Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τον αετό μου φαίνεται τόσο χαζή προσθήκη στο gameplay... Απορώ γιατί το τόνιζαν τόσο στα gameplay demos της Ε3. Τέλος πάντων, ας βγει και βλέπουμε. Έχω προσωπικά κάποιες ελπίδες ότι θα είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@@ αξιοπρεπές θα είναι (no offence ofc), όταν τα trailer/gameplay στην E3 δεν σου λένε κάτι (που κανονικά θα έπρεπε να σε εντυπωσιάσουν) ειλικρινά περιμένεις να σου πει το game?! Από τότε που κόψαν το ψέμα με τα WD/Division E3 trailers/gameplay όλα look just μέχ, τουλάχιστον στα δικά μου ματια. Όταν ο κόσμος σταματήσει το pre-order, day1 αγορές κτλ τότε ίσως να κάτσουν να σκεφτούν τίποτα καινούργιο, μέχρι τότε enjoy games στα μικροκύματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πιο πολύ με χαλάει το setting παρά όλα τα υπόλοιπα...

 

Τα AC τα αγάπησα πάνω απ' όλα για την δυνατότητα που σου δίνεται να ''ζήσεις'' ιστορικά γεγονότητα και να συναναστραφείς με διάφορες ιστορικές προσωπικότητες. Πιστεύω σε αυτό το τομέα κάνανε εξαιρετική δουλειά, το μόνο στοιχείο της σειράς που κρατάει ακόμα. Βέβαια και το gameplay ήταν αρκετά ενδιαφέρον αλλά έπιασε ταβάνι με τις περιπέτειες του Ezio και από τότε μόνο ανούσιες προσθήκες ή αλλαγές. Ο οποίος Ezio είναι και ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας μέχρι και σήμερα, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

 

Και εκεί που λες τώρα πάμε για Ρωσική Επανάσταση και Α' ΠΠ, σου πετάνε ένα Origins και γυρνάνε κάτι χιλιάδες χρόνια πίσω. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική πίσω από αυτή τη κίνηση, απλά χαλάει τη ροή της σειράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω ποτε θα θα βαρεθειτε να πετατε χολη.Λες και σας βαλανε πιστολι στο αυτι για αγορα.Αφηστε να το παιξουμε εμεις, που ειμαστε οπαδοι τις σειρας απο την αρχη αυτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω ποτε θα θα βαρεθειτε να πετατε χολη.Λες και σας βαλανε πιστολι στο αυτι για αγορα.Αφηστε να το παιξουμε εμεις, που ειμαστε οπαδοι τις σειρας απο την αρχη αυτης.

 

Αυτοί είναι που έχουν το πρόβλημα και όχι players που δεν έχουν παίξει ποτε τα παλιά, τώρα άμα εσύ μπορείς να τρως κάθε μέρα το ίδιο φαγητό με γεια σου και χαρά σου, οι περισσότεροι όμως δεν μπορούν ;) Επίσης πρόβλημα είναι ότι η συγκεκριμένη εταιρία έχει βάλει σκοπό να καταστρέψει όλα τα αγαπημένα series, και μιας και το post σου ήταν κάπως επιθετικό θα σου πω ότι "εσείς" είστε το πρόβλημα, που ενώ παίζεις από τα πρώτα συνεχίζεις και τα στάζεις δίνοντας τους το πάτημα να ανακυκλώνουν non-stop ίδια πράγματα αλλάζοντας περιτύλιγμα ;) φιλικά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πιο πολύ με χαλάει το setting παρά όλα τα υπόλοιπα...

 

Είναι θέμα προτίμησης.

Αν φτάσουν ξανά στον μεσαίωνα ίσως ψηθώ να παίξω AC μετά από πολλά χρόνια. Πόσο θυμάμαι την ευχαρίστηση που είχα όταν έσφαζα σταυροφόρους στο πρώτο game..  :P

 

Πάντως εντάξει ρε παιδιά δεν ήταν και ποτέ η επιτομή του βάθους στο gameplay το AC. Πολύ αυστηρά το κρίνετε πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κανεις λάθος Gilmaru γιατί το AC ήταν μια βάση για open-world games και επίσης το stylish combat σε συνδυασμό με το parkour ήταν πρωτόγνωρα. Προσωπικά πιστεύω ότι μέχρι το SOM το AC (μέχρι το Black Flag) είχε το καλύτερο 3rd person melee combat. Επίσης μπορεί όλα μετά να ήταν μετριότητες αλλα το parkour του Unity και μετά βελτιώθηκε απίστευτα. Το story για μένα ήταν αδιάφορο γενικά απλά του Altair/Ezio είχε λίγο περισσότερο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κανεις λάθος Gilmaru γιατί το AC ήταν μια βάση για open-world games και επίσης το stylish combat σε συνδυασμό με το parkour ήταν πρωτόγνωρα. Προσωπικά πιστεύω ότι μέχρι το SOM το AC (μέχρι το Black Flag) είχε το καλύτερο 3rd person melee combat. Επίσης μπορεί όλα μετά να ήταν μετριότητες αλλα το parkour του Unity και μετά βελτιώθηκε απίστευτα. Το story για μένα ήταν αδιάφορο γενικά απλά του Altair/Ezio είχε λίγο περισσότερο ενδιαφέρον.

