Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, pano είπε

https://www.a-energeia.gr/  με αυτούς συνεργάστηκα(αλουμινια,φυσικό αέριο,ηλιακός και κλιματιστικά),κατ'εμέ είναι σωστοί επαγγελματίες.

Την  unionprofile μην την πολυεμπιστεύσαι ,όσο αφορά την προσφορά που σου έδωσαν,σου μιλάω  γιατί την πάτησα.

μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες? εστω με pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, pano είπε

Παραπάνω πληροφορίες όσο αφορά τι;

σορρυ εχεις δικιο, για την unionprofile πηγαιναν οι παραπανω πληροφοριες.

την a.energeia δνε την ηξερα και θα ζητησω προσφορα γτ απο οτι φαινεται με καλυπτει σε ολες τις επεμβασεις του προγραμματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, demolition23 είπε

Ενδεικτικά τι τιμή παίζει ανά m² για μόνωση δώμα με την εξής μέθοδο;

Πίσσα, πισοχαρτο αλουμινίου, φενιζολ, γεωυφασμα και τέλος χαλίκι

Παραθέτω τον εαυτό μου, αν κάποιος έχει απάντηση ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostass__ είπε

σορρυ εχεις δικιο, για την unionprofile πηγαιναν οι παραπανω πληροφοριες.

την a.energeia δνε την ηξερα και θα ζητησω προσφορα γτ απο οτι φαινεται με καλυπτει σε ολες τις επεμβασεις του προγραμματος!

Η  unionprofile είχε στείλει κάποιον πωλητή της στο σπίτι ,πήρε ο άνθρωπος τα μέτρα και μέσα σε μια εβδομάδα μο υ δώσανε  την τιμή ,η οποία παρεμπιπτοντως  αποδείχθηκε ότι ήταν η καλύτερη της αγοράς(πίστεψέ με πήρα πάρα πολλές προσφορές),αυτό  συνέβη τον Ιούνιο του 2018,τον Σεπτέμβριο  τους ξαναενόχλησα  για δω αν άλλαξε κάτι και επίσης τους ζήτησα 3πλο τζάμι,αυτοί μου απάντησαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στην προσφορά και μάλιστα  μου δώσανε το 3πλο τζάμι στην ίδια τιμή, έλα όμως που τον Νοέμβριο που μπήκαμε στην τελική ευθεία  μου είπαν ότι,ανεβηκε η τιμή  του pvc από το εξωτερικό(salamander  είχα  διαλέξει) και μου δώσανε τιμή 40% επιπλέον από ότι είχαμε πει.

Όσο αφορά την εταιρεία  που σου πρότεινα,να ξέρεις ότι δεν έδωσα ούτε ένα ευρώ μπροστά  και ήμουν και με δάνειο όχι ιδία κεφάλαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pano είπε

Η  unionprofile είχε στείλει κάποιον πωλητή της στο σπίτι ,πήρε ο άνθρωπος τα μέτρα και μέσα σε μια εβδομάδα μο υ δώσανε  την τιμή ,η οποία παρεμπιπτοντως  αποδείχθηκε ότι ήταν η καλύτερη της αγοράς(πίστεψέ με πήρα πάρα πολλές προσφορές),αυτό  συνέβη τον Ιούνιο του 2018,τον Σεπτέμβριο  τους ξαναενόχλησα  για δω αν άλλαξε κάτι και επίσης τους ζήτησα 3πλο τζάμι,αυτοί μου απάντησαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στην προσφορά και μάλιστα  μου δώσανε το 3πλο τζάμι στην ίδια τιμή, έλα όμως που τον Νοέμβριο που μπήκαμε στην τελική ευθεία  μου είπαν ότι,ανεβηκε η τιμή  του pvc από το εξωτερικό(salamander  είχα  διαλέξει) και μου δώσανε τιμή 40% επιπλέον από ότι είχαμε πει.

Όσο αφορά την εταιρεία  που σου πρότεινα,να ξέρεις ότι δεν έδωσα ούτε ένα ευρώ μπροστά  και ήμουν και με δάνειο όχι ιδία κεφάλαια.

40%? τεραστια αυξηση (οχι οτι μικροτερη θα ηταν οκ)

για να εχω τα ματια μου ανοιχτα γτ και εμενα η καλυτερη προσφορα μεχρι τωρα ειναι αυτη οσον αφορα στα αλουμινια, περιμενω δε και για φυσικο αεριο προσφορα, οποτε αναμενω, αν και για το φυσικο μου ζητησαν για τελικη τιμη την αποφαση υπαγωγης, αλλιως η τιμη θα ειναι στο περιπου.

