Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Γνωρίζουμε αν έχει πληρωθεί κάποιος απο το Πρόγραμμα του Ιανουαρίου το 2021 ; με ιδία κεφάλαια ή με δανειοδότηση 

Εγώ έχω πληρωθεί.

15/10 ολοκλήρωση εργασιών.

16/11 ανεπιτυχής έλεγχος, ΥΔ ασυμβίβαστο ενεργειακων επιθεωρητών, και μικροδιορθωσεις στο παράρτημα ολοκλήρωσης παρεμβασεων.

30/11 2ος ανεπιτυχής έλεγχος. Πάλι διόρθωση στο παράρτημα ολοκλήρωσης παρεμβάσεων, λογαριασμός ΔΕΗ του 2020, όχι του 2021 που είχα ανεβάσει.

9/12 επιτυχής έλεγχος

17/12 πληρωμή. 

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Maknight είπε

Εγώ έχω πληρωθεί.

15/10 ολοκλήρωση εργασιών.

16/11 ανεπιτυχής έλεγχος, ΥΔ ασυμβίβαστο ενεργειακων επιθεωρητών, και μικροδιορθωσεις στο παράρτημα ολοκλήρωσης παρεμβασεων.

30/11 2ος ανεπιτυχής έλεγχος. Πάλι διόρθωση στο παράρτημα ολοκλήρωσης παρεμβάσεων

9/12 επιτυχής έλεγχος

17/12 πληρωμή. 

Πολυ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλή χρονιά. Ξέρετε αν θα δοθεί παράταση για υποβολή αιτήσεων για το εξοικονομώ; Εχω μόνο 3 μέρες που το ψάχνω, και πιέζομαι χρονικά γιατί τελικά δεν ξέρω αν στο ποσοστό επιδότησης 40% ειναι οκ για διαμέρισμα 80μ² στην Αθήνα με κεντρική θέρμανση φυσικό αέριο, χωρίς δυνατότητα ηλιακού,μει παλιά κουφώματα. Κάποιοι μου λένε πως αν ήταν 60-70% δεν το συζητούν, αλλά στο 40% ούτε η επιλεξιμότητα είναι σίγουρη, ούτε το αν συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LillyLo είπε

Καλημέρα, καλή χρονιά. Ξέρετε αν θα δοθεί παράταση για υποβολή αιτήσεων για το εξοικονομώ; Εχω μόνο 3 μέρες που το ψάχνω, και πιέζομαι χρονικά γιατί τελικά δεν ξέρω αν στο ποσοστό επιδότησης 40% ειναι οκ για διαμέρισμα 80μ² στην Αθήνα με κεντρική θέρμανση φυσικό αέριο, χωρίς δυνατότητα ηλιακού,μει παλιά κουφώματα. Κάποιοι μου λένε πως αν ήταν 60-70% δεν το συζητούν, αλλά στο 40% ούτε η επιλεξιμότητα είναι σίγουρη, ούτε το αν συμφέρει. 

Αρχικά το μέγιστο ποσο που μπορουν να φτάσουν οι εργασίες που θα κάνεις είναι τα 200€ το τμ δηλαδή περιπου 16000 για εσένα από τα οποία θα επιδοτήθεις τα 6400. Κοίτα τί εργασίες θέλεις να κάνεις, παρε τηλ να μάθεις λίγο τι κόστη παιζουν για αυτές τις εργασίες και υπολόγισε ότι εντός προγράμματος συνήθως βαράνε ένα 30% πανω κάθε εργασία οι μάστορες. Έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά; έχεις κάποια εκρεμμοτητα ππυ μπορεί να σε κάνει να χάσεις την προθεσμια; ίσως να μην εχεις κέρδος χρηματικό θα έχεις όμως μια διευκόλυνση αν είχες σκοπό να κάνεις κάποιες εργασίες αναβάθμισης και αναφέρομαι στο ότι θα μπορέσεις να πάρεις δανειακι άτοκο μέσω προγραμματος ενώ αν το επερνες εκτός προγραμματος , συνήθως έχουν μεγάλα επιτόκια για μικρά ποσα. Αυτά από εμένα, περίμενε να απαντήσουν και πιο ειδικοί του θέματος που βοήθησαν και εμένα

