Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ikucic είπε

πάντως μια συμβουλή προς τους φίλους μηχανικούς (καλοπροαίρετα).

αν σας έρθει κανένας τώρα για προεργασία με το ΠΕΑ και του πείτε κάτσε να δούμε πρώτα τον οδηγό...

μην του αρχίσετε την γκρίνια μετά όταν θα πλακώσουν όλοι μαζί!

για την κατάντια* του "εξοικονομώ" οι τελευταίοι που ευθύνονται είναι οι άνθρωποι που θέλουν να αναβαθμίσουν το σπίτι τους (όχι γι αυτούς που κάναν λαμογιές, τους κανονικούς εννοώ).

κατάντια εξοικονομώ= αγώνας ταχύτητας, καθυστέρηση πληρωμών, ουσιαστικά χρηματοδότηση του έργου από τον προμηθευτή κ.α.

π.χ εγώ αν φέρω έναν μηχανικό σπίτι για μια τέτοια προεργασία και μου πει για να έρθω θέλω 100€ και αν βγάλω τελικά το ΠΕΑ το συμψηφίζουμε όταν εκδοθεί θα το θεωρήσω πολύ λογικό.

Κοίτα, πας κάνεις ένα ραντεβού, λες τι θέλετε να κάνετε, βλέπεις αν εν πρώτοις τα χαρτιά είναι ΟΚ, αλλά από κει και πέρα εσύ θα πεις οκ για το 100ρικο, το 90% του κόσμου θα τσινίσει, γιατί τους έχουμε κακομάθει δυστυχώς, οπότε προσωπικά πάντα μιλώντας, προεργασία δε κάνω

Ήδη έχω κάνει 2-3 ραντεβού, είδα ότι τα τυπικά τηρούνται, αλλά δε θα κάτσω να βγάλω ΠΕΑ τσάμπα, γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μου...

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρουμε πολύ καλά ότι η παροχή υπηρεσιών και συμβουλων αυτοαπασχολούμενων επιστημόνων από (μηχανικών λογιστών κα, αλλά κυρίως πολιτικών μηχανικών) είτε δεν πληρώνεται είτε πληρώνεται με χαρτζιλίκι. 

Εγώ έφερα τεχνίτη προχθές σπίτι να μου κάνει μια δουλειά και για μισή ώρα μου πήρε ένα 50αρικακι (και πολύ καλά έκανε εδώ που τα λέμε!) . Σε ένα σπίτι που ο συγκεκριμένος έχει πάρει έργα εδώ και 20 χρόνια άνω των 20000 ευρώ. Ο πολιτικος μηχανικός μου, έχει έρθει άπειρες φορές για διάφορες συμβουλές που του ζήτησα και δεν του έχω δώσει ποτέ φράγκο (αλλά ούτε αυτός μου ζήτησε - αν μου ζήταγε θα τα έδινα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ikucic είπε

.χ εγώ αν φέρω έναν μηχανικό σπίτι για μια τέτοια προεργασία και μου πει για να έρθω θέλω 100€ και αν βγάλω τελικά το ΠΕΑ το συμψηφίζουμε όταν εκδοθεί θα το θεωρήσω πολύ λογικό.

εσύ που είσαι λογικός...

Οι περισσότεροι δεν ειναι.

Αλλωστε η "προεργασία" είναι άσχετη με το ΠΕΑ, και κακώς "συνυπολογίζεται". Γι'αυτο αρκετοί συνάδελφοι χρεώνουν εξοδα φακέλου.

Σχέδια, έλεγχος, αποτύπωση υφιστάμενου για σύγκριση, ολα αυτα για να προκύψει η νομιμότητα ή οχι του κτιρίου (διαμερίσματος πιο ευκολα). Αυτα ισούνται με χρόνο και χρήμα.

Προέλεγχος, δεη, Ε9, Ε3 κτλ κτλ κτλ

Το ΠΕΑ ειναι τελευταίο...

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Ξέρουμε πολύ καλά ότι η παροχή υπηρεσιών και συμβουλων αυτοαπασχολούμενων επιστημόνων από (μηχανικών λογιστών κα, αλλά κυρίως πολιτικών μηχανικών) είτε δεν πληρώνεται είτε πληρώνεται με χαρτζιλίκι. 

