Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cbamak1 είπε

Τι θα γίνει με αυτό το πρόγραμμα το " εξοικονομώ 2021 ", είμαι από 15/03/2022 σε κατάσταση " 03.θ Υπό Έλεγχο " έξι μήνες. Εχει προχωρήσει  κάποιος άλλος σε άλλη φάση με το συγκεκριμμένο πρόγραμμα ; Θα μπορούσα να εκδόσω τώρα Η.Τ.Κ. για να κερδίσω χρόνο ;

 

Αυτές τις ημέρες ελέγχουν τους υπό έλεγχο.

Αφού ανεβάσεις αυτά που σου ζητήσουν, θα σου δώσουν διορία μεχρι 15/12 για ΗΤΚ. άρα δεν κερδίζεις χρόνο..

Ευτυχισμένο 2023. 

 

Ειδικά για αυτούς που δεν μπήκαν στο αυτονομώ λόγω ταχύτητας, και περίμεναν τόσο καιρό το νέο εξοικονομώ, όντας έτοιμοι σε όλα τα χαρτιά τους, είναι πολύ εκνευριστικό.

Για άλλους που δεν τους ένοιαζε και κάνουν όλες τις κινήσεις την τελευταία στιγμή, επειδή τους είπε ο κουμπάρος τους, "γιατί δεν το κάνεις μωρέ το εξοικονομώ". Αυτοί είναι χαλαροί.. όλοι οι άλλοι που επί μήνες και πάμε για χρονιά τώρα ήταν έτοιμοι, είναι κοροϊδία.

Επεξ/σία από Maknight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, cbamak1 είπε

Τι θα γίνει με αυτό το πρόγραμμα το " εξοικονομώ 2021 ", είμαι από 15/03/2022 σε κατάσταση " 03.θ Υπό Έλεγχο " έξι μήνες. Εχει προχωρήσει  κάποιος άλλος σε άλλη φάση με το συγκεκριμμένο πρόγραμμα ; Θα μπορούσα να εκδόσω τώρα Η.Τ.Κ. για να κερδίσω χρόνο ;

 

Εμένα μου έστειλαν οκ στον έλεγχο πριν 15 μέρες. Πριν μου είχαν πει τηλεφωνικά ότι το σύνολο των υπό έλεγχο αιτήσεων θα ολοκληρωθεί ως τις 30 Σεπτεμβρίου. Τα υπόλοιπα όπως τα λέει ο cbamak1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση ρε παιδιά. Εδώ στο FAQ μιλάει για β φάση Τρίτση όμως η πολεοδομία της περιοχής μου απλά δεν θέλει να εκδώσει την σχετική βεβαίωση που περιγράφει αν δεν έχει γίνει και η γ φάση. Έχει τύχει σε άλλους;;

Το σχετικό εδάφιο...

19. Ερ.: Κτήριο κατοικίας που έχει υπαχθεί στις διατάξεις του άρθρου 15 του Ν .1337/1983 (νόμος «Τρίτση»), είναι επιλέξιμο;

Απ.: Εφόσον έχουν ολοκληρωθεί η α’ και β’ φάση του Ν.1337/1983, έχει αποπληρωθεί το σύνολο του προστίμου και δεν έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμοδίου κατά περίπτωση οργάνου η αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση, μπορεί να υποβληθεί αίτηση στο Πρόγραμμα, εφόσον βέβαια η κατοικία ικανοποιεί και τους λοιπούς όρους επιλεξιμότητας του Προγράμματος. Σχετική βεβαίωση από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης είναι αποδεκτή.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Ερώτηση ρε παιδιά. Εδώ στο FAQ μιλάει για β φάση Τρίτση όμως η πολεοδομία της περιοχής μου απλά δεν θέλει να εκδώσει την σχετική βεβαίωση που περιγράφει αν δεν έχει γίνει και η γ φάση. Έχει τύχει σε άλλους;;

Το σχετικό εδάφιο...

19. Ερ.: Κτήριο κατοικίας που έχει υπαχθεί στις διατάξεις του άρθρου 15 του Ν .1337/1983 (νόμος «Τρίτση»), είναι επιλέξιμο;

Απ.: Εφόσον έχουν ολοκληρωθεί η α’ και β’ φάση του Ν.1337/1983, έχει αποπληρωθεί το σύνολο του προστίμου και δεν έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμοδίου κατά περίπτωση οργάνου η αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση, μπορεί να υποβληθεί αίτηση στο Πρόγραμμα, εφόσον βέβαια η κατοικία ικανοποιεί και τους λοιπούς όρους επιλεξιμότητας του Προγράμματος. Σχετική βεβαίωση από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης είναι αποδεκτή.

