Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

Διαβάζοντας σχετικό  thread του forum μας αναφέρουν καταναλώσεις για 70τμ όσο το δικό μου δηλαδή, 25ακιλη φιάλη ανά περιπου 12 ημέρες μιλώντας πάντοτε για σωστή μόνωση. Άρα περιπου δυόμιση 25ακιλες τον μήνα από 40€ ευρώ έκαστη. Χονδρικά 100€ αν βγαίνει ακουγεται καλό ειδικά αν είναι προσωρινα μέχρι να έρθει το αέριο. Επίσης Αθήνα μενω που σημαίνει λίγα κρυα σχετικά. Επιτρέπεται από όσο διαβάζω μέχρι 100κιλα σε μπαλκόνι-αυλη. Ξέρεις κάτι διαφορετικό ; την κατανάλωση μόνο από άλλους που έχουν μπορώ να ξέρω αλλά διαβάζοντας το μήνυμα σου μου φαίνεσαι κάθετος στην μη χρήση υγραερίου. Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό θα βοηθούσε πολυ. Ευχαριστώ ήδη για το όλο ενδιαφέρον.

 

Από την άλλη μπορείς να παίξεις έτσι και να περιμένεις το ΦΑ. Οπως λες η σωστή μόνωση είναι το παν. Σωστή μονωση = ελάχιστα έξοδα θέρμανσης.

Ισχύουσες διατάξεις για  εγκαταστάσεις με φιάλες υγραερίου

Ο τεχνικός κανονισμός, περί εγκαταστάσεων υγραερίου σε κτήρια (πλην βιομηχανιών-βιοτεχνιών) αναφέρει ρητά ότι σε κάθε εσωτερικό χώρο οικιακής χρήσης επιτρέπεται η εγκατάσταση μόνο 1 φιάλης (βουτάνιο, μίγμα), δηλαδή φιάλης μέχρι 10 κιλών.

Απαγορεύεται:
1. Η εγκατάσταση φιαλών υγραερίου σε χώρους που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ως υπνοδωμάτια.
2. Η εγκατάσταση φιαλών περισσότερο των 10kg έκαστη (δηλαδή φιάλες προπανίου).
3. Η εγκατάσταση περισσότερων των 3 φιαλών, στο σύνολο των εσωτερικών χώρων της ίδιας ιδιοκτησίας.
4. Η εγκατάσταση φιαλών σε συστοιχία.
5. Η εγκατάσταση φιαλών σε υπόγειους χώρους

Περιορισμοί σχετικά με τις εγκαταστάσεις φιαλών σε εξωτερικούς χώρους οικιακής χρήσης

Σύμφωνα με τον τεχνικό κανονισμό, ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός εγκατεστημένων φιαλών, σε εξωτερικούς χώρους οικιών, έχει ως ακολούθως:
1. Για εγκατάσταση σε ισόγειο εξωτερικό χώρο οικίας: επιτρέπονται μέχρι 10 συνδεδεμένες μεταξύ τους φιάλες (βουτάνιο, μίγμα ή προπάνιο), συνολικής χωρητικότητας μέχρι 250kg. Στην περίπτωση αυτή συνίσταται, δίχως να είναι υποχρεωτική, η εγκατάσταση μέσα σε ερμάριο.
2. Για εγκατάσταση σε εξώστες κτιρίων (μπαλκόνια, βεράντες, ταράτσες κ.λ.π.): επιτρέπονται μέχρι 4 φιάλες, συνολικού περιεχομένου σε υγραέριο μέχρι 100kg, αποθηκευμένες υποχρεωτικά μέσα σε ειδικό ερμάριο, ύψους μέχρι το υφιστάμενο ύψος του στηθαίου.

Ειδικές μελέτες και αδειοδότηση από την Πολεοδομία

Ο τεχνικός κανονισμός αναφέρει ότι οι εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται αποκλειστικά με φιάλες υγραερίου κατατάσσονται σε δύο κατηγορίες, ανάλογα με τον αριθμό των φιαλών.
Κατηγορία Ο: Σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται οι οικιακές εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται με έως και 3 φιάλες συνολικής χωρητικότητας υγραερίου μέχρι 30 kg.
Για τις εγκαταστάσεις της Κατηγορίας 0 δεν απαιτείται μελέτη προς την πολεοδομία και αδειοδότηση.
Κατηγορία 1: Σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται οι οικιακές εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται με περισσότερες από 3 φιάλες συνολικής χωρητικότητας άνω των 30 kg. Για τις εγκαταστάσεις της Κατηγορίας 1 είναι υποχρεωτική η κατάθεση μελέτης προς την πολεοδομία για έγκριση και αδειοδότηση.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, ikucic είπε

 

Από την άλλη μπορείς να παίξεις έτσι και να περιμένεις το ΦΑ. Οπως λες η σωστή μόνωση είναι το παν. Σωστή μονωση = ελάχιστα έξοδα θέρμανσης.

