Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, energy52 είπε

Να ρωτησω κατι αν το γνωριζει καποιος..Αν τελικα δεν μπορεσω λογω αντικειμενικων δυσκολιων να  τοποθετησω ηλιακο, ποια αλλη παρεμβαση θα μπορουσα να κανω, ωστε να αντισταθμισω την ενεργειακη "απωλεια" ; Αν προσθεσω πχ και μονωση πυλωτης; Το ΖΝΧ  το εξασφαλιζω μεσω λεβητα αεριου!

Η εγκατάσταση συστήματος ΖΝΧ με χρήση ΑΠΕ (ηλιακός ή μέσω αντλίας θερμότητας που λόγω υψηλού SCOP θεωρείται ΑΠΕ) είναι υποχρεωτική από το πρόγραμμα ΕΚΤΟΣ και αν υπάρχει σοβαρός λόγος και μπορεί να τεκμηριώσει ο μηχανικός.

Όσο αφορά την εξοικονόμηση μια μόνωση πυλωτής θα συνεισφέρει σίγουρα περισσότερο στην εξοικονόμηση από ότι ένας ηλιακός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω καταλάβει κάτι στο πρόγραμμα αυτό μπορεί να γίνει επισκευή ή αντικατάσταση στέγης (κεραμοσκεπή) το πρόγραμμα λέει πως δεν γίνεται μηχανικός όμως που ασχολείται με το πρόγραμμα ισχυρίζεται πως γίνεται κανονικότητα στον συγγενή που είναι και ο άμεσα ενδιαφερόμενος

Γνωρίζει κάποιος σχετικά,το έχει κάνει σαν παρέμβαση;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από planetX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, planetX είπε

Δεν έχω καταλάβει κάτι στο πρόγραμμα αυτό μπορεί να γίνει επισκευή ή αντικατάσταση στέγης (κεραμοσκεπή) το πρόγραμμα λέει πως δεν γίνεται μηχανικός όμως που ασχολείται με το πρόγραμμα ισχυρίζεται πως γίνεται κανονικότητα στον συγγενή που είναι και ο άμεσα ενδιαφερόμενος

Γνωρίζει κάποιος σχετικά,το έχει κάνει σαν παρέμβαση;

Ευχαριστώ.

η επισκευή κεραμοσκεπής δεν μπορεί να γίνει.

δηλ πες του επισκευή τοίχου μπορεί να γίνει;

προφανώς πρέπει να έχει ενεργειακό αποτύπωμα ...

δηλ αυτό που μπορείς να κάνεις είναι θερμομόνωση της κεραμοσκεπής. Τώρα εκεί αν γίνει και επισκευή είναι θέμα συμφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikucic είπε

η επισκευή κεραμοσκεπής δεν μπορεί να γίνει.

δηλ πες του επισκευή τοίχου μπορεί να γίνει;

προφανώς πρέπει να έχει ενεργειακό αποτύπωμα ...

δηλ αυτό που μπορείς να κάνεις είναι θερμομόνωση της κεραμοσκεπής. Τώρα εκεί αν γίνει και επισκευή είναι θέμα συμφωνίας.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση από αυτά που λέει το πρόγραμμα και εγώ αυτό που λες κατάλαβα και ρωτάω γιατί ο εργολάβος τέλος πάντων έχει λίγο περίεργη φήμη όσον αφορά την αξιοπιστία αλλά και την αποτελεσματικότητα σε όσα λέει.

Ειπα μήπως κάπου έχω λάθος κάπου δεν κατάλαβα αυτό που λέμε τα ψιλά γράμματα.

Ο ίδιος πάντως υποστηρίζει πως τα πάντα γίνονται και όλα μπαίνουν στο πρόγραμμα.

Τεσπα θα ενημερώσω και εγώ τον ενδιαφερόμενο από εκεί και πέρα ας αποφασίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, planetX είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση από αυτά που λέει το πρόγραμμα και εγώ αυτό που λες κατάλαβα και ρωτάω γιατί ο εργολάβος τέλος πάντων έχει λίγο περίεργη φήμη όσον αφορά την αξιοπιστία αλλά και την αποτελεσματικότητα σε όσα λέει.

Ειπα μήπως κάπου έχω λάθος κάπου δεν κατάλαβα αυτό που λέμε τα ψιλά γράμματα.

Ο ίδιος πάντως υποστηρίζει πως τα πάντα γίνονται και όλα μπαίνουν στο πρόγραμμα.

Τεσπα θα ενημερώσω και εγώ τον ενδιαφερόμενο από εκεί και πέρα ας αποφασίσει.

να είσαι τυπικός . εμένα που θεωρώ ότι είμαι τυπικός στο θέμα έχω κλείσει φάκελο εδώ και 6 μήνες και δεν προσωράει. μου έχουν στείλει 2 φορές αρνητικό ζητούντας διάφορες ΥΔ και άλλα έγγραφα που να πιστοποιηούν και το παραμικρό.