έκανες ερώτηση στο help ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

https://www.in.gr/2022/09/25/economy/skrekas-tha-synexistei-epidotisi-sto-fysiko-aerio-erxetai-neo-eksoikonomo/

Σκρεκας: έρχεται νέο εξοικονομώ.

... Μετά την τεράστια επιτυχία του τρέχοντος (από περιέργεια υπάρχει κάποιος που να έχει υπαχθεί τυπικά , να έχει κάνει αποδοχή υπαγωγής ;;). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να αυξηθεί η επιδότηση για τις παρεμβάσεις ( περισσότερα χρήματα ανά δικαιούχο ) , για να είναι πιο κοντά με τις τρέχουσες τιμές  λόγω ακρίβειας, προτίμησαν να τους βάλουν όλους μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cbamak1 είπε

Αντι να αυξηθεί η επιδότηση για τις παρεμβάσεις ( περισσότερα χρήματα ανά δικαιούχο ) , για να είναι πιο κοντά με τις τρέχουσες τιμές  λόγω ακρίβειας, προτίμησαν να τους βάλουν όλους μέσα.

αφου μπηκές εσυ, να μην μπει αλλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

αφου μπηκές εσυ, να μην μπει αλλος

 

Ναι να μπούνε όλοι αλλά η ερώτηση είναι άλλη . Έχει μπει κανείς; Έχει βγει καποια υπαγωγή ; Ακόμη και των πρώτων που έγιναν δεκτοί χωρίς περαιτέρω έλεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2022 στις 2:49 ΜΜ, ikucic είπε

Ναι να μπούνε όλοι αλλά η ερώτηση είναι άλλη . Έχει μπει κανείς; Έχει βγει καποια υπαγωγή ; Ακόμη και των πρώτων που έγιναν δεκτοί χωρίς περαιτέρω έλεγχο. 

Τίποτα, δεν έχει πάρει κανείς οκ..

Όσοι ήταν έτοιμοι, από τον Ιούλιο είναι στο περίμενε με την ΗΤΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

ήμουν στις επιλέξιμες αιτήσεις για το εξοικονομω του 21 και μολις ολοκληρώσα ολες τις εργασίες.

Ξερει καποιος να μου πει αν πρεπει να μου κοψουν τωρα οι προμηθευτες τιμολογιο η΄ απλη  απόδειξη ?

Θα πρεπει να ειναι επι πίστωση ή οχι? 

Μπορω να αρχισω να καταθετω τα τιμολογια η' τις αποδειξεις?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mannick είπε

Καλησπερα σε ολους,

ήμουν στις επιλέξιμες αιτήσεις για το εξοικονομω του 21 και μολις ολοκληρώσα ολες τις εργασίες.

Ξερει καποιος να μου πει αν πρεπει να μου κοψουν τωρα οι προμηθευτες τιμολογιο η΄ απλη  απόδειξη ?

Θα πρεπει να ειναι επι πίστωση ή οχι? 

Μπορω να αρχισω να καταθετω τα τιμολογια η' τις αποδειξεις?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

δηλ έχεις πάρει το οκ. έχεις απόφαση υπαγωγής;

ο μηχανικός σου τι λέει;

έχω μπερδευτεί με το εξοικονομώ 21 . όλοι έχουν μπει κανείς δεν έχει οριστικά εγκριθεί. ή μου ξεφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mannick είπε

Καλησπερα σε ολους,

ήμουν στις επιλέξιμες αιτήσεις για το εξοικονομω του 21 και μολις ολοκληρώσα ολες τις εργασίες.

Ξερει καποιος να μου πει αν πρεπει να μου κοψουν τωρα οι προμηθευτες τιμολογιο η΄ απλη  απόδειξη ?

Θα πρεπει να ειναι επι πίστωση ή οχι? 

Μπορω να αρχισω να καταθετω τα τιμολογια η' τις αποδειξεις?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Άρα, έχεις κάνει όλες τις εργασίες με δικά σου χρήματα. 

Απόφαση υπαγωγής δεν έχεις πάρει ακόμη. Άρα έχει ρίσκο αυτό που έκανες..

Όχι, μην κόψεις τίποτα ακόμη. Μόλις βγει ο νέος οδηγός, θα κόψεις απόδειξη σε ιδιώτη, πρώτα, μόνο τα ίδια κεφάλαια. Μετά θα πάρεις το 70% της επιδότησης και θα κόψεις και αυτό το ποσό. Και τα υπόλοιπα επί πιστώσει.

Να σε ρωτήσω, βοηθό σύμβουλο δεν έχεις; Από τις ερωτήσεις φαίνεται ότι δεν το έχεις μελετήσει καλά και ρισκάρεις πολύ. Γιατί δεν έβαλες βοηθό σύμβουλο; Το πρόγραμμα τον πληρώνει με 250€.