Ισχύουσες διατάξεις για  εγκαταστάσεις με φιάλες υγραερίου

Ο τεχνικός κανονισμός, περί εγκαταστάσεων υγραερίου σε κτήρια (πλην βιομηχανιών-βιοτεχνιών) αναφέρει ρητά ότι σε κάθε εσωτερικό χώρο οικιακής χρήσης επιτρέπεται η εγκατάσταση μόνο 1 φιάλης (βουτάνιο, μίγμα), δηλαδή φιάλης μέχρι 10 κιλών.

Απαγορεύεται:
1. Η εγκατάσταση φιαλών υγραερίου σε χώρους που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ως υπνοδωμάτια.
2. Η εγκατάσταση φιαλών περισσότερο των 10kg έκαστη (δηλαδή φιάλες προπανίου).
3. Η εγκατάσταση περισσότερων των 3 φιαλών, στο σύνολο των εσωτερικών χώρων της ίδιας ιδιοκτησίας.
4. Η εγκατάσταση φιαλών σε συστοιχία.
5. Η εγκατάσταση φιαλών σε υπόγειους χώρους

Περιορισμοί σχετικά με τις εγκαταστάσεις φιαλών σε εξωτερικούς χώρους οικιακής χρήσης

Σύμφωνα με τον τεχνικό κανονισμό, ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός εγκατεστημένων φιαλών, σε εξωτερικούς χώρους οικιών, έχει ως ακολούθως:
1. Για εγκατάσταση σε ισόγειο εξωτερικό χώρο οικίας: επιτρέπονται μέχρι 10 συνδεδεμένες μεταξύ τους φιάλες (βουτάνιο, μίγμα ή προπάνιο), συνολικής χωρητικότητας μέχρι 250kg. Στην περίπτωση αυτή συνίσταται, δίχως να είναι υποχρεωτική, η εγκατάσταση μέσα σε ερμάριο.
2. Για εγκατάσταση σε εξώστες κτιρίων (μπαλκόνια, βεράντες, ταράτσες κ.λ.π.): επιτρέπονται μέχρι 4 φιάλες, συνολικού περιεχομένου σε υγραέριο μέχρι 100kg, αποθηκευμένες υποχρεωτικά μέσα σε ειδικό ερμάριο, ύψους μέχρι το υφιστάμενο ύψος του στηθαίου.

Ειδικές μελέτες και αδειοδότηση από την Πολεοδομία

Ο τεχνικός κανονισμός αναφέρει ότι οι εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται αποκλειστικά με φιάλες υγραερίου κατατάσσονται σε δύο κατηγορίες, ανάλογα με τον αριθμό των φιαλών.
Κατηγορία Ο: Σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται οι οικιακές εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται με έως και 3 φιάλες συνολικής χωρητικότητας υγραερίου μέχρι 30 kg.
Για τις εγκαταστάσεις της Κατηγορίας 0 δεν απαιτείται μελέτη προς την πολεοδομία και αδειοδότηση.
Κατηγορία 1: Σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται οι οικιακές εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται με περισσότερες από 3 φιάλες συνολικής χωρητικότητας άνω των 30 kg. Για τις εγκαταστάσεις της Κατηγορίας 1 είναι υποχρεωτική η κατάθεση μελέτης προς την πολεοδομία για έγκριση και αδειοδότηση.

Αρα αν κατάλαβα καλά μέχρι 30κιλα και για παραπάνω μόνο με αδεια και αν εγκριθεί; σε εξωτερικό χώρο ισογείου θα τις έβαζα, συγκεκριμένα σε βεράντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeG είπε

Αρα αν κατάλαβα καλά μέχρι 30κιλα και για παραπάνω μόνο με αδεια και αν εγκριθεί; σε εξωτερικό χώρο ισογείου θα τις έβαζα, συγκεκριμένα σε βεράντα.

Μάλλον. 

