Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Οταν οι μιση Βουλη ειναι μηχανικοι..... 

Παραδοσιακά η βουλή αποτελείται στην πλειοψηφία της από δικηγόρους και μετά ακολουθούν γιατροί / μηχανικοί

Άσχετο με το νήμα, απλά για το τυπικό της κουβέντας :)

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Παραδοσιακά η βουλή αποτελείται στην πλειοψηφία της από δικηγόρους και μετά ακολουθούν γιατροί / μηχανικοί

Άσχετο με το νήμα, απλά για το τυπικό της κουβέντας :)

Για το τυπικό της κουβέντας να προσθέσω κι εγώ, ότι έχουμε για Υπουργό Υποδομών απόφοιτο Ιστορίας και Οικονομίας...με ειδείκευση στις Διεθνείς Σχέσεις... τέλος πάντων θεωρώ ότι στον τομέα αυτό θα έπρεπε να είναι οπωσδήποτε κάποιος μηχανικός, να του λένε για κόστη και χρονοδιαγράμματα και να έχει μια αντίληψη...
Βέβαια χωράει πολλή συζήτηση, γιατί είναι ζήτημα αν όλοι αυτοί οι μηχανικοί που είναι στην πολιτική, έχουν βγάλει 1 άδεια ή έχουν ρίξει 1 κυβικό μπετό...ή έχουν εγκαταστήσει 1 kw ισχύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το τι έχει σπουδάσει ο καθείς δεν είναι τόσο κρίσιμο θέμα.

Αλλωστε στα υπουργεία η δουλειά δεν βγαίνει από τους υπουργούς αλλά από τον σκληρό μηχανισμό των τεχνοκρατών που είναι υπάλληλοι και όχι πολιτικά πρόσωπα.

Δείτε για παράδειγμα τις δηλώσεις αμυρα για τους δασικούς χάρτες. Για όσους το ξέρουν το θέμα πρόκειται για δηλώσεις που αποδεικνύουν οτι Είναι άσχετος και το χαίρεται.  Αλλά όσες δηλώσεις και να κάνει το πρόβλημα η κυβέρνηση το εχει δώσει για λύση στο Συμβούλιο δασών.

Οι υπουργοί δίνουν τις πολιτικές κατευθύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!

οι εξώπορτες πρέπει δλδ να αποτελούνται και από υαλοπίνακα;; Αν εγώ έχω βρει πόρτα η οποια καλύπτει τους απαιτούμενους συντελεστές Του προγράμματος θα έχω θέμα αν δεν αποτελείται και από υαλοπινακα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή είναι και η δική μου απορία ... Πραγματικά έχω βρει πόρτα αλουμινίου με  μόνωση που υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές αλλά δεν έχει υαλοπινακα επάνω της. Θα υπάρχει πρόβλημα? Θα πρέπει να διαλέξω σχέδιο με υαλοπινακα? 

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να έχει υαλοπίνακα, απλά σαν κατηγορία πόρτα χώρις υαλοπίνακα δεν υπάρχει στις παρεμβάσεις. Οπότε τα κόστη τα παίρνεις από κατηγορίες πόρτας με υαλοπίνακα κι ας μην έχει η εξοπορτα, το μόνο που κοιτάς είναι το υλικό και τα u της πόρτας. 

Επεξ/σία από george_008
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Akrapovic είπε

Σε πόσο χρόνο η ΔΕΔΔΗΕ σου εγκρίνει την αίτηση για σύνδεση του ΦΒ net metering?

Καλό είναι να αναφέρεις και τη τοποθεσία που βρίσκεσαι και είναι καθαρά θέμα υπηρεσίας .. πχ η "δικιά" μας ΔΕΔΔΗΕ στη κομοτηνή ήρθε και μου πέρασε τριφασικό μέσα σε 2 εργάσιμες ενώ στη θεσσαλονίκη ενός φίλου έκαναν 20 εργάσιμες !
Έχει να κάνει και με τον όγκο εργασιών ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Akrapovic είπε

Σε πόσο χρόνο η ΔΕΔΔΗΕ σου εγκρίνει την αίτηση για σύνδεση του ΦΒ net metering?

1.Αν υπάρχει διαθεσιμότητα στο δίκτυο εντός ενος μήνα από την αίτηση σου πρέπει να απαντήσει θετικά. Αλλιώς θα απαντήσει αρνητικά (πάλι εντός μήνα).

2. Η αίτηση είναι φάκελος εγγράφων και τεχνικής φύσεως και συμβολαιακης.

