Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περνάμε εξετάσεις και δεν το ξέρω?  Γιατί το παιχνίδι των ερωτήσεων μπορώ να το συνεχίσω για πάντα αν θέλω.

Αν έχεις να πεις κάτι πες το. Αν όχι , case is over :)

Για μένα ούτως ή άλλως έκλεισε πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Περνάμε εξετάσεις και δεν το ξέρω?  Γιατί το παιχνίδι των ερωτήσεων μπορώ να το συνεχίσω για πάντα αν θέλω.

Αν έχεις να πεις κάτι πες το. Αν όχι , case is over :)

Για μένα ούτως ή άλλως έκλεισε πάντως.

Δε περνάμε εξετάσεις, απλά έχω την εντύπωση ότι η εξωτερική μόνωση δε προσμετράται στον Σ.Δ. 

Δε θυμάμαι κάποιος κανονισμός / νόμος να λέει κάπου ότι επιτρέπεται να υπερβείς την δόμηση κατά 2%, αν εσύ ξέρεις κάποιον νόμο που να το λέει αυτό, καλό θα ήταν να μας τον έλεγες, για εγκυκλοπαιδική γνώση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε θυμάμαι κάποιος κανονισμός / νόμος να λέει κάπου ότι επιτρέπεται να υπερβείς την δόμηση κατά 2%, αν εσύ ξέρεις κάποιον νόμο που να το λέει αυτό, καλό θα ήταν να μας τον έλεγες, για εγκυκλοπαιδική γνώση 

Με ένα γρήγορο googlάρισμα

https://www.michanikos.gr/forums/topic/23671-ποσοστό-ανοχής-λάθους-μεταξύ-άδειας-και-κατασκευής

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν απάντησες στο 1ο που σου είπα και είναι το βασικό, μετράει στη δόμηση η θερμοπρόσοψη ή όχι ;)

Αν θεωρήσουμε ότι μετράει και είναι 2%, σε μία υφιστάμενη κατασκευή, υπάρχουν 3 τινά: 

1. Είσαι κάτω από το (100 + 2)%, οπότε το πάχος μόνωσης καθορίζεται από το πόσο μπορείς να υπερβείς αυτό το ποσοστό

2. Είσαι πάνω από το (100 + 2)%, οπότε είσαι ήδη παράνομος 

3. Eίσαι ακριβώς στο 102%, οπότε δε μπορείς να κάνεις τίποτα (χωρίς να κάνεις υπέρβαση δόμησης)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σήμερα πήρα προσφορά για  μόνωση δώμα

Fibran 7cm

Σκυρόδεμα

Huperdesmo

48€/m²

Είναι λογική τιμή;

Υπερέχει της μόνωσης με ασφαλτοπανο;

Επεξ/σία από demolition23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, demolition23 είπε

Καλησπέρα σήμερα πήρα προσφορά για  μόνωση δώμα

Fibran 7cm

Σκυρόδεμα

Huperdesmo

48€/m²

Είναι λογική τιμή;

Υπερέχει της μόνωσης με ασφαλτοπανο;

Πάντως μιλώντας γενικά, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή 

Δε νομίζω ότι έχει νόημα να μπούμε στη διαδικασία να κρίνουμε τιμές χωρίς να ξέρουμε τι και πως 

Άλλη τιμή (ανά τ.μ.) θα πάρεις αν το δώμα σου είναι 50 τ.μ., άλλη τιμή θα πάρεις αν είναι 500 

Άλλη τιμή θα πάρεις αν τον βάλεις να μεταφέρει / ξηλώσει 7-8 ηλιακούς κλπ, άλλη τιμή θα πάρεις αν δεν έχεις τέτοιες δουλειές

Άλλη τιμή αν είσαι στον 5ο και δεν έχεις ασανσέρ, άλλη αν είσαι στον 2ο κ.ο.κ. 

Συγκράτησε το τι θες να κάνεις, και ζήτα προσφορές από 3-4 μάστορες έχοντας κατά νου ότι θα σου προσφέρουν ίδια υλικά, και εκεί βλέπεις τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πάντως μιλώντας γενικά, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή 

Δε νομίζω ότι έχει νόημα να μπούμε στη διαδικασία να κρίνουμε τιμές χωρίς να ξέρουμε τι και πως 

Άλλη τιμή (ανά τ.μ.) θα πάρεις αν το δώμα σου είναι 50 τ.μ., άλλη τιμή θα πάρεις αν είναι 500 

Άλλη τιμή θα πάρεις αν τον βάλεις να μεταφέρει / ξηλώσει 7-8 ηλιακούς κλπ, άλλη τιμή θα πάρεις αν δεν έχεις τέτοιες δουλειές

Άλλη τιμή αν είσαι στον 5ο και δεν έχεις ασανσέρ, άλλη αν είσαι στον 2ο κ.ο.κ. 

