Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειαζεται να βαλω σκαλωσια για να κανω καποιες εργασιες στα μπαλκονια, εκτος εξοικονομω.

Απεναντι απο το σπιτι μου εχει παρκινκ πολυκατοικιας και δεν ξερω αν θα μπορει ο γειτονας να μπαινοβγαινει με το αμαξι του στο παρκινκ η αν θα περναει πολυ μεγαλο φορτηγο απο το δρομο. Ξερει κανεις αν η αδεια μικρης κλιμακας για τις εργασιες αυτες που θα γινουν με τη σκαλωσια με κελυπτει για τυχον παραπονα-καταγγελια? Πρεπει να παρω καμια αλλη αδεια απο δημο η αστυνομια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Χρειαζεται να βαλω σκαλωσια για να κανω καποιες εργασιες στα μπαλκονια, εκτος εξοικονομω.

Απεναντι απο το σπιτι μου εχει παρκινκ πολυκατοικιας και δεν ξερω αν θα μπορει ο γειτονας να μπαινοβγαινει με το αμαξι του στο παρκινκ η αν θα περναει πολυ μεγαλο φορτηγο απο το δρομο. Ξερει κανεις αν η αδεια μικρης κλιμακας για τις εργασιες αυτες που θα γινουν με τη σκαλωσια με κελυπτει για τυχον παραπονα-καταγγελια? Πρεπει να παρω καμια αλλη αδεια απο δημο η αστυνομια?

Που θα στηθεί η σκαλωσιά;  επί του δρόμου; επί του πεζοδρομίου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ikucic είπε

Που θα στηθεί η σκαλωσιά;  επί του δρόμου; επί του πεζοδρομίου; 

Περιμενω να ερθει να δει αυτις που θα την νοικιασω αλλα κατα 90% στο δρομο..Δεν ξερω αν θα παταει και λιγο πεζοδρομιο

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spocky είπε

Περιμενω να ερθει να δει αυτις που θα την νοικιασω αλλα κατα 90% στο δρομο..Δεν ξερω αν θα παταει και λιγο πεζοδρομιο

Αρα σε κοινόχρηστο χώρο. Παλιά ήθελε άδεια από τον οικείο Δήμο για κάθε κατάληψη κοινόχρηστου χώρου.  Λογικά έτσι θα ισχύει και τώρα. Αν στην δώσουν την άδεια (λογικά θα έχει περιγραφή διαστάσεων κλπ) τότε αν διαμαρτυρηθεί κάποιος πρέπει να απευθυνθει στον δήμο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! 
Μου ολοκληρωσε σημερα ο μηχανικος την αιτηση για το εξοικονομω και ασχετα απο το τρελος κοστος που θα επρεπε να πληρωσω αν εμπαινα! Εβγαλα σκορ 20/100 με ολες αυτες τις αλλαγες που μου εβαλε και μου ειπε οτι πιστευει πως πρεπει να εχω πανω απο 75/100 για να μπω! Τον ρωτησα τι πρεπει να εχει καποιος για να εχει πανω απο 75/100 και δεν ηξερα να απαντησει ειναι η αληθεια! Εχει καποιος καποια ιδεα γιατι εχω μονο τοσο λιγο, μου ειπε οτι αν μειωσει τα λεφτα που παιρνω θα ανεβει το σκορ αλλα αντε να παει μεχρι το 30/100

 

6539C96A-8EF1-4FF6-AD95-7F5F7A9639CA.png

Επεξ/σία από Konstantinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Konstantinio είπε

Καλησπερα! 
Μου ολοκληρωσε σημερα ο μηχανικος την αιτηση για το εξοικονομω και ασχετα απο το τρελος κοστος που θα επρεπε να πληρωσω αν εμπαινα! Εβγαλα σκορ 20/100 με ολες αυτες τις αλλαγες που μου εβαλε και μου ειπε οτι πιστευει πως πρεπει να εχω πανω απο 75/100 για να μπω! Τον ρωτησα τι πρεπει να εχει καποιος για να εχει πανω απο 75/100 και δεν ηξερα να απαντησει ειναι η αληθεια! Εχει καποιος καποια ιδεα γιατι εχω μονο τοσο λιγο, μου ειπε οτι αν μειωσει τα λεφτα που παιρνω θα ανεβει το σκορ αλλα αντε να παει μεχρι το 30/100

 

6539C96A-8EF1-4FF6-AD95-7F5F7A9639CA.png

1. Δεν σε συμφέρει με τίποτα.

2. Δεν θα μπεις με τίποτα με 25 μόρια.