Πάρε μια εταιρία που ασχολείται με τέτοια να σου πει. Για να είσαι σίγουρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή όταν ζητάω προσφορές για κουφώματα με ρωτάνε αν είναι με εξοικονομώ ή όχι

και μου λένε αν είναι με εξοικονομώ, η τιμή είναι +25% επειδή τα λεφτά τα παίρνουν μετά απο 1 χρόνο. 

μπορώ να τους πληρώσω εγω όλο το ποσό (με την επιδότηση) και να πάρω την επιδότηση μετά εγώ ?

 

ευχαριστώ

Επεξ/σία από jsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jsi είπε

επειδή όταν ζητάω προσφορές για κουφώματα με ρωτάνε αν είναι με εξοικονομώ ή όχι

και μου λένε αν είναι με εξοικονομώ, η τιμή είναι +25% επειδή τα λεφτά τα παίρνουν μετά απο 1 χρόνο. 

μπορώ να τους πληρώσω εγω όλο το ποσό (με την επιδότηση) και να πάρω την επιδότηση μετά εγώ ?

 

ευχαριστώ

Μπορείς.

Αλλά, το ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι ότι μπαίνουν σε δικό ΤΟΥΣ λογαριασμό.

Θα στα δώσουν μετά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jsi είπε

επειδή όταν ζητάω προσφορές για κουφώματα με ρωτάνε αν είναι με εξοικονομώ ή όχι

και μου λένε αν είναι με εξοικονομώ, η τιμή είναι +25% επειδή τα λεφτά τα παίρνουν μετά απο 1 χρόνο. 

μπορώ να τους πληρώσω εγω όλο το ποσό (με την επιδότηση) και να πάρω την επιδότηση μετά εγώ ?

 

ευχαριστώ

Κανεις ένα ιδιωτικό συμφωνητικό.  Προσωπικά δεν το προτείνω πάντως.

Αλλά για ρωτα σε παρακαλώ έτσι για να δούμε...  Αν τους δώσεις όλο το ποσό μπροστά θα σου κόψουν το 25% ή και θα τους εξοφλήσεις και θα πληρώσεις 25% πάνω.  Θέλω να πω... ποιο είναι τελικά το πρόβλημα:  το εξοικονομω ή τα παραστατικά που δεν θέλουν να κόψουν; 

Αν στο κάνει χωρίς το έξτρα 25% τότε προχωρά το με ένα θετικό:  καλύτερη βαθμολογία στο Κ1 (αφού θα μειώσεις τη δαπάνη) και ένα αρνητικό: αν είναι απόλυτα φερεγγυος  να σου δώσει πίσω τα λεφτά.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

εννούσα αν προβλέπεται απο το πρόγραμμα τρόπος, χωρίς κινδύνους και συμφωνητικά.

απο τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jsi είπε

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

εννούσα αν προβλέπεται απο το πρόγραμμα τρόπος, χωρίς κινδύνους και συμφωνητικά.

απο τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται επίσημα.

Επίσημα σε καμία περίπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ikucic είπε

Αν στο κάνει χωρίς το έξτρα 25% τότε προχωρά το με ένα θετικό:  καλύτερη βαθμολογία στο Κ1 (αφού θα μειώσεις τη δαπάνη) και ένα αρνητικό: αν είναι απόλυτα φερεγγυος  να σου δώσει πίσω τα λεφτά.

Φιλε μου δηλαδη αν καταλαβα καλα, ειναι προτιμοτερο να δηλωσουμε  ακριβως ποσο θα κοστισει μια παρεμβαση πχ a/c+εγκατασταση δηλωνουμε ~ 600 ευρω (αναλογα κ τη μαρκα εννοειται) κι οχι 900 που δινει το προγραμμα, κοβει παραστατικο 600 κτλ κι εχουμε καλυτερη βαθμολογια αρα πιο πολλες πιθανοτητες να εγκριθουμε σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, energy52 είπε

Φιλε μου δηλαδη αν καταλαβα καλα, ειναι προτιμοτερο να δηλωσουμε  ακριβως ποσο θα κοστισει μια παρεμβαση πχ a/c+εγκατασταση δηλωνουμε ~ 600 ευρω (αναλογα κ τη μαρκα εννοειται) κι οχι 900 που δινει το προγραμμα, κοβει παραστατικο 600 κτλ κι εχουμε καλυτερη βαθμολογια αρα πιο πολλες πιθανοτητες να εγκριθουμε σωστα;