Συγκράτησε το τι θες να κάνεις, και ζήτα προσφορές από 3-4 μάστορες έχοντας κατά νου ότι θα σου προσφέρουν ίδια υλικά, και εκεί βλέπεις τι γίνεται

1 ηλιακό έχω και θα πεσουν 5m³ τσιμέντο από πάνω. 100m² είναι περίπου.

3 χέρια yperdesmo με γεωυφασμα και βερνίκι.

Σαν μόνωση υπερτερεί του συνδιασμου ασφαλτοπανο με χαλίκι;

Η πλάκα δεν έχει ρωγμές. Μόνωση δεν έχω. Είναι χτισμένη με ηρακλητη.

Εννοώ ποιου τύπου μόνωση να επιλέξω για να κρατήσει σε βάθος χρόνου.

Επεξ/σία από demolition23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε πόσο κοστίζει περίπου μία θερμομόνωση σε παλιά τσιμεντένια ταράτσα μονοκατοικίας 80 τετραγωνικών. Απο απλή περιέργεια, δεν σχεδιάζουμε κάτι άμεσα, είναι για το σπίτι παππουδων μου σε χωριό καθώς κάνει κρύο και αντίστοιχα καλοκαίρι πολλή ζέστη μέσα και το ταβάνι το βάφεις και μέσα σε καμιά 4ετία αρχίζει να γίνεται πάλι μαύρο σιγά σιγά λόγω της υγρασίας (ευθεία η ταρατσα αλλά οχι εντελώς προφανώς καθως μένουν νερά πάνω, θα θέλει κατάλληλες κλίσεις να γίνουν λογικά) που διαπερνάει το τσιμέντο. 

Εχω ακούσει διάφορες τιμές, που περίπου κυμαίνονται;

Και ποια η καλύτερη μέθοδος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα υπαρχει καποιος που να ψαχνει να κανει τις εργασιες οχι μεσω εταιρείας που παιρνει εργολαβια αλλα να ψαξει μονος του;

Εγω ενδιαφέρομαι για κουφωματα κυριως και απλως κατι συμπληρωματικο ωστε να φτασω τον στοχο. Αν εχετε καποιους να μου προτείνετε μπορειτε να μου στειλετε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα στην ομαδα

Ελαβα στις 25/11 το παρακατω απο το προγραμμα :

 

Σας ενημερώνουμε ότι δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των τελικών εκταμιεύσεων στους αναδόχους / προμηθευτές/ Σύμβουλο έργου/ μελετητή, για τα παραστατικά δαπάνης επί πιστώσει καθώς και για τα παραστατικά για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις/ ασφαλιστικές εισφορές, που έχετε επισυνάψει στο πληροφοριακό σύστημα.
Θα ενημερωθείτε εκ νέου όταν ολοκληρωθούν οι σχετικές καταβολές.
 
Ακομα και σημερα οι τελικες καταβολες δεν εχουν φανει στον λογαριασμο... Συνηθως ποσο χρονο παιρνει αυτο ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Καλησπερα στην ομαδα

Ελαβα στις 25/11 το παρακατω απο το προγραμμα :

Σας ενημερώνουμε ότι δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των τελικών εκταμιεύσεων στους αναδόχους / προμηθευτές/ Σύμβουλο έργου/ μελετητή, για τα παραστατικά δαπάνης επί πιστώσει καθώς και για τα παραστατικά για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις/ ασφαλιστικές εισφορές, που έχετε επισυνάψει στο πληροφοριακό σύστημα.
Θα ενημερωθείτε εκ νέου όταν ολοκληρωθούν οι σχετικές καταβολές.
 
Ακομα και σημερα οι τελικες καταβολες δεν εχουν φανει στον λογαριασμο... Συνηθως ποσο χρονο παιρνει αυτο ?

ΑΝ είναι από άλλη τράπεζα θέλει υπογραφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2019 στις 10:04 ΠΜ, spyros_vas είπε

Καλημερα 

Οχι απο Εθνικη ειναι σε λογαριασμο Εθνικης

Μπορεί να λείπει Κανένα μικρό ποσό.  Αλλά να ξέρετε ότι οι τράπεζες μας δεν ενημερώνουν αν λείπει κάτι πρέπει να τους ενοχλήσεις.  Οι τράπεζες έχουν γίνει χειρότερες και από το ελληνικό δημόσιο.  Σε ταλαιπωρούν χωρις λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εγινε η υπαγωγη της αιτησης στο προγραμμα χωρις δανειο.Μπορειτε να ελεγξετε οσοι ειστε με ιδια κεφαλαια αν εχει προχωρησει η αιτηση σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...