Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tornado είπε

Ανοίγει το νέο εξ οικονομω τον άλλο μήνα. 

Προφανώς θα πρέπει να ανοιχτεί καινούριο θέμα,  αλλά όσοι ενδιαφέρονται ας προετοιμάζονται.

Μάλλον θα είναι σαν το ΙΙ, που άνοιγε τον "επόμενο μήνα" , επί 1 χρόνο!!! 

Ήδη αυτό που θα ανοίξει τώρα, θα άνοιγε πριν το Πάσχα!!! 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Μάλλον θα είναι σαν το ΙΙ, που άνοιγε τον "επόμενο μήνα" , επί 1 χρόνο!!! 

Ήδη αυτό που θα ανοίξει τώρα, θα άνοιγε πριν το Πάσχα!!! 

Σωστός!

Αλλά οκ, δε ξέρουμε αν θα το επισπεύσουν κιολας λόγω εθνικών εκλογών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Σωστός!

Αλλά οκ, δε ξέρουμε αν θα το επισπεύσουν κιολας λόγω εθνικών εκλογών...

Συνήθως βέβαια (δυστυχώς) κάτι τέτοιες ιστορίες πάνε πίσω όταν έχει εκλογές... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tornado είπε

Ανοίγει το νέο εξ οικονομω τον άλλο μήνα.

Καλόοοοο αλλά το άλλο με το Τοτό είναι καλύτερο.

Θα ανοίξει "το άλλο μήνα" όπως άνοιξε "στο τέλος της χρονιάς" και "λίγο πριν το Πάσχα". Λένε ψέματα ξεδιάντροπα. Ακόμα δεν είναι έτοιμοι με τα διαδικαστικά (και το ξέρουν).

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Μάλλον θα είναι σαν το ΙΙ, που άνοιγε τον "επόμενο μήνα" , επί 1 χρόνο!!!

Το ΕΚΟ ΙΙ δεν "άνοιγε" επί 1 χρόνο αλλά επί 2,5 χρόνια.

Πάντως προχθές εντάχθηκαν στο ΕΚΟ ΙΙ άλλοι 1337 δικαιούχοι (1+ χρόνο μετά την αίτηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το να ανοιξει νεο προγραμμα, ενω το νυν ακομα κανει εκκαθαρισεις το βλεπω τελειως αδυνατο, αλλα ενταξει τι να πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάται κάποιος να μου πει μετά απο πόσο διάστημα μετά την οριστική υπαγωγή τον κάλεσε η τράπεζα για την υπογραφή του δανείου ?

Κοντεύει εβδομάδα και στην τράπεζά μου δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως... Να ανησυχήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Θυμάται κάποιος να μου πει μετά απο πόσο διάστημα μετά την οριστική υπαγωγή τον κάλεσε η τράπεζα για την υπογραφή του δανείου ?

Κοντεύει εβδομάδα και στην τράπεζά μου δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως... Να ανησυχήσω ?

Πάρτους τηλέφωνο. Μη το αφησεις γιατί μιλάμε αρκετοί είναι ανίκανοι. Στο λέω εμπειρικά (από το πρόγραμμα ΕΚΟ ΙΙ και από άλλους που ξέρω και έκανε πατάτα η τράπεζα με τα δικαιολογητικά που έστειλαν. Τελικά τους πέταξαν έξω από ΕΚΟ ΙΙ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Πάρτους τηλέφωνο. Μη το αφησεις γιατί μιλάμε αρκετοί είναι ανίκανοι. Στο λέω εμπειρικά (από το πρόγραμμα ΕΚΟ ΙΙ και από άλλους που ξέρω και έκανε πατάτα η τράπεζα με τα δικαιολογητικά που έστειλαν. Τελικά τους πέταξαν έξω από ΕΚΟ ΙΙ).

Mα ποιους να παρω ? Εχω μιλησει 3 φορες με τραπεζα δεν ξερουν τιποτα και στο helpdesk του προγραμματος δεν απανταει ποτε κανεις. 

Για αυτο ρωταω μηπως γνωριζει κανεις απο την εμπειρια του αν η τραπεζα καθυστερει να ενημερωθει η αν με το που παταω εγω αποδοχη υπαγωγης η τραπεζα ειναι υποχρεωμενη να γνωριζει και αρα κατι δεν παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, spyros_vas είπε

Mα ποιους να παρω ? Εχω μιλησει 3 φορες με τραπεζα δεν ξερουν τιποτα και στο helpdesk του προγραμματος δεν απανταει ποτε κανεις. 

Για αυτο ρωταω μηπως γνωριζει κανεις απο την εμπειρια του αν η τραπεζα καθυστερει να ενημερωθει η αν με το που παταω εγω αποδοχη υπαγωγης η τραπεζα ειναι υποχρεωμενη να γνωριζει και αρα κατι δεν παει καλα.

