Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2021 στις 1:58 ΜΜ, tasanton είπε

Καλησπέρα, ερώτηση για όποιον γνωρίζει (προφανώς θα απευθυνθώ και σε μηχανικό):

Η μια πρόσοψη μονοκατοικίας είναι στο δρόμο. Μου είπε η εταιρεία που κάνει θερμοπροσόψεις ότι επειδή θα βγούμε εκτός οικοδομικής γραμμής (δηλαδή θα "φάμε" δημόσιο χώρο), θέλει άδεια.

Γνωρίζει κανείς αν όντως μπορεί να βγει τέτοια άδεια; 

Η  άδεια έγκρισης εργασίων μικρής κλίμακας είναι για άλλο σκοπό π.χ ( διόρθωση κεραμοσκεπής , σοβάτισμα κ.λ.π) . Το πρόγραμμα τήν επιδοτεί στόν σύμβουλο έργου που έχεις δηλώσει. 300 € εάν θυμάμαι καλά .

 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Εργολαβος που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει τουλάχιστον να μπορεί να χρηματοδοτήσει το έργο. 

Έλεος δηλαδή.

Υ.Γ. που ευρίσκεται το ακίνητο;

Δεν συμφωνώ.. Ο κάθε εργολάβος δεν είναι υποχρεωμένος να χρηματοδοτεί το σπίτι του καθενός... 

Αν μετά το πέρας των εργασιών η πληρωμή ήταν άμεση, ναι.. Αλλά με καθυστερήσεις του 4μηνου 5μηνου στις πληρωμές τότε υπάρχει θέμα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Δεν συμφωνώ.. Ο κάθε εργολάβος δεν είναι υποχρεωμένος να χρηματοδοτεί το σπίτι του καθενός... 

Αν μετά το πέρας των εργασιών η πληρωμή ήταν άμεση, ναι.. Αλλά με καθυστερήσεις του 4μηνου 5μηνου στις πληρωμές τότε υπάρχει θέμα.. 

Όταν φίλε μου η θερμοοπροσψη στη πιάτσα κοστίζει περί τα 35€-40€ και το εξοικονόμω πληρώνει 55€, τότε υπάρχει το περιθώριο να περιμένω 4-5 μήνες.

Άποψη μου φυσικά.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Όταν φίλε μου η θερμοοπροσψη στη πιάτσα κοστίζει περί τα 35€-40€ και το εξοικονόμω πληρώνει 55€, τότε υπάρχει το περιθώριο να περιμένω 4-5 μήνες.

Άποψη μου φυσικά.

αν κοψει τιμολογιο 55 ...αν κοψει 40 που ειναι η κανονικη τιμη γιατι να περιμενει???  δεν ειμαι εργολαβος αλλα μη θεωρουμε οτι ολοι θα κοψουν τιμολογιο με την ανωτερη τιμη....εκτος και αν ειναι δεδομενο χαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Εργολαβος που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει τουλάχιστον να μπορεί να χρηματοδοτήσει το έργο. 

Έλεος δηλαδή.

Υ.Γ. που ευρίσκεται το ακίνητο;

ΧΑΝΙΑ κρητης

2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Δεν συμφωνώ.. Ο κάθε εργολάβος δεν είναι υποχρεωμένος να χρηματοδοτεί το σπίτι του καθενός... 

Αν μετά το πέρας των εργασιών η πληρωμή ήταν άμεση, ναι.. Αλλά με καθυστερήσεις του 4μηνου 5μηνου στις πληρωμές τότε υπάρχει θέμα.. 

Τι εννοείς άμεση ?

Σε μια εργολαβία (χωρίς εξοικονομώ) δεν κόβουν επιταγές 4 και 5 μηνών ?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σε μια εργολαβία (χωρίς εξοικονομώ) δεν κόβουν επιταγές 4 και 5 μηνών ?

Noμίζεις ότι θα πάρει εργολάβος από εσένα 5μηνη επιταγή ;;;

lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Noμίζεις ότι θα πάρει εργολάβος από εσένα 5μηνη επιταγή ;;;

lol

Δεν παίρνουν, δηλαδή ?

