Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ξέρει κανείς ρε παιδιά αν και στο αναμενόμενο εξοικονομώ θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας ; 

Κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι σε αυτό δε θα είναι έτσι... 

αν δεν είναι με σειρά προτεραιότητας, πως να είναι όμως ?!

*αν δεν βγει επίσημος οδηγός, τα πάντα είναι μόνο υποθέσεις πάντως

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

να δεν είναι με σειρά προτεραιότητας, πως να είναι όμως ?!

*αν δεν βγει επίσημος οδηγός, τα πάντα είναι μόνο υποθέσεις πάντως

Στο 1ο πάντως δεν ήταν αν θυμάμαι καλά, ούτε και ξέρω πως επέλεγαν τότε 

Καίγομαι για μια αίτηση, και είμαι πολύ προβληματισμένος πως να το χειριστώ...

(αν έχεις διάθεση στείλε πμ να σε ρωτήσω κάτι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, υπάρχει κανένας από Βόλο που έκανε το πρόγραμμα να μου συστήσει κανένα σωστο μηχανολόγο να αρχίσω να προετοιμαζομαι για όταν με το καλο ανοίξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Στο 1ο πάντως δεν ήταν αν θυμάμαι καλά, ούτε και ξέρω πως επέλεγαν τότε 

Καίγομαι για μια αίτηση, και είμαι πολύ προβληματισμένος πως να το χειριστώ...

(αν έχεις διάθεση στείλε πμ να σε ρωτήσω κάτι :)

Στο πρώτο έκανες αίτηση μέσω τραπέζης. Σαφέστατα δεν γινόταν να γίνει με σειρά προτεραιότητας!!!! Στείλε ΠΜ για την ερώτηση.

14 λεπτά πριν, StormGr είπε

Καλημέρα παιδιά, υπάρχει κανένας από Βόλο που έκανε το πρόγραμμα να μου συστήσει κανένα σωστο μηχανολόγο να αρχίσω να προετοιμαζομαι για όταν με το καλο ανοίξει?

Μηχανικό χρειάζεσαι. Όχι μηχανολόγο!!!

Για την ακρίβεια ξεκινάς με ενεργειακό επιθεωρητή που συνήθως είναι και σύμβουλος έργου. Βγάζει ενεργειακό πιστοποιητικό το οποίο πληρώνεις απο τη τσέπη σου για να δεις τι παρεμβάσεις χρειάζεσαι για να πιάσεις το στόχο. Αν τελικά ενταχθείς θα πάρεις τα χρήματα πίσω. Αν δεν ενταχθείς, τα χρήματα σαφέστατα πάνε χαμένα. Σε κάθε περίπτωση για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου, το ελάχιστο που θα πρέπει να πληρώσεις είναι η ενεργειακή επιθεώρηση. 

Μετά ψάχνεις προμηθευτές και παίρνεις προσφορές για να ξέρεις τι θα βάλεις και πόσα θα πληρώσεις - βάσει των προτάσεων που σου έκανε ο ενεργειακός επιθεωρητής.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις τα ακόλουθα δικαιολογητικά  

https://energycert.gr/δικαιολογητικά/

και να έχεις διαβάσει τον οδηγό για το αν μπορείς να ενταχθείς, τι να περιμένεις απο το πρόγραμμα κλπ. Δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς να στα εξηγήσει αν δεν τα διαβάσεις μόνος σου 

https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/ΟΔΗΓΟΣ+ΕΞΟΙΚ_II_2018_2η+ΤΡΟΠ+Final_διορθ.pdf 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον είμαι χωρίς δάνειο και είμαι στο βήμα 09.α Πιστοποιημένη αίτηση - εγκεκριμένη τελική εκταμίευση για να προχωρήσει η εκταμίευση στους προμηθευτές πρέπει να πάω σε κάποια τράπεζα να κάνω κάτι?

Ή θα προχωρήσει μόνο του (είμαι ήδη στις 10 εργάσιμες μέρες στο 9α)?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Εφόσον είμαι χωρίς δάνειο και είμαι στο βήμα 09.α Πιστοποιημένη αίτηση - εγκεκριμένη τελική εκταμίευση για να προχωρήσει η εκταμίευση στους προμηθευτές πρέπει να πάω σε κάποια τράπεζα να κάνω κάτι?

