Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, katbo είπε

τις σίτες τις έχω πληρώσει ήδη, είναι τα 250 παραπάνω που του έβαλα στο αρχικό έμβασμα. Αν δεν τις είχα πληρώσει δεν θα είχε προκύψει όλο αυτό το θέμα. Αλλά με μπέρδεψε και ο αλουμινάς που μου τα ζήτησε τότε στο ίδιο έμβασμα

άρα του χρωστάς μόνο 250 ευρώ που κόπηκαν από τις 5000 και προέκυψε το 4750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερώτηση, αν τυχον υπάρχει κάποιος συνφορουμίτης...

Εχει βγεί κάποια απόφαση υπαγωγής για αυτους που ήταν με τραπεζικο δανεισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, katbo είπε

Το τηλεφωνικό κέντρο για το εξοικονομώ ΙΙ δουλεύει ακόμα? προσπαθώ από το πρωί και τίποτα. Θα φτιάξει κάποια στιγμή ή το κλείσανε το μαγαζί?

Ε κατσε και εσυ ακομα δν μπηκε το νεο ετος!Ηδη μεσα δεκεμβριου ετρεξε καποιες υπαγωγες αρα σιγα σιγα απο αυτον τον μηνα!Ενημερωσε παντως αν εχεις καμια απαντηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, katbo είπε

Το τηλεφωνικό κέντρο για το εξοικονομώ ΙΙ δουλεύει ακόμα? προσπαθώ από το πρωί και τίποτα. Θα φτιάξει κάποια στιγμή ή το κλείσανε το μαγαζί?

καλυτερα με email σε εμενα απαντησαν αμεσως

 

 

ΑΠΟΡΙΑ!

γνωρίζει κάποιος αν έχω βάλει εξωτερική θερμοπροσοψη και μου στείλει χαρτί το ΙΚΑ για να πληρώσω ένσημα, αν πρέπει να πληρώσω ή όχι, επειδή η επιχείρηση είναι στεγασμένη ?

Επεξ/σία από vasileios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vasileios1 είπε

καλυτερα με email σε εμενα απαντησαν αμεσως

ΑΠΟΡΙΑ!

γνωρίζει κάποιος αν έχω βάλει εξωτερική θερμοπροσοψη και μου στείλει χαρτί το ΙΚΑ για να πληρώσω ένσημα, αν πρέπει να πληρώσω ή όχι, επειδή η επιχείρηση είναι στεγασμένη ?

Όχι, άλλα πρέπει να προσκομίσεις τα τιμολόγια της εστεγασμενης επιχείρησης.

περνα απ το οικείο ΙΚΑ να επιβεβαιώσεις. 
 

βεβαια, τι εννοείς να σου στείλει χαρτί το ΙΚΑ? Άδεια μικρής κλίμακας δεν έβγαλες? Έναρξη έργου δεν έκανες? Εκεί «βγαίνουν» τα ένσημα...δε σου στέλνουν χαρτί σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παλικάρια. 

Τρέχει κάποιο πρόγραμμα για το 2020;

Ειμαι ενοικιαστής και μίλησα με τον ιδιοκτήτη, μου είπε αν τρέξει κάποιο πρόγραμμα μπορώ να πάρω εγώ την επιδότηση και να το πληρώσει αυτός. 

Γίνεται η λέει λαλακιες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2020 στις 10:14 ΠΜ, kanesaxo είπε

Όχι, άλλα πρέπει να προσκομίσεις τα τιμολόγια της εστεγασμενης επιχείρησης.

περνα απ το οικείο ΙΚΑ να επιβεβαιώσεις. 
 

βεβαια, τι εννοείς να σου στείλει χαρτί το ΙΚΑ? Άδεια μικρής κλίμακας δεν έβγαλες? Έναρξη έργου δεν έκανες? Εκεί «βγαίνουν» τα ένσημα...δε σου στέλνουν χαρτί σπίτι...

το στορυ είναι το εξής

βάλαμε εξωτερική θερμομόνωση, κουφώματα και αντλία, για αντλία και μόνωση χρειάζεται το πρόγραμμα άδεια μικρής κλίμακας, έτσι και έβγαλα την άδεια. Μέτα από ένα μήνα μου ήρθε ένα χαρτί από το ΙΚΑ, να πάω να πληρώσω τα ένσημα του εργάτη για την μόνωση. Όλοι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται, πήρα τηλ το ΙΚΑ και μου είπε η αγενής υπάλληλος ότι πρέπει να τα πληρώσω, παρόλο που είναι στεγασμένη επιχείρηση. Πήγα και από το ΙΚΑ και πάλι τα ίδια.

Για αυτό ήθελα να ρωτήσω εάν έχει βάλει κάποιος εξωτερική μόνωση και έχει πληρώσει το ΙΚΑ της επιχείρησης που έβαλε την μόνωση?

Επεξ/σία από vasileios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vairass είπε

Καλημέρα παλικάρια. 

Τρέχει κάποιο πρόγραμμα για το 2020;

Ειμαι ενοικιαστής και μίλησα με τον ιδιοκτήτη, μου είπε αν τρέξει κάποιο πρόγραμμα μπορώ να πάρω εγώ την επιδότηση και να το πληρώσει αυτός. 