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρτιά τα έχω όλα όμως ακούω πως ειδικά αν βάλεις το μέγιστο ποσό, τότε είναι που δεν είσαι επιλέξιμος -για να βάλεις το μέγιστο πρέπει να κάνεις όλες τις επεμβάσεις. Αλλο μεγάλο ερώτημα, αντλία θερμότητας ή λέβητας φυσικού αερίου;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ενεργειακή αναβαθμιση ειναι απαραίτητες όλες οι εργασίες οπως πχ. κουφώματα, μονωση ταράτσας, θερμοπρόσοψη? Χρειάζεται σίγουρα κουφώματα και μόνωση αλλα επειδη το κτιριο ειναι σχετικα παλιό (του 73') δεν θελουμε να το επιβαρυνουμε με θερμοπρόσοψη. Ποιές αλλες εναλλακτικές υπαρχουν? πχ ενεργειακό τζάκι? άλλες μέθοδοι? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Για όλους τους τύπους αίτησης (μεμονωμένων διαμερισμάτων, μονοκατοικιών, πολυκατοικιών), υποχρεωτική αναβάθμιση κατά τουλάχιστον τρεις (3) ενεργειακές κατηγορίες, σε σχέση με την κατάταξη στο Α’ ΠΕΑ, ώστε να εξασφαλίζεται Εξοικονόμηση Πρωτογενούς Ενέργειας σε ποσοστό άνω του 30%.

Σελίδα 29.

Κάποιος πρέπει να έρθει να δει σε γενικές γραμμές αν όλα τα γραφειοκρατικά είναι σε τάξη (αν υπάρχουν παρατυπίες τις οποίες δεν επιτρέπει το πρόγραμμα κλπ), να βγάλει σε ποια ενεργειακή κατηγορία είναι το κτήριο (να βγάλει Α ΠΕΑ) και να σας αναλύσει τις διάφορες επιλογές που υπάρχουν, πάντα έχοντας στο νου πως θα πρέπει να πετύχετε και τα απαραίτητα ας πούμε μόρια ώστε να πάρει αργότερα έγκριση η αίτηση. (Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι στο φετινό εξοικονομώ) 

Αυτός ο άνθρωπος ονομάζεται "ενεργειακός επιθεωρητής -τρια".

Εναλλακτικά θα μπορούσατε υποθέτω να καλέσετε κάποιον που αναλαμβάνει την περάτωση τέτοιων έργων, ο οποίος αργότερα μπορεί να αναλάβει όλο το προτζεκτ, ώστε να σας πει μια γνώμη;;

Λίστα επιλέξιμων παρεμβάσεων σελίδες 32 και 33...

https://exoikonomo2021.gov.gr/documents/10182/6238451/Οδηγος+Προγράμματος+2021+final.pdf/89732907-81a5-4b86-a3db-6f30e6e2d44d

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, voulapnp είπε

για την ενεργειακή αναβαθμιση ειναι απαραίτητες όλες οι εργασίες οπως πχ. κουφώματα, μονωση ταράτσας, θερμοπρόσοψη? Χρειάζεται σίγουρα κουφώματα και μόνωση αλλα επειδη το κτιριο ειναι σχετικα παλιό (του 73') δεν θελουμε να το επιβαρυνουμε με θερμοπρόσοψη. Ποιές αλλες εναλλακτικές υπαρχουν? πχ ενεργειακό τζάκι? άλλες μέθοδοι? Ευχαριστώ

Η θερμοπροσοψη ειδικά στα παλιά κτίρια δεν επιβαρύνει το κτίριο. Ισα ίσα. Αλλωστε τι επιβάρυνση να γίνει;

Ως προς αυτό που Ρωτάς να σου πω ότι υποχρεωτικό είναι να κάνεις όλες τις εργασίες που θα δώσουν 3 κατηγορίες πάνω ενεργειακή κλάση. Οχι γενικά και αόριστα όλες τις εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπανανοκρατος μπανανοπολιτες μπανανοματαστασεις..θελεις να βγαλεις περιπου το  κοστος στις παρεμβασεις που θες να κανεις αν μπεις στο εξοικονομω ,ρωτας τιμες για κουφωματα θερμομονωση κλπ χωρις να πεις εξοικονομω και οταν τους ξαναπαρεις και ρωτησεις με το προγραμμα για τα ιδια ακριβως σου λενε 30 και 40% παραπανω, οσο ειναι και η επιδοτηση!...φετος τα κονδυλια που θα περισσέψουν θα ειναι ανεπαναληπτα,λιγοι θα μπουν στον τρυπακι αυτο....

