Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 1.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδες καλησπερα,το αγορασα τωρα στις προσφορες απο στεαμ.

με ryzen 1600 +570+16gb @1080p δεν θεωρω οτι τρεχει καλα!

~42average με αρκετες υποχωρισεις,και τα βαρια στα οφφ.

πειραξα κατι που διαβασα,απενεργοποιησα κατι αποκει διαφορα των windows αλλα μπα!

Εχετε καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, -TRANE- είπε

παιδες καλησπερα,το αγορασα τωρα στις προσφορες απο στεαμ.

με ryzen 1600 +570+16gb @1080p δεν θεωρω οτι τρεχει καλα!

~42average με αρκετες υποχωρισεις,και τα βαρια στα οφφ.

πειραξα κατι που διαβασα,απενεργοποιησα κατι αποκει διαφορα των windows αλλα μπα!

Εχετε καμια ιδεα?

Ειναι βαρυ παιχνιδι και ειδικα σε cpu πιο βαρυ και απο το odyssey. Με 570 και 1600 εκει ειναι το performance του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/01/2020 at 14:42, Arkin said:

Ειναι βαρυ παιχνιδι και ειδικα σε cpu πιο βαρυ και απο το odyssey. Με 570 και 1600 εκει ειναι το performance του. 

Πράγματι! Με Ryzen 2600 και 1050Ti, τρέχει χειρότερα με ίδιες ρυθμίσεις (στα high) , απ' ότι το Odyssey

Λογικά, δεν θα έπρεπε, αφού λέτε είναι cpu demand

Χαμήλωσα κάτι σκιές και σύννεφα και οκ αν και με πολλά fps drops. Ομως η κίνηση μέσα είναι αφύσικη. Ο ήρωας (ειδικά άμα ανεβαίνει σκάλες). έχει ψεύτικη κίνηση και κάνει σαν καρρέ ( τρέχει με 70fps και νομίζεις ότι πάει κάτω από 30), ενώ τα fps είναι υψηλά (φοβάμαι bottleneck γιατί η gpu είναι μόνιμα στο 98%). Φαίνεται και σαν 2d παρά 3d person

Δεν έχει saves όπου θέλεις (όπως το Odyssey). Πόσο μάλλον manual saves και loads

Ο χάρτης δεν μετακινείται με αριστερό πατημένο κλίκ

Δεν κάνει πολλαπλό loot στα κοντινά αντικείμενα και δεν κάνεις loot σε όλα τα bodies στρατιωτών

Οταν πατάς το Χ και τρέχεις αυτόματα, αν σκαρφαλώσεις, πρέπει να το ξαναπατήσεις

Αν πέσεις κάτω, μόνο με shift σηκώνεσαι. Οχι με απλή μπροστά κίνηση

Στο Ιπποδρόμιο, ακόμα και στο easy, πρέπει να γίνεις "χταπόδι" γιά να νικήσεις (δεν το κατάφερα). Θα μου πείτε να αλλάξω τα πλήκτρα...Σωστό κι΄αυτό αλλά δεν ξερω άν γίνει conflict (harm my experience). Μου βγάζει κόκκινα κάποια άλλα πλήκτρα 

Τα βέλη εξαντλούνται και δεν μπορείς να τα ανανεώσεις όταν πολεμάς. Πρέπει να πας στο blacksmith 

Αν έχεις εξοπλιστεί 2 ίδια τόξα, εξαντλούνται και στα 2 το ίδιο τα βέλη

Το καλό είναι το predator τόξο που το κατευθύνεις

Εχεις ασπίδα, αλλά μέχρι το level 20 που είμαι, είναι μικρή (μεγαλώνει μετά;). Μικρή και η άμυνά της

Τα abilities , δεν έχουν συνδυασμό με διάφορα πλήκτρα και είναι εμφανώς χαμηλότερου ενδιαφέροντος (μόνο το shift F υπάρχει και μου αρεσε αλλά εξαντλεί όλη την μπάρα abilities και αργεί πολύ να ξαναφορτώσει, άσχετα πόσα hits έχεις κάνει στους αντιπάλους). Επίσης δεν μπορείς να τα ακυρώσεις αν τα έχεις κάνει research

