Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το 2023, ίσως μειωθούν οι τιμές και να είναι καλύτερα.

Συγνώμη τις εκτιμήσεις για την τιμή του φυσικού αερίου που επηρεάζει πλέον τα πάντα δεν τις έχεις διαβάσει; Αλλά ας προσευχηθούμε όλοι μαζί να πέσουν οι τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, ikucic είπε

Συγνώμη τις εκτιμήσεις για την τιμή του φυσικού αερίου που επηρεάζει πλέον τα πάντα δεν τις έχεις διαβάσει; Αλλά ας προσευχηθούμε όλοι μαζί να πέσουν οι τιμές 

ΑΝ ο πόλεμος τελείωσε (πόσο θα το παλεύει ο Πούτιν), θα πέσουν οι τιμές. ΒΕΒΑΙΑ, αν ο πληθωρισμός παραμένει υψηλός θα υπάρχει θέμα.

Δύσκολη εξίσωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DOR1K1N είπε

Απο εδω,σαν επιλαχων,μπορω να κανω καποιες ενεργειες εγω?image.png.0db5f838b721ebe38c96e6949deae2c6.png

Λογικά όχι. Θα περιμένεις την επίσημη ανακοίνωση και τις ενέργειες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές δεν πέφτουν.. το ξεχνάμε αυτό..

Πάντα έτσι γίνεται στα υλικά.. γίνεται μια κρίση, ανεβαίνουν και δεν ξανακατεβαινουν.

Καλώς θα ενταχθούν όλοι, αλλά υπάρχει μια αδικία. 

Επειδή γινόταν μάχη με τα μόρια στην αρχη, αρκετοί έβαλαν επιπρόσθετες παρεμβάσεις, από την τσέπη τους, για να πετύχουν μεγαλύτερη εξοικονόμηση και να έχουν καλύτερη βαθμολογία.. 

Και ξαφνικά, μπαίνουν όλοι, χωρίς να έχουν σημασία πια τα μόρια.

Εάν όμως δεν κάνεις όλες τις εργασίες που είχες δηλώσει για να πιάσεις την βαθμολογία, (να ενεργήσεις δηλ όπως οι επιλαχόντες με τιμές εξοικονομώ στις παρεμβάσεις και χωρίς έξτρα χρηματα) τότε θα μικρύνει το ποσοστό επιδότησης επειδη δεν θα πετύχεις την εξοικονόμηση που είχες δηλώσει στο σενάριο του α ΠΕΑ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Maknight είπε

Οι τιμές δεν πέφτουν.. το ξεχνάμε αυτό..

Πάντα έτσι γίνεται στα υλικά.. γίνεται μια κρίση, ανεβαίνουν και δεν ξανακατεβαινουν.

Καλώς θα ενταχθούν όλοι, αλλά υπάρχει μια αδικία. 

Επειδή γινόταν μάχη με τα μόρια στην αρχη, αρκετοί έβαλαν επιπρόσθετες παρεμβάσεις, από την τσέπη τους, για να πετύχουν μεγαλύτερη εξοικονόμηση και να έχουν καλύτερη βαθμολογία.. 

Και ξαφνικά, μπαίνουν όλοι, χωρίς να έχουν σημασία πια τα μόρια.

Εάν όμως δεν κάνεις όλες τις εργασίες που είχες δηλώσει για να πιάσεις την βαθμολογία, (να ενεργήσεις δηλ όπως οι επιλαχόντες με τιμές εξοικονομώ στις παρεμβάσεις και χωρίς έξτρα χρηματα) τότε θα μικρύνει το ποσοστό επιδότησης επειδη δεν θα πετύχεις την εξοικονόμηση που είχες δηλώσει στο σενάριο του α ΠΕΑ.

Έχεις απόλυτο δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες στα υλικα εχουν ανεβει σαφως αλλα ακομη κινουνται στα ορια του προγραμματος ..πχ θερμοπροσωψη, μια παρεμβαση που κοστιζει για Λαμια που μενω, (δε ξερω τι γινεται σ αλλες πολεις) ο μονωσας μου ειπε πως ακομη μας καλυπτει το προγραμμα κ να μην ανησυχω..φυσικα βασιζομαι σε προσφορα με συγκεκριμενα υλικα παχος φιμπραν 7αρι με συντελεστη 0,031 w που ναι το πιο ακριβο στην προσφορα που εχω 63-65ε/τμ..ηλιακος-κλιματιστικα οχι κατι φοβερο σαν αγορα, κι αν δω οτι το μοντελο που ηθελα εχει ανεβει πολυ, θα παω σε οικονομικοτερο υπαρχουν επιλογες δε θα βαλω μαλτεζο αλλα εναν noname να καλυψω το κοστος εγκαταστασης που αυτο εχει αυξηθει αρκετα με τα υλικα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην κατάσταση 09. Πιστοποιημένη αίτηση για τελική εκταμίευση.

