Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, tounion είπε

Το επόμενο εξοικονομώ θα ξεκινούσε το 23, αλλά αν ξεκινήσει το 23 το εξοικονομώ 21, δεν θα υπάρχει ανάγκη να ξεκινήσει το εξοικονομώ 23, αφού θα τρέχει το εξοικονομώ 21. 

Θα σε συμβούλευα να μην βιάζεσαι γιατί όποιος βιάζεται σκοντάφτει, αγάλι αγάλι γίνεται η αγουριδα μέλι κτλ κτλ κουράγιο 

Μα, ΑΝ τελικά τους πάρουν όλους όπως είπαν (η έστω 90%), είναι σαν να έχουμε 2 εξοικονομώ σε 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μα, ΑΝ τελικά τους πάρουν όλους όπως είπαν (η έστω 90%), είναι σαν να έχουμε 2 εξοικονομώ σε 1.

Καλά εσύ και το 2034 να τελειώσει επιτυχημένο θα το θεωρήσεις. Αφού αναρωτιέμαι τελικά μήπως είσαι ο σκρεκας ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Καλά εσύ και το 2034 να τελειώσει επιτυχημένο θα το θεωρήσεις. Αφού αναρωτιέμαι τελικά μήπως είσαι ο σκρεκας ...

Να μην μπουν δηλαδή ΑΛΛΟΙ επειδή αυτό θα δημιουργήσει καθυστέρηση στους υπάρχοντες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tounion είπε

Το επόμενο εξοικονομώ θα ξεκινούσε το 23, αλλά αν ξεκινήσει το 23 το εξοικονομώ 21, δεν θα υπάρχει ανάγκη να ξεκινήσει το εξοικονομώ 23, αφού θα τρέχει το εξοικονομώ 21. 

Θα σε συμβούλευα να μην βιάζεσαι γιατί όποιος βιάζεται σκοντάφτει, αγάλι αγάλι γίνεται η αγουριδα μέλι κτλ κτλ κουράγιο 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ο οποίος δεν βιάζεται να προχωρήσει το πρόγραμμα για να κάνει τις παρεμβάσεις του άμεσα, γνωρίζοντας την κατάσταση που θα επικρατήσει τον ερχόμενο χειμώνα αλλά και τις συνεχόμενες ανατιμήσεις των υλικών. Δεν είναι δυνατόν όμως ένα πρόγραμμα να προχωράει με αυτούς τους ρυθμόυς. Καταλαβαίνω ότι οι αιτήσεις είναι πολλαπλάσιες των προηγούμενων και αργούν. Επομένως θα πρέπει να επανασχεδιάσουν τις εσωτερικές τους διαδικασίες ( μηχανογραφικές ή μή ) προκειμένου να "τρέξει το πρόγραμμα πιο γρήγορα".  Πολλές αιτήσεις είναι ακόμα στην κατάσταση υπό έλεγχο και ακολουθούν αρκετά βήματα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cbamak είπε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ο οποίος δεν βιάζεται να προχωρήσει το πρόγραμμα για να κάνει τις παρεμβάσεις του άμεσα, γνωρίζοντας την κατάσταση που θα επικρατήσει τον ερχόμενο χειμώνα αλλά και τις συνεχόμενες ανατιμήσεις των υλικών. Δεν είναι δυνατόν όμως ένα πρόγραμμα να προχωράει με αυτούς τους ρυθμόυς. Καταλαβαίνω ότι οι αιτήσεις είναι πολλαπλάσιες των προηγούμενων και αργούν. Επομένως θα πρέπει να επανασχεδιάσουν τις εσωτερικές τους διαδικασίες ( μηχανογραφικές ή μή ) προκειμένου να "τρέξει το πρόγραμμα πιο γρήγορα".  Πολλές αιτήσεις είναι ακόμα στην κατάσταση υπό έλεγχο και ακολουθούν αρκετά βήματα μετά.

Οι αιτησεις είναι λίγο περισσότερες από τα τα προηγούμενα πρόγραμμα όχι πολλαπλάσιες. 

Επίσης ο προϋπολογισμός του νέου εξοικονομώ είναι σαφώς μικρότερος του προηγούμενου (που ούτε αυτό έχει ολοκληρωθεί με σχεδόν τους μισούς δικαιούχους να μην έχουν φτάσει σε τελική εκταμίευση ).