Πάρα πολλά cutscenes. Δεν μπορείς να προσπελάσεις διαλόγους με το space  

Αν δεν λοκάρεις τον αντίπαλο σε μάχη, βαράει όπου να' ναι και δεν προσανατολίζεται αυτόματα όπως στο Odyssey

Το άλογο δεν κάνει σούζα, όπως επίσης "κολλάει" σε λόφους και δεν πάει. Ουτε με ζιγκ ζαγκ όπως στο Odyssey, ούτε τπτ. Πρέπει να ξεκαβαλικέψεις και να σκαρφαλώσεις. Δεν ανεβαίνεις αυτόματα στο άλογο με πατημενο το Q. Πρέπει να πατήσεις και Ε. Οπως και δεν κάθεσαι πάνω στη σέλα με shift και πηδάς

Οι κροκόδειλοι, κυνηγάνε μόνο εσένα άμα σε λοκάρουν και όχι τους world characters. Μάλιστα σε κυνηγάνε μέσα στην πόλη άμα τρέξεις και τους παρασύρεις

Δεν μπορείς να πάρεις photo με τον editor κάτω από το επίπεδο της θάλασσας, όταν κολυμπάς στην επιφάνεια  

Το tame animals, θέλει ύπνωση πρώτα και μετά tame και δεν κάνεις tame εξοντώνοντας πρώτα με μπουνιές. Το ίδιο και στους αντιπάλους που δεν παίρνεις ως lieutenants μαζί σου να σε βοηθάνε. Μάλιστα το tame animals, δεν κρατάει όταν αλλάξεις location με το viewpoint (κατι που δεν συμβαίνει στο Odyssey) 

Ο κοσμος μεσα στο game, είναι άσχημος. Οκ. Και στο Odyssey είναι...αλλά όχι κι΄ έτσι. Και ο σχεδιασμός των world προσώπων αρκετά χαμηλότερης ανάλυσης. Τα κτίρια και τα αγάλματα, είναι πολύ καλύτερα σχεδιασμένα από τους world χαρακτήρες (ίσως πιό πολύ και από το Odyssey σε μερικά)  

Ως γνωστόν, έλλειψη πλοίου και ναυμαχιών (εκτός από κάτι missions αλλά με περιορισμένες δυνατότητες)

Δεν μπορείς να εξοπλιστείς με διαφορετικούς θώρακες, μπότες, περιβραχιόνια, περικεφαλαία κλπ

Ούτε φυσικά κάνεις engraving

Στα upgrades, είναι λίγο χάος

Φυσικά, δεν σχολιάζω την επιλογή διαφορετικών χαρακτήρων στο Odyssey (Αλέξιο ή Κασσάνδρα) , όπως και τις πολλαπλές επιλογές σεναρίου με διαφορετικά endings, τους mercenaries και το να μπορείς να καταταχτείς 1ος και τους cultists 

Θα ήθελα να μου πείτε άν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά και έχω άδικο και πάει στο ράφι. Γιατί, είναι μεγάλη απογοήτευση το Origins αν πριν έχεις παίξει το Odyssey, αν και δεν είναι άσχημο. Ανώτερο όμως, δεν είναι με την καμμία κατά την γνώμη μου. Προπάτορας του Odyssey είναι και απλά τελειοποιήθηκε οπτικά και στο gameplay, διορθώνοντας πολλά. Και ειδικά τον σχεδιασμό που βοηθά η Αρχαία Ελλάδα και το φως της.

Τελικά, πιό καλά είναι να παίζεις free roam παρά το σενάριο (αδιάφορο και κουραστικό γιά μένα)

Ενα από τα καλά που έχει, είναι η γαζέλα Τόμσον. Μιλάμε γιά το 2ο σε ταχύτητα ξηράς στον κόσμο μετά το τσιτάχ που μόνο αυτό την προλαβαίνει. 90 χλμ ταχύτητα η γαζέλα,  100/112 το τσιτάχ. Τώρα...πώς γίνεται και την προλαβαίνει το άλογο του Οrigins...θα γραφτεί στα νέα ρεκόρ ταχύτητας Γκίνες...Χα χα!