 

Third Person Melee Combat καλύτερο από τη σειρά Arkham δεν είχαν τα AC. Και γενικώς ποτέ δεν βρήκα το gameplay των AC πρωτόγνωρο. Το combat ήταν υπερβολικά εύκολο, ειδικά στο 3 και στο 4, ενώ το parkour ήταν απλά μια βελτίωση των παιχνιδιών Prince of Persia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arkham (εννοείτε αλλα είναι πιο beat 'em up) δεν έχει όπλα dude για αυτό και το σύγκρινα με SOM, επίσης είπα stylish, ότι looks και feels good, και βασικά του πρώτου δεν ήταν τόσο εύκολο, μετά έγινε με τα kill streaks αρκετά εύκολο αλλα φαινόταν ακόμα πιο cool και badass. Τα πρώτα εννοείτε ότι πήραν από POP (τα chronicles πιο πολύ) αλλα από Unity και μετά απέχουν έτη φωτός. Ο συνδυασμός όλων αυτών στο gameplay ναι ήταν πρωτόγνωρος άσχετα άμα εσύ και κάποιοι άλλοι ενθουσιάζεστε πιο δύσκολα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου σπάει τανευρα είναι που δεν μπορούν να κάνουν μια καλή ιστορία. Παρόλο που σε πολλούς δεν άρεσε το μοντερνο κομμάτι στα πρώτα AC εμένα μου άρεσε γιατί έδενε την ιστορία και ένιωθα οτι τα έκανα όλα αυτά για κάποιο λόγο. Τώρα απλά σου πετάει μια ιστορία και αυτό ήταν, πάρε παίξε. Και το έχω ξαναπει, πρέπει να κάνουν πάλι τριλογία για να αναπτύξουν χαρακτήρες. Να πιάσουν όλη τους τη ζωή απο την αρχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arkham (εννοείτε αλλα είναι πιο beat 'em up) δεν έχει όπλα dude για αυτό και το σύγκρινα με SOM, επίσης είπα stylish, ότι looks και feels good, και βασικά του πρώτου δεν ήταν τόσο εύκολο, μετά έγινε με τα kill streaks αρκετά εύκολο αλλα φαινόταν ακόμα πιο cool και badass. Τα πρώτα εννοείτε ότι πήραν από POP (τα chronicles πιο πολύ) αλλα από Unity και μετά απέχουν έτη φωτός. Ο συνδυασμός όλων αυτών στο gameplay ναι ήταν πρωτόγνωρος άσχετα άμα εσύ και κάποιοι άλλοι ενθουσιάζεστε πιο δύσκολα ;)

 

Tο πρώτο AC ήταν δύσκολο αλλά κατά τη γνώμη μου άδικα δύσκολο. Σε εκνευριστικό βαθμό δηλαδή. Και το platforming σίγουρα μετά το Unity αναβαθμίστηκε και στο Syndicate τελειοποιήθηκε. Τo Origins εμένα μου φαίνεται να έχει ίδιο parkour με το Syndicate. Το Syndicate θεωρώ επίσης πως είχε το πιο ολοκληρωμένο gameplay της σειράς.

 

Αυτό που μου σπάει τανευρα είναι που δεν μπορούν να κάνουν μια καλή ιστορία. Παρόλο που σε πολλούς δεν άρεσε το μοντερνο κομμάτι στα πρώτα AC εμένα μου άρεσε γιατί έδενε την ιστορία και ένιωθα οτι τα έκανα όλα αυτά για κάποιο λόγο. Τώρα απλά σου πετάει μια ιστορία και αυτό ήταν, πάρε παίξε. Και το έχω ξαναπει, πρέπει να κάνουν πάλι τριλογία για να αναπτύξουν χαρακτήρες. Να πιάσουν όλη τους τη ζωή απο την αρχή.

 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το μοντέρνο κομμάτι πλέον. Αλλά και ότι η ιστορία στο παρελθόν είναι για τα πανηγύρια. Εκεί θέλω να δω μεγάλη αλλαγή και να δώσουν κάτι πραγματικά ενδιαφέρον να μας κρατήσει. Μετά από τον Ezio το χάος. Μόνο το Syndicate προσπάθησε να κάνει κάτι αφού είχε 2 ενδιαφέροντες χαρακτήρες, αλλά σαν ιστορία δεν είχε να δώσει απολύτως τίποτα. Αμφιβάλλω αν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ως σενάριο αυτό που είχε... Προσωπικά δεν θυμάμαι τίποτα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο AJ είπε ότι το επόμενο game παίζει να είναι Feudal Japan βάση της συνέντευξης που πήρε, οποτε δύσκολα τριλογία φάση Ezio. Το αστείο θα είναι το επόμενο να είναι Ελλάδα μιας και είμαστε ακριβώς μετά την Αίγυπτο σε παλαιότητα :D Ψάρια φρέσκα!!! :lol: Βασικά το πιο σωστό το είπε ένας φίλος ότι το origins θα έπρεπε να ήταν στην Περσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το setting του origins ειναι από τα λίγα χαρακτηριστικά του που δεν αποτελεί πρόβλημα

Ισα ίσα, ειναι πολύ ενδιαφέρον

Αν βελτιωσουν λίγο το combat και κάνουν επιτέλους μια καλή ιστορία με ελκυστικό πρωταγωνιστή και ικανοποιητικό modern day στορυ μια χαρά θα ειναι το game

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...