Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, artist1 είπε

Βρε παιδια για τις τεντες υπαρχουν καποιες διαφορες στις μετρησεις στις προσφορες που πηρα! Μα καλα πως γινεται αυτο; 

 

Εννοείς ότι ο κάθε "τεντάς" υπολόγισε άλλα μέτρα; Δεν είναι απίθανο. Ανάλογα από πιο μέχρι πιο σημείο μετράει ο καθένας, πόσο μέσα θα μπει η τέντα κλπ. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Εννοείς ότι ο κάθε "τεντάς" υπολόγισε άλλα μέτρα; Δεν είναι απίθανο. Ανάλογα από πιο μέχρι πιο σημείο μετράει ο καθένας, πόσο μέσα θα μπει η τέντα κλπ. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω. 

Ναι αφορα δυο τεντες η μια διπλα στην αλλη (καβαλητες) συν το πλαινο και η μια προσφορα ειναι

4.70x2.70m (επι δυο) και το πλαινο 1.25x2.80m

Ενώ η άλλη 9,20 m Χ2,10 m σε δύο κομμάτια, χειροκίνητες και το πλαινο 1,25mX2,10m πλαινή κάθετη!

Το υψος ομως γιατι να εχει τοσο μεγαλη διαφορα;

Γενικα ο ενας το εβγαλε 22 τμ , ο αλλος 29 και ο αλλος 35 !! Ε τι να πω...αν ξερεις καποιος ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, seath36 είπε

Εντός εξοικονομώ για εμένα ορίστηκε στα 350 (Μέγιστο κόστος τυχόν μελετών) αλλά υποθέτω είναι κάποια fixed τιμή

Είναι πιθανόν ο σύμβουλος να ξέρει καλύτερα. Κάνεις αυτονόμηση ή απλώς εγκαθιστάς αντλία σε οικία που δε συμμετέχει σε κεντρική θέρμανση; Τώρα είδα προηγούμενη απάντησή σου. Αν καταλαβαίνω καλά, αν υπάρχει κεντρική εγκατάσταση και απαιτούνται εργασίες αποκοπής από την εγκατάσταση τότε απαιτείται και άδεια εργασιών. Έχει σχέση με το αρχικό καταστατικό της πολυκατοικίας και τι άλλαξε από τότε; Κάποιος που ασχολείται με μελέτες από εδώ ή το helpdesk θα βοηθήσει νομίζω

Εγώ στο help desk ρώτησα και με παρέπεμψε στο ΤΕΕ. Εστειλα και εκεί μέιλ και περιμένω. 

Το σίγουρο είναι ότι όταν κάνεις αυτονόμηση χρειάζεται ΕΕΜΚ.

Στειλε μέιλ [email protected]

Στο ΤΤΕ να το σιγουρεψεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikucic είπε

Εγώ στο help desk ρώτησα και με παρέπεμψε στο ΤΕΕ. Εστειλα και εκεί μέιλ και περιμένω. 

Το σίγουρο είναι ότι όταν κάνεις αυτονόμηση χρειάζεται ΕΕΜΚ.

Στειλε μέιλ [email protected]

Στο ΤΤΕ να το σιγουρεψεις 

Ευχαριστώ φίλε. Έστειλα και εγώ. Από το εξοικονομώ είπαν ότι και να μην το έχεις δηλώσει στην αρχική αίτηση δεν υπάρχει πρόβλημα αλλα δεν στο καλύπτει το πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει βρει κανένας σας κάποιον που να αναλαμβάνει τις εργασίες αλλά να έχει φυσιολογικές τιμές και όχι κατευθείαν στην μέγιστη του εξοικονομώ και μετά να προσθέτει συν το ένα συν το άλλο? Για θερμοπροσωψη κυρίως ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Django81 είπε

Καλησπέρα, έχει βρει κανένας σας κάποιον που να αναλαμβάνει τις εργασίες αλλά να έχει φυσιολογικές τιμές και όχι κατευθείαν στην μέγιστη του εξοικονομώ και μετά να προσθέτει συν το ένα συν το άλλο? Για θερμοπροσωψη κυρίως ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ 