Πρόσεχε με την ημερομηνία της άδειας μικρής κλίμακας, να συμπίπτει με την απόδειξη των εργασιών.

Αφού δεν έχεις πάρει απόφαση υπαγωγής, δηλ. ακόμη δεν έχεις μπει στο πρόγραμμα, απλά είσαι υποψήφιος για να μπεις, άρα δεν υπάρχει να ανεβάσεις κάπου αποδείξεις κλπ. 

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Maknight είπε

Άρα, έχεις κάνει όλες τις εργασίες με δικά σου χρήματα. 

Απόφαση υπαγωγής δεν έχεις πάρει ακόμη. Άρα έχει ρίσκο αυτό που έκανες..

Όχι, μην κόψεις τίποτα ακόμη. Μόλις βγει ο νέος οδηγός, θα κόψεις απόδειξη σε ιδιώτη, πρώτα, μόνο τα ίδια κεφάλαια. Μετά θα πάρεις το 70% της επιδότησης και θα κόψεις και αυτό το ποσό. Και τα υπόλοιπα επί πιστώσει.

Να σε ρωτήσω, βοηθό σύμβουλο δεν έχεις; Από τις ερωτήσεις φαίνεται ότι δεν το έχεις μελετήσει καλά και ρισκάρεις πολύ. Γιατί δεν έβαλες βοηθό σύμβουλο; Το πρόγραμμα τον πληρώνει με 250€.

Πρόσεχε με την ημερομηνία της άδειας μικρής κλίμακας, να συμπίπτει με την απόδειξη των εργασιών.

Αφού δεν έχεις πάρει απόφαση υπαγωγής, δηλ. ακόμη δεν έχεις μπει στο πρόγραμμα, απλά είσαι υποψήφιος για να μπεις, άρα δεν υπάρχει να ανεβάσεις κάπου αποδείξεις κλπ. 

Εχω βαλει μηχανικο αλλα δεν μου δινει ξεκαθαρες απαντησεις σχετικα.

Η αιτηση μου ειναι στην κατασταση "ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ" και ο μηχανικος απο την πρωτη μερα μου ειπε ξεκινα και προχθεσ μου ειπε να του παω τις απόδειξεις να τις καταθεσει για να ολοκληρωσουμε και να πληρωθουμε.

Νιωθω ομως μια μη σιγουρια για αυτα που μου λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mannick είπε

Εχω βαλει μηχανικο αλλα δεν μου δινει ξεκαθαρες απαντησεις σχετικα.

Η αιτηση μου ειναι στην κατασταση "ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ" και ο μηχανικος απο την πρωτη μερα μου ειπε ξεκινα και προχθεσ μου ειπε να του παω τις απόδειξεις να τις καταθεσει για να ολοκληρωσουμε και να πληρωθουμε.

Νιωθω ομως μια μη σιγουρια για αυτα που μου λεει

Τι παρεμβάσεις έκανες ;

Επίσης αν τον βλέπεις ότι δεν είναι σίγουρος μην κάνεις τίποτα ακομη. Ειδικά πρόσεξε αυτό την μικρής κλίμακας (αν απαιτείται στην περίπτωση σου). Γι αυτό σε ρωτάω τι παρεμβάσεις έκανες ;

Επειδή και γω (για το σπίτι της μάνας μου) επιλέξιμος είμαι δεν νομίζω ότι είμαστε στη φάση που σου λέει ο μηχανικός σου. Εδώ δεν εχουμ καν απόφαση υπαγωγής. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mannick είπε

Εχω βαλει μηχανικο αλλα δεν μου δινει ξεκαθαρες απαντησεις σχετικα.

Η αιτηση μου ειναι στην κατασταση "ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ" και ο μηχανικος απο την πρωτη μερα μου ειπε ξεκινα και προχθεσ μου ειπε να του παω τις απόδειξεις να τις καταθεσει για να ολοκληρωσουμε και να πληρωθουμε.

Νιωθω ομως μια μη σιγουρια για αυτα που μου λεει

Έτσι για πλάκα, πες του ότι αύριο σου φέρνω τις αποδείξεις αλλά θα τις ανεβάσουμε παρέα. Για να δούμε που θα τις ανεβάσει. Αφού δεν υπάρχει καν πλατφόρμα έτοιμη.

Μην κάνεις το λάθος και κόψεις τίποτα. Μόλις μπεις στο πρόγραμμα, θα κόψεις τις αποδείξεις.

Ανεπίσημα: εάν είχες τα χρήματα καλά έκανες και προχωρησες, μην τρέχεις μέσα στον χειμώνα. Αλλά μην σου κόψουν ακόμη τις αποδείξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...