θέλω να πω άσε τι σου λέει ο εργολάβος. στο εξοικονομώ 2020 είναι πολύ σκληρή η αξιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Christospliakos είπε

Η εγκατάσταση συστήματος ΖΝΧ με χρήση ΑΠΕ (ηλιακός ή μέσω αντλίας θερμότητας που λόγω υψηλού SCOP θεωρείται ΑΠΕ) είναι υποχρεωτική από το πρόγραμμα ΕΚΤΟΣ και αν υπάρχει σοβαρός λόγος και μπορεί να τεκμηριώσει ο μηχανικός.

Όσο αφορά την εξοικονόμηση μια μόνωση πυλωτής θα συνεισφέρει σίγουρα περισσότερο στην εξοικονόμηση από ότι ένας ηλιακός. 

Kατ αρχην, σ ευχαριστω για την απαντηση! Με αλλα λογια, εφοσον τεκμηριωθει η αδυναμια εγκαταστασης ηλιακου που μαζι με τις αλλες παρεμβασεις ( λεβητας αεριου, θερμοπροσωψη, τεντες, αλλαγη εξωπορτας, 2 a/c) θα μου εξασφαλιζε την ενεργειακη αναβαθμιση κατα 3 κατηγοριες, θα το πετυχω με το να προσθεσω την μονωση της πυλωτης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος ξέρει να μου πει...

Αν τα ποσά στις παρεμβάσεις έτσι όπως διαχωρίζονται στην απόφαση υπαγωγής δεν έχουν κατανεμηθεί σωστά... όμως έχει δηλωθεί το σωστό συνολικό ποσό και η επιλογή των παρεμβάσεων είναι σωστή τότε απ'αυτά που καταλαβαίνω απ'τα παρακάτω...

Αναφορά σε κείμενο

Ο συνδυασμός παρεμβάσεων και τα αντίστοιχα ποσά του πίνακα ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ μπορούν να τροποποιηθούν στη βάση νέας πρότασης συνδυασμού παρεμβάσεων που συνοδεύει το πρώτο Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (Α’ ΠΕΑ), χωρίς τροποποίηση της οικείας απόφασης υπαγωγής, με τις εξής προϋποθέσεις:

α. με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων επιτυγχάνεται τεκμηριωμένα (όπως θα πιστοποιείται με την ολοκλήρωση του έργου από το Β’ ΠΕΑ) ο ενεργειακός στόχος

β. τηρούνται τα μέγιστα ποσά ανά υποκατηγορία παρέμβασης που ορίζονται στον Οδηγό του Προγράμματος

γ. δεν αυξάνεται ο επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων, ούτε ο συνολικός επιλέξιμος προϋπολογισμός

...μπορώ απλά να τα διορθώσω να τα κάνω όπως θα έπρεπε να είναι ναι;; Γιατί έχουν πάει το 90% των χρημάτων σε 2 παρεμβάσεις (από τις ~10) για κάποιο λόγο.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Ποιος ξέρει να μου πει...

Αν τα ποσά στις παρεμβάσεις έτσι όπως διαχωρίζονται στην απόφαση υπαγωγής δεν έχουν κατανεμηθεί σωστά... όμως έχει δηλωθεί το σωστό συνολικό ποσό και η επιλογή των παρεμβάσεων είναι σωστή τότε απ'αυτά που καταλαβαίνω απ'τα παρακάτω...

...μπορώ απλά να τα διορθώσω να τα κάνω όπως θα έπρεπε να είναι ναι;; Γιατί έχουν πάει το 90% των χρημάτων σε 2 παρεμβάσεις (από τις ~10) για κάποιο λόγο.

νομίζω κάτι μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

όμως επειδή είναι σοβαρό ερώτηση στο help desk και καλύτερα και με mail για να έχεις γραπτή απάντηση.

4 ώρες πριν, energy52 είπε

Kατ αρχην, σ ευχαριστω για την απαντηση! Με αλλα λογια, εφοσον τεκμηριωθει η αδυναμια εγκαταστασης ηλιακου που μαζι με τις αλλες παρεμβασεις ( λεβητας αεριου, θερμοπροσωψη, τεντες, αλλαγη εξωπορτας, 2 a/c) θα μου εξασφαλιζε την ενεργειακη αναβαθμιση κατα 3 κατηγοριες, θα το πετυχω με το να προσθεσω την μονωση της πυλωτης; 

είσαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις παρέμβαση που δεν αναφέρεται στην πρόταση παρεμβάσεων και στα σενάρια του α ΠΕΑ; (μιλάω για τη μόνωση πυλωτής)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

είσαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις παρέμβαση που δεν αναφέρεται στην πρόταση παρεμβάσεων και στα σενάρια του α ΠΕΑ; (μιλάω για τη μόνωση πυλωτής)