Μπορείς να βρεις αλλά θα τον πληρώσεις όλα μπροστά, υλικά και εργασία. Όταν λες προσθέτει; Δηλαδή σου βγαίνει περισσότερο από τον επιλέξιμο; Όσοι ειναι προμηθευτές στο εξοικονομώ έτσι δουλεύουν γιατί ουσιαστικά δουλεύουν με μια μικρή προκαταβολή και η εξόφληση τους θα γίνει μετά από μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Μπορείς να βρεις αλλά θα τον πληρώσεις όλα μπροστά, υλικά και εργασία. Όταν λες προσθέτει; Δηλαδή σου βγαίνει περισσότερο από τον επιλέξιμο; Όσοι ειναι προμηθευτές στο εξοικονομώ έτσι δουλεύουν γιατί ουσιαστικά δουλεύουν με μια μικρή προκαταβολή και η εξόφληση τους θα γίνει μετά από μήνες.

Μικρό είναι πχ το 35% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μικρό είναι πχ το 35% ?

35% σε μια θερμομόνωση που αναλόγως τι υλικά βάλεις μπορεί να σου βγει με εργασία πάνω από 10.000€ το θεωρείς μεγάλο; Δεδομένου ότι το υπόλοιπο ποσό θα το πάρεις (στο καλό σενάριο) μετά από 2 μήνες; Έχω πελάτη που έχει επιλέξιμο 47.500€ με επιδότηση 85%. Λες να εχει θέμα που θα δώσει 7000€ και θα βάλει από αντλία θερμότητας, κουφώματα, θερμομονώσεις έως και φωτοβολταϊκά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, becoming_I είπε

35% σε μια θερμομόνωση που αναλόγως τι υλικά βάλεις μπορεί να σου βγει με εργασία πάνω από 10.000€ το θεωρείς μεγάλο; Δεδομένου ότι το υπόλοιπο ποσό θα το πάρεις (στο καλό σενάριο) μετά από 2 μήνες; Έχω πελάτη που έχει επιλέξιμο 47.500€ με επιδότηση 85%. Λες να εχει θέμα που θα δώσει 7000€ και θα βάλει από αντλία θερμότητας, κουφώματα, θερμομονώσεις έως και φωτοβολταϊκά;

Η κατοικία δεν έχει όριο τα 25.000€ ?

32 λεπτά πριν, becoming_I είπε

35% σε μια θερμομόνωση που αναλόγως τι υλικά βάλεις μπορεί να σου βγει με εργασία πάνω από 10.000€ το θεωρείς μεγάλο; Δεδομένου ότι το υπόλοιπο ποσό θα το πάρεις (στο καλό σενάριο) μετά από 2 μήνες; Έχω πελάτη που έχει επιλέξιμο 47.500€ με επιδότηση 85%. Λες να εχει θέμα που θα δώσει 7000€ και θα βάλει από αντλία θερμότητας, κουφώματα, θερμομονώσεις έως και φωτοβολταϊκά;

ΑΛΛΟ είναι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Δηλαδή, θα σου δώσει τα 47.500€ και θα του τα γυρίσεις μετά ?

Καλά, το έχω καταλάβει η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Μπορείς να βρεις αλλά θα τον πληρώσεις όλα μπροστά, υλικά και εργασία. Όταν λες προσθέτει; Δηλαδή σου βγαίνει περισσότερο από τον επιλέξιμο; Όσοι ειναι προμηθευτές στο εξοικονομώ έτσι δουλεύουν γιατί ουσιαστικά δουλεύουν με μια μικρή προκαταβολή και η εξόφληση τους θα γίνει μετά από μήνες.