πηρα και την εταιρεια που συνεργαστηκες, για προσφορα και περιμενω!

επισης για λογους ενημερωσης του φορουμ πηρα και προσφορα απο την αιραλιφερης, δεν με κερδισε γενικα μιλωντας, οχι παντως απο τιμη, βασικα ολες οι τιμες που παιρνω ειναι στο μαξ του ποσου επιδοτησης, πραγμα που με εχει κανει να ζητησω προσφορες και εκτος εξοικονομω για να δω αν/ποια διαφορα πιθανα παιζει.

αλλοι μου εχουν πει μεχρι τωρα οτι εχει διαφορα αλλοι οτι δεν υπαρχει διαφορα στις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, demolition23 είπε

Παραθέτω τον εαυτό μου, αν κάποιος έχει απάντηση ας μου πει.

Περίπου 4€ + ΦΠΑ εργατικά για επάλειψη γαλάκτωματος, επικόλληση ασφαλτοπανων. 4-6€ + ΦΠΑ ασφαλτοπανο της προκοπής. (Προτείνω SBS 6κιλων). Εξηλαμενη 7εκ αναλόγως ποιότητα από 8€ έως 13€ (βάλε fibran μια χαρά είναι, ακριβότερο όλων το Dow).

Τώρα για το γαρμπιλι, ανάλογα τη περιοχή. Σε μένα που έχουμε αμμοληψίες δίπλα έχει 15€ το κυβικό. Αθήνα μπορεί να έχει 60... όπως και να έχει είναι ευτελές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2019 στις 11:00 ΜΜ, kanesaxo είπε

Περίπου 4€ + ΦΠΑ εργατικά για επάλειψη γαλάκτωματος, επικόλληση ασφαλτοπανων. 4-6€ + ΦΠΑ ασφαλτοπανο της προκοπής. (Προτείνω SBS 6κιλων). Εξηλαμενη 7εκ αναλόγως ποιότητα από 8€ έως 13€ (βάλε fibran μια χαρά είναι, ακριβότερο όλων το Dow).

Τώρα για το γαρμπιλι, ανάλογα τη περιοχή. Σε μένα που έχουμε αμμοληψίες δίπλα έχει 15€ το κυβικό. Αθήνα μπορεί να έχει 60... όπως και να έχει είναι ευτελές. 

Μου έδωσε μια προσφορά με 62€/m².

Η μόνωση είναι με πίσσα διαλυτου, ασφαλτοπανο αλουμινιου, 5εκ εξηλασμένη, γεωυφασμα και χαλίκι. Μου φαίνεται διπλάσια η τιμή από αυτά που μου είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Τι ΜΙΖΕΡΙΑ είναι αυτή? Στα 90ς είμαστε? :(

Και έχω τεράστιο πρόβλημα με την θερμομόνωση της ταράτσας.

Αλλά 6.700 € για ~110m² μου φάνηκαν πολλά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, demolition23 είπε

Μου έδωσε μια προσφορά με 62€/m².

Η μόνωση είναι με πίσσα διαλυτου, ασφαλτοπανο αλουμινιου, 5εκ εξηλασμένη, γεωυφασμα και χαλίκι. Μου φαίνεται διπλάσια η τιμή από αυτά που μου είπες.

Φίλε μου, 

Πάμε να κάνουμε μια ανάλυση με τις τιμές προς τα πάνω:

Πίσσα διαλύτου επάλειψη + ασφαλτόπανο αλουμινίου (ακόμη και στο ιντερνετ να το ψάξεις) πάμε στα 7.5-8.5ε με ΦΠΑ (για SBS -20βαθμών 6κιλών) δύσκολο να βρείς ακριβότερο στην αγορά. Παραδειγμα τιμής αυτής το ESHA (ελληνικό). Εκεί κοντά ειναι και τα Soprema (γαλλικά, ως "τοπ"). Ισως να παίξει κανα ευρώ πάνω λόγω επικάλυψης αλουμινίου. Δεν εψαξα ποτέ αλουμινίου, ψηφίδας έχω τοποθετήσει μόνον.

Εργατικά 4ε+ΦΠΑ, άντε 6+ΦΠΑ. (4 εχω πληρώσει προσωπικά εγώ, ισως να αλλάζει η πιάτσα εκει!)

