Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

ευχαριστω. Αλλα εχεις δοκιμασει και πηρες απαντηση? εγω δεν εχω παρει. ουτε στο μειλ

Ε πάρε ρε άνθρωπε, δηλαδή για όνομα ώρες ώρες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Ε πάρε ρε άνθρωπε, δηλαδή για όνομα ώρες ώρες... 

βρε καλε μου ανθρωπε πηρα.. αυτο σου λεω.. δεν απαντανε.. μια φορα το σηκωσαν και μου λεει η κοπελα α δεν ξερω εγω να σας μεταφερω και παει η γραμμη  : P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xariskk24 είπε

βρε καλε μου ανθρωπε πηρα.. αυτο σου λεω.. δεν απαντανε.. μια φορα το σηκωσαν και μου λεει η κοπελα α δεν ξερω εγω να σας μεταφερω και παει η γραμμη  : P

Sorry, δεν κατάλαβα καλά τι έγραψες 

Ναι αμέ, 3-4 φορές είχα πάρει όταν γινόντουσαν οι αιτήσεις και πάντα μου απαντούσαν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Sorry, δεν κατάλαβα καλά τι έγραψες 

Ναι αμέ, 3-4 φορές είχα πάρει όταν γινόντουσαν οι αιτήσεις και πάντα μου απαντούσαν !!!

Αν ξαναπάρεις δε ρωτάς και για το μπατζανακη του ξαδέρφου μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/10/2019 στις 12:43 ΜΜ, AristidisZ είπε

Πολύ χοντρικά, ένα διαμέρισμα ανάλογα με την επιφάνειά του, τον προσανατολισμό του, τα ανοίγματά του, και την επιφάνεια των εξωτερικών τοίχων του, έχει βάσει ΚΕΝΑΚ μια ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας κτιρίου αναφοράς, έστω 100 kwh /m2

Ανάλογα με την πραγματική κατάσταση, αυτό το 100 μπορεί να είναι είτε χαμηλότερο, είτε ψηλότερο, προφανώς στα παλιά κτήρια το νούμερο είναι μεγαλύτερο, έστω 200  kwh /m2

image.png.bba376c6a7e4ceea18c730f9dfad6058.png

Ο λόγος του 200/100 = 2, είναι το νούμερο που κατατάσσει το κτήριο ενεργειακά σε Α, Β, Γ κλπ κλπ κλπ 

Στον οδηγό του εξοικονομώ γίνεται λόγος για εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας 40% του κτηρίου αναφοράς, άρα αν δεις π.χ. στο παραπάνω παράδειγμα που ανέβασα, το σπίτι πρέπει να εξοικονομήσει το 40% του 82.7 για να υπαχθεί, και όχι του 291.9 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα λοιπόν, σου λέω εγώ βάσει της εμπειρίας μου ότι αφενός το σπίτι 100% μπαίνει μόνο με 3 A/C στο πρόγραμμα, αφετέρου ότι αυτή η επέμβαση (τοποθέτηση κλιματιστικών) είναι ενεργειακά πολύ πιο αποδοτική από την προσθήκη ηλιακού 

Βέβαια κάθε περίπτωση εξετάζεται μεμονωμένα

Έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να πιάσει το 40% του κτιρίου αναφοράς αλλά το 40% της "διαφοράς" με το κτίριο αναφοράς?

Τουλάχιστον έτσι μας είπε ο μηχανικός μας η εγώ κατάλαβα λάθος

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να πιάσει το 40% του κτιρίου αναφοράς αλλά το 40% της "διαφοράς" με το κτίριο αναφοράς?