Μα η βαθμολογία δεν γίνεται πριν μπεις στο προγραμμα; γίνεται προκειμενου να μπεις, κάνω λάθος; πρέπει δηλαδή από τώρα να βρουμε μάστορες και τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

Μα η βαθμολογία δεν γίνεται πριν μπεις στο προγραμμα; γίνεται προκειμενου να μπεις, κάνω λάθος; πρέπει δηλαδή από τώρα να βρουμε μάστορες και τιμές;

Το πρόγραμμα δίνει τελικές τιμές επιδότησης.  Πχ εξωτερική θερμομόνωση και δώματος 55 ευρώ ανα τμ ανώτατη τιμή. Αν εσύ βρεις παραπάνω πχ 60 τότε τα έξτρα 5 τα δίνεις από την τσέπη σου. Αν βρεις λιγότερο πχ 50 τότε οκ βάζεις 50. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις έρευνα αγοράς από πριν αλλά μπορείς και να βάλεις τις τιμές με προσωπικη εκτίμηση. Και αν εγκριθεί η αίτηση να ψάξεις να βρεις συνεργείο με αυτή την τιμή.

Γενικά όσο λιγότερο κόστος δηλώσεις τόσα παραπάνω μόρια θα πάρεις στο Κ1 κρατωντας σταθερή την ενεργειακή αναβάθμιση.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός 

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Φιλε μου δηλαδη αν καταλαβα καλα, ειναι προτιμοτερο να δηλωσουμε  ακριβως ποσο θα κοστισει μια παρεμβαση πχ a/c+εγκατασταση δηλωνουμε ~ 600 ευρω (αναλογα κ τη μαρκα εννοειται) κι οχι 900 που δινει το προγραμμα, κοβει παραστατικο 600 κτλ κι εχουμε καλυτερη βαθμολογια αρα πιο πολλες πιθανοτητες να εγκριθουμε σωστα;

Σωστά αλλά αν δεν βρεις αυτή την "μικρή" τιμή τότε θα πρέπει να βάλεις τα υπόλοιπα από την τσέπη σου.

Εχω ακούσει ότι κάποια γραφεία ήδη ξεφουσκωνουν τις δαπάνες για να τσιμπήσουν μόρια. Ελπίζω να έχουν πει στους πελάτες τους ότι μπορεί να τσονταρουν έξτρα ποσά από την τσέπη τους αν τελικά εγκριθούν. Επίσης ακούω ότι κάποια γραφεία φουσκώνουν την ενεργειακή αναβάθμιση. Ελπίζω το α πεα αυτό να πατά στην πραγματικότητα διότι με την κλήρωση κανεις μηχανικός του β πεα δεν πρόκειται να βάλει το κεφάλι του στον τορβα για καγκουριες του μηχανικού του α πεα.

Νομίζω ότι σε αυτο το εξοικονομω πρέπει όλοι να επιλέξουν σοβαρούς και διαβασμένους μηχανικούς για να μην πάθουν κανενα πατατρακ στο β πεα.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολύ σπάνια συνεργείο να σου δώσει τιμή για 4 μήνες μετά..

Τα υλικά κάθε 15 μέρες αλλάζουν τιμές..

Μπορεί να σου πει πιο λίγο τώρα, και μετά να σου ζητήσει πιο πολλά.

Είσαι σίγουρος ότι θα βρεις συνεργείο μετά να τους αντικαταστήσεις με την αρχική τους τιμή;

Η τιμές του προγράμματος είναι safe. Θα βρεις συνεργείο και ας αυξηθούν οι τιμές στα υλικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Κάποιος μου είπε ότι το εξοικονομώ αυτονομω θα πρέπει να κλείσει μέχρι τον 3/2022?

Στο συστημα υπαρχει αυτοματη παραταση μεχρι τον 6/2022.

αν είναι έτσι τότε ο κάποιος που στηρίζει το 3/2022;

αν αγχώθηκες κάνε ένα τηλ στο χελπ αύριο. Λογικά θα ισχύει το 6/22 που γράφεις εσύ.

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας 

Ειμαι στο προηγούμενο εξοικονομω και δεν μπορώ να βρω τον μηχανικό μου για να προχωρήσουμε με την υλοποίηση. Είναι επίσης και σύμβουλος έργου στην αίτηση. 
Τι επιλογές έχω σε περίπτωση που μ έχει κρεμάσει έτσι ώστε να μην χάσω το πρόγραμμα; 

Επεξ/σία από jimthb
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...