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Να μην μπουν δηλαδή ΑΛΛΟΙ επειδή αυτό θα δημιουργήσει καθυστέρηση στους υπάρχοντες?

Είναι δυνατόν, κάποιος να υποστηρίζει τις παρατάσεις;

Βγαίνει ένα πρόγραμμα που απευθύνεται σε ιδιωτες που έχουν ανάγκες και προσπαθούν να προγραμματίσουν τις ζωες τους, σε  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που προσπαθούν οργανωσουν τις δουλειές τους, να κάνουν προϋπολογισμούς κλπ κλπ.

Βγαίνουν κάποιες προθεσμίες, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΡΟΎΝΤΑΙ; πέφτει το σύστημα; Ωραία, 3 μέρες παράταση, όχι 2 μήνες.. και ξέρω πολλούς που τα αφήνουν όλα για τελευταία στιγμή, και άλλους που αναλαμβάνουν εργασίες και πελάτες που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν χρονικά. 

Όσο και να το αφήσεις ανοιχτό, ποτέ δεν θα σταματήσουν να βάζουν αιτήσεις.

ΠΡΟΧΩΡΑ ΒΡΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΈΤΟΙΜΟΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ, ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΚΛΠ.

και εάν θες, βάλε και άλλους. Αλλά τήρησε καμία προθεσμία. Ξέρεις πόσοι έχουν αγχωθει και περιμένουν μέρα με την μέρα;

Συγνώμη για τον τόνο, αλλά όσοι είναι "βολεμενοι" δεν τους νοιάζει για τους άλλους που περιμένουν από τον Δεκέμβριο, είναι σωστοί σε όλα και όλο τους το αναβάλουν.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι υπάρχει θέμα εκταμιευσεων, καθώς μαζί με την υπαγωγή πρέπει να μπει και το 70% της επιδότησης. Επειδή εάν υπήρχαν τα λεφτά, το κράτος θα έδινε το οκ για να εισπράξει ΦΠΑ κλπ μία ώρα αρχυτερα.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Maknight είπε

Είναι δυνατόν, κάποιος να υποστηρίζει τις παρατάσεις;

Βγαίνει ένα πρόγραμμα που απευθύνεται σε ιδιωτες που έχουν ανάγκες και προσπαθούν να προγραμματίσουν τις ζωες τους, σε  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που προσπαθούν οργανωσουν τις δουλειές τους, να κάνουν προϋπολογισμούς κλπ κλπ.

Βγαίνουν κάποιες προθεσμίες, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΡΟΎΝΤΑΙ; πέφτει το σύστημα; Ωραία, 3 μέρες παράταση, όχι 2 μήνες.. και ξέρω πολλούς που τα αφήνουν όλα για τελευταία στιγμή, και άλλους που αναλαμβάνουν εργασίες και πελάτες που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν χρονικά. 

Όσο και να το αφήσεις ανοιχτό, ποτέ δεν θα σταματήσουν να βάζουν αιτήσεις.

ΠΡΟΧΩΡΑ ΒΡΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΈΤΟΙΜΟΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ, ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΚΛΠ.

και εάν θες, βάλε και άλλους. Αλλά τήρησε καμία προθεσμία. Ξέρεις πόσοι έχουν αγχωθει και περιμένουν μέρα με την μέρα;

Συγνώμη για τον τόνο, αλλά όσοι είναι "βολεμενοι" δεν τους νοιάζει για τους άλλους που περιμένουν από τον Δεκέμβριο, είναι σωστοί σε όλα και όλο τους το αναβάλουν.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι υπάρχει θέμα εκταμιευσεων, καθώς μαζί με την υπαγωγή πρέπει να μπει και το 70% της επιδότησης. Επειδή εάν υπήρχαν τα λεφτά, το κράτος θα έδινε το οκ για να εισπράξει ΦΠΑ κλπ μία ώρα αρχυτερα.

 

Χαράς το κουράγιο σου που απάντησες και σοβαρά και εμπεριστατωμένα.

Και τώρα ένα φλας Μπακ. 