5εκ εξηλασμένη, όπως σου ειπα, δες και ιντερνετ! Τιμή καταστήματος ΣΗΜΕΡΑ για Fibran 7εκ, 7.5ε με το ΦΠΑ. Εχει και φθηνότερη λύση αλλά και ακριβότερη, πχ DOW Xenergy (απίθανο θεωρώ να σου εβαλε αυτή στη προσφορά). Tιμή δεν έχω γι'αυτο, αλλά σίγουρα ειναι στο 10ε με ΦΠΑ. (εννοείται ΔΕ βάζεις 5ρι, οπως ορθά αναφέρει ο @ThReSh)

Γεωύφασμα, απλα για να κρατά το γαρμπίλι, υφαντό, 1-2ε το τμ ΜΑΞ με ΦΠΑ.

Να βάλω μια κουφή τιμή για το χαλίκι;;; 100ε το κυβικο;;; 100τμ πλάκα Χ 0.05=5κυβ * 100ε/μ3=500ε (Α Κ Ρ Α Ι Α τιμή).

Οπότε πάμε με τα ταβάνια:

8.5 + 6*1.24 + 10 + 2 = 27.94ε ανα τμ + το γαρμπίλι. Να πω οτι θέλει και γερανό για εκει; άλλα 600ε;;; 

Τα 62ε ειναι χαωτικό νούμερο και δε κατανοώ πως βγαίνει. 

Ακόμη και ρύσεις να χρειαζόσουν, πάμε σε άλλα 4ε εργατικά ανα τμ και τσιμέντα. ΠΧ εγω για 135τμ πλάκα χρειάστηκα 100 τσιμέντα * 7.5ε = 750ε. Με αναγωγή σε τμ 5.5 υλικά + 4 εργατικά. 

Πάλι τα 62ε δε βγαινουν!

Υ.Γ. για την ιστορία:

https://www.kaxirismonotika.gr/εξηλασμενη-πολυστερινη/1693-wallmate-xenergy-2500x600x70.html?skr_prm=WyI0YzgwMGFhOS0yMzI5LTRjMzUtYjk3Ny1hN2FlMzVhMTkwYmUiLDE1NzQxNjgzMDc1MDMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.e-technostore.com/eshadien-sbs-20c-4kg-al-10.html  (δε βρίσκω 6κιλών για αλουμίνιο, οπως σου ειπα δεν εχω ψάξει ιδιαιτέρως για αυτα)

https://www.e-technostore.com/eshadien-sbs-20c-4-5kg-10.html  (δες εδώ, 6κιλά, ψηφίδα λευκή).

Υ.Γ.2. απ'τη στιγμή που πρώτα θα τοποθετήσεις υγρομόνωση κι έπειτα θερμομόνωση/γεωύφσμα/γαρμπιλι, δε ξερω κατά ποσο ειναι απαραίτητο να πας σε ασφαλτόπανο αλουμινίου! Περίμενε ομως να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, demolition23 said:

Και έχω τεράστιο πρόβλημα με την θερμομόνωση της ταράτσας.

Αλλά 6.700 € για ~110m² μου φάνηκαν πολλά χρήματα.

Πέρα από την τρελή τιμή που την αναλύει καλύτερα ο kanesaxo, αν δεν κάνω λάθος το μεγαλύτερο ποσοστό της (χοντρικά) είναι τα εργατικά κι όχι το πάχος της εξηλασμένης πολυστερίνης ή γενικότερα τα υλικά. Ψάξε για άλλον και μην βάλεις κάτω από 10εκ. Θες κάτι για "πάντα", όχι να το μετανοιώσεις αργότερα όταν καταλάβεις ότι τα 5εκ ήταν το ελάχιστο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Φίλε μου, 

Πάμε να κάνουμε μια ανάλυση με τις τιμές προς τα πάνω:

Πίσσα διαλύτου επάλειψη + ασφαλτόπανο αλουμινίου (ακόμη και στο ιντερνετ να το ψάξεις) πάμε στα 7.5-8.5ε με ΦΠΑ (για SBS -20βαθμών 6κιλών) δύσκολο να βρείς ακριβότερο στην αγορά. Παραδειγμα τιμής αυτής το ESHA (ελληνικό). Εκεί κοντά ειναι και τα Soprema (γαλλικά, ως "τοπ"). Ισως να παίξει κανα ευρώ πάνω λόγω επικάλυψης αλουμινίου. Δεν εψαξα ποτέ αλουμινίου, ψηφίδας έχω τοποθετήσει μόνον.

Εργατικά 4ε+ΦΠΑ, άντε 6+ΦΠΑ. (4 εχω πληρώσει προσωπικά εγώ, ισως να αλλάζει η πιάτσα εκει!)

