Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

κι εγω εβγαλα 1 απριλιου αδεια και δε χρειαστηκε .. ετσι οπως το ειπε το παιδι καταλαβα απο τα καινουρια εξοικονομω..

ΔΕΝ είπε κάτι τέτοιο.

Είπε ότι ο νόμος τώρα ζητάει όταν πας να βγάλεις άδεια μικρής κλίμακας (με εξοικονόμω η χωρίς) να έχεις διεκπεραίωσει την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΔΕΝ είπε κάτι τέτοιο.

Είπε ότι ο νόμος τώρα ζητάει όταν πας να βγάλεις άδεια μικρής κλίμακας (με εξοικονόμω η χωρίς) να έχεις διεκπεραίωσει την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου.

τεσπα ισως να ειναι προς ψηφιση .. το θεμα ειναι οτι προς το παρων δεν ισχυει κατι τετοιο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Άρα, ο evaggelos 1 λέει μπούρδες και μας μπέρδευει.

Αδελφε, δε λεω <μπουρδες> . Ισχυει απο 1/2 αλλα με παρεμβαση του Αν Υπ. αναβληθηκε η εναρξη, λογω πανδημιας, για 1/6.

Κοστος 300-500 Ε.

Παντως σε παρακαλω ακομα και λαθος να ειχα κανει , να προσεχεις τις εκφρασεις σου. Βρισιες, εξυπναδες και μαγκιες, νασε σιγουρος ξερω κι εγω, αλλα εδω δεν ειναι χωρος για τετοιες, οποτε να τον σεβεσε οπως ολοι! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evaggelos1 είπε

Αδελφε, δε λεω <μπουρδες> . Ισχυει απο 1/2 αλλα με παρεμβαση του Αν Υπ. αναβληθηκε η εναρξη, λογω πανδημιας, για 1/6.

Κοστος 300-500 Ε.

Παντως σε παρακαλω ακομα και λαθος να ειχα κανει , να προσεχεις τις εκφρασεις σου. Βρισιες, εξυπναδες και μαγκιες, νασε σιγουρος ξερω κι εγω, αλλα εδω δεν ειναι χωρος για τετοιες, οποτε να τον σεβεσε οπως ολοι! 

Φίλε, ουδείς αλάθητος.

Αλλά, πρέπει να προσέχουμε τι λέμε για τόσο σοβαρά θέματα που επιβαρύνουν τον καθένα.

ΥΓ. Να υποθέσω ότι αυτή η παρέμβαση του υπουργείου ΔΕΝ έγινε χθες η προχθές.

Βέβαια, ΑΝ ισχύει το 01/06 θεωρώ ότι είσαι ΜΕΣΑ και η πληροφορία ΣΩΣΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φίλε, ουδείς αλάθητος.

Αλλά, πρέπει να προσέχουμε τι λέμε για τόσο σοβαρά θέματα που επιβαρύνουν τον καθένα.

ΥΓ. Να υποθέσω ότι αυτή η παρέμβαση του υπουργείου ΔΕΝ έγινε χθες η προχθές.

Βέβαια, ΑΝ ισχύει το 01/06 θεωρώ ότι είσαι ΜΕΣΑ και η πληροφορία ΣΩΣΤΗ.

http://www.opengov.gr/minenv/?p=5104

1.Η ενημέρωση της ταυτότητας κτιρίου πραγματοποιείται υποχρεωτικώς
α) μετά από την εκτέλεση οποιαδήποτε εργασίας για την οποία απαιτείται άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από δημόσια αρχή

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/apo-phebrouariou-upokhreotike-elektronike-tautotita_ktiriou.html

Άρα πολύ σωστά το έγραψε ο @Evaggelos1, το μόνο θέμα που είναι υπό συζήτηση είναι πότε τίθεται σε εφαρμογή το παραπάνω

Καλό είναι να γράφουμε όλοι πιο κόσμια

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

http://www.opengov.gr/minenv/?p=5104

1.Η ενημέρωση της ταυτότητας κτιρίου πραγματοποιείται υποχρεωτικώς
α) μετά από την εκτέλεση οποιαδήποτε εργασίας για την οποία απαιτείται άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από δημόσια αρχή

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/apo-phebrouariou-upokhreotike-elektronike-tautotita_ktiriou.html

Άρα πολύ σωστά το έγραψε ο @Evaggelos1, το μόνο θέμα που είναι υπό συζήτηση είναι πότε τίθεται σε εφαρμογή το παραπάνω

 

 

Ακριβώς αυτό..

