Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, seath36 είπε

Απο που προκύπτει αυτό;

εγώ εκτιμώ ότι εντός Απριλίου θα αρχίσουν οι υπαγωγές.

κάποιες ειδικές περιπτώσεις ή κάποιες που θα θέλουν επιπλέον έγγραφα θα πάνε λίγο πιο πίσω (Μάιο)

γι αυτές με δάνειο δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να πάνε τόσο μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μόλις μου ήρθε μήνυμα ότι προεγκρίθηκε το δάνειο. Μια ερώτηση παιδιά... Το IBAN είναι κενό  . Σε ποιό σημείο το δηλώνουμε ; Να υποθέσω την στιγμή που θα υπογράψουμε την δανειακή σύμβαση με την τράπεζα ; Συγνώμη εαν είναι κουτή η ερώτηση... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μπερδεύτηκα με όλα αυτά που διάβασα με τις προκαταβολές στους προμηθευτές. Εγώ πχ δεν ζήτησα δάνειο. Ας πούμε ότι έχω δηλώσει μια παρέμβαση αξίας 1500 για κλιματιστικό. Αν έχω επιδότησή ας πούμε 60% κατάλαβα ότι θα δώσω στο μαγαζί που θα πάρω το κλιματιστικό τα 900 ευρώ και τα υπόλοιπα 600 θα τα πάρει από το "κράτος" όποτε τα δίνει. Καλά δεν κατάλαβα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Λίγο μπερδεύτηκα με όλα αυτά που διάβασα με τις προκαταβολές στους προμηθευτές. Εγώ πχ δεν ζήτησα δάνειο. Ας πούμε ότι έχω δηλώσει μια παρέμβαση αξίας 1500 για κλιματιστικό. Αν έχω επιδότησή ας πούμε 60% κατάλαβα ότι θα δώσω στο μαγαζί που θα πάρω το κλιματιστικό τα 900 ευρώ και τα υπόλοιπα 600 θα τα πάρει από το "κράτος" όποτε τα δίνει. Καλά δεν κατάλαβα; 

ΝΑΙ.

Απλά, πρέπει να βρεις προμηθευτη που να δεχτεί να μπει στο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, GREGORYMO said:

ΝΑΙ.

Απλά, πρέπει να βρεις προμηθευτη που να δεχτεί να μπει στο πρόγραμμα.

Μήπως είναι ανάποδα?  Δλδ τα 600 από τον πελάτη και τα 900 από το κράτος? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 11:54 ΠΜ, artist1 είπε

Όποιος παρει το 70% δεν θα ερθει ποτε να κανει την δουλεια απλούστατα! Γιατι το 30% θα ναι μονο τα υλικα και το να πληρώσει τους υπαλλήλους δεν θα χει κέρδος! Οπότε ΚΑΝΕΝΑΣ ποτε δεν θα πρεπει να παίρνει το 70% απο πριν ασχέτως αν ειναι μέσω εξοικονομώ ή οχι.

Το 70% γιατί σου έχει κολλήσει ;

Εκτός αν είσαι σε κατηγορία που έχεις 30% επιδότηση και 70% ίδια κεφαλαία, οπότε μετά το ερώτημα θα είναι γιατί έμπλεξες με το πρόγραμμα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 9:24 ΠΜ, papageo1991 είπε

Κλείνοντας, δεν νομίζω ότι είναι κατακριτέο ενας προμηθευτής να υλοποιεί μια παρέμβαση και να θέλει να πληρωθεί το 70% αφού την υλοποιήσει και όχι μετά από 6 μήνες.

Για αυτο !!

Οπως ειπα σχεδόν κανένας που θα παρει το 70% δεν πρόκειται να έρθει ποτε να ολοκληρώσει τις εργασίες. Ετσι και κατι γνωστοι μου δωσαν το μεγαλυτερο ποσο για τις εργασίες και με το που το έδωσαν τα παρατησε ολα στην μεση (το σπιτι δεν μπορουσε να κατοικηθει δηλαδη) και δεν ξαναπατησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, artist1 είπε

Για αυτο !!

