Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, GeG είπε

Καλημερα, σήμερα ήρθε ο τεχνικός για το ΠΕΑ. Όπως είπε και ο ίδιος τα λεφτά είναι λίγα , 13500 έχουν εγκριθεί και το θέμα μου είναι ο τρόπος θέρμανσης. Φυσικό αέριο δεν υπάρχει εδώ και η αντλία λέει ότι θα μου φάει και 8 χιλιάρικα, το σπίτι είναι 67 τετραγωνικά και τα 8 μου φαίνονται πολλα , παιζει όντως να πηγαίνει τόσο; επόμενο βήμα μου είναι να μιλήσω με εγκαταστατες αντλιών και καυστήρα υγραερίου για τα κόστη για να βγάλω άκρη. Όποιος έχει κάποια προταση επί του θέματος σχετικά με κόστη ή τι θα έκανε στην θέση μου,θα βοηθούσε.

Και γω από την αρχή θεωρώ ότι με τα 13500 είναι πολύ δύσκολο να μην χρειαστείς να τσονταρεις έξτρα από την τσέπη σου.

Ναι οι τιμές για ΑΘ είναι τέτοιες. Αν σου είπε 8 αντε να το βρεις 7. Αλλά μην τσιγκουνευτεις . Να ρωτήσεις μηχανολόγο μηχανικό και να πάρεις καλό μηχάνημα. Μην θυσιάσεις την ποιότητα. 

Ως προς το υγραέριο μια απλή ερώτηση: την δεξαμενή που θα την βάλεις; θέλει ειδικές προδιαγραφές αποστάσεων από τοίχους και διπλανές οικοδομές.  Γιατί αν είναι να δουλέψεις με φιάλη (μια επιτρέπεται βάσει νόμου) ούτε να το σκέφτεσαι καλύτερα να καις χρυσές λίρες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΜΠ: Ποια είναι η πιο φθηνή και ποια η πιο ακριβή μέθοδος θέρμανσης

 

https://www.capital.gr/oikonomia/3604899/emp-poia-einai-i-pio-fthini-kai-poia-i-pio-akribi-methodos-thermansis?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR2_g8EO_wW4nDpFOfEOeXWkiS4M4r-Q76Z1NsyMay4TUBSrARpFJy73XPw#Echobox=1640762295

Επεξ/σία από mik100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές σε 8-10 kw ΑΘ είναι γυρω στα 5κ. Τόσο ακριβή η εγκατάσταση ρε γαμώτο; τι να πω. Ο μηχανολόγος μηχανικός τα βάζει αυτά που μου λετε να ρωτήσω;

Αλήθεια με λέβητα πελλετ που επιδοτήσεις το προγραμμα , τι παιζει με την στάχτη; που την πετάμε αυτή; να αξίζει για Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνας μαζι με την αντλια θελεις ενα καρο περιφερειακα συν τη δουλεια αλλαγης του συλλεκτη απο το λεβητοστασιο στο νεο λεβητοστασιο οπου θα μπουν δοχεια αδρανειας, κυκλοφορητες, ηλεκτροβανες. 

Επισης θα πρεπει να αλλαξεις και τα σωματα με αλουμινιου και να προσθεσεις fan coil για ψυξη. 

Εγω τα εχω ηδη συνδεδεμενα και περιμενω μπας και μπω στο ΕΚΟ για να βαλω την αντλια. 

Αντλια σκετη βρισκεις πχ LG στα 3400, 9kw. Αλλα με ολα τα αλλα συν εργασια(μαυρη) παει στα 5000.

Εννοειται μεσω ΕΚΟ μπαινει ΦΠΑ παντου συν καπελο μιας και δεν θα πληρωθουν αμεσα και μπροστα. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tommygre είπε

Μην ξεχνας μαζι με την αντλια θελεις ενα καρο περιφερειακα συν τη δουλεια αλλαγης του συλλεκτη απο το λεβητοστασιο στο νεο λεβητοστασιο οπου θα μπουν δοχεια αδρανειας, κυκλοφορητες, ηλεκτροβανες. 

Επισης θα πρεπει να αλλαξεις και τα σωματα με αλουμινιου και να προσθεσεις fan coil για ψυξη. 

Εγω τα εχω ηδη συνδεδεμενα και περιμενω μπας και μπω στο ΕΚΟ για να βαλω την αντλια. 

Αντλια σκετη βρισκεις πχ LG στα 3400, 9kw. Αλλα με ολα τα αλλα συν εργασια(μαυρη) παει στα 5000.

Εννοειται μεσω ΕΚΟ μπαινει ΦΠΑ παντου συν καπελο μιας και δεν θα πληρωθουν αμεσα και μπροστα. 