Και εγώ έβγαλα άδεια μικρής κλίμακας. Θα πρέπει να βγούν και να πούνε οτι αυτό ισχύει απο τότε..

Για να ξέρουμε. Γιατί σχεδόν όλες οι εργασίες για το εξοικονομώ, απαιτούν αδεια μικρής κλίμακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

http://www.opengov.gr/minenv/?p=5104

1.Η ενημέρωση της ταυτότητας κτιρίου πραγματοποιείται υποχρεωτικώς
α) μετά από την εκτέλεση οποιαδήποτε εργασίας για την οποία απαιτείται άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από δημόσια αρχή

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/apo-phebrouariou-upokhreotike-elektronike-tautotita_ktiriou.html

Άρα πολύ σωστά το έγραψε ο @Evaggelos1, το μόνο θέμα που είναι υπό συζήτηση είναι πότε τίθεται σε εφαρμογή το παραπάνω

Καλό είναι να γράφουμε όλοι πιο κόσμια

 

Δηλαδη, ισχύει σήμερα το 01 Ιουνίου ?

ΥΓ. Επειδή είμαι άσχετος η άδεια μικρής κλίμακας ΠΟΣΕΣ ημέρες περίπου χρειάζεται για να βγει ?

 

Το θέμα που συζητάμε αφορά κατά πόσο ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ η άδεια μικρής κλίμακας με την ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδη, ισχύει σήμερα το 01 Ιουνίου ?

ΥΓ. Επειδή είμαι άσχετος η άδεια μικρής κλίμακας ΠΟΣΕΣ ημέρες περίπου χρειάζεται για να βγει ?

 

Το θέμα που συζητάμε αφορά κατά πόσο ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ η άδεια μικρής κλίμακας με την ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου.

 

 

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

http://www.opengov.gr/minenv/?p=5104

1.Η ενημέρωση της ταυτότητας κτιρίου πραγματοποιείται υποχρεωτικώς
α) μετά από την εκτέλεση οποιαδήποτε εργασίας για την οποία απαιτείται άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από δημόσια αρχή

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/apo-phebrouariou-upokhreotike-elektronike-tautotita_ktiriou.html

Άρα πολύ σωστά το έγραψε ο @Evaggelos1, το μόνο θέμα που είναι υπό συζήτηση είναι πότε τίθεται σε εφαρμογή το παραπάνω

Καλό είναι να γράφουμε όλοι πιο κόσμια

 

Επίσης: Για την τοποθέτηση αντλίας (αποσύνδεση από αυτόνομη) αφού απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας απαιτείται και εκεί ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω τον φιλο AristidisZ που με την παρεμβαση του τακτοποιησε την ψιλο-παρεξηγηση που υπηρξε μεταξυ εμου και του επισης φιλου GREGORYMO η οποια για μενα θεωρειται οτι εληξε.

Ειμαι κι εγω ενας απ αυτους που θα αναγκαστουν να πληρωσουν το συγκεκριμενο κουστουμι, οποτε.....

Αυτο που γνωριζω ως τελευταιο ειναι οτι εχει αναβληθει η εφαρμογη μεχρι 1/6 λογω Κοβιντ. Γι αυτο και πιο πανω ζητησα αν υπαρχει καποιο νεο για επομενη φουρνια υπαγωγων , μπας και προλαβουμε να βγαλουμε τις αδειες μικρης κλιμακας με ημερομηνια προτερη της 1/6, αν και παλι αναρωτιεμαι ποιος μηχανικος δεν θα κοιταξει να το εκμεταλευτει υπερ του.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Ευχαριστω τον φιλο AristidisZ που με την παρεμβαση του τακτοποιησε την ψιλο-παρεξηγηση που υπηρξε μεταξυ εμου και του επισης φιλου GREGORYMO η οποια για μενα θεωρειται οτι εληξε.

Ειμαι κι εγω ενας απ αυτους που θα αναγκαστουν να πληρωσουν το συγκεκριμενο κουστουμι, οποτε.....