5εκ εξηλασμένη, όπως σου ειπα, δες και ιντερνετ! Τιμή καταστήματος ΣΗΜΕΡΑ για Fibran 7εκ, 7.5ε με το ΦΠΑ. Εχει και φθηνότερη λύση αλλά και ακριβότερη, πχ DOW Xenergy (απίθανο θεωρώ να σου εβαλε αυτή στη προσφορά). Tιμή δεν έχω γι'αυτο, αλλά σίγουρα ειναι στο 10ε με ΦΠΑ. (εννοείται ΔΕ βάζεις 5ρι, οπως ορθά αναφέρει ο @ThReSh)

Γεωύφασμα, απλα για να κρατά το γαρμπίλι, υφαντό, 1-2ε το τμ ΜΑΞ με ΦΠΑ.

Να βάλω μια κουφή τιμή για το χαλίκι;;; 100ε το κυβικο;;; 100τμ πλάκα Χ 0.05=5κυβ * 100ε/μ3=500ε (Α Κ Ρ Α Ι Α τιμή).

Οπότε πάμε με τα ταβάνια:

8.5 + 6*1.24 + 10 + 2 = 27.94ε ανα τμ + το γαρμπίλι. Να πω οτι θέλει και γερανό για εκει; άλλα 600ε;;; 

Τα 62ε ειναι χαωτικό νούμερο και δε κατανοώ πως βγαίνει. 

Ακόμη και ρύσεις να χρειαζόσουν, πάμε σε άλλα 4ε εργατικά ανα τμ και τσιμέντα. ΠΧ εγω για 135τμ πλάκα χρειάστηκα 100 τσιμέντα * 7.5ε = 750ε. Με αναγωγή σε τμ 5.5 υλικά + 4 εργατικά. 

Πάλι τα 62ε δε βγαινουν!

Υ.Γ. για την ιστορία:

https://www.kaxirismonotika.gr/εξηλασμενη-πολυστερινη/1693-wallmate-xenergy-2500x600x70.html?skr_prm=WyI0YzgwMGFhOS0yMzI5LTRjMzUtYjk3Ny1hN2FlMzVhMTkwYmUiLDE1NzQxNjgzMDc1MDMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.e-technostore.com/eshadien-sbs-20c-4kg-al-10.html  (δε βρίσκω 6κιλών για αλουμίνιο, οπως σου ειπα δεν εχω ψάξει ιδιαιτέρως για αυτα)

https://www.e-technostore.com/eshadien-sbs-20c-4-5kg-10.html  (δες εδώ, 6κιλά, ψηφίδα λευκή).

Υ.Γ.2. απ'τη στιγμή που πρώτα θα τοποθετήσεις υγρομόνωση κι έπειτα θερμομόνωση/γεωύφσμα/γαρμπιλι, δε ξερω κατά ποσο ειναι απαραίτητο να πας σε ασφαλτόπανο αλουμινίου! Περίμενε ομως να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος...

Ρε φιλε με θυσίες θα πληρώσω αυτο το 40%.

Καλά, εχω θυμώσει τώρα, γιατι ο μηχανικός μου τον προξενεψε λέγοντας οτι θα μου κανει καλή τιμη και θα μου βαλει τα καλύτερα υλικα που υπάρχουν. Ηδη ζήτησα να περάσουν να μου δωσουν προσφορά κι αλλα συνεργεία. Κρατάω τις πληροφορίες που μου έδωσες και σε ευχαριστώ πολυ που με κατηύθυνες και θα το ψάξω να ειμαι διαβασμένος για το υπόλοιπο του προγράμματος.

Να σας πω και για τα κουφώματα?

4 μπαλκονόπορτες με πατζουρι 120*200 σήτα παράλληλη

1 κουζινοπορτα

1 εξώπορτα πρεσαριστο φύλλο

1 παράθυρο 100*60 με ρολλο σήτα καθετη

6.700 ευρω elvial αλλα δεν μου έλεγε σειρα

εννοείται οτι πληρώνω τις σητες που ειναι εκτος

 

Επεξ/σία από demolition23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Πέρα από την τρελή τιμή που την αναλύει καλύτερα ο kanesaxo, αν δεν κάνω λάθος το μεγαλύτερο ποσοστό της (χοντρικά) είναι τα εργατικά κι όχι το πάχος της εξηλασμένης πολυστερίνης ή γενικότερα τα υλικά. Ψάξε για άλλον και μην βάλεις κάτω από 10εκ. Θες κάτι για "πάντα", όχι να το μετανοιώσεις αργότερα όταν καταλάβεις ότι τα 5εκ ήταν το ελάχιστο δυνατό.

Kοίταξε, το 10εκ ειναι υπερβολή.