Οπως ειπα σχεδόν κανένας που θα παρει το 70% δεν πρόκειται να έρθει ποτε να ολοκληρώσει τις εργασίες. Ετσι και κατι γνωστοι μου δωσαν το μεγαλυτερο ποσο για τις εργασίες και με το που το έδωσαν τα παρατησε ολα στην μεση (το σπιτι δεν μπορουσε να κατοικηθει δηλαδη) και δεν ξαναπατησε.

Συγνώμη παιδιά αλλά δεν καταλαβαίνω! 

αν η κουβέντα σχετίζεται με το ότι μάστορες σου λένε δώσε μπροστά χρήμα και θα στα δώσω πίσω όταν τα πάρω από το πρόγραμμα τότε απλά μην συνεργαστείς.

υπάρχουν σοβαροί επαγγελματίες.

το πρόγραμμα είναι σαφές! αν θέλει ο μάστορας ας συνεργαστεί. αν δεν θέλει ας μην μπει.

δηλ αν ο συγκεκριμένος πεθάνει εγώ τι θα κάνω θα κυνηγάω μετά την κηδεία τους κληρονόμους;;;

Στις 2/4/2021 στις 9:24 ΠΜ, papageo1991 είπε

Δυστυχώς η ημιμάθεια  είναι χειρότερη από την αμάθεια. Ο μηχανικός σου μια χαρά έκανε και σου δήλωσε να παραπάνω παρεμβάσεις. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με τον μεγαλύτερο προϋπολογισμό;;

Α) Ότι σου δίνει μελλοντικά την επιλογή να κάνεις περισσότερες παρεμβάσεις;; Οτι σου δεσμεύει μεγαλύτερο προϋπολογισμό και αν θες να αλλάξεις κατηγόρια σε μια παρέμβαση (πχ μεγαλύτερη αντλία θερμότητας 3Γ.Ι -->3Γ.ΙΙ) θα επιδοτηθείς για ολο το πόσο; 

Β) Επίσης επιλέγεις και μετέπειτα το ποσό του δανείου που θα πάρεις από την τράπεζα οταν κάνεις αίτηση στην τράπεζα. Επομένως δεν ισχύει ότι δίνεις μεγαλύτερη προκαταβολή στους προμηθευτές.

Αν νομίζεις ότι ξέρεις την δουλειά του μηχανικού σου, μπορείς να μην βάλεις σύμβουλου έργου και να δοκιμάσεις να κλείσεις το έργο. Ακόμα καλύτερα μπορείς να βάλεις και κάποιον γνωστό σου να κόψει τιμολόγιο ως σύμβουλο έργου και να πάρεις και τα λεφτά από το πρόγραμμα! 

Κλείνοντας, δεν νομίζω ότι είναι κατακριτέο ενας προμηθευτής να υλοποιεί μια παρέμβαση και να θέλει να πληρωθεί το 70% αφού την υλοποιήσει και όχι μετά από 6 μήνες.

και επειδή δεν είναι κατακριτέο ποιος θα την πληρώσει τη νύφη ;;;

τα παράπονα στο κράτος και στα υπουργεία και τους μηχανισμούς του, όχι στον απλό κοσμάκι που θέλει να κάνει κάποια έργα στο σπίτι του.

