Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το πρόγραμμα πληρώνει τον προμηθευτή η τον ωφελουμενο και τα δίνει στον προμηθευτή (τραπεζικά) ?

Toν προμηθευτή πληρώνει, ο ωφελούμενος δε παίρνει λεφτά (πλην της επιστροφής των 2 ΠΕΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Toν προμηθευτή πληρώνει, ο ωφελούμενος δε παίρνει λεφτά (πλην της επιστροφής των 2 ΠΕΑ)

της ενεργειακες επιθεωρησεις ; η επιστροφη 2 ΠΕΑ ειναι απο 350 το μεγιστο η καθεμια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

της ενεργειακες επιθεωρησεις ; η επιστροφη 2 ΠΕΑ ειναι απο 350 το μεγιστο η καθεμια ;

Σωστά το μέγιστο είναι 350, μπορεί να είναι και παρακάτω (προφανώς)

Παράδειγμα:

image.png.40b0cbee176a2d6c9a982d280f5599da.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σωστά το μέγιστο είναι 350, μπορεί να είναι και παρακάτω (προφανώς)

Παράδειγμα:

image.png.40b0cbee176a2d6c9a982d280f5599da.png

 αυτα τα 3 ποσα μαζι  τα πληρωνουμε στο μηχανικο (αναλογα με το τι θα μας κοψει βεβαια )  και μετα μας τα δινει πισω το προγραμμα ; 

Screenshot 2021-04-09 112639.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikolasdaL είπε

 αυτα τα 3 ποσα μαζι  τα πληρωνουμε στο μηχανικο (αναλογα με το τι θα μας κοψει βεβαια )  και μετα μας τα δινει πισω το προγραμμα ; 

Εσύ πληρώνεις τις επιθεωρήσεις, και τα παίρνεις πίσω στο τέλος

Μελέτη και σύμβουλος πληρώνονται απευθείας από το πρόγραμμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εσύ πληρώνεις τις επιθεωρήσεις, και τα παίρνεις πίσω στο τέλος

Μελέτη και σύμβουλος πληρώνονται απευθείας από το πρόγραμμα

αυτα τα ποσα ειναι μεσα στο προυπολογισμο των παρεμβασεων ή ειναι επιδοτουμενα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

αυτα τα ποσα ειναι μεσα στο προυπολογισμο των παρεμβασεων ή ειναι επιδοτουμενα ;

Αν δεν κάνω λάθος όχι. Τα βγάζει στο έντυπο υπαγωγής αφού εγκριθείς σε ξεχωριστό πίνακα από τις παρεμβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

αυτα τα ποσα ειναι μεσα στο προυπολογισμο των παρεμβασεων ή ειναι επιδοτουμενα ;

είναι εκτός προϋπολογισμού, επιπρόσθετα

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

είναι εκτός προϋπολογισμού, επιπρόσθετα

οποτε μιλαμε πχ για 25000ε παρεμβασεις που επιδοτουνται με 65% + τις μελετες του μηχανικου που ειναι 100% επιδοτουμενα απο τα οποια τις ενεργειακες επιθεωρησεις τις πληρωνεις και τις παιρνεις απο το προγραμμα που ειναι στην ουσια τα 2 ΠΕΑ και το κοστος συμβουλου και τυχον μελετες τα παιρνει ο συμβουλος μηχανικος κατευθειαν απο το προγραμμα .. αν ειμαι καπου λαθος διορθωστε με .. ελπιζω να μαι καλος μαθητης 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

οποτε μιλαμε πχ για 25000ε παρεμβασεις που επιδοτουνται με 65% + τις μελετες του μηχανικου που ειναι 100% επιδοτουμενα απο τα οποια τις ενεργειακες επιθεωρησεις τις πληρωνεις και τις παιρνεις απο το προγραμμα που ειναι στην ουσια τα 2 ΠΕΑ και το κοστος συμβουλου και τυχον μελετες τα παιρνει ο συμβουλος μηχανικος κατευθειαν απο το προγραμμα .. αν ειμαι καπου λαθος διορθωστε με .. ελπιζω να μαι καλος μαθητης 😁

το ποσό των παρεμβάσεων και το ποσοστό της επιδότησης δε το ξέρω, τα ΠΕΑ επιδοτούνται από το πρόγραμμα έως ένα ποσόν, είθισται ο μηχανικός να ζητάει τόσο, από κει και πέρα είναι δικαιώμα του καθενός να ζητήσει είτε παραπάνω είτε παρακάτω, απόφαση του ωφελούμενου είναι τι θα κάνει

Σύμβουλος και μελετητής μπορεί να είναι το ίδιο πρόσωπο, μπορεί και όχι, π.χ. εγώ που είμαι μηχανολόγος δεν μπορώ να εκδώσω άδεια μικρής κλίμακας, άρα άλλος θα είναι ο σύμβουλος, άλλος ο μελετητής σε μια αίτηση που είμαι εγώ σύμβουλος και χρειάζεται τέτοια άδεια.