Γιατί, ακούω δόσεις στο μιλητο χωρίς καν επιταγές.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα από τα αγκάθια του εξοικονομώ είναι ότι για να πληρωθούν όλοι πρέπει να έχουν τελειώσει όλοι.

και ο μηχανικός, και οι τεχνίτες, και τα ΠΕΑ και ΟΛΑ.

π.χ κάνει ο μονωτής θερμομόνωση Μάιο του 2021 και περιμένει να πληρωθεί Οκτώβριο του 2021.

όμως ο τελευταίος μάστορας τελειώνει την τελευταία παρέμβαση Φλεβάρη του 2022 και ο μηχανικός τα ΠΕΑ Μάρτη του 2022. Συν κάποια έξτρα που μπορεί να ζητήσει ο έλεγχος και έτσι η πληρωμή πάει Οκτώβριο του 2022.

Απόλυτα λογικά ο μονωτής διαμαρτύρεται όμως αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού! Τους ξέρει και με αυτούς παίζει.

Και επειδή δηλ δεν είναι λογικό πρέπει να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης ούτε καν με συναλλαγματική αλλά με ζεστό χρήμα.

Δεν φταίει σε τίποτα ο ιδιοκτήτης που κάποιοι του λένε πλήρωσε μας τώρα εσύ όλα και όταν τα πάρουμε θα στα δώσουμε πίσω!

Συγνώμη αλλά τέτοια συναλλαγή δεν υπάρχει! 

Το έχω ξαναπεί στο φόρουμ: αν πεθάνει ο προμηθευτής τι θα κάνει ο ιδιοκτήτης θα κυνηγά στο μνημόσυνο τους κληρονόμους;

ΥΓ

το πιο δύσκολο πράγμα στην οικοδομή (και όχι μόνο) είναι ο σωστός, εύστοχος και έγκαιρος συντονισμός των εργασιών.

αυτό σχετίζεται άμεσα και με το εξοικονομώ.

προσωπικά τον έχω αναλάβει μόνος μου τον συντονισμό (και με πολύ προσωπική εργασία ως προς το κομμάτι των έργων πριν τις παρεμβάσεις) και σκοπεύω σε 2 μήνες να έχω κάνει όλες τις παρεμβάσεις (Α/Θ, κλιματιστικά, Φ/Β και μόνωση δώματος).

για να δούμε (μόνο τα Φ/Β με ανησυχούν διότι όλοι εγκατάστατες τρέχουν για τα μεγάλα έργα και τα οικιακά τα έχουν γραμμένα).

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ikucic είπε

ένα από τα αγκάθια του εξοικονομώ είναι ότι για να πληρωθούν όλοι πρέπει να έχουν τελειώσει όλοι.

και ο μηχανικός, και οι τεχνίτες, και τα ΠΕΑ και ΟΛΑ.

π.χ κάνει ο μονωτής θερμομόνωση Μάιο του 2021 και περιμένει να πληρωθεί Οκτώβριο του 2021.

όμως ο τελευταίος μάστορας τελειώνει την τελευταία παρέμβαση Φλεβάρη του 2022 και ο μηχανικός τα ΠΕΑ Μάρτη του 2022. Συν κάποια έξτρα που μπορεί να ζητήσει ο έλεγχος και έτσι η πληρωμή πάει Οκτώβριο του 2022.

Απόλυτα λογικά ο μονωτής διαμαρτύρεται όμως αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού! Τους ξέρει και με αυτούς παίζει.

Και επειδή δηλ δεν είναι λογικό πρέπει να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης ούτε καν με συναλλαγματική αλλά με ζεστό χρήμα.

Δεν φταίει σε τίποτα ο ιδιοκτήτης που κάποιοι του λένε πλήρωσε μας τώρα εσύ όλα και όταν τα πάρουμε θα στα δώσουμε πίσω!

Συγνώμη αλλά τέτοια συναλλαγή δεν υπάρχει! 

Το έχω ξαναπεί στο φόρουμ: αν πεθάνει ο προμηθευτής τι θα κάνει ο ιδιοκτήτης θα κυνηγά στο μνημόσυνο τους κληρονόμους;

ΥΓ

το πιο δύσκολο πράγμα στην οικοδομή (και όχι μόνο) είναι ο σωστός, εύστοχος και έγκαιρος συντονισμός των εργασιών.