Επεξ/σία από Aloperitin
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aloperitin είπε

Μπανανοκρατος μπανανοπολιτες μπανανοματαστασεις..θελεις να βγαλεις περιπου το  κοστος στις παρεμβασεις που θες να κανεις αν μπεις στο εξοικονομω ,ρωτας τιμες για κουφωματα θερμομονωση κλπ χωρις να πεις εξοικονομω και οταν τους ξαναπαρεις και ρωτησεις με το προγραμμα για τα ιδια ακριβως σου λενε 30 και 40% παραπανω, οσο ειναι και η επιδοτηση!...φετος τα κονδυλια που θα περισσέψουν θα ειναι ανεπαναληπτα,λιγοι θα μπουν στον τρυπακι αυτο....

ΤΙ τιμή σου είπαν πχ για θερμομόνωση ?

19 λεπτά πριν, Aloperitin είπε

Μπανανοκρατος μπανανοπολιτες μπανανοματαστασεις..θελεις να βγαλεις περιπου το  κοστος στις παρεμβασεις που θες να κανεις αν μπεις στο εξοικονομω ,ρωτας τιμες για κουφωματα θερμομονωση κλπ χωρις να πεις εξοικονομω και οταν τους ξαναπαρεις και ρωτησεις με το προγραμμα για τα ιδια ακριβως σου λενε 30 και 40% παραπανω, οσο ειναι και η επιδοτηση!...φετος τα κονδυλια που θα περισσέψουν θα ειναι ανεπαναληπτα,λιγοι θα μπουν στον τρυπακι αυτο....

Καλό να περισσέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, πχ μια προσφατη προσφορα που πηρα για θερμοπροσωψη, 35/τμ ανευ και 50 με εξοικονομω..και μου λεει θα σου περισεψουν και 5/τμ...Λογικο ομως αφου θα κοψει κι ολο το ΦΠΑ με το προγραμμα..

Τωρα βλεπω ανεβασανε σε καποιες κατηγοριες τα ανωτατα ορια πχ στο λεβητα φ. αεριου απο 3500 το πηγαν 4000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η θερμομόνωση δεν ειναι πχ στο τελικο ποσο οτι πληρώνεις το 30% αν δικαιουσε 70% εκπτωση στο προγραμμα γενικα...τι εννοειτε καλυπτει 55 το τετραγωνικο..μεχρι εκει αν κλεισεις τιμη δεν πληρωνεις τιποτα?

Επεξ/σία από Chiefsotos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Chiefsotos είπε

Η θερμομόνωση δεν ειναι πχ στο τελικο ποσο οτι πληρώνεις το 30% αν δικαιουσε 70% εκπτωση στο προγραμμα γενικα...τι εννοειτε καλυπτει 55 το τετραγωνικο..μεχρι εκει αν κλεισεις τιμη δεν πληρωνεις τιποτα?

Στο τελικο πόσο είναι και πληρώνεις 30%. Απλά, υπάρχει ταβάνι στα 55€.

Αν συμφωνήσετε στα 55€, το 30%ππυ πληρώνεις εσύ είναι 16.5€.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Chiefsotos είπε

Η θερμομόνωση δεν ειναι πχ στο τελικο ποσο οτι πληρώνεις το 30% αν δικαιουσε 70% εκπτωση στο προγραμμα γενικα...τι εννοειτε καλυπτει 55 το τετραγωνικο..μεχρι εκει αν κλεισεις τιμη δεν πληρωνεις τιποτα?

Το προγραμμα σου δινει μεχρι 55 ευρω/τ.μ. (θερμομονωση δωματος εξωτερικα, ετσι το αναφερει)Αν εσυ φτιαξεις πχ 60τμ κανεις 55Χ60=3300

Απ αυτα τα 3300 αν δικαιουσαι επιδοτηση 70%, τοτε εσυ πληρωνεις τα 990,00 και τα υπολοιπα 2310,00 το κρατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2022 στις 1:22 ΠΜ, NikolasdaL είπε

Γνωρίζουμε αν έχει πληρωθεί κάποιος απο το Πρόγραμμα του Ιανουαρίου το 2021 ; με ιδία κεφάλαια ή με δανειοδότηση 

Εμένα χτες μου ήρθε η θετική απάντηση για εκταμίευση. Μου μου τα έστειλαν πίσω, τους έστειλα πριν 5 ημέρες τα σχετικά και προς έκπληξη έστειλαν την έγκριση σχετικά γρήγορα.

Επεξ/σία από A3TFSI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...