Μονο θέρμανση θα έχω αλλά όταν λες αλουμινίου; τα τυπου πανελ που έχω δηλαδή δεν κάνουν;

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, mik100 said:

ΕΜΠ: Ποια είναι η πιο φθηνή και ποια η πιο ακριβή μέθοδος θέρμανσης

Με κυμαινόμενα τιμολόγια ΦΑ και ρεύματος, gg. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GeG είπε

Μονο θέρμανση θα έχω αλλά όταν λες αλουμινίου; τα τυπου πανελλήνιο που έχω δηλαδή δεν κάνουν;

Εγώ στα κλασικά σώματα έβαλα την αθ . Μια χαρά δουλεύει. Τωρα βέβαια με τα αλουμινίου μπορεί να δουλεύει ακόμη καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeG είπε

Οι τιμές σε 8-10 kw ΑΘ είναι γυρω στα 5κ. Τόσο ακριβή η εγκατάσταση ρε γαμώτο; τι να πω. Ο μηχανολόγος μηχανικός τα βάζει αυτά που μου λετε να ρωτήσω;

Αλήθεια με λέβητα πελλετ που επιδοτήσεις το προγραμμα , τι παιζει με την στάχτη; που την πετάμε αυτή; να αξίζει για Αθήνα;

πέλετ το 2021 είναι τραγικό. θα καταλήξεις σκλάβος του λέβητα.

η αντλία ναι κυμαίνεται εκεί γύρω στα 6κ για την εγκατάσταση (ανάλογα την αντλία, τον προμηθευτή, τον υδραυλικό.. όλα). το πρόγραμμα επίσης δε καλύπτει την αλλαγή των σωμάτων. Δεδομένου ότι θα κάνεις και θερμομόνωση ΙΣΩΣ να μη χρειαστεί να τα αλλάξεις (αν δε κάνεις μόνωση δεν έχει νόημα η αντλία) αλλά το βέλτιστο θα ήταν να αλλάξουν. Και με απλά πάνελ γίνεται η δουλειά αν μεγαλώσουν οι διαστάσεις (αν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Christospliakos είπε

πέλετ το 2021 είναι τραγικό. θα καταλήξεις σκλάβος του λέβητα.

η αντλία ναι κυμαίνεται εκεί γύρω στα 6κ για την εγκατάσταση (ανάλογα την αντλία, τον προμηθευτή, τον υδραυλικό.. όλα). το πρόγραμμα επίσης δε καλύπτει την αλλαγή των σωμάτων. Δεδομένου ότι θα κάνεις και θερμομόνωση ΙΣΩΣ να μη χρειαστεί να τα αλλάξεις (αν δε κάνεις μόνωση δεν έχει νόημα η αντλία) αλλά το βέλτιστο θα ήταν να αλλάξουν. Και με απλά πάνελ γίνεται η δουλειά αν μεγαλώσουν οι διαστάσεις (αν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος).

Αυτο παλευω να βρω λυση για να βάλω στα ποσο που μου αναλογεί pvc πορτοπαραθυρα, μόνωση ταρατσας, Θερμοπροσοψη , Ηλιακό και αντλία και δεν χωράνε με την καμία! Δεν με βλέπω να μπαίνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GeG είπε

Αυτο παλευω να βρω λυση για να βάλω στα ποσο που μου αναλογεί pvc πορτοπαραθυρα, μόνωση ταρατσας, Θερμοπροσοψη , Ηλιακό και αντλία και δεν χωράνε με την καμία! Δεν με βλέπω να μπαίνω!

αν τα πορτοπαράθυρα σου είναι έστω από το 85', ξέχασε τα. άστα όπως είναι. Το κέρδος εξοικονόμησης είναι μικρό για τα λεφτά που δίνουν και σίγουρα χάνεις μόρια. 

Δώμα - θερμοπρόσοψη - ηλιακός - αντλία θερμότητας είναι τα βασικά τα οποία θα σου προσφέρουν τρομερά ποσά εξοικονόμησης. Στη περίπτωση που δε χωράνε στα 13500 μπορείς να ζητήσεις λιγότερα λεφτά από κάποιο από αυτά και να καλυφτούν με ιδία κεφάλαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 10:26 ΠΜ, GeG είπε

Καλημερα, σήμερα ήρθε ο τεχνικός για το ΠΕΑ. Όπως είπε και ο ίδιος τα λεφτά είναι λίγα , 13500 έχουν εγκριθεί και το θέμα μου είναι ο τρόπος θέρμανσης. Φυσικό αέριο δεν υπάρχει εδώ και η αντλία λέει ότι θα μου φάει και 8 χιλιάρικα, το σπίτι είναι 67 τετραγωνικά και τα 8 μου φαίνονται πολλα , παιζει όντως να πηγαίνει τόσο; επόμενο βήμα μου είναι να μιλήσω με εγκαταστατες αντλιών και καυστήρα υγραερίου για τα κόστη για να βγάλω άκρη. Όποιος έχει κάποια προταση επί του θέματος σχετικά με κόστη ή τι θα έκανε στην θέση μου,θα βοηθούσε.