3. Μετά πρέπει να απαντήσεις εγγραφως ότι αποδέχεσαι την προσφορά.

4. Μετά θα σου στείλουν την σύμβαση να την υπογράψεις και θα την στείλεις πίσω και μετά θα στην ξαναστείλω υπογεγραμμένη από τον διευθυντή της περιοχής.

Τα στάδια 2 έως και 4 έχουν μέγιστη διάρκεια 3 μήνες.

Μετά στήνεις το ΦΒ και τους ενημερώσει ότι είσαι έτοιμος και υπογραφεις σύμβαση συμψηφισμού.

Μετά είσαι οκ.

Η όλη διαδικασία μπορεί να πάρει συνολικά από 4 έως 7 μήνες εκτιμώ. 

Γενικά η δεδδηε τηρεί τις προθεσμίες και συχνά αργούν οι ιδιώτες εγκαταστατες 

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

1.Αν υπάρχει διαθεσιμότητα στο δίκτυο εντός ενος μήνα από την αίτηση σου πρέπει να απαντήσει θετικά. Αλλιώς θα απαντήσει αρνητικά (πάλι εντός μήνα).

2. Η αίτηση είναι φάκελος εγγράφων και τεχνικής φύσεως και συμβολαιακης.

3. Μετά πρέπει να απαντήσεις εγγραφως ότι αποδέχεσαι την προσφορά.

4. Μετά θα σου στείλουν την σύμβαση να την υπογράψεις και θα την στείλεις πίσω και μετά θα στην ξαναστείλω υπογεγραμμένη από τον διευθυντή της περιοχής.

Τα στάδια 2 έως και 4 έχουν μέγιστη διάρκεια 3 μήνες.

Μετά στήνεις το ΦΒ και τους ενημερώσει ότι είσαι έτοιμος και υπογραφεις σύμβαση συμψηφισμού.

Μετά είσαι οκ.

Η όλη διαδικασία μπορεί να πάρει συνολικά από 4 έως 7 μήνες εκτιμώ. 

Γενικά η δεδδηε τηρεί τις προθεσμίες και συχνά αργούν οι ιδιώτες εγκαταστατες 

 

Σ ευχαριστώ ! Πολύ κατατοπιστικός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Akrapovic είπε

Σ ευχαριστώ ! Πολύ κατατοπιστικός

Κάτι σημαντικό που δεν το ξέρουν και πολλοί.

Αν σου απαντήσουν ότι δεν υπάρχει δυνατοτητα σύνδεσης στο δίκτυο τότε αμέσως θα καταθέσεις αίτημα 5ετους διατήρησης της αίτησης σου. Ετσι αν ανοίξει θα είσαι σε προτεραιότητά. 

Εγώ 28 Δεκέμβρη έκανα αίτηση.

10 Γενάρη έφαγα ακυρο.

15 Γενάρη κατέθεσα αίτηση διατηρησης .

20 Φλεβάρη μου έστειλαν θετική απάντηση λόγω της αίτησης διατήρησης διότι άνοιξε μια γραμμή στην περιοχή μου (εδώ είναι πολύ κορεσμένο το δίκτυο στην περιοχή σου μπορεί να μην έχεις θέμα αλλά το λέω για παν ενδεχόμενο) 

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον «αέρα» η κατασκευαστική θερινή σεζόν του εξοικονομώ 2021! - Εκτός προγράμματος το 90% των φωτοβολταϊκών! - Ανεπάρκεια κεφαλαίων του Εξοικονομώ του 2020!

https://news.b2green.gr/6257/σδμε-3-βόμβες-στο-πρόγραμμα-εξοικονομώ

Επεξ/σία από TonyChr91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TonyChr91 είπε

Στον «αέρα» η κατασκευαστική θερινή σεζόν του εξοικονομώ 2021! - Εκτός προγράμματος το 90% των φωτοβολταϊκών! - Ανεπάρκεια κεφαλαίων του Εξοικονομώ του 2020!

https://news.b2green.gr/6257/σδμε-3-βόμβες-στο-πρόγραμμα-εξοικονομώ

τελικά το πρόβλημα με την ανεπάρκεια του δικτύου δεν υφίσταται μόνο στην περιοχή μου.

εδώ λέει ότι 9 στις 10 περιπτώσεις αντιμετωπίζουν κορεσμένα δίκτυα!

δηλ και να θες να βάλεις ΦΒ δεν υπάρχει χώρος στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...