Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Ο σύμβουλος έργου τι λέει;

Σήμερα τον ενημέρωσα και θα μιλήσει εκείνος με εξωτερικό μηχανικό που θα αναλάβει και το θέμα της μικρής κλίμακας.

Απλά θέλω να ενημερωθώ και εγώ όσο το δυνατόν καλύτερα σε ενα θέμα που δεν έχω την παραμικρή ιδέα μπας και είχε κάτι αντίστοιχο κάποιος και απο εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, panossubs7 είπε

Σήμερα τον ενημέρωσα και θα μιλήσει εκείνος με εξωτερικό μηχανικό που θα αναλάβει και το θέμα της μικρής κλίμακας.

Απλά θέλω να ενημερωθώ και εγώ όσο το δυνατόν καλύτερα σε ενα θέμα που δεν έχω την παραμικρή ιδέα μπας και είχε κάτι αντίστοιχο κάποιος και απο εδω...

Τυπικά υπάρχει πρόβλημα διότι για να μπει ένα σπίτι στο εξοικονομω πρέπει να είναι όλα οκ με άδειες ή τακτοποίησεις. Αυθαιρεσία δεν είναι μόνο αν τα τετραγωνικά είναι λάθος. Είναι η υπέρβαση σε ύψος, η διαμερισματωση κα. Αρα τυπικά έπρεπε ως ιδιοκτήτης να τα έχεις τσεκάρει.

Πρακτικά- ουσιαστικα δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Αλλά επαναλαμβάνω μόνο πολιτικός μηχανικός θα στο λύσει. Απλά κυνήγησε το μη βρεθείς προ εκπλήξεως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία που ανοίγει για Μαγνησία αλλά για ύπαιθρο; Και τι δικαιολογητικά χρειάζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, panossubs7 είπε

Η αλήθεια είναι οτι έκανα την αίτηση την τελευταία στιγμή χωρίς να προλάβω να ψάξω αν υπάρχουν τέτοια ζητήματα με τον φάκελο. Τα οποία προέκυψαν στην συνέχεια...

Και σε μένα έκανε μετρήσεις αλλα δεν μου ζήτησε κάτοψη. Αυτό μου ζητήθηκε απο στον σύμβουλο για την άδεια μικρής κλίμακας.

Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να τα σκαλίσω τώρα ή αφού ολοκληρωθεί το πρόγραμμα.

Και επίσης δεν ξέρω αν μπορώ να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας με κάτοψη που δεν είναι η σωστή.

Βέβαια δεν τίθεται θέμα νομιμοποίησης κλπ

Δυστυχώς αυτά τα παλιά σπίτια δεν είχαν ποτέ φάκελο ολοκληρωμένο και όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί, τρώει την αμαρτία των γονιών, παππούδων... 

 

Είναι οκ απο θέμα νομιμοποίησης. Δεν έχουν γίνει αλλαγές και δηλώνονται τα σωστά τμ του διαμερίσματος.

Στο συμβόλαιο ολα καλά, απλά ποτέ δεν μπήκε κανείς στην διαδικασία να ελέγξει την κάτοψη του ορόφου αφού δεν έχει γίνει απο το '79 ούτε καν βάψιμο στην πολυκατοικία...

Είναι όντως πολεοδομικό το πρόβλημα το οποίο ψάχνω να λύσω, απλά δεν ξέρω αν με αφήσουν να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας λόγω αυτού. Και αν προχωρήσω σε τακτοποίηση φοβάμαι μη σκαλώσει το πρόγραμμα

 

5 ώρες πριν, Christos21417 είπε

Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία που ανοίγει για Μαγνησία αλλά για ύπαιθρο; Και τι δικαιολογητικά χρειάζονται;

Οταν λες ανοίγει εννοείς το εξοικονομω;

Γενικά.

'Η εννοείς κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ikucic είπε

 

Οταν λες ανοίγει εννοείς το εξοικονομω;

Γενικά.