Καλημερα! Πότε θα κανεις αποσβεση τα 8  χιλιαρικα της ΑΘ; Για 67 τμ ειναι παρα πολλα τα χρηματα κι εγω θα προτεινα λεβητα αεριου που θα σου κοστισει κανα 2000-2500 ευρω (εφοσον η εγκατασταση ειναι σχετικα ευκολη) ενω το προγραμμα επιδοτει 3500..και σου μενουν πολλα χρηματα να κανεις τις αλλες δουλειες που χρειαζεσαι.Θεωρω, πως παρολη την αυξηση τιμων ,στα 67τμ και με τη σωστη διαστασιολογηση στον λεβητα θα εισαι καλα! Επιπλεον θα μπορουσες να βαλεις κι ενα καλο κλιματιστικο στο καθιστικο κ να το δουλευεις παραλληλα για να μη δουλευεις συνεχεια το λεβητα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Καλημερα! Πότε θα κανεις αποσβεση τα 8  χιλιαρικα της ΑΘ; Για 67 τμ ειναι παρα πολλα τα χρηματα κι εγω θα προτεινα λεβητα αεριου που θα σου κοστισει κανα 2000-2500 ευρω (εφοσον η εγκατασταση ειναι σχετικα ευκολη) ενω το προγραμμα επιδοτει 3500..και σου μενουν πολλα χρηματα να κανεις τις αλλες δουλειες που χρειαζεσαι.Θεωρω, πως παρολη την αυξηση τιμων ,στα 67τμ και με τη σωστη διαστασιολογηση στον λεβητα θα εισαι καλα! Επιπλεον θα μπορουσες να βαλεις κι ενα καλο κλιματιστικο στο καθιστικο κ να το δουλευεις παραλληλα για να μη δουλευεις συνεχεια το λεβητα! 

Το θέμα είναι ότι δεν παίζει φα στην οδό μου . Ωστόσο πηρα τηλ το φυσικό αέριο Αττικής και με ενημέρωσαν πως τέλη Ιανουαρίου θα ανακοινωθουν νέες περιοχες όπου θα γίνουν έργα και να κάνω αίτηση ενδιαφέροντος. Πάλι δεν βολευει γιατί ο μηχανικός θέλει να έχω αποφασίσει μέχρι τότε. Σχετικά με την αντλία θα ρωτησω στο σχετικό thread .

Κάτι άλλο σχετικά με το προγραμμα που δεν έχω καταλάβει, ο επιθεωρητής που με επισκέφτηκε με ρωτησε εμένα τι σκέφτομαι από αλλαγές, με πληροφορισε πως θέλω αντλία 8-10kw ενώ με συνεργείου σήμερα μου λένε είναι υπερβολή τόσα kw. Δεν είναι ειδικότητα του επιθεωρητή να τα ξέρει αυτά; επίσης αυτός θα βγάλει τις επεμβάσεις που πρεπει να γίνουν υπολογίζοντας τα κόστη να μην υπερβαίνουν το όριο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GeG είπε

Το θέμα είναι ότι δεν παίζει φα στην οδό μου . Ωστόσο πηρα τηλ το φυσικό αέριο Αττικής και με ενημέρωσαν πως τέλη Ιανουαρίου θα ανακοινωθουν νέες περιοχες όπου θα γίνουν έργα και να κάνω αίτηση ενδιαφέροντος. Πάλι δεν βολευει γιατί ο μηχανικός θέλει να έχω αποφασίσει μέχρι τότε. Σχετικά με την αντλία θα ρωτησω στο σχετικό thread .

Κάτι άλλο σχετικά με το προγραμμα που δεν έχω καταλάβει, ο επιθεωρητής που με επισκέφτηκε με ρωτησε εμένα τι σκέφτομαι από αλλαγές, με πληροφορισε πως θέλω αντλία 8-10kw ενώ με συνεργείου σήμερα μου λένε είναι υπερβολή τόσα kw. Δεν είναι ειδικότητα του επιθεωρητή να τα ξέρει αυτά; επίσης αυτός θα βγάλει τις επεμβάσεις που πρεπει να γίνουν υπολογίζοντας τα κόστη να μην υπερβαίνουν το όριο μου;

Τα συνεργεία συνήθως απαντάνε από εμπειρία. Ναι θα μπορούσε να έχουν δίκιο αλλά θα μπορούσε να έχουν πέσει και τραγικά έξω. Θα εμπιστευόμουν τον επιθεωρητή/μηχανικό και αν ήθελα κάποιο έξτρα ινφο θα ρωτούσα περαιτέρω. Ένα αρνητικό του προγράμματος είναι οτι δεν επιβάλλει μελέτη θέρμανσης ώστε αυτά να είναι ξεκάθαρα. Πάντως και στα 6kw να κατέβεις δεν αλλάζει τραγικά το κοστολόγιο (ώστε να βάλεις κουφώματα). 