Γίνεται η λέει λαλακιες; 

Επιδότηση παίρνει βάσει τον οικονομικών του ο ιδιοκτήτης και παράλληλα ο ιδιοκτήτης πληρώνει. 

Εν ολίγοις, τα δικά σου οικονομικά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ρόλο στο εξοικονομώ. Ρόλο παίζει μονο να είναι δηλωμένο απο σένα, ως κύρια κατοικία το οίκημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vasileios1 είπε

το στορυ είναι το εξής

βάλαμε εξωτερική θερμομόνωση, κουφώματα και αντλία, για αντλία και μόνωση χρειάζεται το πρόγραμμα άδεια μικρής κλίμακας, έτσι και έβγαλα την άδεια. Μέτα από ένα μηνά μου ήρθε ένα χαρτί από το ΙΚΑ, να πάω να πληρώσω τα ένσημα του εργάτη για την μόνωση. Όλοι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται, πήρα τηλ το ΙΚΑ και μου είπε η αγενής υπάλληλος ότι πρέπει να τα πληρώσω, παρόλο που είναι στεγασμένη επιχείρηση. Πήγα και από το ΙΚΑ και πάλι τα ίδια.

Για αυτό ήθελα να ρωτήσω εάν έχει βάλει κάποιος εξωτερική μόνωση και έχει πληρώσει το ΙΚΑ της επιχείρησης που έβαλε την μόνωση?

Το ΙΚΑ δυστυχως το πληρωνεις εσυ και ειναι κατι που εχει λιγο τρεξιμο (πρεπει να πας 1-2 φορες, να συμπληρωθει μια καρτελα εργοδοτη κτλ). Σχετικα με το ποσα ενσημα θα πληρωσεις πρεπει να συννενοηθεις με το μηχανικο που εβγαλε την αδεια μικρης κλιμακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Το ΙΚΑ δυστυχως το πληρωνεις εσυ και ειναι κατι που εχει λιγο τρεξιμο (πρεπει να πας 1-2 φορες, να συμπληρωθει μια καρτελα εργοδοτη κτλ). Σχετικα με το ποσα ενσημα θα πληρωσεις πρεπει να συννενοηθεις με το μηχανικο που εβγαλε την αδεια μικρης κλιμακας.

όταν τελειώσω με το ΙΚΑ θα ενημερώσω γενικά.

Πάντως μου φαίνεται περίεργο σε στεγασμένο επάγγελμα να του πληρώσω τα ένσημα, δλδ να πληρώνει αυτός και το παλιό ΤΕΒΕ και εγώ το ΙΚΑ, αν απασχολούσα κάποιον εργάτη ο οποίος δεν έχει ¨ΤΕΒΕ¨ τότε δεν θα είχα θέμα! Αν έχεις κάποια εγκύκλιο για αυτό που λες, από το ΙΚΑ θα με βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vasileios1 είπε

όταν τελειώσω με το ΙΚΑ θα ενημερώσω γενικά.

Πάντως μου φαίνεται περίεργο σε στεγασμένο επάγγελμα να του πληρώσω τα ένσημα, δλδ να πληρώνει αυτός και το παλιό ΤΕΒΕ και εγώ το ΙΚΑ, αν απασχολούσα κάποιον εργάτη ο οποίος δεν έχει ¨ΤΕΒΕ¨ τότε δεν θα είχα θέμα! Αν έχεις κάποια εγκύκλιο για αυτό που λες, από το ΙΚΑ θα με βοηθούσε.

δεν εχω εγκυκλιο οχι και εγω αυτη τη διαφωνια ειχα με τον μονωσα μου αλλα αυτη ειναι η διαδικασια. Ανοιγεις καρτελα στο ΙΚΑ σαν εργοδοτης, πληρωνεις τα ενσημα που αναλογουν και πας μετα και την κλεινεις οταν τελειωσει το εργο. Μιλα πρωτα με το μηχανικο που εβγαλε την αδεια μικρης κλιμακας για τη μονωση ωστε να πληρωσεις οσο το δυνατον λιγοτερο. Στη δικη μου περιπτωση βγηκε 1 ενσημο.

Καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει περιπτωση καποιος να εχει υπαχθει για λεβητα πετρελαιου και αυτος να βαλει λεβητα αεριου?Στο κλεισιμο φακελου θελει φωτο και απο την εγκατασταση ή μονο τα ενεργειακα ταμπελακια των συσκευεν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, painK είπε

Υπαρχει περιπτωση καποιος να εχει υπαχθει για λεβητα πετρελαιου και αυτος να βαλει λεβητα αεριου?Στο κλεισιμο φακελου θελει φωτο και απο την εγκατασταση ή μονο τα ενεργειακα ταμπελακια των συσκευεν?

Θέλει:

  • τιμολόγια
  • χαρακτηριστικά της συσκευής που συμφωνούν με τα τιμολόγια
  • και στο τέλος ο ενεργειακός μηχανικός πρέπει να υπογράψει ότι όντως είναι αληθή όλα αυτά τα στοιχεία και να βγάλει το ενεργειακό πιστοποιητικό βάσει αυτών. Για να καλύφθεί απο μελλοντικό έλεγχο βγάζει φωτογραφίες. 
  • Είσαι υποχρεωμένος να μην απεγκαταστήσεις ότι έχεις βάλει για μερικά χρόνια για την περίπτωση ελέγχου. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...