αυτό σχετίζεται άμεσα και με το εξοικονομώ.

προσωπικά τον έχω αναλάβει μόνος μου τον συντονισμό (και με πολύ προσωπική εργασία ως προς το κομμάτι των έργων πριν τις παρεμβάσεις) και σκοπεύω σε 2 μήνες να έχω κάνει όλες τις παρεμβάσεις (Α/Θ, κλιματιστικά, Φ/Β και μόνωση δώματος).

για να δούμε (μόνο τα Φ/Β με ανησυχούν διότι όλοι εγκατάστατες τρέχουν για τα μεγάλα έργα και τα οικιακά τα έχουν γραμμένα).

 

εγω προσωπικα εχω τελειωσει με ολες τις παρεμβασεις και απλα περιμενω να βγει η υπαγωγη να περασω σε υλοποιηση παρεμβασεων να κοψουν τα τιμολογια και να πληρωθουν .. για μονωση κουφωματα κλιματιστικο ηλιακο α/θ θερμοστατικες .. ελπιζω να βγει εντος του διμηνου της χρηματοδοτησης και να μη μας τρεχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν κοψει τιμολογιο 55 ...αν κοψει 40 που ειναι η κανονικη τιμη γιατι να περιμενει???  δεν ειμαι εργολαβος αλλα μη θεωρουμε οτι ολοι θα κοψουν τιμολογιο με την ανωτερη τιμη....εκτος και αν ειναι δεδομενο χαχαχαχαχαχα

nai, το θεωρω δεδομένο.

Εάν βρείς τετοια τιμή, με τόση αναμονή, να είσαι σίγουρος οτι θα λάβεις και την ανάλογη ποιοτητα υλικών/εργασιών.

Κάποια πράγματα απλα δε "βγαίνουν".

Τεσπα, θα ξεφύγει η κουβέντα πάλι.

@GREGORYMOθα κοιτάξω μήπως σου βρώ κάναν συναδελφο μηχανικό για τη κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, GREGORYMO said:

Δεν παίρνουν, δηλαδή ?

Γιατί, ακούω δόσεις στο μιλητο χωρίς καν επιταγές.

Οι επιταγές ειναι πάρα πολύ καλό εργαλείο...αλλα έχουν 2 κακά: την μεταχρονολόγηση και τις οπισθογραφήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, g_f είπε

Οι επιταγές ειναι πάρα πολύ καλό εργαλείο...αλλα έχουν 2 κακά: την μεταχρονολόγηση και τις οπισθογραφήσεις...

σημειώνω ότι μεταχρονολογημένη επιταγή δεν υπάρχει τεχνικά ή όπως την εννοούν οι περισσότερα λανθασμένα.

κάθε επιταγή είναι πληρωτέα άμεσα αφού κοπεί ότι ημερομηνία και να λέει (αρκεί να μην έχει παλιά ημερομηνία και έχει "λήξει").

αν θες να πληρώσεις μετά με συναλλαγματική

Μεταχρονολογημένη επιταγή λέγεται η επιταγή στην οποία σημειώνεται ως χρονολογία έκδοσης μεταγενέστερη από την πραγματική. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να παραταθεί η οκταήμερη προθεσμία εμφανίσεως της επιταγής, αφού αυτή θα ξεκινάει απ 'την αναγραφόμενη ημερομηνία έκδοσης.

Αυτός που μεταφέρει (κομιστής) την επιταγή έχει το δικαίωμα να εμφανίσει την επιταγή ακόμα και πριν την αναληθή ημερομηνία που αναγράφεται. Αν η επιταγή είναι ακάλυπτη, ισχύουν όσα και για τις ακάλυπτες επιταγές. Αυτό φαίνεται λίγο σκληρό για τον εκδότη, ωστόσο στην πράξη δεν συνηθίζεται, καθώς ο εξαρχής ο λόγος ύπαρξης της επιταγής είναι η παροχή πίστωσης, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει ρητή νομοθετική πρόβλεψη για τις μεταχρονολογημένες επιταγές.

πηγή: https://www.lawspot.gr/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...