20200122030707.thumb.jpg.01772440e8eb0fde535ba4bed1fab487.jpg

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coscas σε πολλά συμφωνώ, αλλά σε άλλα σε άλλα πάλι όχι. Έχοντας παίξει πρώτα το Origins, το επόμενο μου φάνηκε ίδιο ακόμη και στα γραφικά (που για εμένα ήταν ευχάριστο). Τουλάχιστον όλα αυτά που ανέφερες δεν τα είχα παρατηρήσει. Θα έλεγα όμως ότι το επόμενο και μένα με κράτησε καλύτερα κυρίως λόγω του αρχαιοελληνικού θέματος παρά των οποίων βελτιώσεων που δέχθηκε (ισχύει) σε σχέση με το Αιγυπτιακό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειναι ασχημος ο κοσμος του παιχνιδιου ειδικα το curse of pharaohs εδωσε ρεστα. Ουτε βαρετο δεν το βρηκα ουτε με δυσκολεψε πουθενα. Το τελειωσα μετα απο 85 ωρες περιπου μαζι με τα 2DLC στο 100%. Εθιστικο παιχνιδι οπως ολα της ubisoft.

Spoiler

ACOrigins-2018-12-09-03-52-02.png&key=a3

ACOrigins-2018-12-09-03-45-01.png&key=fa

ACOrigins-2018-11-30-19-53-50.png&key=eb

ACOrigins-2018-12-02-22-27-40.png&key=46

ACOrigins-2018-12-07-02-12-13.png&key=fb

ACOrigins-2018-12-07-02-22-22.png&key=cc

ACOrigins-2018-12-07-03-00-42.png&key=a4

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, seithan said:

Coscas σε πολλά συμφωνώ, αλλά σε άλλα σε άλλα πάλι όχι. Έχοντας παίξει πρώτα το Origins, το επόμενο μου φάνηκε ίδιο ακόμη και στα γραφικά (που για εμένα ήταν ευχάριστο). Τουλάχιστον όλα αυτά που ανέφερες δεν τα είχα παρατηρήσει. Θα έλεγα όμως ότι το επόμενο και μένα με κράτησε καλύτερα κυρίως λόγω του αρχαιοελληνικού θέματος παρά των οποίων βελτιώσεων που δέχθηκε (ισχύει) σε σχέση με το Αιγυπτιακό. 

Παρομοίως, αν και όσο το τρέχω, τόσο πιό πολύ μου αρέσει. Είχα επηρεαστεί από το θετικό "σοκ" του Odyssey και το ότι το έβριζαν όλοι το Odyssey (πάντα παίρνω το μέρος του αδυνάτου ;) ). Βέβαια στα poll, πότε βγαίνει 1ο το Odyssey και πότε το Origins. Λες να ανοίξουμε κανένα κι΄εδώ;

Ξέρεις τι πάθαμε όλοι; Ανέβασε τόσο τα standards η Ubisoft, που κακομάθαμε. Τολμάμε (μαζί κι΄εγώ) να κρίνουμε 2 games που γιά την εποχή μας, πήγαν πολύ μπροστά το pc gaming και την ιστορική ακρίβεια

Γιά να λέμε και τα θετικά:

Η ποιότητα αναπαράστασης των αγαλμάτων, σαν να μου φαίνεται καλύτερη στο Origins (γυαλίζουν/σαν αλαβάστρινα μερικά περισσότερο από του Odyssey)

Η βάρκα είναι πιό καλά σχεδιασμένη. Επίσης και το άλογο. Το νερό, νομίζω λίγο πιό καλό σε σημεία

Είδα τον τάφο του Αλεξάνδρου. Είδα την Κλεοπάτρα (μ' αυτήν κάνω Discovery Tour και την έβαλα να προσκυνήσει τον Σέραπι) και πολλά άλλα που θα δω στην πορεία

Assassin's Creed Origins - Κλεοπάτρα Σέραπις

20200123065507.thumb.jpg.a0c409d14d14266130ac067710ecc02a.jpg

Τώρα, ως προς τις βελτιώσεις του Odyssey στις ελλείψεις του Origins, θα ήθελα να με διορθώσετε αν κάπου κάνω λάθος

9 hours ago, seithan said:

Πολύ vibrance ρε παιδί μου, γιατί το κάνεις αυτό στα ματάκια σου; :)

Μάλλον θα χρησιμοποιεί τα reshade presets

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, seithan είπε

Πολύ vibrance ρε παιδί μου, γιατί το κάνεις αυτό στα ματάκια σου; :)

Ναι μου αρεσουν αρκετα τα εντονα χρωματα. Ετσι καθεται καλυτερα στο monitor που εχω πολυ πιθανον σε αλλο monitor φαινονται υπερκορεσμενα. Stock ηταν αρκετα αχρωμο το παιχνιδι για την οθονη μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Arkin said:

Ναι μου αρεσουν αρκετα τα εντονα χρωματα. Ετσι καθεται καλυτερα στο monitor που εχω πολυ πιθανον σε αλλο monitor φαινονται υπερκορεσμενα. Stock ηταν αρκετα αχρωμο το παιχνιδι για την οθονη μου. 