Τη τράπεζα να πάρεις. Η ακόμα καλύτερα να περάσεις από το κατάστημα που διατηρείς λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Τη τράπεζα να πάρεις. Η ακόμα καλύτερα να περάσεις από το κατάστημα που διατηρείς λογαριασμό.

Μα ξαναλεω οτι πήγα στην τράπεζα μου και δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Θυμάται κάποιος να μου πει μετά απο πόσο διάστημα μετά την οριστική υπαγωγή τον κάλεσε η τράπεζα για την υπογραφή του δανείου ?

Κοντεύει εβδομάδα και στην τράπεζά μου δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως... Να ανησυχήσω ?

Σε πελάτη μου που είχε σύμβαση στη Πειραιώς περάσε 3μηνο και τον κάλεσαν για υπογραφές στη σύμβαση,

στην Εθνική σε 1 μήνα.

Το Helpdesk τηλεφώνησε μετά τις 10 το πρωί , στο 10-15 λεπτό το σηκώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ @meletis_m καπως ησυχασα...

Στην Εθνικη ειμαι και ελπιζω να δρομολογηθει το θεμα γιατι οπως παει θα χασουμε και τον χειμωνα που μας ερχεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαν πεί οτι στο ΕΚΟ 2 δεν θα είχαν δικαίωμα συμμετοχής όσοι ειχαν συμμετάσχει στο ΕΚΟ 1.   

Ωραία ως εδώ.

Τώρα για το ΕΚΟ 3 που ετοιμάζεται,  δεν γράφει στις προυποθέσεις  κατι για τα ΕΚΟ  Ι και ΕΚΟ 2 , αλλά μόνο να είναι το ΠΕΑ απο κατηγορία Δ και κάτω.  

Δηλαδή εμένα που το 2011 στο ΕΚΟ Ι μου έβγαλαν μετά τις παρεμβάσεις, στο τελικό ΠΕΑ κατηγορίας Δ , σημαίνει οτι μπορώ να ξανασυμμετάσχω στο ΕΚΟ 3?    Σε μηχανικό που ρώτησα, δεν ήταν σίγουρος και μου πρότεινε να προχωρήσουμε στη σύνταξη του φακέλου/αίτησης  επειδή  "δεν θα χάσουμε τπτ "  αφού το πολύ πολύ να  αποκλειστεί απο το σύστημα.  

Ξέρετε κατι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kounga είπε

Ειχαν πεί οτι στο ΕΚΟ 2 δεν θα είχαν δικαίωμα συμμετοχής όσοι ειχαν συμμετάσχει στο ΕΚΟ 1.   

Ωραία ως εδώ.

Τώρα για το ΕΚΟ 3 που ετοιμάζεται,  δεν γράφει στις προυποθέσεις  κατι για τα ΕΚΟ  Ι και ΕΚΟ 2 , αλλά μόνο να είναι το ΠΕΑ απο κατηγορία Δ και κάτω.  

Δηλαδή εμένα που το 2011 στο ΕΚΟ Ι μου έβγαλαν μετά τις παρεμβάσεις, στο τελικό ΠΕΑ κατηγορίας Δ , σημαίνει οτι μπορώ να ξανασυμμετάσχω στο ΕΚΟ 3?    Σε μηχανικό που ρώτησα, δεν ήταν σίγουρος και μου πρότεινε να προχωρήσουμε στη σύνταξη του φακέλου/αίτησης  επειδή  "δεν θα χάσουμε τπτ "  αφού το πολύ πολύ να  αποκλειστεί απο το σύστημα.  

Ξέρετε κατι? 

Υποτίθεται το νέο ΕΚΟ θα είναι το ΕΚΟ 2.2 και όχι το 3. Το 3 θα έρθει κάποιο επόμενο έτος.

Μόνο και μόνο το ότι δεν έχουν βγάλει νέες οδηγίες και διευκρινήσεις ακόμα, με κάνει να πιστεύω πως θα αργήσει και θα πάει μετά το καλοκαίρι.  

Επίσης αναγράφεται σε παρελθοντικό οδηγό του ΕΚΟ ΙΙ :

Σε περίπτωση που έχει γίνει υπαγωγή για μια κατοικία στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον» της προγραμματικής περιόδου 2007-2013 και το έργο είναι ολοκληρωμένο, στο πλαίσιο του Προγράμματος, δεν μπορεί να υποβληθεί αίτηση για την εν λόγω κατοικία στο παρόν Πρόγραμμα. Επιτρέπεται η υποβολή αίτησης σε κατοικία που έχει γίνει υπαγωγή στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον» της προγραμματικής περιόδου 2007-2013, μόνο εάν αυτή αποτελεί μέρος αίτησης που αφορά σε πολυκατοικία, και όχι για τις παρεμβάσεις που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο του ανωτέρω προγράμματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς ρε παιδιά αν και στο αναμενόμενο εξοικονομώ θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας ; 

Κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι σε αυτό δε θα είναι έτσι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...