Θυμάστε ποτέ θα ξεκινουσε το νέο εξοικονομώ 2021; Εξού και εξοικονομώ 2021.... περισυ τέτοια περίοδο ( για την ακρίβεια τέλη Ιουνίου 2021). Χα χα χα.

Θυμάστε πόσο έκανε το 6αρι καλώδιο (αυτό που βάζουν στην ΑΘ, τυχαία η επιλογή ) πριν ένα χρόνο και πόσο κάνει τώρα; Που να δείτε πόσο θα κάνει όταν θα αξιωθεί να ξεκινήσει επιτέλους το νέο πρόγραμμα. 

Και ας δεχτούμε αυτό που ο σκρεκας και η παρέα του (ο κανονικός Σκρεκας εννοώ) ότι η ακρίβεια είναι εισαγομενη και δεν μπορούν να κάνουν κάτι...

Το πρόγραμμα γιατί δεν το ξεκινούν ; Τι περιμένουν να ωριμάσει το τζάκ ; Πραγματικά είναι έκθετοι, το ξέρουν, αλλά η απάντηση τους είναι ότι θα μπουν όλοι . Έχουν όλα τα ΜΜΕ μαζί τους. Δεν τους ασκεί κανένας κριτική. Δεν τους ρωτούν καν περί καθυστερήσεων (όχι μόνο σε αυτό το πρόγραμμα , σε όλα βλέπε πχ το τραγελαφικο πρόγραμμα ,αλλάζω συσκευή ). Ως προς το ότι θα μπουν όλοι , μακάρι να μπουν όμως,  Προσωπικη εντελώς εκτίμηση ότι θα είναι άλλο ένα προπαγανδιστικό πυροτεχνημα. Και μην τον είδατε τον παναη 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikucic είπε

Οι αιτησεις είναι λίγο περισσότερες από τα τα προηγούμενα πρόγραμμα όχι πολλαπλάσιες. 

Επίσης ο προϋπολογισμός του νέου εξοικονομώ είναι σαφώς μικρότερος του προηγούμενου (που ούτε αυτό έχει ολοκληρωθεί με σχεδόν τους μισούς δικαιούχους να μην έχουν φτάσει σε τελική εκταμίευση ).

 

Έχουν υποβληθεί 80.000 αιτήσεις και έχουν κατ αρχήν πάρει οκ οι 40.000 η όχι ?

1 ώρα πριν, Maknight είπε

 

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι υπάρχει θέμα εκταμιευσεων, καθώς μαζί με την υπαγωγή πρέπει να μπει και το 70% της επιδότησης. Επειδή εάν υπήρχαν τα λεφτά, το κράτος θα έδινε το οκ για να εισπράξει ΦΠΑ κλπ μία ώρα αρχυτερα.

 

Έχει ΒΑΣΗ η γνώμη σου, αλλά κανείς 2 βασικά λάθη. Δεν μιλάμε για κάποιο 'ανοιχτο' σύστημα που όποτε του έρθει του άλλου κάνει αίτηση!!! Μιλάμε για μια εξαγγελία, αν υλοποιηθεί κιόλας, ότι θα μπουν σχεδόν όλοι.

Άλλο είναι το ΒΑΣΙΚΟ !!!

Δεν τίθεται θέμα 70% !!!!! Αυτό το δίνει η τράπεζα!! Όχι, το κράτος. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχουν υποβληθεί 80.000 αιτήσεις και έχουν κατ αρχήν πάρει οκ οι 40.000 η όχι ?

Έχει ΒΑΣΗ η γνώμη σου, αλλά κανείς 2 βασικά λάθη. Δεν μιλάμε για κάποιο 'ανοιχτο' σύστημα που όποτε του έρθει του άλλου κάνει αίτηση!!! Μιλάμε για μια εξαγγελία, αν υλοποιηθεί κιόλας, ότι θα μπουν σχεδόν όλοι.

Άλλο είναι το ΒΑΣΙΚΟ !!!

Δεν τίθεται θέμα 70% !!!!! Αυτό το δίνει η τράπεζα!! Όχι, το κράτος. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

επειδή στην προσπάθειά σου να υποστηρίξεις τις επιλογές του υπουργείου ούτε καν διαβάζεις τι γράφω κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τι γράφω:

1. οι εγκρίσεις δεν είναι πολλαπλάσιες! Και είναι έτσι όπως το λέω.