άρα αν αυτό βαραίνει τους δικαιούχους του προγράμματος τότε είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου είχε πει και ο δικός μου μηχανικός. Ότι μερικοί μάστορες θέλουν να πληρωθούν ΟΛΟ το ποσό από εσένα (το μερίδιο σου και την επιδότηση του προγράμματος) και μετά όταν το εξοικονομώ τους δώσει τα λεφτά να σου τα επιστρέψουν. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Και με προέτρεψε φυσικά να μην το κάνω. Ο τρόπος που λειτουργεί το πρόγραμμα είναι γνωστός. Αν κάποιος δεν θέλει να δουλέψει έτσι απολύτως δεκτό. Απλά ψάχνεις κα βρίσκεις κάποιον να θέλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγκινήθηκα. Είμαι ειδική περίπτωση και σήμερα έλαβα αυτό το μήνυμα. Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχετε καταχωρήσει η αίτησή σας έχει ενταχθεί στην κατηγορία ειδικής περίπτωσης «Απόκλιση της Ωφέλιμης επιφάνειας του ακινήτου». Παρακαλούμε όπως αναρτήσετε, έως τις 5-5-2021 α) ειδική αιτιολογική έκθεση, υπογεγραμμένη από πολιτικό μηχανικό, από την οποία να προκύπτει με σαφήνεια η αιτία της, μεγαλύτερης των 7 τ.μ, διαφοράς που παρατηρείται μεταξύ της ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και της επιφάνειας κύριων χώρων ακίνητου βάση Ε9 β) οικοδομική άδεια του ακινήτου και τυχόν έγγραφα που αφορούν διαδικασίες τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών, τα οποία αιτιολογούν την διαπιστωθείσα απόκλιση γ) συμβολαιογραφική πράξη αγοράς του ακινήτου ή σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, εφόσον υφίσταται από την οποία να προκύπτει η περιγραφή των κυρίων και βοηθητικών χώρων του προς υπαγωγή ακινήτου δ) έντυπο Ε9.

δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Εύγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Παιδιά συγκινήθηκα. Είμαι ειδική περίπτωση και σήμερα έλαβα αυτό το μήνυμα. Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχετε καταχωρήσει η αίτησή σας έχει ενταχθεί στην κατηγορία ειδικής περίπτωσης «Απόκλιση της Ωφέλιμης επιφάνειας του ακινήτου». Παρακαλούμε όπως αναρτήσετε, έως τις 5-5-2021 α) ειδική αιτιολογική έκθεση, υπογεγραμμένη από πολιτικό μηχανικό, από την οποία να προκύπτει με σαφήνεια η αιτία της, μεγαλύτερης των 7 τ.μ, διαφοράς που παρατηρείται μεταξύ της ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και της επιφάνειας κύριων χώρων ακίνητου βάση Ε9 β) οικοδομική άδεια του ακινήτου και τυχόν έγγραφα που αφορούν διαδικασίες τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών, τα οποία αιτιολογούν την διαπιστωθείσα απόκλιση γ) συμβολαιογραφική πράξη αγοράς του ακινήτου ή σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, εφόσον υφίσταται από την οποία να προκύπτει η περιγραφή των κυρίων και βοηθητικών χώρων του προς υπαγωγή ακινήτου δ) έντυπο Ε9.

δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Εύγε

Όντως τώρα;;;

και γω βούρκωσα λίγο μόλις είδα το ποστ...😆 αλλά τσέκαρα το δικό μου και ξενέρωσα που δεν έχω καμιά εξέλιξη!!

Κοίτα που υπάρχουν μερικά minions και δουλεύουν και θα δούμε χαρά και εμείς... 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, panossubs7 είπε

Όντως τώρα;;;

και γω βούρκωσα λίγο μόλις είδα το ποστ...😆 αλλά τσέκαρα το δικό μου και ξενέρωσα που δεν έχω καμιά εξέλιξη!!

Κοίτα που υπάρχουν μερικά minions και δουλεύουν και θα δούμε χαρά και εμείς... 😄

Υπομονή φίλε μου. Ίσως είναι αλφαβητική η σειρά. Το επώνυμο μου ξεκινάει από Α. Η αίτηση μου 14/12 για Αθήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά ο ενεχομενος στο δάνειο στην αίτηση μου είμαι εγώ και αντίστοιχα στην αίτηση του εγγυητή είναι ο εγγυητής;; Είναι σαν να λέει "βάλε εδώ τα στοιχεία σου κυρ εμπλεκόμενε";; Τι θέλει να πει ο ποιητής; 😕

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...