Ισχύει ότι έγραψα και παραπάνω, το ότι το πρόγραμμα δίνει 350€ π.χ. για μελέτες, δεν πάει να πει ότι είναι υποχρεωμένος κάποιος να την κάνει με αυτά τα χρήματα

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν αναμονή έγκρισης δανείου και υπαγωγής και εγώ θα ήθελα να εκφράσω τον προβληματισμό μου.  Μεταξύ των παραμβάσεων που θα προσπαθήσω να υλοποιήσω είναι η εγκατάσταση θερμοπρόσοψης περιμετρικά του διαμερίσματος μου και θερμομόνωσης στην ταράτσα. Η ταράτσα είναι μισή δικής μου αποκλειστικής χρήσης.

Το ζήτημα μου αφορά τις συναινέσεις στις οποίες βρισκόμαστε ακριβώς στο 50 - 50 (βάσει χιλιοστών, ενώ κανονισμός δεν υπάρχει).  Σημειώνω οτι λόγω προστριβών (σοβαρών) η πολυκατοικία ρημάζει χρόνια τώρα. Ενώ μέχρι το προηγούμενο Εξοικονομώ δεν υπήρχε η απαίτηση συναίνεσης, ήρθε η ΥΑ 43266/2020 η οποία το άλλαξε αυτό για το τρέχον Εξοικονομώ. Ο μηχανικός μου λέει δεν θα έχουμε πρόβλημα, όπως και ο δικηγόρος στον οποίο έχω απευθυνθεί (ισχυρίζεται οτι αρκεί να δείξουμε φωτογραφίες της υφιστάμενης κατάστασης της πολυκατοικίας και οτι δεν υπάρχει δικαστής που δεν θα δώσει έγκριση). Φυσικά δεν προτίθεμαι να αλλάξω απόχρωση της όψης. Απλά επειδή θα μπώ σε μια διαδικασία απο την οποία δεν θα ήθελα να βγώ εκτεθειμένος οικονομικά χωρίς να έχω κάνει και τις παρεμβάσεις, θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν αν υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις τις οποίες έχουν υλοποιήσει ή υλοποιούν εργασίες, παρά τις αντιρρήσεις.  

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξέρεις κανείς να προτείνει κάποιες αξιόπιστες εταιρείες που να αναλαμβάνουν όλες τις εργασίες; (μπορεί να μου στείλει pm αν δεν επιτρέπεται να τις γράψει εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ερώτηση για όποιον γνωρίζει (προφανώς θα απευθυνθώ και σε μηχανικό):

Η μια πρόσοψη μονοκατοικίας είναι στο δρόμο. Μου είπε η εταιρεία που κάνει θερμοπροσόψεις ότι επειδή θα βγούμε εκτός οικοδομικής γραμμής (δηλαδή θα "φάμε" δημόσιο χώρο), θέλει άδεια.

Γνωρίζει κανείς αν όντως μπορεί να βγει τέτοια άδεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tasanton είπε

Καλησπέρα, ερώτηση για όποιον γνωρίζει (προφανώς θα απευθυνθώ και σε μηχανικό):

Η μια πρόσοψη μονοκατοικίας είναι στο δρόμο. Μου είπε η εταιρεία που κάνει θερμοπροσόψεις ότι επειδή θα βγούμε εκτός οικοδομικής γραμμής (δηλαδή θα "φάμε" δημόσιο χώρο), θέλει άδεια.

Γνωρίζει κανείς αν όντως μπορεί να βγει τέτοια άδεια; 

οτι θελει αδεια ειναι σιγουρο .. αδεια μικρης κλιμακας .. τωρα αυτο για το δημοσιο χωρο δε γνωριζω παντως εγω σε πολυκατοικια για να μονωσω το διαμερισμα μου επρεπε να μαζεψω υπογραφες απο ολους τους ιδιοκτητες 😑 

θεωρω αμα βγαλεις αδεια μικρης κλιμακας επειδη βγαινει απο το υπουργειο περιβαλλοντος και εγκριθει δεν εχεις θεμα να προχωρησεις !

Καταληγουμε ομως οτι αυτο καλυτερα να το πει καποιος που ξερει ! 😅

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...