Γιατι να μην μπορω; αφου η αιτηση δεν εχει υποβληθει ακομη.ειχα κανει στο προηγουμενο αλλα δεν μπηκα..ο  ενεργ επιθεωρητης μαλιστα επεμενε να βαλουμε κ την πυλωτη μεσα για να μαστε ενεργειακα ανετοι αλλα επειδη ξεφευγε πολυ το συνολικο κοστος, τοτε δεν ηθελα να το κανω..τωρα προκυπτει θεμα με τον ηλιακο κ ψαχνομαι για εναλλακτικες αλλα συναμα να μην παμε σε κοστος που δεν μπορω να σηκωσω...Φυσικα ολα αυτα θα τα συζητησω κ με τον επιθεωρητη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Την αίτηση εννοώ, αν έχει νόημα να την κάνω.

Για να κανεις την αιτηση εχει πολυ διαδικασια νωριτερα, δηλαδη βρισκεις μηχανικο ,κανει ελενχο των απαραιτητων εγγραφων του σπιτου, ερχεται ενεργειακος επιθεωρητης ,πληρωνεις το ΠΕΑ που θα βγαλει αυτος και αν μετα γινεται η αιτηση και αναμενεις να δεις αν τελικα θα μπεις στο προγραμμα ή οχι. Ξεκαθαρα αν το θεμα σου ειναι η πορτα και μονο , δεν υπαρχει λογος αναφορας στο συγκεκριμενο προγραμμα. Το προγραμμα ειναι για να αναιβει η κατοικια σου ενεργειακη κλασση κανοντας καποιες σοβαρες επεμβασεις οπως μονωσεις , αλλαγη τροπου θερμανσης, εγκατασταση ηλιακου και αλλα. Αν δεν ψαχνεσε για τετοιες αλλαγες ,φιλικα παντα αλλα εισαι στο λαθος θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιον μηχανικό κοντά στη Νέα Σμύρνη και γύρω περιοχές που να αναλαμβάνει εξοικονομώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Γνωρίζουμε αν έχει πληρωθεί κάποιος απο το Πρόγραμμα του Ιανουαρίου το 2021 ; με ιδία κεφάλαια ή με δανειοδότηση 

Εγώ το εκλεισα αρχές Σεπτ. 

Αρχές Νοε το μου έστειλαν πίσω και ζητούσαν κάτι CE (που τα είχα ήδη βάλει),  την περαίωση (είχα οριστική υπαγωγή), ταυτοποίηση από τον δήμο για τη διεύθυνση ακινήτου κα.

Τέλη Νοε τους τα έστειλα και μέσα σε ενάμισι μήνα μου τα ξαναέστειλαν πίσω ζητώντας:  energy label για τα ΦΒ (κάτι που δεν υπάρχει μιας και τα ΦΒ παράγουν και δεν καταναλώνουν ενέργεια συν ότι και ο οδηγός δεν ζητάει energy label) , μια ΥΔ από τον μηχανικό του α πεα, μια ΥΔ από τον μηχανικό του β πεα κα. Σε 3 μέρες τους τα ξαναεστειλα και περιμένω.

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλουν να πληρώσουν. Τα μισά από αυτά που μου έχουν ζητήσει δεν απαιτούνται ή τα έχω ανεβάσει ήδη. Αναμένω και άλλο πηγαινελα γιατί έχω ακούσει ότι στέλνουν τα δικαιολογητικά και 4 φορές πίσω! Και δεν μιλάει κανείς.  Ούτε το ΤΕΕ ούτε οι επαγγελματικές ενώσεις των άλλων τεχνικών. Το υπεν Επίσης έδωσε πληρωμενη δημοσίευση σε δίκη τους εφημερίδα (καλά όλες δικές τους είναι) που λέει ότι οι αιτήσεις στο 96% έχουν λάθη και γι αυτό δεν προχωρά η πληρωμή των ωφελουμενων και των προμηθευτων. Αντί να πουν: θα πληρώσουμε σε 1 χρόνο μας ζητάνε απίστευτες τεχνικές εκθέσεις, και ΥΔ για το οτιδήποτε. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Γνωρίζουμε αν έχει πληρωθεί κάποιος απο το Πρόγραμμα του Ιανουαρίου το 2021 ; με ιδία κεφάλαια ή με δανειοδότηση 

Και εμένα περίπου τα ίδια. Ζήτησαν μετά από έναν μήνα περίπου μετά την περάτωση των εργασιών και την κατάθεση των σχετικών δικαιολογητικών ένα σωρό επιπλέον διακιολογητικά και ΥΠ. Και ορισμένα εντελώς χαζά πράγματα. Έχει περίπου 2 εβδομάδες που ανέβασα αυτά που ζήτησαν αλλά είμαι σίγουρος ότι θα ζητήσουν και πάλι χαρτιά. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...