Ή θα προχωρήσει μόνο του (είμαι ήδη στις 10 εργάσιμες μέρες στο 9α)?

Όχι, δε κάνεις κάτι εσύ. Δες αν έχουν μπει τα χρήματα στη τράπεζα. Θα προχωρήσει μόνο του στο επόμενο βήμα.

Έχει δοθεί εντολή στην Τράπεζα για εκταμίευση των τελικών καταβολών στους αναδόχους/ προμηθευτές που έχετε δηλώσει, καθώς και για την εκταμίευση των ποσών που αντιστοιχούν στην πληρωμή του Συμβούλου Έργου ή/και του Μελετητή σας, εφόσον έχετε καταχωρήσει τα σχετικά παραστατικά.

 Στην καρτέλα «Μηνύματα» μπορείτε να ενημερωθείτε για:

  • την ημερομηνία απόδοσης της εντολής αυτής προς την Τράπεζα
  • την οριστική ολοκλήρωση της εκταμίευσης των καταβολών στους λογαριασμούς των αναδόχων/ προμηθευτών/ συμβούλου έργου/ μελετητή σας από την Τράπεζα.

Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2019 στις 9:55 ΠΜ, sphinxgr είπε

Στο πρώτο έκανες αίτηση μέσω τραπέζης. Σαφέστατα δεν γινόταν να γίνει με σειρά προτεραιότητας!!!! Στείλε ΠΜ για την ερώτηση.

Μηχανικό χρειάζεσαι. Όχι μηχανολόγο!!!

Για την ακρίβεια ξεκινάς με ενεργειακό επιθεωρητή που συνήθως είναι και σύμβουλος έργου. Βγάζει ενεργειακό πιστοποιητικό το οποίο πληρώνεις απο τη τσέπη σου για να δεις τι παρεμβάσεις χρειάζεσαι για να πιάσεις το στόχο. Αν τελικά ενταχθείς θα πάρεις τα χρήματα πίσω. Αν δεν ενταχθείς, τα χρήματα σαφέστατα πάνε χαμένα. Σε κάθε περίπτωση για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου, το ελάχιστο που θα πρέπει να πληρώσεις είναι η ενεργειακή επιθεώρηση. 

Μετά ψάχνεις προμηθευτές και παίρνεις προσφορές για να ξέρεις τι θα βάλεις και πόσα θα πληρώσεις - βάσει των προτάσεων που σου έκανε ο ενεργειακός επιθεωρητής.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις τα ακόλουθα δικαιολογητικά  

https://energycert.gr/δικαιολογητικά/

και να έχεις διαβάσει τον οδηγό για το αν μπορείς να ενταχθείς, τι να περιμένεις απο το πρόγραμμα κλπ. Δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς να στα εξηγήσει αν δεν τα διαβάσεις μόνος σου 

https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/ΟΔΗΓΟΣ+ΕΞΟΙΚ_II_2018_2η+ΤΡΟΠ+Final_διορθ.pdf 

Έχετε να προτείνετε κάποιον ενεργειακό επιθεωρητή / μηχανικό από Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Camal είπε

Έχετε να προτείνετε κάποιον ενεργειακό επιθεωρητή / μηχανικό από Αθήνα;

δυστυχως ο δικος μου ηταν χαλιας,

προσεξε το αυτο γιατι αμα πεσεις σε ατζαμη, εσυ θα την πληρωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tornado είπε

δυστυχως ο δικος μου ηταν χαλιας,

προσεξε το αυτο γιατι αμα πεσεις σε ατζαμη, εσυ θα την πληρωσεις.

Αν θες πραγματικά να βοηθήσεις πες τι δε σου έκανε σωστά. Και εγώ μηχανικός είμαι και θέλω να έχω feedback. Έτσι και οι πελάτες ενημερώνονται και εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, becoming_I είπε

Αν θες πραγματικά να βοηθήσεις πες τι δε σου έκανε σωστά. Και εγώ μηχανικός είμαι και θέλω να έχω feedback. Έτσι και οι πελάτες ενημερώνονται και εμείς.

Ειχα υπολογισει να κανω αναβαθμιση,

κουφωματα, ηλιακο, κλιματιστικα και τεντες (οι τεντες ειχαν μπει εξτρα με πιθανοτητα να μην γινουν)

 

Στην πλατφορμα το κοστος ειχε υπολογιστει σε 6 κατι χιλαιδες ευρω.

