Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, bpel86 είπε

Εμένα σήμερα γύρισε σε κατάσταση "05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή" 

Να περιμένω ότι θα υπαχθω τις αμέσως επόμενες μέρες ή θα πάρει κανένα 2μηνο πάλι; 

Καλημέρα, είσαι με δάνειο;

Άκυρη η ερώτηση. Και εμένα πέρασε στην ίδια κατάσταση. Νομίζω όταν περάσει σε υπαγωγή θα αναμένουμε κλήση από τράπεζα (εγώ έχω έγκριση δανείου από αρχές Μάρτη)

Επεξ/σία από seath36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, seath36 είπε
15 ώρες πριν, bpel86 είπε

Εμένα σήμερα γύρισε σε κατάσταση "05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή" 

Να περιμένω ότι θα υπαχθω τις αμέσως επόμενες μέρες ή θα πάρει κανένα 2μηνο πάλι; 

Καλημέρα, είσαι με δάνειο;

Άκυρη η ερώτηση. Και εμένα πέρασε στην ίδια κατάσταση. Νομίζω όταν περάσει σε υπαγωγή θα αναμένουμε κλήση από τράπεζα (εγώ έχω έγκριση δανείου από αρχές Μάρτη)

Στην ίδια κατάσταση πήγε και η δική (05.α).

Για εσένα seath36 , είχε 60 μέρες προθεσμία η προέγκριση δανείου της τράπεζας;

Αν ναί, τότε σου έδωσε παράταση η τράπεζα ή έκανες νέα αίτηση δανείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nickts1 είπε

Συγκεκριμένα, ο μηχανικός στην αίτηση έβαλε τα παντζούρια από τις μπαλκονόπορτες του σπιτιού που είναι προς αντικατάσταση ως εξωστόθυρα. Από την άλλη ο αλουμινάς μου λεει ότι αυτά κανονικά θα έπρεπε να δηλωθούν ως παράθυρα καθώς έχουν κάσα από κάτω. Αυτό όπως καταλαβαίνετε δημιουργεί μια διαφορά στο κόστος. Ο μηχανικός μου επιμένει ότι η αίτηση είναι σωστή.

Τα πατζούρια δεν είναι ούτε παράθυρα ούτε εξωστόθυρες, τα πατζούρια είναι εξωτερικά προστατευτικά φύλλα, και το κόστος που δικαιολογείται από το πρόγραμμα είναι 140€ / τ.μ., ανεξαρτήτως αν είναι για παράθυρο ή μπαλκονόπορτα, άρα δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα δημιουργήθηκε

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, seath36 είπε

Καλημέρα, είσαι με δάνειο;

Άκυρη η ερώτηση. Και εμένα πέρασε στην ίδια κατάσταση. Νομίζω όταν περάσει σε υπαγωγή θα αναμένουμε κλήση από τράπεζα (εγώ έχω έγκριση δανείου από αρχές Μάρτη)

Ναι με δάνειο είμαι. Ελπίζω να προχωρήσει σύντομα στην υπαγωγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Dimitris13131313 είπε

Στην ίδια κατάσταση πήγε και η δική (05.α).

Για εσένα seath36 , είχε 60 μέρες προθεσμία η προέγκριση δανείου της τράπεζας;

Αν ναί, τότε σου έδωσε παράταση η τράπεζα ή έκανες νέα αίτηση δανείου;

Ναι 60 ημέρες προθεσμία (για όλους το ίδιο είναι). Ούτε νέα αίτηση, ούτε κάποιου είδους παράταση (Δεν επικοινώνησα καθόλου με τράπεζα). Από όσο καταλαβαίνω το δύο μήνες είναι τυπικός όρος όπου ουσιαστικά σου λέει η τράπεζα ότι δεσμεύεται για το δάνειο. Σε άλλη περίπτωση, στο προηγούμενο εξοικονομώ με μεγαλύτερες καθυστερήσεις έγινε κανονικά δανειοδότηση. Νομίζω ότι οι τράπεζες είναι ενήμερες και ουσιαστικά οι υπαγωγές πάνε σε αυτές (ενημερώνονται) για τα περαιτέρω. Υποθέτω (απλή υπόθεση) ότι δε θα χρειαστεί ξανά αίτηση/παράταση κτλ. Θα επικοινωνήσουν απλά οι τράπεζες μαζί μας (μέσω της πλατφόρμας του εξοικονομώ). 