πάρε εδώ την εικόνα του  εξοικονομήση ΙΙ

https://energycert.gr/exoikonomo-autonomo-apotelesmata-aitiseis-egkriseis-provlimata/

αν ψάξεις θα βρεις και του εξοικονομώ 2020.

2. Δεν μιλάμε για κάποιο 'ανοιχτο' σύστημα που όποτε του έρθει του άλλου κάνει αίτηση!!! Μιλάμε για μια εξαγγελία, αν υλοποιηθεί κιόλας, ότι θα μπουν σχεδόν όλοι. Γράφεις...

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που γράφω εγώ; απλά καμία.

3. Δεν τίθεται θέμα 70% !!!!! Αυτό το δίνει η τράπεζα!! Όχι, το κράτος. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Δεν ξέρω καν αν απαντάς σε μένα γιατί δεν το θίγω καν. Αλλά αν εννοείς την επιδότηση που μπορεί να φτάσει το 70% ασφαλώς και τη δίνει το κράτος μέσω της αναπτυξιακής τράπεζας και των δομών ΕΣΠΑ.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikucic είπε

επειδή στην προσπάθειά σου να υποστηρίξεις τις επιλογές του υπουργείου ούτε καν διαβάζεις τι γράφω κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τι γράφω:

1. οι εγκρίσεις δεν είναι πολλαπλάσιες! Και είναι έτσι όπως το λέω.

πάρε εδώ την εικόνα του  εξοικονομήση ΙΙ

https://energycert.gr/exoikonomo-autonomo-apotelesmata-aitiseis-egkriseis-provlimata/

αν ψάξεις θα βρεις και του εξοικονομώ 2020.

2. Δεν μιλάμε για κάποιο 'ανοιχτο' σύστημα που όποτε του έρθει του άλλου κάνει αίτηση!!! Μιλάμε για μια εξαγγελία, αν υλοποιηθεί κιόλας, ότι θα μπουν σχεδόν όλοι. Γράφεις...

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που γράφω εγώ; απλά καμία.

3. Δεν τίθεται θέμα 70% !!!!! Αυτό το δίνει η τράπεζα!! Όχι, το κράτος. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Δεν ξέρω καν αν απαντάς σε μένα γιατί δεν το θίγω καν. Αλλά αν εννοείς την επιδότηση που μπορεί να φτάσει το 70% ασφαλώς και τη δίνει το κράτος μέσω της αναπτυξιακής τράπεζας και των δομών ΕΣΠΑ.

Διαβάζω αυτά που γράφεις.

Στο 1, συμφωνούμε. Έγραψα κάτι άλλο?

Το 2, δεν το έγραψες εσύ.

Για το 70%, έγραψε ο φίλος (από άγνοια) ότι και καλά το δίνει το κράτος ΤΩΡΑ για να ξεκινήσουν οι εργασίες. Και αφού δεν έχει λεφτά ΤΩΡΑ δεν το δίνει με προφάσεις. Ενώ, εσύ ξέρεις ότι τα λεφτά τα δίνει η τράπεζα και όταν ολοκληρωθεί το πρόγραμμα εξοφλουνται από το κράτος.

27 λεπτά πριν, ikucic είπε

επειδή στην προσπάθειά σου να υποστηρίξεις τις επιλογές του υπουργείου ούτε καν διαβάζεις τι γράφω κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τι γράφω:

1. οι εγκρίσεις δεν είναι πολλαπλάσιες! Και είναι έτσι όπως το λέω.

πάρε εδώ την εικόνα του  εξοικονομήση ΙΙ

https://energycert.gr/exoikonomo-autonomo-apotelesmata-aitiseis-egkriseis-provlimata/

αν ψάξεις θα βρεις και του εξοικονομώ 2020.

2. Δεν μιλάμε για κάποιο 'ανοιχτο' σύστημα που όποτε του έρθει του άλλου κάνει αίτηση!!! Μιλάμε για μια εξαγγελία, αν υλοποιηθεί κιόλας, ότι θα μπουν σχεδόν όλοι. Γράφεις...

