του συνολικού προϋπολογισμού του έργου

Από εκεί και πέρα τι να σου πω, αν νομίζεις ότι κινδυνεύεις να φας πιστόλι, μπορείς να πας με ίδια κεφαλαία και να διαπραγματευθείς το πως θα τους πληρώσεις

Μπορείς κάλλιστα π.χ. να βάλεις την συμμετοχή σου αφού σου φέρουν τα υλικά στο χώρο ή αφότου τελειώσουν οι εργασίες 

Ακόμα και με δάνειο να είσαι, πάλι μπορείς να το χειριστείς έτσι, εσυ δίνεις εντολή πότε θα μπουν οι προκαταβολές 

Απο εκεί και πέρα, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι γενικώς ο κίνδυνος πιστολιάς παίζει πάντα, θεωρώ πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον να σου κάνει δουλειά 20-30 χιλιάρικα και να παραγγείλει υλικά χωρίς εσυ να δώσεις λεφτά μπροστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papageo1991 είπε

Κλείνοντας, δεν νομίζω ότι είναι κατακριτέο ενας προμηθευτής να υλοποιεί μια παρέμβαση και να θέλει να πληρωθεί το 70% αφού την υλοποιήσει και όχι μετά από 6 μήνες.

Απολύτως κατακριτέο είναι. Γνωρίζεις από τη στιγμή που αναλαμβάνεις τη δουλειά ότι το 70% θα το πάρεις από το πρόγραμμα. Αν δεν σου αρέσει η αναμονή, μην αναλάβεις τη δουλειά.

Όχι όμως, πρώτα την κάνουμε και μετά βάζουμε μαχαίρια στον λαιμό του πελάτη για να πληρωθούμε αυτά που μας χρωστάει το κράτος από το πρόγραμμα.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος παρει το 70% δεν θα ερθει ποτε να κανει την δουλεια απλούστατα! Γιατι το 30% θα ναι μονο τα υλικα και το να πληρώσει τους υπαλλήλους δεν θα χει κέρδος! Οπότε ΚΑΝΕΝΑΣ ποτε δεν θα πρεπει να παίρνει το 70% απο πριν ασχέτως αν ειναι μέσω εξοικονομώ ή οχι.

Παιδιά αυτη η εταιρεία κουφωμάτων ενω χθες το μεσημέρι με πηρε αυτος που μιλαγαμε τοσο καιρο τηλ και μου πε πως θα μου την στείλει αμέσως δεν μου την έστειλε ποτε! Πείτε μου δεν ήταν περίεργο εξαρχης που δεν θέλαν να μου δώσουν προσφορά;

Αυτο που κανουν ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι οτι σε παίρνουν και σου λενε ΝΑΙ πχ θα κανω αυτο τωρα αμέσως επίτηδες ωστε να καταλάβεις πως σε κορόιδευαν τόσο καιρο ποτε δεν το κατάλαβα!! 

Μάλλον το έκανε για να αρχίσω να ψάχνω άλλη εταιρεία άμεσα για το καλό μου!

 

ΧΥΜΑ μου το πε δηλαδη αυτος "ΕΙΜΑΙ ΛΑΜΟΓΙΟ ΨΑΞΕ ΒΡΕΣ ΑΛΛΟΝ αφου δεν σε έπιασα κοτσο ..δεν θελω έξυπνους πελάτες άλλωστε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διευκρινίζεται στις συχνές ερωτήσεις ότι:

'' Η καταβολή των ιδίων κεφαλαίων μπορεί να πραγματοποιηθεί οποιαδήποτε στιγμή πριν την προώθηση της αίτησης σε στάδιο ελέγχου τελικής εκταμίευσης από τον Δικαιούχο του Προγράμματος. Σημειώνεται ότι πριν την προώθηση της αίτησης στο προαναφερθέν στάδιο, απαιτείται η ψηφιοποίηση των αποδεικτικών κατάθεσης (extrait λογαριασμών,κλπ.) και ανάρτησή τους στο πληροφοριακό σύστημα.''

''Το ποσοστό της προκαταβολής είναι 70% και δηλώνεται από τον Ωφελούμενο μέσω του πληροφοριακού συστήματος, για κάθε προμηθευτή/ανάδοχο.''

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να γίνει ενιαία κατάθεση της ιδιωτικής συμμετοχής, δηλαδή της προκαταβολής και του υπολειπόμενου ποσού αυτής ή ξεχωριστές καταθέσεις στους προμηθευτές

Επεξ/σία από TonyChr91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, argi310 said:

Καλησπέρα,

ξέρουμε πότε θα βγουν οι απαγωγές;;

Όταν δοθούν τα λύτρα 😝....sorry,  προφανώς κάνω πλάκα.  Λογικά οι αποφάσεις υπαγωγής θα αρχίσουν να βγαίνουν μέσα στο μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Zus είπε

Απολύτως κατακριτέο είναι. Γνωρίζεις από τη στιγμή που αναλαμβάνεις τη δουλειά ότι το 70% θα το πάρεις από το πρόγραμμα. Αν δεν σου αρέσει η αναμονή, μην αναλάβεις τη δουλειά.

Όχι όμως, πρώτα την κάνουμε και μετά βάζουμε μαχαίρια στον λαιμό του πελάτη για να πληρωθούμε αυτά που μας χρωστάει το κράτος από το πρόγραμμα.

Υπάρχει και η άλλη περίπτωση βέβαια. Να έχει κάνει την δουλειά του όπως πρέπει ένας προμηθευτής (πχ κουφώματα), να έχει πάρει προκαταβολή 3000€ από το δάνειο και να αργεί να πληρωθεί από το πρόγραμμα (7000€) επειδή ο ιδιοκτήτης καθυστερεί να ολοκληρώσει ή έχει ελλείψεις στον φάκελο του.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει βέβαια πως σε επιρρεαζουν οι παραπάνω παρεμβάσεις και γιατί δίνεις μεγαλύτερη προκαταβολή.

Στο πρόγραμμα έχεις απόλυτο έλεγχο του ποτέ και το πόσα λεφτά θα δώσεις σαν προκαταβολή Δανείου. 

Και είναι αστείο να ακούμε ότι το κόστος των υλικών είναι 40% και το υπόλοιπο 60% κέρδος σε μια παρέμβαση.

2 ώρες πριν, argi310 είπε

Καλησπέρα,

ξέρουμε πότε θα βγουν οι απαγωγές;;

Για όσες αιτήσεις δεν έχουν δάνειο εικάζω σε 2 μήνες. Όσες αιτήσεις είναι σε κατάσταση προέγκριση δανείου λογικά τέλος του καλοκαιριού.

Επεξ/σία από papageo1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, papageo1991 είπε

Για όσες αιτήσεις δεν έχουν δάνειο εικάζω σε 2 μήνες. Όσες αιτήσεις είναι σε κατάσταση προέγκριση δανείου λογικά τέλος του καλοκαιριού.

Απο που προκύπτει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...