 

33 λεπτά πριν, becoming_I είπε

35% σε μια θερμομόνωση που αναλόγως τι υλικά βάλεις μπορεί να σου βγει με εργασία πάνω από 10.000€ το θεωρείς μεγάλο; Δεδομένου ότι το υπόλοιπο ποσό θα το πάρεις (στο καλό σενάριο) μετά από 2 μήνες; Έχω πελάτη που έχει επιλέξιμο 47.500€ με επιδότηση 85%. Λες να εχει θέμα που θα δώσει 7000€ και θα βάλει από αντλία θερμότητας, κουφώματα, θερμομονώσεις έως και φωτοβολταϊκά;

Εγώ τον έχασα τον υπολογισμό. 35% πάνω απ'αυτά που δίνει το πρόγραμμα και τα βάζει αυτός;; Εννοείς πως απ'τα 47,500€ εκ των οποίων 7,000€ βάζει ο 85% πελάτης σου γίνονται τελικά ~64125€ με τα εξτραδάκια;; ...δηλαδή κάποιος σε ένα τέτοιο σενάριο είναι αναμενόμενο να βάλει 16625€(35%)+7000€(15%)=~23625 απ'την τσέπη του τελικά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

 

Εγώ τον έχασα τον υπολογισμό. 35% πάνω απ'αυτά που δίνει το πρόγραμμα και τα βάζει αυτός;; Εννοείς πως απ'τα 47,500€ εκ των οποίων 7,000€ βάζει ο 85% πελάτης σου γίνονται τελικά ~64125€ με τα εξτραδάκια;; ...δηλαδή κάποιος σε ένα τέτοιο σενάριο είναι αναμενόμενο να βάλει 16625€(35%)+7000€(15%)=~23625 απ'την τσέπη του τελικά;;

54.500 γίνονται.

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

 

Εγώ τον έχασα τον υπολογισμό. 35% πάνω απ'αυτά που δίνει το πρόγραμμα και τα βάζει αυτός;; Εννοείς πως απ'τα 47,500€ εκ των οποίων 7,000€ βάζει ο 85% πελάτης σου γίνονται τελικά ~64125€ με τα εξτραδάκια;; ...δηλαδή κάποιος σε ένα τέτοιο σενάριο είναι αναμενόμενο να βάλει 16625€(35%)+7000€(15%)=~23625 απ'την τσέπη του τελικά;;

Εννοεί, εκτός από τα 7.000€, να δώσει ΚΑΤΙ ακόμα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

54.500 γίνονται.

...οπότε 35% αντί για 15% δηλαδή +20%.

20 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η κατοικία δεν έχει όριο τα 25.000€ ?

50,000 όριο έχει η κατοικία.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απλά πράγματα

47.500€ επιλέξιμος προυπολογισμός, ο πελάτης βάζει από την τσέπη του 47.500*0.15=7125€. ΟΥΤΕ € ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Σε αυτά δε συμπεριλαμβάνεται το κόστος των 2 ΠΕΑ, η αμοιβή συμβούλου και αμοιβές μελετών. Τα ΠΕΑ τα πληρώνει και παίρνει πίσω τα χρήματα, ομοίως και τις αμοιβές (εως το ύψος που ορίζει το πρόγραμμα).

Με απλά λόγια όταν τελειώσει το πρόγραμμα η τσέπη του θα έχει ελαφρύνει κατά 7125€

Τώρα αυτοί που ζητάνε παραπάνω δε γνωρίζω γιατί το κάνουν. Εγώ δεν το κάνω. 

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εννοεί, εκτός από τα 7.000€, να δώσει ΚΑΤΙ ακόμα !!!

Το κάτι ακόμα τι είναι; Καπέλο; Κάποιοι θέλουν να κάνουν εξοικονομώ και όχι μόνο να μη δώσουν ιδιωτική συμμετοχή αλλά να βγάλουν και ένα κέρδος.

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

50,000 όριο έχει η κατοικία.

Και πιο συγκεκριμένα 48.500€ κόστος παρεμβάσεων και 1.500€ αμοιβές μελετών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην φάση να ανεβάσω τον λογαριασμό ρεύματος. Το διαμέρισμα είναι κύρια κατοικία του ενοικιαστή.

Έχει εξαφανιστεί λόγω χρεών (ΔΕΗ, ενοίκια) και δεν μπορω να τον βρω να μου δώσει λογαριασμο ΔΕΗ.

Τι εναλλακτική έχω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...