Είναι έτσι το στυλ του παιχνιδιού. Σε σχέση με το Odyssey, είναι άχρωμο (έρημος γαρ!). 

Θέμα γούστου είναι φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, seithan είπε

Είναι έτσι το στυλ του παιχνιδιού. Σε σχέση με το Odyssey, είναι άχρωμο (έρημος γαρ!). 

Θέμα γούστου είναι φυσικά. 

Σε VA panel που επαιξα το main παιχνιδι ηταν πιο εντονα τα χρωματα. Σε oled δεν χρειαζεται και καθολου. Μεγαλη αγαπη το origins και θα πιασω καποια στιγμη και το odyssey. Μπορει να εχουν αρκετα επαναλαμβανομενα πραγματα το 99% των παιχνιδιων της ubisoft αλλα οι κοσμοι που φτιαχνουν ειναι μοναδικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια μολις τελειωσα το main story του odyssey και ελεγα να ξεκινησω το origin.

Στο odyssey με κουρασε απο ενα σημειο και μετα οτι  ολα μοιαζουν ιδια. Παρομοια side quest ολες οι πολεις μοιαζουν ολες οι σπηλιες το ιδιο. Θεωρω οτι εκανα πολυ μεγαλο παιχνιδι χωρις λογο. Ισχυει το ιδιο για το origin , ειναι μονοτονο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To origin είναι ακριβώς το ίδιο παιχνίδι σε άλλα τοπία και με άλλο στορι. Σχεδόν καρμπόν gameplay, χωρίς τα assignable abilities. Ta quest, τα fortress κλπ μια από τα ίδια...

Επεξ/σία από tsabasid
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, harisv said:

Παιδια μολις τελειωσα το main story του odyssey και ελεγα να ξεκινησω το origin.

Στο odyssey με κουρασε απο ενα σημειο και μετα οτι  ολα μοιαζουν ιδια. Παρομοια side quest ολες οι πολεις μοιαζουν ολες οι σπηλιες το ιδιο. Θεωρω οτι εκανα πολυ μεγαλο παιχνιδι χωρις λογο. Ισχυει το ιδιο για το origin , ειναι μονοτονο? 

Λογικά, θα σου φανεί πρωτόγονο το Οrigins. Και ειδικά το gameplay του. Το Odyssey (πάντα κατά την γνώμη μου, είναι έτη φωτός μπροστά). Οσο γιά τα γραφικά...η μέρα με τη νύχτα. Το Odyssey δεν παίζεται!

Eγώ τελείωσα το Origins και δεν μου κανει αίσθηση να ξανασχοληθώ. Επέστρεψα στο Odyssey με άπειρα mods

Δεν είναι όλες οι σπηλιές ίδιες στο Odyssey. Πάντως, αν δεν ήθελες να βαρεθείς, να έψαχνες τα ιστορικά μέρη. Πολύ πιό ακριβή από το κυρίως gameplay και ανεξάντλητες και χρήσιμες πληροφορίες στο Odyssey (καθότι Ελληνες)

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βαρεθείς γρήγορα αν το ξεκινήσεις αμέσως μετά το Odyssey. Θα σε σώσει λίγο στην αρχή το διαφορετικό Setup, δηλαδή Αίγυπτος, Πυραμιδες, δομή πόλεων κτλ, αλλά δεν νομίζω να αντέξεις πολύ, όταν συνειδητοποιήσεις ότι το gameplay είναι σχεδόν ίδιο με Odyssey. Προσωπικά κιολας στο Origins ένιωσα την επανάληψη πιο γρήγορα απο το odyssey. Δηλαδή στο Origins αν θυμάμαι καλα άρχισα να βαριέμαι στις 60-70 ώρες, ενώ στο Odyssey στις 100+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...