3. Το εισόδημα και η σχέση κοστους- εξοικονόμησης δίνουν τα πολλά μόρια. Τα υπόλοιπα είναι μόρια: πολύτεκνοι,  μονογονεϊκές,  ΑμεΑ,  παλαιότητα σπιτιού. Υπάρχουσα ενεργεικη κλάση σπιτιού. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

1. Δεν σε συμφέρει με τίποτα.

2. Δεν θα μπεις με τίποτα με 25 μόρια.

3. Το εισόδημα και η σχέση κοστους- εξοικονόμησης δίνουν τα πολλά μόρια. Τα υπόλοιπα είναι μόρια: πολύτεκνοι,  μονογονεϊκές,  ΑμεΑ,  παλαιότητα σπιτιού. Υπάρχουσα ενεργεικη κλάση σπιτιού. 

 

με επιδοτηση 75% λογικα εχει μικρο εισοδημα ,δηλαδη εγω που ανηκω στο 55% επιδοτηση τι φαση ; δεν θα εχω τιποτα ;;

 

ωστοσο και εμενα σημερα απαντησε ο μαστορας με ενα pdf που αναγραφει τις παρεμβασεις χωρις ομως να αναφερει πουθενα για μορια, μπορω να τα βγαλω μονος απο καποια πλατφορμα αφου ξερω τις παρεμβασεις γιατι μεχρι αυριο που θα ανοιξει το γραφειο θα σκασω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η max επιδότηση είναι και ανάλογα με τα τετραγωνικά. Μήπως ξεπερνάς κατά πολύ το ποσό? Αφαίρεσε πράγματα και φρόντισε να είσαι πιο κάτω.

Όσο ενεργειακά αποδοτικότερες παρεμβάσεις με μικρότερο ποσό, τόσο καλύτερα, αλλά φρόντισε να μην μπεις και μέσα.

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

363 ευρο εκανα δηλωση τον τελευταιο χρονο! επρεπε να εχω μεγαλο εισοδημα δηλαδη για να παρω πολλα μορια, ? Δεν θα επρεπε να εχω πολλα μορια μιας και δεν εχω εισοδημα?

Αν ριξω το κοστος στα 11300 παω στα 33/100 μορια αλλα μου ειπε ειναι λιγα τα λεφτα για να  φτιαξεις ολα οσο πρεπει!

Επεξ/σία από Konstantinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Konstantinio είπε

363 ευρο εκανα δηλωση τον τελευταιο χρονο! επρεπε να εχω μεγαλο εισοδημα? Δεν θα επρεπε να εχω πολλα μορια?

Τεκμαρτό μου υπολόγισαν εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομως το βασικό κριτήριο μορίων είναι η παράμετρος Κ1 δηλ ή σχέση δαπάνης και ετήσιας εξοικονόμησης. Μόνο σε αυτό μπορεί να παρέμβει ένας μηχανικός μειώνοντας το κόστος αλλά τοτε υπάρχει ο κίνδυνος το β πεα να έχει θέμα. Οπως και να χει με 20 και 25 μόρια νομίζω είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Εδώ υπολογίζετε μόρια αλλά πρέπει να έχετε το α πες να ξέρετε την εξοικονόμηση για να βγει το Κ1.

https://exoikonomo2021.gov.gr/kriteria-axiologeses

 

11 λεπτά πριν, Konstantinio είπε

363 ευρο εκανα δηλωση τον τελευταιο χρονο! επρεπε να εχω μεγαλο εισοδημα? Δεν θα επρεπε να εχω πολλα μορια?

Δεν σε πήγε με τεκμαρτό; 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikucic είπε

Ομως το βασικό κριτήριο μορίων είναι η παράμετρος Κ1 δηλ ή σχέση δαπάνης και ετήσιας εξοικονόμησης. Μόνο σε αυτό μπορεί να παρέμβει ένας μηχανικός μειώνοντας το κόστος αλλά τοτε υπάρχει ο κίνδυνος το β πεα να έχει θέμα. Οπως και να χει με 20 και 25 μόρια νομίζω είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. 

Δεν σε πήγε με τεκμαρτό; 

δεν ξερω τι ειναι το τεκμαρτο, να παω μηπως και σε ενα αλο μηχανικο παιζει να εχει κανει κατι λαθος αυτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Konstantinio είπε

δεν ξερω τι ειναι το τεκμαρτο, να παω μηπως και σε ενα αλο μηχανικο παιζει να εχει κανει κατι λαθος αυτος?

Τεκμαρτό, το αναφέρει το εκκαθαριστικό σου. Δεν έχει να κάνει με μηχανικό. Το λάθος του, αν έχει λάθος, είναι μήπως βάλατε πολλές παρεμβασεις και μεγάλα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...