Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.
Έχω κάνει αίτηση και εγώ για το εξοικονομώ και βρίσκομαι στο στάδιο ''04.α Αίτηση οριστικά υποβληθείσα'', εδώ και ένα μήνα περίπου.

Αναμένω απάντηση από την τράπεζα σε αυτή την φάση, για να προχωρήσω στην επόμενη; 

Δεν μου επιτρέπεται στις ενέργειες να κάνω κάποια επεξεργασία.

Αναφορικά με αυτά που συζητάτε η κατοικία μου βγήκε κατηγορία Η, με κατανάλωση 421 kwh/m2. 
Ελπίζω να εγκριθώ.

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ενα νουμερο που γραφει στην υπολογιζομενη ετησια καταλανωση πρωτογενους ενεργειας στο ενεργειακο πιστοποιητικο αυτο τι ειναι το νουμερο και πως μεταφραζεται?

Επισης παλι στο ενεργειακο πιστοποιητικο ποια η διαφορα απο την υπολογιζομενη ετησια καταλανωση πρωτογενους ενεργειας κτιριου αναφορας?

Νομίζω εφόσον έχεις μηχανικό που σου έχει κάνει ΠΕΑ, καλό θα ήταν να τα συζητήσεις μαζί του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω εφόσον έχεις μηχανικό που σου έχει κάνει ΠΕΑ, καλό θα ήταν να τα συζητήσεις μαζί του 

Πληροφοριακα ρωταω μηπως γνωριζες αλλα καποια στιγμη θα μιλησω μαζι του αν χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πληροφοριακα ρωταω μηπως γνωριζες αλλα καποια στιγμη θα μιλησω μαζι του αν χρειαστει.

Γνωρίζω αλλά στη παρούσα φάση δε προλαβαίνω να εξηγώ :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.. εμενα μου ηρθα τα 2 email  που αναφεραν και αλλοι χρηστες στα πεοηγουμενα ποστ. Η κατασταση ομως στο συστημα λεει 03.β.  ειδικη περιπτωση αιτησης.

και διπλα λεει Υπαρχει αιτηση δανειου.

Τι ακριβως σημαινει αυτο? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Γνωρίζω αλλά στη παρούσα φάση δε προλαβαίνω να εξηγώ :) :)

Δεν καταλαβα οτι γνωριζες γι'αυτο απαντησα ετσι.

Αν ειναι δυσκολο και χρονοβορο δεν υπαρχει θεμα απλα κουβεντα να γινεται πιο πολυ και να μαθαινουμε γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hliasmav είπε

Καλησπέρα παιδιά.
Έχω κάνει αίτηση και εγώ για το εξοικονομώ και βρίσκομαι στο στάδιο ''04.α Αίτηση οριστικά υποβληθείσα'', εδώ και ένα μήνα περίπου.

Αναμένω απάντηση από την τράπεζα σε αυτή την φάση, για να προχωρήσω στην επόμενη; 

Δεν μου επιτρέπεται στις ενέργειες να κάνω κάποια επεξεργασία.

Αναφορικά με αυτά που συζητάτε η κατοικία μου βγήκε κατηγορία Η, με κατανάλωση 421 kwh/m2. 
Ελπίζω να εγκριθώ.

Untitled.png

και εγω στην ιδια φαση ειμαι οπως φανταζομαι και αλλα ατομα, να δω ποτε θα ξυπνησουν για να προχωρησει λιγο το θεμα, δεν εχω ιδεα απο παλαιοτερες υλοιποιησεις του προγραμματος ποσο καθυστερουσε σε αυτη την φαση, ουτε την αιτηση για δανειο δεν εχουμε κανει ακομα.

εβγαλε και ο κωτσος ψιλοκαλη προσφορα στα a/c (μιας και τα συζητησαμε) με δωρεαν εγκατασταση και θα φυγει ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι ακόμη. Αν νοικιάζω ένα σπίτι μπορώ να μπω στο πρόγραμμα; Τα λεφτά ποιος θα τα πάρει; Ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostass__ είπε

και εγω στην ιδια φαση ειμαι οπως φανταζομαι και αλλα ατομα, να δω ποτε θα ξυπνησουν για να προχωρησει λιγο το θεμα, δεν εχω ιδεα απο παλαιοτερες υλοιποιησεις του προγραμματος ποσο καθυστερουσε σε αυτη την φαση, ουτε την αιτηση για δανειο δεν εχουμε κανει ακομα.

