Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εφόσον είναι επιλέξιμη η αλλαγή εξώπορτας σε μονοκατοικία, τι είδους πόρτα μπορεί να μπει αφού στο εντυπο Παρεμβάσεων οι μόνες επιλογές ήταν πλαίσιο αλουμινίου με ενεργειακό υαλοπίνακα, πλαίσιο ξύλου με ενεργειακό υαλοπίνακα και πλαίσιο pvc με εργειακο υαλοπίνακα, θα πρέπει να βάλω στην εξοπορτα μπαλκονοπορτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, xaris87 είπε

Αρα δε θα έπρεπε να θεωρείς την ιδιότητα σου ως μηχανικός κάτι ανώτερο από αυτή του μπακάλη

H ιδιότητα μου ως μηχανικός δεν είναι ούτε ανώτερη ούτε κατώτερη από του μπακάλή. Απλά δε λειτουργούμε το ίδιο. Μια χαρά είναι οι μπακάληδες, δεν έχω τίποτα με τον κλάδο. Έχεις δίκιο ότι μπορεί να φάνηκε κάπως ο τρόπος διατύπωσης απλώς ήθελα να αναδείξω ότι δεν είναι μόνο το πάχος, όπως δεν είναι μόνο το U σε ένα κούφωμα όπως δεν είναι μόνο τα BTU και η ενεργειακή κλάση σε ένα κλιματιστικό κοκ. Τα έντυπα παρεμβάσεων βγαίνουν με συγκεκριμένες πρόδιαγραφές και προκειμένουν να επιτευχθεί ο ενεργειακός στόχος πρέπει να επιλέγονται τα σωστά υλικά. 

1 ώρα πριν, xaris87 είπε

Ο ιδιώτης λοιπόν στην αίτηση του βλέπει τη πληροφορία R>1.8 Αρα εσυ ως μηχανικός θα έπρεπε να πληροφορήσεις τον πελάτη σου ότι το υλικό που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να έχει κατ’ελαχιστο τα εξής χαρακτηριστικά: 6αρι φελιζόλ με λ 0.033.

Ο ιδιώτης καλό θα είναι να ορίσει ένα μηχανικό ως σύμβουλο και να έχει συζητήσει εκτενώς τις παρεμβάσεις που θέλει ώστε να τον καθοδηγεί σχετικά. 

45 λεπτά πριν, george_008 είπε

εφόσον είναι επιλέξιμη η αλλαγή εξώπορτας σε μονοκατοικία

Δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη η αλλαγή εξώπορτας. Είναι ένα από τα διαχρονικά αγκάθια του προγράμματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, becoming_I είπε

H ιδιότητα μου ως μηχανικός δεν είναι ούτε ανώτερη ούτε κατώτερη από του μπακάλή. Απλά δε λειτουργούμε το ίδιο. Μια χαρά είναι οι μπακάληδες, δεν έχω τίποτα με τον κλάδο. Έχεις δίκιο ότι μπορεί να φάνηκε κάπως ο τρόπος διατύπωσης απλώς ήθελα να αναδείξω ότι δεν είναι μόνο το πάχος, όπως δεν είναι μόνο το U σε ένα κούφωμα όπως δεν είναι μόνο τα BTU και η ενεργειακή κλάση σε ένα κλιματιστικό κοκ. Τα έντυπα παρεμβάσεων βγαίνουν με συγκεκριμένες πρόδιαγραφές και προκειμένουν να επιτευχθεί ο ενεργειακός στόχος πρέπει να επιλέγονται τα σωστά υλικά. 

Ο ιδιώτης καλό θα είναι να ορίσει ένα μηχανικό ως σύμβουλο και να έχει συζητήσει εκτενώς τις παρεμβάσεις που θέλει ώστε να τον καθοδηγεί σχετικά. 

Δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη η αλλαγή εξώπορτας. Είναι ένα από τα διαχρονικά αγκάθια του προγράμματος. 

Στην σελίδα 31 του οδηγού λέει ότι σε μονοκατοικία είναι επιλέξιμη η εξώπορτα, μόνο σε διαμέρισμα δεν είναι επιλέξιμη επειδή δεν είναι εκτεθειμένη έξω. 

Screenshot_20210515_201316_com.microsoft.office.officehubrow.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, george_008 είπε

Στην σελίδα 31 του οδηγού λέει ότι σε μονοκατοικία είναι επιλέξιμη η εξώπορτα, μόνο σε διαμέρισμα δεν είναι επιλέξιμη επειδή δεν είναι εκτεθειμένη έξω. 