Αυτο που γνωριζω ως τελευταιο ειναι οτι εχει αναβληθει η εφαρμογη μεχρι 1/6 λογω Κοβιντ. Γι αυτο και πιο πανω ζητησα αν υπαρχει καποιο νεο για επομενη φουρνια υπαγωγων , μπας και προλαβουμε να βγαλουμε τις αδειες μικρης κλιμακας με ημερομηνια προτερη της 1/6, αν και παλι αναρωτιεμαι ποιος μηχανικος δεν θα κοιταξει να το εκμεταλευτει υπερ του.  

Ο μηχανικός δεν έχει όφελος από αυτό.

Είναι μια επιπλέον γραφειοκρατία (καλώς κακώς).

Και εγώ περιμένω υπαγωγή και δεν προλαβαίνω την 01/06 αλλά ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ότι δεν θα μας πιάσει.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evaggelos1 είπε

Ευχαριστω τον φιλο AristidisZ που με την παρεμβαση του τακτοποιησε την ψιλο-παρεξηγηση που υπηρξε μεταξυ εμου και του επισης φιλου GREGORYMO η οποια για μενα θεωρειται οτι εληξε.

Ειμαι κι εγω ενας απ αυτους που θα αναγκαστουν να πληρωσουν το συγκεκριμενο κουστουμι, οποτε.....

Αυτο που γνωριζω ως τελευταιο ειναι οτι εχει αναβληθει η εφαρμογη μεχρι 1/6 λογω Κοβιντ. Γι αυτο και πιο πανω ζητησα αν υπαρχει καποιο νεο για επομενη φουρνια υπαγωγων , μπας και προλαβουμε να βγαλουμε τις αδειες μικρης κλιμακας με ημερομηνια προτερη της 1/6, αν και παλι αναρωτιεμαι ποιος μηχανικος δεν θα κοιταξει να το εκμεταλευτει υπερ του.  

Η άδεια μικρής κλίμακας δε μπορεί να βγει πριν την υπαγωγή; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Ερώτηση: Έχω πάρει προέγκριση δανείου. Είμαι στη φάση όπου αναμένω το αποτέλεσμα της απόφασης υπαγωγής στο πρόγραμμα. Υπάρχει κάποιο θέμα αν τα αφήσω όλα ως έχουν λόγο δουλειάς και τα ξαναπιάσω από ~Νοέμβρη;; Θα έχω κάποια προθεσμία όπου θα μου ζητήσουν κάτι (πέραν της τελικής... ~1 χρόνο αργότερα) μετά απ'αυτή τη φάση;; 

Μήπως υπάρχουν εργασίες (π.χ. θερμομονώσεις, θερμοπρόσοψη) που είναι απαραίτητο ή πολύ καλύτερο να γίνουν ~καλοκαίρι;;

Ξέρει κανείς... να με διαφωτίσει περί των παραπάνω που ρωτάω;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, seath36 είπε

Η άδεια μικρής κλίμακας δε μπορεί να βγει πριν την υπαγωγή; 

 

Δεν είμαι ειδικός αλλά η λογική λέει όχι.

Ας πει και κάποιος άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να γνωρίζω, φαντάζομαι ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να έχει η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ημερομηνία προγενέστερη της υπαγωγής, ειδικά αν έχει μπει και η έκδοσή της στο πρόγραμμα

17 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ξέρει κανείς... να με διαφωτίσει περί των παραπάνω που ρωτάω;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :)

όταν υπαχθείς, θα έχεις μια καταληκτική ημερομηνία για την αποπεράτωση των εργασιών

στο IIB ήταν ένας χρόνος

2 ώρες πριν, seath36 είπε

Επίσης: Για την τοποθέτηση αντλίας (αποσύνδεση από αυτόνομη) αφού απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας απαιτείται και εκεί ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου;

προφανως ναι φαντάζομαι

 

υ.γ.

Προσωπική εκτίμηση, θα πάρει παράταση, μαζί με κάτι ακόμα πιο σημαντικό, την υποχρέωση νέων αδειών για ενεργειακή κατάταξη Α, που και αυτό ήταν να γίνει από αρχές του χρόνου και λόγω Covid πήρε παράταση μέχρι 30/05

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμα 11 Μάη είναι. Προλαβαίνουν να βγουν οι εντάξεις και να γίνουν οι άδειες μικρής κλίμακας. Θεωρητικά οι μηχανικοί θα είναι ετοιμοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...