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που γράφω εγώ; απλά καμία.

3. Δεν τίθεται θέμα 70% !!!!! Αυτό το δίνει η τράπεζα!! Όχι, το κράτος. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Δεν ξέρω καν αν απαντάς σε μένα γιατί δεν το θίγω καν. Αλλά αν εννοείς την επιδότηση που μπορεί να φτάσει το 70% ασφαλώς και τη δίνει το κράτος μέσω της αναπτυξιακής τράπεζας και των δομών ΕΣΠΑ.

Να στο πω και αλλιώς:

Ο καθένας εδώ καταθέτει την προσωπική του εμπειρία.

Ας πούμε εγώ: είμαι στο 08.α.

Κάναμε υποβολή και μας έκοψαν την 1' φορά. Ήταν προφανές.

Τώρα, είμαστε στην 2' φορά. Συμπληρωσαμε αυτά που ζήτησαν στις 04 Ιουλίου και περιμένουμε.

Έχω βάλει ένα 'στοχο'. ΑΝ εγκριθεί το ποσό ΕΩΣ 15 Αυγούστου, πρέπει η δεν πρέπει να είμαι ευχαριστημένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cbamak είπε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ο οποίος δεν βιάζεται να προχωρήσει το πρόγραμμα για να κάνει τις παρεμβάσεις του άμεσα, γνωρίζοντας την κατάσταση που θα επικρατήσει τον ερχόμενο χειμώνα αλλά και τις συνεχόμενες ανατιμήσεις των υλικών. Δεν είναι δυνατόν όμως ένα πρόγραμμα να προχωράει με αυτούς τους ρυθμόυς. Καταλαβαίνω ότι οι αιτήσεις είναι πολλαπλάσιες των προηγούμενων και αργούν. Επομένως θα πρέπει να επανασχεδιάσουν τις εσωτερικές τους διαδικασίες ( μηχανογραφικές ή μή ) προκειμένου να "τρέξει το πρόγραμμα πιο γρήγορα".  Πολλές αιτήσεις είναι ακόμα στην κατάσταση υπό έλεγχο και ακολουθούν αρκετά βήματα μετά.

Φίλε μου μαζί σου είμαι, προσπαθώ να το διακωμωδισω λίγο με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Evaggelos1 είπε

Απο το 9α μεχρι το Τελος, ποσο να υπολογιζω ?

 

Ποσο καιρό έκανες στο προηγούμενο βήμα ? Από το 8α στο 9α ?

Απο το τελευταίο κόψιμο εννοω.

Γιατί μπορεί να σε έκοψαν 2 και 3 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2022 στις 5:21 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Έχει ΒΑΣΗ η γνώμη σου, αλλά κανείς 2 βασικά λάθη. Δεν μιλάμε για κάποιο 'ανοιχτο' σύστημα που όποτε του έρθει του άλλου κάνει αίτηση!!! Μιλάμε για μια εξαγγελία, αν υλοποιηθεί κιόλας, ότι θα μπουν σχεδόν όλοι.

Άλλο είναι το ΒΑΣΙΚΟ !!!

Δεν τίθεται θέμα 70% !!!!! Αυτό το δίνει η τράπεζα!! Όχι, το κράτος. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.;

Δεν κάνω λάθος..

1ον. Εξοικονομώ θα γίνονται για κάποια χρόνια ακόμη.. δεν είναι ανοιχτό το πρόγραμμα, αλλά όποιος δεν έκανε σε αυτό, θα κάνει του χρόνου.. υπάρχει πλάνο. Ας ετοιμαστεί και του χρόνου εδώ είμαστε..

 

2ον, 

Αντε πάλι με το 70%...

Εκφέρεις γνώμη για το νέο πρόγραμμα χωρίς να έχεις διαβάσει τον οδηγό.. και μάλιστα λες ότι το λέω από άγνοια.. μάλιστα.

Έχω ξαναπαντησει ότι, σε αυτό το πρόγραμμα, (να και ένα θετικο), με την υπαγωγή θα μπαίνει το 70% της ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ. μην μπερδευεσαι με το δάνειο τραπέζης, άλλο είναι αυτό..

Επεξ/σία από Maknight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...