για το εξοικονομώ του 2020.

Σε πόσο καιρό γίνεται αυτή ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2022 στις 1:20 ΜΜ, GREGORYMO είπε

 

 

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Είμαι στην κατάσταση 09. Πιστοποιημένη αίτηση για τελική εκταμίευση.

για το εξοικονομώ του 2020.

Σε πόσο καιρό γίνεται αυτή ?

Λογικά λιγότερο από μήνα

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ακομη δεν εχουν ολοκληρωθει ολες οι περιπτωσεις του 2020 κι εμεις συζηταμε να ξεκινησει το εξοικονομω του 2021 που μπαινουν κι ολοι οι επιλαχοντες..μας βλεπω για τελη 23 με αρχες 24 στο καλυτερο σεναριο κι αναλογα τις πολιτικες εξελιξεις😏

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2019 στις 8:04 ΜΜ, tornado είπε

ουτε βιαζομαι ουτε τρεχω,

αλλα αυτη η δηθεν ασαφεια και ο απροσανατολισμος, ειναι εμποδια που συναντησα απο μερικους πονηρους στο πατρικο μου

που προσπαθουσαν να εμποδισουν την εγκατασταση λεβητα.

Ακουσα απαντησεις μερικες που τις αναφερες για αυτο και σε ενεπλεξα....

- θα πληρωνεις θες δε θες, 30% παγιο

- αν δεν βγαλεις αδεια απο την πυροσβεστικη εισαι παρανομος

- αλλος πιο προχω, απαγορευεται να βαζεις μπουκαλες εξω στο μπαλκονι? γιατι ρε μεγαλε ποιος το λεει αυτο?

πολλοι.... οπως? οπως ο μπαμπης ο σουγιας, ο νικος ο μπετουγιας και ενας σωρο αλλος κοσμος...

Για ολα αυτα, αντι να φλυαρουμε γνωμη μου ειναι οτι οταν γραφουμε κατι, να λεμε αυτο που λεω στηριζεται στο ΦΕΚ ταδε φυλλο ταδε, ετος ταδε κλπ.

Να πηγαινει ο αλλος να το βρισκει και να εχει κατι τεκμηριωμενο μπροστα του για να μπορει να αποστομωνει καθε εξυπνακια που βρισκει μπροστα του.

Υπαρχουν πολυκατοικιες (οπως η δικη μου περιπτωση) που οι εξυπνακηδες ειναι μπολικοι και το ζητουμενο τους ειναι να σου κανουν την ζωη δυσκολη.

 

Φιλε μου κωστα ειμαι σιγουρος οτι η προθεση σου ειναι θετικη αλλα μην μπερδευεις την δεξαμενη σου (η οποια εκτιμω οτι πρεπει να ειναι οπως τα λες)

με την εγκατασταση επιτοιχιου λεβητα με μπουκαλες προπανιου. Μιλησαμε για διαφορετικα πραγματα και τελικως δεν βλεπω πεδιο διαφωνιας.

Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι σου πόσες φιάλες χρειάζεσαι περίπου τον μήνα και έχεις μόνωση καλή και κουφώματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κλείνει η παρατεταμένη διορία για την κατάθεση ΗΤΚ όσων επιλέχθησαν στην πρώτη φάση του προγράμματος. Υποθέτω λοιπόν τώρα θα βγουν και οι νέες λίστες που θα περιλαμβάνουν και τους επιλαχόντες, σωστά; Λάθος; Ξέρει κάποιος που έχει επαφή με το helpdesk ή ό,τι,  κάτι νεότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που ήμουν σε κατάσταση ελέγχου για βλακείες τους, πήρα το τελικό οκ προχθές με προθεσμία για ΗΤΚ μέσα Δεκεμβρίου.
Υποθέτω οτι σύντομα θα βγουν οι νέες λίστες.

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΗΚΑΝ στον λογαριασμό τα χρήματα, τόσο για τα ΠΕΑ όσο και για την επιδότηση αλλά είναι δεσμευμένα.

Θα αποδεσμευτούν από μόνα τους η χρειάζεται να κάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...