Τουλάχιστον έτσι μας είπε ο μηχανικός μας η εγώ κατάλαβα λάθος

Όχι 🙂

Υπάρχει και στον οδηγό παράδειγμα το οποίο αναφέρει αυτό που λες, αλλά είναι κακή διατύπωση 

Αν δεις στο παράδειγμα πως υπολογίζει, θα καταλάβεις ότι είναι αυτό που λέω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οποιον δεν το εχει δει εχουν ανοιξει οι αιτησεις προς επεξεργασια για αιτηση δανειοδοτησης. οι τραπεζες απαντουν ψιλομπαμ αυθημερον και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostass__ είπε

για οποιον δεν το εχει δει εχουν ανοιξει οι αιτησεις προς επεξεργασια για αιτηση δανειοδοτησης. οι τραπεζες απαντουν ψιλομπαμ αυθημερον και τετοια.

@kostass__ Ωραια μια χαρα!Αν και δεν εχω δανειοδοτηση το οτι ανοιξε η πλατφορμα ειναι θετικο στο να προχωρησουν οι αιτησεις στο επομενο βημα της οριστικης υπαγωγης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης πλεον (δεν ξερω αν απαγορευεται πλεον γτ στο θεμα πιο παλια υπαρχουν αναφορες) μπορουμε να συζητησουμε προσφορες/καταστηματα/εταιρειες που συνεργαζονται με το προγραμμα εφοσον οδευουμε σιγααα σιγα προς οριστικη υπαγωγη.

υγ δεν εργαζομαι/συνεγαζομαι με καμια επιχειρηση και δεν εχω κανενα οφελος, περα απο το να πετυχουμε καποια καλυτερη τιμη και να μην μας "μαδησουν" οι προμηθευτες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostass__ είπε

επισης πλεον (δεν ξερω αν απαγορευεται πλεον γτ στο θεμα πιο παλια υπαρχουν αναφορες) μπορουμε να συζητησουμε προσφορες/καταστηματα/εταιρειες που συνεργαζονται με το προγραμμα εφοσον οδευουμε σιγααα σιγα προς οριστικη υπαγωγη.

υγ δεν εργαζομαι/συνεγαζομαι με καμια επιχειρηση και δεν εχω κανενα οφελος, περα απο το να πετυχουμε καποια καλυτερη τιμη και να μην μας "μαδησουν" οι προμηθευτες :)

Το θέμα ειναι να βρεθουν προμηθευτες και συνεργεια που θα δεχτουν να παρουν την επιχορηγηση απο το προγραμμα και όχι κατευθειαν απο την τσεπη μας (χλωμο δηλαδη)

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Το θέμα ειναι να βρεθουν προμηθευτες και συνεργεια που θα δεχτουν να παρουν την επιχορηγηση απο το προγραμμα και όχι κατευθειαν απο την τσεπη μας (χλωμο δηλαδη)

Yπάρχουν αρκετοί, ψαχτείτε λίγο σε μεγάλες εταιρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως με μια ερευνα που εχω ξεκινησει στα κουφωματα κανεις δεν μου εχει πει τιμη με ολα τα λεφτα μπροστα και τιμη με προκαταβολες κτλ.

η δεχεται να μπει στο προγραμμα με τους ορους του η ευγενικα μου λεει οτι εχει πολυ δουλεια κτλ, αν και συνηθως πιστευω αν δεν θελουν πελατες με εξοικονομω δινουν μια τιμη στον θεο και γεια σας.

εκει που εχω βρει δυσκολια ειναι στους λεβητες που δεν βλεπω μεγαλη γκαμα καταστηματων που συνεργαζονται, αν εχετε καταστηματα πειτε ελευθερα, η μεγαλη πληγη δε ειναι στις τεντες οπως εχει αναφερθει και παλαιοτερα, να δω που θα βρω τεντα.

στα κουφωματα ειμαι μεταξυ αλουμιλ (μινιμαλ σειρα) και exalco που εχω την καλυτερη προσφορα μεχρι στιγμης.

αν θελετε μπαινουμε και σε νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Γνωρίζει κάποιος εάν ενεργοποιηθεί και στα επόμενα χρόνια νέο πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ´ οίκον";

Ηδη συζητειται η επομενη φαση (Επειδη εξαντληθηκαν αμεσως τα ποσα τον σεπτεμβρη) με επιπλεον διαθεσιμα κεφαλαια, τωρα το ποτε θα υλοποιηθει αγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...