εβγαλε και ο κωτσος ψιλοκαλη προσφορα στα a/c (μιας και τα συζητησαμε) με δωρεαν εγκατασταση και θα φυγει ετσι.

ούτως ή αλλως δε θα προλάβαινες τη προσφορά αυτή...

Αν δε δείς απόφαση υπαγωγής, δε μπορείς να προχωρήσεις σε καμμία εργασία. ΜΟΝΟΝ θεωρωτικα αν σου εκοβε τιμολογιο ο Κωτσόβωλος μεταχρονολογημένο (πράγμα απίθανο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, AristidisZ είπε

 

Μπες σε σπίτι που έχει γίνει μια σωστή θερμοπροσοψη και θα καταλάβεις ότι το "ταπεινό" Β ή έστω Β+, είναι υπεραρκετό 

Δεν χρειάζεται να μπω σε τέτοιο σπίτι,

Ήδη μένω σε Β+ οπότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tornado είπε

Δεν χρειάζεται να μπω σε τέτοιο σπίτι,

Ήδη μένω σε Β+ οπότε.....

Μπράβο, άρα θεωρείς ότι δε σε καλύπτει ή απλά μας έπιασε και εδώ ο ραγιαδισμός μας, "πόσο πίσω είμαστε", "δες και θα κλάψεις" κτλ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που λέω το το Β+ που εχω στο εξωτερικο είναι μίνιμουμ και το ότι είμαστε μακρια από το μέσο ορο,

Είναι ραγιαδισμος να θες καλυτερη ποιότητα ζωης?

Απλα στην ελλαδα δεν υπάρχει η κουλτούρα της εξοικονόμησης ενέργειας, αυτό είναι το νόημα οσων έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tornado είπε

Εκείνο που λέω το το Β+ που εχω στο εξωτερικο είναι μίνιμουμ και το ότι είμαστε μακρια από το μέσο ορο,

Είναι ραγιαδισμος να θες καλυτερη ποιότητα ζωης?

Απλα στην ελλαδα δεν υπάρχει η κουλτούρα της εξοικονόμησης ενέργειας, αυτό είναι το νόημα οσων έγραψα.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν λεφτά, και ο κόσμος δεν μπορεί να ζεσταθεί 

Αν είχαμε λύσει αυτά τα θέματα θα μπορούσαμε να μιλάμε για μηδενικές ενεργειακές καταναλώσεις, ενεργειακή κουλτούρα κτλ

Εμείς τόσα χρόνια μπουσουλάγαμε, και πλέον έστω και με τα χίλια ζόρια στα καινούρια σπίτια (όσα γίνονται τέλος πάντων), έχουμε αρχίσει και περπατάμε (ελέω ΚΕΝΑΚ) 

Τώρα εσύ θες να τρέξουμε 100ρι σε 10 δευτερόλεπτα 

Σιγά σιγά, ως γνωστόν η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα... :) :)

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

ούτως ή αλλως δε θα προλάβαινες τη προσφορά αυτή...

Αν δε δείς απόφαση υπαγωγής, δε μπορείς να προχωρήσεις σε καμμία εργασία. ΜΟΝΟΝ θεωρωτικα αν σου εκοβε τιμολογιο ο Κωτσόβωλος μεταχρονολογημένο (πράγμα απίθανο).

καλα προφανως, απλα τονισα λιγο παραπανω την καθυστερηση στα επομενα βηματα μετα την αιτηση :P

36 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλά μόλις έλεγες στον Κωτσόβολο ότι είσαι για εξοικονομώ, θα σου λεγα εγώ που θα πήγαινε η τιμή :P 

δεν εχω ρωτησει ακομα στον κωτσοβολο για να ειμαι ειλικρινης αλλα δεν πιστευα οτι διαφοροποιει την τιμη ενα μαγαζι τυπου κωτσοβολος αναλογα με το προγραμμα/εξοφληση κτλ.

εχεις ρωτησει και οντως αλλαζει τις τιμες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...