Απο απροσεξια δεν μπηκαν τα κουφωματα στο προγραμμα και ετσι το κονδυλι βγηκε 4500 περιπου.

Η πλατφορμα εκλεισε και μετα ψαχναμε πως θα γινει η αναβαθμιση.

Αρχισαμε να κοβουμε και να ραβουμε, τελικα κοπηκαν οι τεντες, μαζεψαμε λιγο τα κλιματιστικα και βαλαμε τον πιο φτηνιαρικο ηλιακο

για να γινουν ολα αυτα με 4500 ευρω.

Στο τελος πληρωσα εξτρα (γιατι δεν εβγαινε αλλο το μαζεμα) 200 ευρω απο την τσεπη μου.

 

Επισης δεν προεβλεψε σε αλλο σπιτι να βαλει κονδυλι για αδεια μικρης κλιμακας για θερμοπροσοψη,

πληρωσα εξτρα αλλα 250 ευρω.

 

Τελος αρκετους προμηθευτες τους βρηκα εγω γιατι αυτοι που μου προτεινε ηταν αεριτζηδες και ζηταγανε οτι θελανε.

ΠΧ για τα κουφωματα η πρωτη προταση, ο τυπος ελεγε, θα μου τα πληρωσεις ολα μετρητα και παρτα εσυ απο το προγραμμα.... οτι να ναι...

 

Σημερα με τις αναβαθμισεις που εγιναν, το αποτελεσμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο και προτρεπω ολους οσους το σκεφτονται και μπορουν να μπουν,

να το κανουν αβιαστα, αλλαζει το σπιτι τελειως. 

Τα κουφωματα παρεχουν τεραστια αλλαγη στο σπιτι, νομιζεις οτι μετακομισες!

Ο ηλιακος παρεχει συνεχεια ζεστο νερο απο Μαιο και μετα.

Η θερμοπροσοψη κλεινει καθε τροπο να χανεις θερμοτητα που φευγει με την κλασικη τοιχοποιια.

Ο λεβητας και η αυτονομη θερμανση ειναι μια διφορουμενη ιστορια.

Για παλιες πολυκατοικιες χωριζεται σε δυο κατηγοριες.

α. Αυτες που εχουν ιδιοκτητες που δεν μπορεις να συννενοηθεις με την καμια και δεν μπορεις να βαλεις αυτονομη θερμανση με θερμιδομετρητες.

Συνεπως βαζεις αυτονομα λεβητα στο μπαλκονι σου και ασε τους να ξεμπλεξουν μονοι τους οι υπολοιποι.

β. Οι υπολοιποι που βρισκεις ακρη και με 2000 κοστος αποκτας αυτονομια ολη η πολυκατοικια.

Η βελτιστη λυση ειναι η β, γιατι αποφευγεις να γεμισει η εισοδο με ρολογια (μερικες φορες αυτο πρακτικα ειναι αδυνατο) και κουτια τα μπαλκονια.

Αλλα ολα ειναι θεμα τυχης με ποιους εχεις μπλεξει.

 

Αλλα σε βαθος χρονου το σπιτι γινεται σημαντικα λιγοτερο ενεργοβορο, ποιοτικα πολυ πιο αναβαθμισμενο, και η ιδιοκτησια  σας αποκτα 

μεγαλυτερη αξια. Το σπιτι που ειμαι απο κατηγορια Η, ανεβηκε στη Β+.

 

Ζυγιστε και πραξτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tornado είπε

Τελος αρκετους προμηθευτες τους βρηκα εγω γιατι αυτοι που μου προτεινε ηταν αεριτζηδες και ζηταγανε οτι θελανε.

 

Αρχικά εσύ αναφέρεσαι σε σύμβουλο έργου και όχι ενεργειακό μηχανικό σχετικά με το πρόγραμμα.

Επίσης ποιος σου είπε ότι είναι δουλειά του να σου προτείνει επαγγελματίες και να σου δώσει τις καλύτερες προσφορές της αγοράς και όλα αυτά με 250€ μεικτά που θα πάρει όταν και αν ολοκληρώσεις τις παρεμβάσεις? 250€ μεικτά πόσες εργατοώρες αγοράζουν νομίζεις?

