Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, jimthb είπε

Καλησπέρα σας 

Ειμαι στο προηγούμενο εξοικονομω και δεν μπορώ να βρω τον μηχανικό μου για να προχωρήσουμε με την υλοποίηση. Είναι επίσης και σύμβουλος έργου στην αίτηση. 
Τι επιλογές έχω σε περίπτωση που μ έχει κρεμάσει έτσι ώστε να μην χάσω το πρόγραμμα; 

Έχει γίνει κάποια παρέμβαση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, jimthb είπε

Καλησπέρα σας 

Ειμαι στο προηγούμενο εξοικονομω και δεν μπορώ να βρω τον μηχανικό μου για να προχωρήσουμε με την υλοποίηση. Είναι επίσης και σύμβουλος έργου στην αίτηση. 
Τι επιλογές έχω σε περίπτωση που μ έχει κρεμάσει έτσι ώστε να μην χάσω το πρόγραμμα; 

τι παρεμβάσεις έχεις να κάνεις;

και όπως είπε ο gregorymo έχεις κάνει κάτι;

σε ότι αφορά των σύμβουλο έργου πάρε στο help desk μήπως μπορείς να τον αφαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχει γίνει κάποια παρέμβαση ?

 

8 ώρες πριν, ikucic είπε

τι παρεμβάσεις έχεις να κάνεις;

και όπως είπε ο gregorymo έχεις κάνει κάτι;

σε ότι αφορά των σύμβουλο έργου πάρε στο help desk μήπως μπορείς να τον αφαιρέσεις.

Όχι δεν έχει γίνει κάποια παρέμβαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jimthb είπε

Ναι

Προχωρά να κάνεις τις παρεμβάσεις. 

Αν επιτρεπεται τι παρεμβάσεις είναι;

Γενικά έχεις κάνει κάποια προεργασία;  Ή τα περίμενες όλα από το μηχανικό; ξέρεις το εξοικονομω είναι υπ ευθύνη του ωφελουμενου.

Αν δεν μπορείς να τον βρεις προχώρα το μόνος σου. Και αν δεν μπορείς να περάσεις τα παραστατικα και τα λοιπά δικαιολογητικά η πρόταση μου είναι η εξής: βρες έναν άλλο μηχανικό που θα σου κάνει το β πεα και δωσε ένα ποσό να σε βοηθήσει με τα γραφειοκρατικά . Αλλιώς πιθανώς θα χάσεις το πρόγραμμα (που είναι πολύ καλό σε σχέση με το καινούργιο που είναι άστα να πάνε).

ΥΓ ελπίζω ο μηχανικός που δεν βρίσκεις να έχει κάνει σοβαρή δουλειά στο α πεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikucic είπε

Προχωρά να κάνεις τις παρεμβάσεις. 

Αν επιτρεπεται τι παρεμβάσεις είναι;

Γενικά έχεις κάνει κάποια προεργασία;  Ή τα περίμενες όλα από το μηχανικό; ξέρεις το εξοικονομω είναι υπ ευθύνη του ωφελουμενου.

Αν δεν μπορείς να τον βρεις προχώρα το μόνος σου. Και αν δεν μπορείς να περάσεις τα παραστατικα και τα λοιπά δικαιολογητικά η πρόταση μου είναι η εξής: βρες έναν άλλο μηχανικό που θα σου κάνει το β πεα και δωσε ένα ποσό να σε βοηθήσει με τα γραφειοκρατικά . Αλλιώς πιθανώς θα χάσεις το πρόγραμμα (που είναι πολύ καλό σε σχέση με το καινούργιο που είναι άστα να πάνε).

ΥΓ ελπίζω ο μηχανικός που δεν βρίσκεις να έχει κάνει σοβαρή δουλειά στο α πεα.

Όσον αφορά τα συνεργεία έχω τρεξει κι έχω βρει. Το θέμα μου είναι με τα γραφειοκρατικά και τις προκαταβολές που πρεπει να μπουν στους προμηθευτές έτσι ώστε να αρχίσω τις εργασίες. 
Καθώς επίσης και με το κλείσιμο του φακέλου.

Υποτιθεται ότι δηλώνεται ο μηχανικός ως σύμβουλος έργου (παίρνει και αμοιβή) έτσι ώστε να επιβλέπει τις εργασίες και να αναλάβει τα γραφειοκρατικά 

Υπαρχει η δυνατότητα δηλαδή να ολοκληρώσει το έργο κάποιος άλλο μηχανικός; 

Επεξ/σία από jimthb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω την εξώπορτά μου. Αυτή είναι σιδερένια/γυάλινη, χωρίς μόνωση. Το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να προβώ πρώτα στις εργασίες (αφού έχω κάνει τα διαδικαστικά, πιστοποιητικά, κτλ) και ύστερα αν εγκριθεί έχει καλώς, αλλιώς έχει ο Θεός..

Γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτή αυτή η προσέγγιση;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω την εξώπορτά μου. Αυτή είναι σιδερένια/γυάλινη, χωρίς μόνωση. Το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να προβώ πρώτα στις εργασίες (αφού έχω κάνει τα διαδικαστικά, πιστοποιητικά, κτλ) και ύστερα αν εγκριθεί έχει καλώς, αλλιώς έχει ο Θεός..

Γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτή αυτή η προσέγγιση;

Ευχαριστώ!

εννοεις ενω ακομα δεν εχεις μπει στο προγραμμα να αλλαξεις την πορτα; δεν βρισκω τον λογο να κανεις κατι τετοιο για μια μονο πορτα και γενικα για μια μονο πορτα δεν  θα μπεις στο προγραμμα, θες μορια για να μπεις τα οποια μαζευονται απο πολλες εργασιες.

Επεξ/σία από GeG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω την εξώπορτά μου. Αυτή είναι σιδερένια/γυάλινη, χωρίς μόνωση. Το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να προβώ πρώτα στις εργασίες (αφού έχω κάνει τα διαδικαστικά, πιστοποιητικά, κτλ) και ύστερα αν εγκριθεί έχει καλώς, αλλιώς έχει ο Θεός..

Γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτή αυτή η προσέγγιση;

Ευχαριστώ!

Τι εννοείς διαδικαστικά ?

Έχεις κάνει αίτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jimthb είπε

Όσον αφορά τα συνεργεία έχω τρεξει κι έχω βρει. Το θέμα μου είναι με τα γραφειοκρατικά και τις προκαταβολές που πρεπει να μπουν στους προμηθευτές έτσι ώστε να αρχίσω τις εργασίες. 
Καθώς επίσης και με το κλείσιμο του φακέλου.

Υποτιθεται ότι δηλώνεται ο μηχανικός ως σύμβουλος έργου (παίρνει και αμοιβή) έτσι ώστε να επιβλέπει τις εργασίες και να αναλάβει τα γραφειοκρατικά 

Υπαρχει η δυνατότητα δηλαδή να ολοκληρώσει το έργο κάποιος άλλο μηχανικός; 

Επαναλαμβάνω αυτά τα διαδικαστικά τα κάνει ο ωφελουμενος δηλ εσύ με τους κωδικούς taxis σου. Και τις προκαταβολές εσύ τις βάζεις. Ο σύμβουλος έργου σε βοηθάει αν θες (γιατί υπάρχει η επιλογή να μην έχεις συμβουλο έργου). Φυσικά κάποιοι δίνουν τους κωδικούς τους στον μηχανικό και τα κάνει αυτός αλλά εξ ονόματος του ωφελουμενου . Αν εσύ δεν βρίσκεις τον μηχανικό τι θα κάνεις θα κάτσεις να χάσεις το πρόγραμμα; Γενικά έχεις μπει καθόλου στη σελίδα του εξοικονομω;  ξέρεις σε ποιο στάδιο είσαι; Ή τα είχες αναθέσει όλα στον μηχανικό;

Οι προκαταβολές ειναι πολύ εύκολο να μπουν . Ζητάς ΙΒΑΝ και ΑΦΜ των επαγγελματιών που θα συνεργαστείς.  Τους δηλωνεις στο σύστημα.  Τους βάζεις τα χρήματα μέσω ebanking (ή κατάθεση στο ταμείο -προσοχή έχει προμηθεια αυτό) και στην αιτιολογία βάζεις ένα κειμενάκι (αν το κάνεις μόνος σου στείλε εδώ να σου δείξω τι έγραψα εγώ στην αιτιολογία της τραπεζικής πληρωμής).

Βγάζεις μπόλικες φωτο απ όλο του σπίτι και κυρίως από κει που θα γίνουν οι παρεμβάσεις. 

Μετά κάνεις τις παρεμβάσεις μαζεύεις τιμολόγια (ξέρουν τα συνεργεία τι θα κοψουν ) και σου δίνεις τα τεχνικά φυλλάδια, τα CE και τα energy labels για τα ανεβάσει στο σύστημα.

Μετά βγαζεις φωτο από τις παρεμβάσεις. 