Screenshot_20210515_201316_com.microsoft.office.officehubrow.jpg

Έπεσε έξω η έχει αντεπιχείρημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, george_008 είπε

Στην σελίδα 31 του οδηγού λέει ότι σε μονοκατοικία είναι επιλέξιμη η εξώπορτα

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει επιλέξιμη παρέμβαση με συγκεκριμένο κόστος. Μπορούσε απλά να έχει βάλει μια κατηγορία με μια τιμη ανα τ.μ. 

32 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έπεσε έξω η έχει αντεπιχείρημα ?

Υπάρχει μια ασάφεια γύρω από το ζήτημα. Προσπαθώ να βοηθήσω με την όποια εμπειρία έχω.

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Λέω για τον φίλο που ισχυρίζεται ότι ΔΕΝ δικαιολογείται από το πρόγραμμα.

Αν σου εβαζα μια πόρτα ασφαλείας με 1000€ ως τι κατηγορία δαπάνης θα την περνούσα στο έντυπο παρεμβάσεων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει επιλέξιμη παρέμβαση με συγκεκριμένο κόστος. Μπορούσε απλά να έχει βάλει μια κατηγορία με μια τιμη ανα τ.μ. 

Υπάρχει μια ασάφεια γύρω από το ζήτημα. Προσπαθώ να βοηθήσω με την όποια εμπειρία έχω.

Αν σου εβαζα μια πόρτα ασφαλείας με 1000€ ως τι κατηγορία δαπάνης θα την περνούσα στο έντυπο παρεμβάσεων; 

Δεν μιλάμε για ασφάλειας.

Απλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν μιλάμε για ασφάλειας

Σε ποια κατηγορία παρεμβάσεων τη βάζεις; Εκεί είναι το θέμα. Ή τη βάζεις στα μουλωχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, becoming_I είπε

Σε ποια κατηγορία παρεμβάσεων τη βάζεις; Εκεί είναι το θέμα. Ή τη βάζεις στα μουλωχτα

Εμένα ο μηχανικός έχει δηλώσει τα τετραγωνικά της πόρτας ως πλαίσιο ξύλου με ενεργειακό υαλοπίνακα, και σκέφτομαι αν μπορώ να βάλω αλουμινίου με το κοστος που πληρώνει το πρόγραμμα για αλουμινίου, δηλαδή 300 το μέτρο αντί για 390 που πληρώνει για ξύλο, η οποία να είναι μέσα στο 2<u<3.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Makkkk είπε

μπορείς να το κανεις.. εγω βαζω την παρεμβαση αλουμινιου με U<2

Σαν παρέμβαση έχει επιλεχθεί για μένα πλαισιο ξύλου στην κατηγορία 2<u<3.2 θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα χρηματα για αλουμίνιο u<2; για την περίπτωση του ξύλου είναι 390 το τετραγωνικό ενώ για αλουμίνιο κάτω από 2 u 350.

Επεξ/σία από george_008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, george_008 είπε

δηλαδή 300 το μέτρο αντί για 390 που πληρώνει για ξύλο, η οποία να είναι μέσα στο 2<u<3.2

Τι πιστοποιητικά θα ανεβάσεις στο σύστημα; Πλαίσιο αλουμινίου με υαλοπίνακα; Ρώτησε κάποιος στο helpdesk;

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Τι πιστοποιητικά θα ανεβάσεις στο σύστημα; Πλαίσιο αλουμινίου με υαλοπίνακα; Ρώτησε κάποιος στο helpdesk;

Έκανα εγώ ερώτηση σήμερα και περιμενω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια μικρή ενημέρωση για το αν θα ξεκινήσεις κάποιο προγραμμα πριν το καλοκαίρι, αν έχει ήδη ξεκινήσει ή θα παει μετά το καλοκαίρι; να αρχίσω να ψάχνω μηχανικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgegoum είπε

Καλησπέρα μια μικρή ενημέρωση για το αν θα ξεκινήσεις κάποιο προγραμμα πριν το καλοκαίρι, αν έχει ήδη ξεκινήσει ή θα παει μετά το καλοκαίρι; να αρχίσω να ψάχνω μηχανικό;

Δε νομίζω να υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα

Με ένα google search κάτι για Σεπτέμβριο είδα

https://energypress.gr/news/exoikonomo-aytonomo-prodimosieysi-toy-odigoy-efarmogis-ton-ioynio-ton-septemvrio-anoigei-i

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...