Ναι αυτός θα ζητήσει θεωρητικά τα μέγιστα λεφτά που σου αναλογούν ή όσα προκύψουν για να καλύψει τις επεμβάσεις που θες. Επίσης έχε στο νου σου οτι λόγω μοριοδότησης μια παραπάνω παρέμβαση που μπορεί να μη δίνει μεγάλη εξοικονόμηση αλλά κοστίζει πολύ (όπως τα κουφώματα που σου είπα) είναι ικανή να σε ρίξει τόσο σε μόρια και να μη μπεις καν στο πρόγραμμα. Δηλαδή αν περισσεύει ένα χιλιάρικο είναι καλύτερα να "χαθεί" παρά να επενδυθεί σε ένα επιπλέον κλιματιστικό το οποίο σίγουρα θα σε ρίξει 1-2 μόρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Το θέμα είναι ότι δεν παίζει φα στην οδό μου . Ωστόσο πηρα τηλ το φυσικό αέριο Αττικής και με ενημέρωσαν πως τέλη Ιανουαρίου θα ανακοινωθουν νέες περιοχες όπου θα γίνουν έργα και να κάνω αίτηση ενδιαφέροντος. Πάλι δεν βολευει γιατί ο μηχανικός θέλει να έχω αποφασίσει μέχρι τότε. Σχετικά με την αντλία θα ρωτησω στο σχετικό thread .

Κάτι άλλο σχετικά με το προγραμμα που δεν έχω καταλάβει, ο επιθεωρητής που με επισκέφτηκε με ρωτησε εμένα τι σκέφτομαι από αλλαγές, με πληροφορισε πως θέλω αντλία 8-10kw ενώ με συνεργείου σήμερα μου λένε είναι υπερβολή τόσα kw. Δεν είναι ειδικότητα του επιθεωρητή να τα ξέρει αυτά; επίσης αυτός θα βγάλει τις επεμβάσεις που πρεπει να γίνουν υπολογίζοντας τα κόστη να μην υπερβαίνουν το όριο μου;

1. Δεν είναι το αντικείμενο μου αλλά μου φαίνεται μεγάλη αντλία για την περίπτωση σου. Θα ρωτήσεις μηχανολόγο μηχανικό που ασχολείται με εγκατάσταση ΑΘ και θα σου κάνει προσφορά με μελέτη βάσει τετραγωνικών,  μελλοντικής μόνωσης και λοιπών παραμέτρων. Αν ο επιθεωρητής είναι πολιτικός μηχανικός δεν είναι αντικείμενο του η εγκατάσταση και απόδοση των συστημάτων θερμανσης. 

2. Θα περιμένεις να δεις αν μπει το ΦΑ στην περίπτωση σου. Να πεις στον μηχανικό να αναμένει λίγο. Δηλ γουρούνι στο σακί θα πάρεις; αν υπάρχει μια πιθανότητα να βάλεις ΦΑ θα την χάσεις; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 2:27 ΜΜ, ikucic είπε

Ως προς το υγραέριο μια απλή ερώτηση: την δεξαμενή που θα την βάλεις; θέλει ειδικές προδιαγραφές αποστάσεων από τοίχους και διπλανές οικοδομές.  Γιατί αν είναι να δουλέψεις με φιάλη (μια επιτρέπεται βάσει νόμου) ούτε να το σκέφτεσαι καλύτερα να καις χρυσές λίρες... 

Διαβάζοντας σχετικό  thread του forum μας αναφέρουν καταναλώσεις για 70τμ όσο το δικό μου δηλαδή, 25ακιλη φιάλη ανά περιπου 12 ημέρες μιλώντας πάντοτε για σωστή μόνωση. Άρα περιπου δυόμιση 25ακιλες τον μήνα από 40€ ευρώ έκαστη. Χονδρικά 100€ αν βγαίνει ακουγεται καλό ειδικά αν είναι προσωρινα μέχρι να έρθει το αέριο. Επίσης Αθήνα μενω που σημαίνει λίγα κρυα σχετικά. Επιτρέπεται από όσο διαβάζω μέχρι 100κιλα σε μπαλκόνι-αυλη. Ξέρεις κάτι διαφορετικό ; την κατανάλωση μόνο από άλλους που έχουν μπορώ να ξέρω αλλά διαβάζοντας το μήνυμα σου μου φαίνεσαι κάθετος στην μη χρήση υγραερίου. Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό θα βοηθούσε πολυ. Ευχαριστώ ήδη για το όλο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...