Επεξ/σία από seath36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, seath36 είπε

Ναι 60 ημέρες προθεσμία (για όλους το ίδιο είναι). Ούτε νέα αίτηση, ούτε κάποιου είδους παράταση (Δεν επικοινώνησα καθόλου με τράπεζα). Από όσο καταλαβαίνω το δύο μήνες είναι τυπικός όρος όπου ουσιαστικά σου λέει η τράπεζα ότι δεσμεύεται για το δάνειο. Σε άλλη περίπτωση, στο προηγούμενο εξοικονομώ με μεγαλύτερες καθυστερήσεις έγινε κανονικά δανειοδότηση. Νομίζω ότι οι τράπεζες είναι ενήμερες και ουσιαστικά οι υπαγωγές πάνε σε αυτές (ενημερώνονται) για τα περαιτέρω. Υποθέτω (απλή υπόθεση) ότι δε θα χρειαστεί ξανά αίτηση/παράταση κτλ. Θα επικοινωνήσουν απλά οι τράπεζες μαζί μας (μέσω της πλατφόρμας του εξοικονομώ). 

Μακάρι.

Άντε να ξεκινάμε μπας και ολοκληρώσουμε πριν φθινοπωριάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Τα πατζούρια δεν είναι ούτε παράθυρα ούτε εξωστόθυρες, τα πατζούρια είναι εξωτερικά προστατευτικά φύλλα, και το κόστος που δικαιολογείται από το πρόγραμμα είναι 140€ / τ.μ., ανεξαρτήτως αν είναι για παράθυρο ή μπαλκονόπορτα, άρα δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα δημιουργήθηκε

Ναι συγγνώμη, δικό μου λάθος βιασύνης. Δεν αναφέρομαι στα πατζούρια, αλλά στο εσωτερικό της μπαλκονόπορτας (τζάμι). Το διορθώνω και στο αρχικό ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickts1 είπε

Ναι συγγνώμη, δικό μου λάθος βιασύνης. Δεν αναφέρομαι στα πατζούρια, αλλά στο εσωτερικό της μπαλκονόπορτας (τζάμι). Το διορθώνω και στο αρχικό ποστ.

Μόνο τζάμια θες να αλλάξεις ;

Αν ναι, πάλι ίδια τιμή είναι ανεξαρτήτως αν μιλάμε για παράθυρο ή μπαλκονόπορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω κάποιες σκόρπιες πληροφορίες για το νέο "εξοικονομω" απο τον δημοσιογραφικό όμιλο που δημοσιεύει όλες τις κατευθυνόμενες φήμες.

Βασικές αλλαγές φαίνονται να είναι:

Μικρότερο ποσοστό επιδοτησης

Βαθμοημερες (μόρια στις περιοχές με πιο ακραίες συνθήκες) 

Αίτηση θα μπορεί να κάνει μόνο αυτός που μένει στο σπίτι (μάλλον για τα νοικιασμένα και τα δωρεάν παραχωρημενα πάει αυτό).

https://www.in.gr/2021/06/03/economy/oikonomikes-eidiseis/eksoikonomo-aytonomo-tesseris-allages-sto-neo-programma-epidotiseon/

 

 

 

Στις 1/6/2021 στις 7:34 ΜΜ, kanesaxo είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikucic είπε

εδω κάποιες σκόρπιες πληροφορίες για το νέο "εξοικονομω" απο τον δημοσιογραφικό όμιλο που δημοσιεύει όλες τις κατευθυνόμενες φήμες.