'Η εννοείς κάτι άλλο; 

Οι αιτήσεις για το εξοικονομώ. Ή πλατφόρμα. Δε ξέρω πως λέγεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Christos21417 είπε

Οι αιτήσεις για το εξοικονομώ. Ή πλατφόρμα. Δε ξέρω πως λέγεται.

 

 

Δεν έχουν ανοίξει ακόμα.Για Αθήνα τουλάχιστον.

Θεωρώ καλή ιδέα μιας και υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον,να γράψει κάποιος που ξέρει ή το έχει κάνει, αναλυτικά τι χρειάζεται και ποια είναι η διαδικασία,και να καρφιτσωθεί στο θέμα,γιατί χάνουμε την μπάλα σε 250 σελίδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Δεν έχουν ανοίξει ακόμα.Για Αθήνα τουλάχιστον.

Θεωρώ καλή ιδέα μιας και υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον,να γράψει κάποιος που ξέρει ή το έχει κάνει, αναλυτικά τι χρειάζεται και ποια είναι η διαδικασία,και να καρφιτσωθεί στο θέμα,γιατί χάνουμε την μπάλα σε 250 σελίδες.

Θα βγει νέο πρόγραμμα μάλλον τέλος καλοκαιριού αρχές φθινοπώρου. 

Τις λεπτομέρειες δεν τις ξέρουμε ακόμη γιατί θα αλλάξει.

Αυτά που ξέρουμε ότι θα ισχύσουν από την εμπειρία και τις πρόσφατες ανακοινώσεις είναι ότι:

Σίγουρα πρέπει να βρείτε μηχανικό να σας κάνει ΠΕΑ. Και μετά όταν βγει το πρόγραμμα θα κάνετε την αίτηση. Το ΠΕΑ το πληρώνετε είτε μπειτε στο πρόγραμμα (σας επιστρέφεται το κόστος,  είτε όχι όποτε το επιβαρυνεστε πλήρως).

Το σπίτι πρέπει πολεοδομικά να είναι εντελώς ΟΚ. Να έχει άδεια ή να είναι τακτοποιημένο πλήρως και να αναγράφονται τα σωστά τετραγωνικά σε άδεια, δεη κλπ. Αρα πρέπει να τσεκάρετε ότι δεν έχετε αυθαιρεσίες (μπορεί να έχετε (πχ υπέρβαση ύψους) και να μην το ξέρετε καν).

Προφανώς θα πληρούνται κριτήρια ενεργειακής αναβάθμισης (στο προηγούμενο πρόγραμμα έπρεπε να ανέβει κάποιος τουλάχιστον 3 ενεργειακές κλάσεις αρα να κάνει αρκετές παρεμβάσεις). Πχ το σπίτι έπρεπε να είναι τουλάχιστον ενεργειακής κλάσης Γ ώστε να πάει Α+.

Επίσης το σπίτι θα πρέπει να είναι κύρια κατοικία _ όχι εξοχική όχι δευτερεύουσα όχι κλειστό - και να είναι ασφαλώς ηλεκτροδοτουμενο.

Θα μπουν επίσης εισοδηματικά κριτήρια ενώ παραπάνω μόρια θα πάρουν τα σπίτια που είναι πιο παλιά και σε περιοχές με πιο ακραίες κλιματολογικές συνθήκες.

Αν θέλετε να ασχοληθείτε σοβαρά και να μην τρέχετε τελευταία ώρα βρείτε τώρα μηχανικό. Δείτε αν έχετε αυθαιρεσίες,  αν είστε χαμηλά σε ενεργειακή κλάση ώστε να ανέβει εύκολα.  Και να βγάλετε νωρίς το ΠΕΑ.

Αυτά τα ολίγα από μένα.

Το θέμα εδώ είναι 250 σελίδες αλλά αφορά σε διάφορα εξοικονομω.

Αν δεν βγει ο οδηγός του νέου προγράμματος ότι και να πούμε εμείς είναι απλά εικασίες. 

