Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είμαι στην φάση να ανεβάσω τον λογαριασμό ρεύματος. Το διαμέρισμα είναι κύρια κατοικία του ενοικιαστή.

Έχει εξαφανιστεί λόγω χρεών (ΔΕΗ, ενοίκια) και δεν μπορω να τον βρω να μου δώσει λογαριασμο ΔΕΗ.

Τι εναλλακτική έχω ?

Πάμε πάλι, στο helpdesk πήρες ;

Γιατί ρωτάς συνέχεια τα ίδια πράγματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πάμε πάλι, στο helpdesk πήρες ;

Γιατί ρωτάς συνέχεια τα ίδια πράγματα ;

ΝΑΙ.

Δεν ρωτάω τα ΙΔΙΑ πράγματα !!!!!!

Άλλη γνώση υπήρχε τον Μάρτιο, άλλη τον Μάιο !!!!!! Τι δεν καταλαβαίνεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είμαι στην φάση να ανεβάσω τον λογαριασμό ρεύματος. Το διαμέρισμα είναι κύρια κατοικία του ενοικιαστή.

Έχει εξαφανιστεί λόγω χρεών (ΔΕΗ, ενοίκια) και δεν μπορω να τον βρω να μου δώσει λογαριασμο ΔΕΗ.

Τι εναλλακτική έχω ?

Στη ΔΕΗ πήρες τηλέφωνο να σε ενημερώσουν πως θα παρεις αντίγραφο λογαριασμου? Αν οχι, πάρε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Στη ΔΕΗ πήρες τηλέφωνο να σε ενημερώσουν πως θα παρεις αντίγραφο λογαριασμου? Αν οχι, πάρε. 

ΠΗΓΑ.

Επικαλούνται προσωπικά δεδομένα.

13 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Kαι τι σου είπαν ;

Να ρωτήσεις στο Insomnia ;

Δεν μου έδωσαν σίγουρη λύση.

Κάνε αυτό και βλέπουμε.

Έστειλα και email και περιμένω αλλά είναι δύσκολο θέμα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν μου έδωσαν σίγουρη λύση.

Κάνε αυτό και βλέπουμε.

Κάνε ένα email με ακριβή περιγραφή του προβλήματός σου, και δες τι θα σου απαντήσουν

Εμείς από εδώ δε μπορούμε να ξέρουμε, και στο κάτω κάτω, αν σου πω εγώ ή κάποιος άλλος το οτιδήποτε, ρισκάρεις να βασιστείς στο τι διάβασες σε ένα φόρουμ ;

Δε σε καταλαβαίνω ορισμένες φορές, συγνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Επικαλούνται προσωπικά δεδομένα

Εφόσον έχεις ηλεκτρονικό μισθωτηριο θα πας με αυτό και τα στοιχεία σου και θα τους εξηγήσεις το πρόβλημα σου. Στο ηλεκτρονικό μισθωτηριο αναγράφονται τα στοιχεία του ενοικιαστή καθώς και το αφμ του. Πάρε όμως ένα τηλέφωνο πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κάνε ένα email με ακριβή περιγραφή του προβλήματός σου, και δες τι θα σου απαντήσουν

Εμείς από εδώ δε μπορούμε να ξέρουμε, και στο κάτω κάτω, αν σου πω εγώ ή κάποιος άλλος το οτιδήποτε, ρισκάρεις να βασιστείς στο τι διάβασες σε ένα φόρουμ ;

Δε σε καταλαβαίνω ορισμένες φορές, συγνώμη...

Ψάχνω να βρω αυτόν τον 1 που του έτυχε και το έλυσε !!!!!

Ψάχνω γωνία στο δεκαρικο, που λένε, αλλά τι να κάνω...

33 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Εφόσον έχεις ηλεκτρονικό μισθωτηριο θα πας με αυτό και τα στοιχεία σου και θα τους εξηγήσεις το πρόβλημα σου. Στο ηλεκτρονικό μισθωτηριο αναγράφονται τα στοιχεία του ενοικιαστή καθώς και το αφμ του. Πάρε όμως ένα τηλέφωνο πρώτα

Πήγα ήδη στην ΔΕΗ και κόλλησα στα προσωπικά δεδομένα.

Θα ξαναπάω εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ψάχνω να βρω αυτόν τον 1 που του έτυχε και το έλυσε !!!!!

Ψάχνω γωνία στο δεκαρικο, που λένε, αλλά τι να κάνω...

Σου είπα τι να κάνεις, τέλος πάντων, κάνε ότι σε φωτίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έκανες email ;

Φαντάζομαι πως ΟΧΙ

Δεν είδες ότι το έχω γράψει !!!!!!!

ΥΓ. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι η απάντηση θα είναι γενικολογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σχετικά με τις θερμοπροσόψεις. Αρχικά για να ήμαστε καλυμμένοι με το πρόγραμμα απαιτείται τουλάχιστον 7αρι φελιζόλ μεταξύ διογκωμένης ή εξηλασμένης πολυστερίνης και 6αρι γραφιτούχας;; Επίσης μεταξύ διογκωμένης και εξηλασμένης τι θα προτείνατε;; Και τέλος μεταξύ των εταιρειών Mapei, Vitex & Ceresit ποια θεωρείται καλύτερη;;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, xaris87 είπε

Αρχικά για να ήμαστε καλυμμένοι με το πρόγραμμα απαιτείται τουλάχιστον 7αρι φελιζόλ μεταξύ διογκωμένης ή εξηλασμένης πολυστερίνης και 6αρι γραφιτούχας;; Επίσης μεταξύ διογκωμένης και εξηλασμένης τι θα προτείνατε;;

7άρι με τι θερμική αγωγιμότητα λ; Δεν είμαστε μπακάληδες, μηχανικοί είμαστε. Το πρόγραμμα λέει με ένα συγκεκριμένο συντελεστή R θερμικής αντίστασης. Στο εξοικονομώ το όριο για να αλλάξει η δαπάνη ανα τ.μ. είναι R=1.8 . Επομένως για να υπερβείς το όριο αυτό πρέπει να ξέρεις το λ του υλικού που θέλεις και  πρέπει (πάχος στρώσης υλικού σε m)/(θερμική αγωγιμότητα) > 1.8 .

Μάρκες δεν προτείνω γιατί σημασία έχουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του υλικού. Στην Ελλάδα οι περισσότεροι βάζουν διογκωμένη αλλά όπως προείπα το ζητούμενο είναι τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του υλικού και όχι ένα σκέτο πάχος.

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου απλά να σου θυμίσω ότι πρόκειται για ένα φόρουμ το οποίο ειναι προσβάσιμο στον οποιονδήποτε. Και πιθανοί πελάτες σου ενδεχομένως. Αρα δε θα έπρεπε να θεωρείς την ιδιότητα σου ως μηχανικός κάτι ανώτερο από αυτή του μπακάλη. Ίσως τον είχες πελάτη. Αρα ας ήμαστε λίγο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιούμε. Ο ιδιώτης λοιπόν στην αίτηση του βλέπει τη πληροφορία R>1.8 Αρα εσυ ως μηχανικός θα έπρεπε να πληροφορήσεις τον πελάτη σου ότι το υλικό που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να έχει κατ’ελαχιστο τα εξής χαρακτηριστικά: 6αρι φελιζόλ με λ 0.033.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...