Επίσης ποιος σου είπε ότι υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες που δέχονται να πάρουν μέρος στο πρόγραμμα και να περιμένουν να πληρωθούν ΑΝ ολοκληρώσεις και ΑΝ κάνεις σωστά όλα τα κομμάτια του προγραμματος?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tornado επειδή την έχω κάνει αυτή τη δουλειά, να σου πω κάποια πράγματα 

καταρχάς σίγουρα είναι λάθος το ότι δε συμπληρώθηκε σωστά ο πίνακας παρεμβάσεων

από εκεί και πέρα, η άδεια μικρής εργασιών μικρής κλίμακας δε μπορεί να μπει ως "έξοδο" κάπου

επίσης ξέρω και εγώ πάρα πολύ κόσμο που ενώ είναι μια χαρά αξιόπιστοι σαν μάστορες αλλά δεν μπορούν να χρηματοδοτήσουν το κράτος 

σε ανάλογη περίπτωση είμαι και εγώ με φίλο μου που ψάχνουμε να τον βάλουμε στο εξοικονομώ τώρα

το μεγαλύτερο λάθος του συναδέλφου ήταν ότι σου πρότεινε κόσμο

έχω ένα κινητό γεμάτο εργολάβους, μάστορες, αρκετοί από τους οποίους και καλοί είναι και οικονομικοί, και απ' όλα...

Δε συστήνω ποτέ και σε κανέναν, για ευνόητους λόγους... 

Btw Β+ πολύ πολύ δύσκολα να βγει ένα σπίτι, μην είσαι και τόσο σίγουρος για αυτό το νούμερο 

Δεν αμφισβητώ επ' ουδενί τη χρησιμότητα των παρεμβάσεων, αλλά δύσκολα να ανέβηκες τόσο

Μόνωση έκανες ή δεν έκανες, μπερδεύτηκα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά πήγα στη mecha engineering. Βέβαια το συνδύασα με ολική ανακαίνιση οπότε δεν ξέρω αν αναλαμβάνει μεμονωμένα μόνο δουλείες με εξοικονομώ. Φουλ ικανοποιημένος στα πάντα με μοναδικό τρέξιμο απο εμένα στο να υπογράψω τις υπεύθυνες δηλώσεις στα ΚΕΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αρχικά εσύ αναφέρεσαι σε σύμβουλο έργου και όχι ενεργειακό μηχανικό σχετικά με το πρόγραμμα.

Επίσης ποιος σου είπε ότι είναι δουλειά του να σου προτείνει επαγγελματίες και να σου δώσει τις καλύτερες προσφορές της αγοράς και όλα αυτά με 250€ μεικτά που θα πάρει όταν και αν ολοκληρώσεις τις παρεμβάσεις? 250€ μεικτά πόσες εργατοώρες αγοράζουν νομίζεις?

Επίσης ποιος σου είπε ότι υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες που δέχονται να πάρουν μέρος στο πρόγραμμα και να περιμένουν να πληρωθούν ΑΝ ολοκληρώσεις και ΑΝ κάνεις σωστά όλα τα κομμάτια του προγραμματος?

και εσενα ποιος σου ειπε οτι πηρε 250 ευρω μικτα? αυτα τα εδινε το προγραμμα, πηρε αλλα τοσα καθαροτατα και μην σου πω παραπανω....

Τωρα για το αν υπαρχουν πολλοι η λιγοι επαγγελματιες που δεχονται η οχι, αυτο ειναι δικαιωμα τους, ας μην ασχολουνται με το προγραμμα.

Το προγραμμα δουλευει με ενα συγκεκριμενο τροπο, οχι το μονταρω οπως νομιζω γιατι ετσι βολευει την εταιρια μου.

Για παραδειγμα οι τενταδες, σχεδον ολοι δεν ενταχτηκαν στο προγραμμα γιατι ελεγαν οτι δεν τους συμφερει η επιδοτηση. Δικαιωμα τους.

Στα κουφωματα ομως, οσοι δουλευαν με το προγραμμα, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να λενε οτι εντασσονται στο εξοικονομω και βγαζουν δικες τους αξιωσεις του τυπου 100%  μετρητα εξαρχης. Οποιος δεν βγαινει, ας μην ασχολειται, να ασχοληθουμε και οι υπολοιποι με οσους θελουν να κανουν τις εργασιες τους με βαση το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...