Το ξεφτιλίκι των μηχανικών δεν υπάρχει πουθενά αλλού, μη το ψάχνεις 

Ο λογιστής, ίσως κάποτε να ήταν τσαμπαρία, τώρα με 1000 πράματα να απαιτούν το taxis που οι γιαγιάδες πάνε τρεις φορές το μήνα από το γραφείο, βάζει ένα χαρτάκι από πάνω και μαζεύει 2-3 πέντε ευρώ από τον καθένα, μαύρα και αραχνα και είναι και μάγκας 

Και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, πολλοί λογιστές είναι από απόφοιτοι ΙΕΚ μέχρι και τίποτα 

Εμας που κερναγαν οι γονείς μας που μπήκαμε στο Πολυτεχνείο (που καλώς ή κακώς είναι από τις πλέον υψηλόβαθμες σχολές) έχουμε καταντήσει η απόλυτη ξεφτίλα

Μπορώ να γράψω πολλά αλλά δεν έχει νόημα να το κάνω εδώ πέρα 

Χαιρομαι που ιδιωτεύω ως μηχανικός εντελώς επικουρικά στην κύρια απασχόληση μου, αλλά πραγματικά λυπάμαι τους συναδέλφους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Ξέρουμε πολύ καλά ότι η παροχή υπηρεσιών και συμβουλων αυτοαπασχολούμενων επιστημόνων από (μηχανικών λογιστών κα, αλλά κυρίως πολιτικών μηχανικών) είτε δεν πληρώνεται είτε πληρώνεται με χαρτζιλίκι. 

Τι να κάνουμε, λάθος επάγγελμα διαλέξαμε. Ηλ. Μηχ. έπρεπε να γίνουμε. Βλέπω τη σύζυγό μου και μουτζώνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 5:18 ΜΜ, g_f είπε
Στις 16/4/2021 στις 3:21 ΜΜ, spocky είπε

Τελικα για αυτους που ειναι με δανειοδοτηση εχει ακουσει κανεις τπτ ποτε θα γινει η υπαγωγη; Νομιζω στο προηγουμενο οι χωρις δανειι με αυτούς που ηταν με δανειο, ειχαν διαφορα 3 μηνες στην ημερομηνια υπαγωγης

Επέκταση  

Φαντάζομαι ότι θα είναι λιγότερο από 2 μήνες και αυτό το στηρίζω στο ότι αν δεις το έγγραφο της προέγκρισης του δανείου,  αναφέρει ότι έχει ισχύ και 2 μήνες

Σαν πολύ να αργούν οι υπαγωγές όσων είμαστε με δάνειο...

Έχει λήξει, σε κανέναν, η 60-ήμερη προθεσμία που του έδωσε η τράπεζα μετά την προέγκριση δανείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σήμερα γύρισε σε κατάσταση "05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή" 

Να περιμένω ότι θα υπαχθω τις αμέσως επόμενες μέρες ή θα πάρει κανένα 2μηνο πάλι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Το αν δικαιούσαι να μπεις στο εξοικονομώ εξαρτάται απ το εισόδημα σου?

Από διάφορους παράγοντες, που δεν τους ξέρουμε σήμερα, αφού δεν έχει βγει το νέο πρόγραμμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Από διάφορους παράγοντες, που δεν τους ξέρουμε σήμερα, αφού δεν έχει βγει το νέο πρόγραμμα.

Το οποίο για πότε το περιμένουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bpel86 είπε

Εμένα σήμερα γύρισε σε κατάσταση "05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή" 

Να περιμένω ότι θα υπαχθω τις αμέσως επόμενες μέρες ή θα πάρει κανένα 2μηνο πάλι; 

Μάλλον προχωράς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Είμαι ωφελούμενος του προγράμματος (οριστική υπαγωγή) και έχω μπερδευτεί πολύ λόγω μιας "ασυμφωνίας" μεταξύ του μηχανικού μου που έκανε την αίτηση και του αλουμινά που μου έδωσε προσφορά για τα κουφώματα (ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά το ζήτημα).

Συγκεκριμένα, ο μηχανικός στην αίτηση έβαλε τα εσωτερικά (τζάμια) από τις μπαλκονόπορτες του σπιτιού που είναι προς αντικατάσταση ως εξωστόθυρα. Από την άλλη ο αλουμινάς μου λεει ότι αυτά κανονικά θα έπρεπε να δηλωθούν ως παράθυρα καθώς έχουν κάσα από κάτω. Αυτό όπως καταλαβαίνετε δημιουργεί μια διαφορά στο κόστος. Ο μηχανικός μου επιμένει ότι η αίτηση είναι σωστή.

Ο αλουμινάς μου πρότεινε να στείλω μειλ στο υπουργείο για να μου επιβεβαιώσουν ότι πρόκειται για παράθυρα. Έχω διάφορες απορίες όπως

- Τελικά τι από τα δύο ισχύει;

- Εφόσον πράγματι έγινε λάθος στην αίτηση, πως γίνεται να πήρε οριστική υπαγωγή από το πρόγραμμα

- Ακόμα και αν είναι πράγματι λάθος η αίτηση, αφού πλέον είναι σε οριστική υπαγωγή, γίνεται να τροποποιηθεί με νέα μέτρα; Η απλώς ό,τι έγινε έγινε και εγω οφείλω να βάλω ιδιωτικά αυτή την διαφορά χρημάτων που προκύπτει

- Τέλος, είναι οκ να επικοινωνήσω με το υπουργείο και να απευθύνω αυτή την ερώτηση, ή υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα με την αίτησή μου;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιον ασχοληθεί να μου απαντήσει στα ερωτήματα!