Ομως εσείς μπορείτε να βρείτε έναν μηχανικό από τώρα και να κάνετε τους πρώτους και βασικούς ελέγχους (ενεργειακή κλάση, τυχόν αυθαιρεσίες, κόστος ΠΕΑ, εκτιμηση προϋπολογισμού βάσει της πρότερης γνώσης του τελευταίου εξοικονομω). 

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΑ αν δε βγει ο οδηγός του προγράμματος πως θα εκδώσουμε ;

Αφενός δε ξέρουμε αν θα ισχύει το +3 κλάσεις πάνω, αφετέρου δε ξέρουμε αν θα έχει μοριοδότηση αν π.χ. ανέβεις 4 κλάσεις αντί για τρεις, και το πιο βασικό, δε ξέρουμε το κόστος

Πόσο θα το κόψω εγώ στον πελάτη αν μου έρθει τώρα ;

Όσο στο πρόγραμμα που τρέχει ;

Όσο στο προηγούμενο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ΠΕΑ αν δε βγει ο οδηγός του προγράμματος πως θα εκδώσουμε ;

Αφενός δε ξέρουμε αν θα ισχύει το +3 κλάσεις πάνω, αφετέρου δε ξέρουμε αν θα έχει μοριοδότηση αν π.χ. ανέβεις 4 κλάσεις αντί για τρεις, και το πιο βασικό, δε ξέρουμε το κόστος

Πόσο θα το κόψω εγώ στον πελάτη αν μου έρθει τώρα ;

Όσο στο πρόγραμμα που τρέχει ;

Όσο στο προηγούμενο ;

Θα περιμένεις η κάνεις την προεργασία και είσαι stand by.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Θα περιμένεις η κάνεις την προεργασία και είσαι stand by.

Ναι, και αν λακίσει ο ενδιαφερόμενος θα μου πληρώσεις εσύ τη δουλειά μου ; 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Για αυτό, σου έδωσα 2 επιλογές.

Ναι μωρέ πλάκα κάνω

Προσωπικά, θα ασχοληθώ μόνο αν αλλάξει το σύστημα με τις αιτήσεις ή εάν ο ενδιαφερόμενος κάνει αίτηση μόνος του

Εγώ σε αγώνα ταχύτητας δε μπλέκω πάλι, να μου λείεπει το βύσσινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ναι μωρέ πλάκα κάνω

Προσωπικά, θα ασχοληθώ μόνο αν αλλάξει το σύστημα με τις αιτήσεις ή εάν ο ενδιαφερόμενος κάνει αίτηση μόνος του

Εγώ σε αγώνα ταχύτητας δε μπλέκω πάλι, να μου λείεπει το βύσσινο

Υπολογίζω ότι δεν θα υπάρχει αγώνας ταχύτητας αλλά θα είναι πιο Ζορικά τα κριτήρια.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως μια συμβουλή προς τους φίλους μηχανικούς (καλοπροαίρετα).

αν σας έρθει κανένας τώρα για προεργασία με το ΠΕΑ και του πείτε κάτσε να δούμε πρώτα τον οδηγό...

μην του αρχίσετε την γκρίνια μετά όταν θα πλακώσουν όλοι μαζί!

για την κατάντια* του "εξοικονομώ" οι τελευταίοι που ευθύνονται είναι οι άνθρωποι που θέλουν να αναβαθμίσουν το σπίτι τους (όχι γι αυτούς που κάναν λαμογιές, τους κανονικούς εννοώ).

κατάντια εξοικονομώ= αγώνας ταχύτητας, καθυστέρηση πληρωμών, ουσιαστικά χρηματοδότηση του έργου από τον προμηθευτή κ.α.

π.χ εγώ αν φέρω έναν μηχανικό σπίτι για μια τέτοια προεργασία και μου πει για να έρθω θέλω 100€ και αν βγάλω τελικά το ΠΕΑ το συμψηφίζουμε όταν εκδοθεί θα το θεωρήσω πολύ λογικό.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...