Ισως, ένας συνάδελφος μηχανολόγος να μας το εξηγήσει καλύτερα. Δηλαδή ναι μεν το περισσότερο ειναι καλύτερο, αλλά ώς ένα σημείο. Για παράδειγμα απ'οσα ΠΕΑ βλέπω απο συναδελφους τώρα εξοικονομώ και ΚΕΝΑΚ απο νέες άδειες, οι ελάχιστες απαιτήσεις ειναι 7εκ διογκωμένης εξωτερικη θερμοπρόσοψη και 7εκ δώμα εξηλασμένης.

Φυσικα εχει υλικα με καλυτερους/χειροτερους συντελεστές.

Εγω προσωπικά θερμοπρόσοψη εχω τοποθετήσει 8εκ γραφιτουχας διογκωμένης (καλύτερο λ απο εξηλασμένη "απλή") και 7εκ εξηλασμένη σε δώμα.

Στο σπιτι που κατοικώ τώρα και εχω εντάξει στο ΕΚΟΙΙ, έχει ηδη διπλο τουβλο με 5εκ εξηλασμένης και 5εκ στο δώμα. Θα βάλω άλλα 7εκ θερμοπρόσοψη και 7εκ στο δώμα. Νομίζω οβερκιλλ, αλλά αφου εχω επιδότηση, γιατί οχι...

5 λεπτά πριν, demolition23 είπε

Ρε φιλε με θυσίες θα πληρώσω αυτο το 40%.

Καλά, εχω θυμώσει τώρα, γιατι ο μηχανικός μου τον προξενεψε λέγοντας οτι θα μου κανει καλή τιμη και θα μου βαλει τα καλύτερα υλικα που υπάρχουν. Ηδη ζήτησα να περάσουν να μου δωσουν προσφορά κι αλλα συνεργεία. Κρατάω τις πληροφορίες που μου έδωσες και σε ευχαριστώ πολυ που με κατηύθυνες και θα το ψάξω να ειμαι διαβασμένος για το υπόλοιπο του προγράμματος.

Να σας πω και για τα κουφώματα?

4 μπαλκονόπορτες με πατζουρι 120*200 σήτα παράλληλη

1 κουζινοπορτα

1 εξώπορτα πρεσαριστο φύλλο

2 παράθυρα 100*60 με ρολλο σήτα καθετη

6.700 ευρω elvial αλλα δεν μου έλεγε σειρα

Κοίτα, απ'οτι βλέπω θα το κανεις μεσω Εξοικονομώ.

Να δεθχώ οτι η τιμή θα ανέβει...λογω του προγράμματος. Κι εγώ έτσι δουλεύω. Αλλά οκ, να τη παρει στα όρια του προγράμματος! που δν εινια λιγο. Οχι να βάλεις κι απο πανω :(

Υ.Γ. για τα κουφωματα, χωρίς να πεις σειρά δεν μπορώ να σου απαντήσω. Και ειναι λιγο πιο δύσκολο, γιατι δε παει ακριβως αναγωγικά. Αν θες σου γράφω τα δικά μου, να βγάλεις πόρισμα. Που να ξέρεις, ακριβά μου φάνηκαν...λογω προγράμματος ισως.

ΠΡοσωπικά θα βάλω τα ΤΟΠ συνθετικα με τριπλό τζάμι και άντε γεια.

Y.G.2 και για να μην κατηγορώ τον οποιονδήποτε, καλύτερα είναι να πάρεις τη προσφορά απ'τον προμηθευτή αυτόν εγγράφως...ωστε να δεις τι χρεώνει.

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, kanesaxo said:

Kοίταξε, το 10εκ ειναι υπερβολή.

Ισως, ένας συνάδελφος μηχανολόγος να μας το εξηγήσει καλύτερα. Δηλαδή ναι μεν το περισσότερο ειναι καλύτερο, αλλά ώς ένα σημείο. Για παράδειγμα απ'οσα ΠΕΑ βλέπω απο συναδελφους τώρα εξοικονομώ και ΚΕΝΑΚ απο νέες άδειες, οι ελάχιστες απαιτήσεις ειναι 7εκ διογκωμένης εξωτερικη θερμοπρόσοψη και 7εκ δώμα εξηλασμένης.

Όταν τα 7εκ είναι ελάχιστη απαίτηση, πως είναι δυνατόν τα 10 να είναι υπερβολή? Να μου πεις για 15-20εκ να σου πω ναι είναι υπερβολή, από την στιγμή που δεν πάει για παθητικό σπίτι.

Τα εργατικά θα μείνουν ίδια, απλά το κόστος των υλικών θα ανέβει λίγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...