Τέλος ανεβάζεις όλα τα παραπάνω και περιμένεις να γίνει ο έλεγχος. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ikucic είπε

Επαναλαμβάνω αυτά τα διαδικαστικά τα κάνει ο ωφελουμενος δηλ εσύ με τους κωδικούς taxis σου. Και τις προκαταβολές εσύ τις βάζεις. Ο σύμβουλος έργου σε βοηθάει αν θες (γιατί υπάρχει η επιλογή να μην έχεις συμβουλο έργου). Φυσικά κάποιοι δίνουν τους κωδικούς τους στον μηχανικό και τα κάνει αυτός αλλά εξ ονόματος του ωφελουμενου . Αν εσύ δεν βρίσκεις τον μηχανικό τι θα κάνεις θα κάτσεις να χάσεις το πρόγραμμα; Γενικά έχεις μπει καθόλου στη σελίδα του εξοικονομω;  ξέρεις σε ποιο στάδιο είσαι; Ή τα είχες αναθέσει όλα στον μηχανικό;

Οι προκαταβολές ειναι πολύ εύκολο να μπουν . Ζητάς ΙΒΑΝ και ΑΦΜ των επαγγελματιών που θα συνεργαστείς.  Τους δηλωνεις στο σύστημα.  Τους βάζεις τα χρήματα μέσω ebanking (ή κατάθεση στο ταμείο -προσοχή έχει προμηθεια αυτό) και στην αιτιολογία βάζεις ένα κειμενάκι (αν το κάνεις μόνος σου στείλε εδώ να σου δείξω τι έγραψα εγώ στην αιτιολογία της τραπεζικής πληρωμής).

Βγάζεις μπόλικες φωτο απ όλο του σπίτι και κυρίως από κει που θα γίνουν οι παρεμβάσεις. 

Μετά κάνεις τις παρεμβάσεις μαζεύεις τιμολόγια (ξέρουν τα συνεργεία τι θα κοψουν ) και σου δίνεις τα τεχνικά φυλλάδια, τα CE και τα energy labels για τα ανεβάσει στο σύστημα.

Μετά βγαζεις φωτο από τις παρεμβάσεις. 

Τέλος ανεβάζεις όλα τα παραπάνω και περιμένεις να γίνει ο έλεγχος. 

Την αίτηση την είχα κάνει εγώ μόνος μου για να ειμαι σίγουρος ότι θα μπω γιατί άκουγα ότι λόγω χρόνου δεν προλαβαίνουν οι μηχανικοί να περάσουν πολλες. Οποτε την σελίδα την ξέρω. 
Αυτό που λες για τις προκαταβολές το είδα και φαίνεται απλό. 

Τα μετέπειτα είναι που δεν έχω ιδέα και ήθελα να τα αναλάβει ο μηχανικός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimthb είπε

Την αίτηση την είχα κάνει εγώ μόνος μου για να ειμαι σίγουρος ότι θα μπω γιατί άκουγα ότι λόγω χρόνου δεν προλαβαίνουν οι μηχανικοί να περάσουν πολλες. Οποτε την σελίδα την ξέρω. 
Αυτό που λες για τις προκαταβολές το είδα και φαίνεται απλό. 

Τα μετέπειτα είναι που δεν έχω ιδέα και ήθελα να τα αναλάβει ο μηχανικός 

Αρα, ο μηχανικός ΔΕΝ έχει κάνει κάτι !!!!

Τι μηχανικός είναι αυτός !!

Συμφωνήσατε σε κάτι και μετά χάθηκε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimthb είπε

Την αίτηση την είχα κάνει εγώ μόνος μου για να ειμαι σίγουρος ότι θα μπω γιατί άκουγα ότι λόγω χρόνου δεν προλαβαίνουν οι μηχανικοί να περάσουν πολλες. Οποτε την σελίδα την ξέρω. 
Αυτό που λες για τις προκαταβολές το είδα και φαίνεται απλό. 

Τα μετέπειτα είναι που δεν έχω ιδέα και ήθελα να τα αναλάβει ο μηχανικός 

Οκ αλλά αν δεν τον βρεις πρέπει κάποιον να βρεις να κάνεις το β πεα. Αυτό που συνηθίζεται στο παλιό εξοικονομω είναι ο μηχανικός του α πεα να βρίσκει έναν φίλο του μηχανικό και να κάνει το β πεα. Εσύ αν δεν έχεις καμία επαφή με τον μηχανικό του α πεα, το μόνο σίγουρο είναι πρέπει άμεσα να βρεις έναν άλλο για το β πεα και βοήθεια που θα σου δώσει για να κλείσει ο φάκελος.

Αλλά πρέπει να βιαστείς λίγο γιατί δεν έχεις κάνει ακόμη παρεμβάσεις. Γνώμη μου είναι πρώτα να βρεις το μηχανικό του β πεα για να ελέγξει το και το α πεα και ότι πιανονται οι ενεργειακοί στόχοι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι αν το γνωριζει καποιος..Αν τελικα δεν μπορεσω λογω αντικειμενικων δυσκολιων να  τοποθετησω ηλιακο, ποια αλλη παρεμβαση θα μπορουσα να κανω, ωστε να αντισταθμισω την ενεργειακη "απωλεια" ; Αν προσθεσω πχ και μονωση πυλωτης; Το ΖΝΧ  το εξασφαλιζω μεσω λεβητα αεριου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...