Επεξ/σία από nickts1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickts1 είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι ωφελούμενος του προγράμματος (οριστική υπαγωγή) και έχω μπερδευτεί πολύ λόγω μιας "ασυμφωνίας" μεταξύ του μηχανικού μου που έκανε την αίτηση και του αλουμινά που μου έδωσε προσφορά για τα κουφώματα (ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά το ζήτημα).

Συγκεκριμένα, ο μηχανικός στην αίτηση έβαλε τα παντζούρια από τις μπαλκονόπορτες του σπιτιού που είναι προς αντικατάσταση ως εξωστόθυρα. Από την άλλη ο αλουμινάς μου λεει ότι αυτά κανονικά θα έπρεπε να δηλωθούν ως παράθυρα καθώς έχουν κάσα από κάτω. Αυτό όπως καταλαβαίνετε δημιουργεί μια διαφορά στο κόστος. Ο μηχανικός μου επιμένει ότι η αίτηση είναι σωστή.

Ο αλουμινάς μου πρότεινε να στείλω μειλ στο υπουργείο για να μου επιβεβαιώσουν ότι πρόκειται για παράθυρα. Έχω διάφορες απορίες όπως

- Τελικά τι από τα δύο ισχύει;

- Εφόσον πράγματι έγινε λάθος στην αίτηση, πως γίνεται να πήρε οριστική υπαγωγή από το πρόγραμμα

- Ακόμα και αν είναι πράγματι λάθος η αίτηση, αφού πλέον είναι σε οριστική υπαγωγή, γίνεται να τροποποιηθεί με νέα μέτρα; Η απλώς ό,τι έγινε έγινε και εγω οφείλω να βάλω ιδιωτικά αυτή την διαφορά χρημάτων που προκύπτει

- Τέλος, είναι οκ να επικοινωνήσω με το υπουργείο και να απευθύνω αυτή την ερώτηση, ή υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα με την αίτησή μου;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιον ασχοληθεί να μου απαντήσει στα ερωτήματα!

Εξωστοθυρα δεν σημαίνει μπαλκονόπορτες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nickts1 είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι ωφελούμενος του προγράμματος (οριστική υπαγωγή) και έχω μπερδευτεί πολύ λόγω μιας "ασυμφωνίας" μεταξύ του μηχανικού μου που έκανε την αίτηση και του αλουμινά που μου έδωσε προσφορά για τα κουφώματα (ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά το ζήτημα).

Συγκεκριμένα, ο μηχανικός στην αίτηση έβαλε τα παντζούρια από τις μπαλκονόπορτες του σπιτιού που είναι προς αντικατάσταση ως εξωστόθυρα. Από την άλλη ο αλουμινάς μου λεει ότι αυτά κανονικά θα έπρεπε να δηλωθούν ως παράθυρα καθώς έχουν κάσα από κάτω. Αυτό όπως καταλαβαίνετε δημιουργεί μια διαφορά στο κόστος. Ο μηχανικός μου επιμένει ότι η αίτηση είναι σωστή.

Ο αλουμινάς μου πρότεινε να στείλω μειλ στο υπουργείο για να μου επιβεβαιώσουν ότι πρόκειται για παράθυρα. Έχω διάφορες απορίες όπως

- Τελικά τι από τα δύο ισχύει;

- Εφόσον πράγματι έγινε λάθος στην αίτηση, πως γίνεται να πήρε οριστική υπαγωγή από το πρόγραμμα

- Ακόμα και αν είναι πράγματι λάθος η αίτηση, αφού πλέον είναι σε οριστική υπαγωγή, γίνεται να τροποποιηθεί με νέα μέτρα; Η απλώς ό,τι έγινε έγινε και εγω οφείλω να βάλω ιδιωτικά αυτή την διαφορά χρημάτων που προκύπτει

- Τέλος, είναι οκ να επικοινωνήσω με το υπουργείο και να απευθύνω αυτή την ερώτηση, ή υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα με την αίτησή μου;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιον ασχοληθεί να μου απαντήσει στα ερωτήματα!

Σίγουρα ξεχνάς την αύξηση ποσού επιδότησης.. Εάν είναι λάθος όπως λέει ο αλουμινάς, τότε τα επιπλέον τα βάζεις εσύ.. 

Απλά δες εάν μπορείς από κάποια άλλη παρέμβαση να σου μείνουν κάποια χρήματα, και εάν όντως είναι λάθος η παρέμβαση με τα εξοστοθυρα (που είναι οι Μπαλκονοπορτες και η πόρτα εισόδου), να χρησιμοποιήσεις από τα λεφτά που έμειναν από την άλλη παρέμβαση. Όπως και να έχει, το ποσό επιδότησης δεν ανεβαίνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...