Βασικές αλλαγές φαίνονται να είναι:

Μικρότερο ποσοστό επιδοτησης

Βαθμοημερες (μόρια στις περιοχές με πιο ακραίες συνθήκες) 

Αίτηση θα μπορεί να κάνει μόνο αυτός που μένει στο σπίτι (μάλλον για τα νοικιασμένα και τα δωρεάν παραχωρημενα πάει αυτό).

https://www.in.gr/2021/06/03/economy/oikonomikes-eidiseis/eksoikonomo-aytonomo-tesseris-allages-sto-neo-programma-epidotiseon/

 

 

 

ΝΑΙ.

Όλα τα site το λένε.

Μικρότερο ποσοστό επιδότησης για να μπουν περισσότεροι στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μόνο τζάμια θες να αλλάξεις ;

Αν ναι, πάλι ίδια τιμή είναι ανεξαρτήτως αν μιλάμε για παράθυρο ή μπαλκονόπορτα

Τα κουφώματα θα αλλαχθούν ολόκληρα, είτε είναι παράθυρα, είτε μπαλκονόπορτες, εκτός από κάποια λίγα παράθυρα που έχουν μόνο τζάμι.

Από ό,τι βλέπω το παράθυρο (Α1.1) έχει ανώτερη τιμή 440 ευρώ, ενώ η εξωστόθυρα (Α1.2) έχει ανωτερη τιμή 350 ευρώ. Εκεί προκύπτει η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickts1 είπε

Τα κουφώματα θα αλλαχθούν ολόκληρα, είτε είναι παράθυρα, είτε μπαλκονόπορτες, εκτός από κάποια λίγα παράθυρα που έχουν μόνο τζάμι.

Από ό,τι βλέπω το παράθυρο (Α1.1) έχει ανώτερη τιμή 440 ευρώ, ενώ η εξωστόθυρα (Α1.2) έχει ανωτερη τιμή 350 ευρώ. Εκεί προκύπτει η διαφορά.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι έχει συμβεί

Εσύ μέτρησες πόσα τ.μ. έχεις παράθυρα και πόσα μπαλκονόπορτες ;

Αν ναι, συμπίπτουν με το παράρτημα ΙΙΙ της αίτησής σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι έχει συμβεί

Εσύ μέτρησες πόσα τ.μ. έχεις παράθυρα και πόσα μπαλκονόπορτες ;

Αν ναι, συμπίπτουν με το παράρτημα ΙΙΙ της αίτησής σου ;

Εγω δεν έχω μετρήσει, έχει κάνει μια μέτρηση ο μηχανικός και μια ο αλουμινάς.

Μετρηση μηχανικού: 23τμ παραθυρα, 23τμ εξωστόθυρα. Αυτά αναφέρονται στο παράρτημα ΙΙΙ.

Μέτρηση αλουμινά: 39,75τμ παράθυρα (τις μπαλκονόπορτες τις προσμετρά σε αυτή την κατηγορία) , 6,84τμ εξωστόθυρα (όπου μετριούνται οι εξώπορτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickts1 είπε

Εγω δεν έχω μετρήσει, έχει κάνει μια μέτρηση ο μηχανικός και μια ο αλουμινάς.

Μετρηση μηχανικού: 23τμ παραθυρα, 23τμ εξωστόθυρα. Αυτά αναφέρονται στο παράρτημα ΙΙΙ.

Μέτρηση αλουμινά: 39,75τμ παράθυρα (τις μπαλκονόπορτες τις προσμετρά σε αυτή την κατηγορία) , 6,84τμ εξωστόθυρα (όπου μετριούνται οι εξώπορτες).

Είναι λίγο μεγάλο το σπίτι σου ε ;

Επι του θέματος, προφανώς ο μηχανικός έχει δίκιο και όχι ο αλουμινας

Εξωστοθυρα: θύρα (πόρτα) εξώστη (μπαλκονιού) = μπαλκονόπορτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Είναι λίγο μεγάλο το σπίτι σου ε ;

Επι του θέματος, προφανώς ο μηχανικός έχει δίκιο και όχι ο αλουμινας

Εξωστοθυρα: θύρα (πόρτα) εξώστη (μπαλκονιού) = μπαλκονόπορτα 

Είναι πράγματι, και γι'αυτό η διαφορά είναι σημαντική. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...