Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά πολλά παιχνίδια μπορεί απλά να γεμίζουν τη μνήμη σου γιατί έτσι.. χωρίς λόγο θα μπορούσαν και με λιγότερη

 

το συγκεκριμένο παρόλο που όντως δεν θέλει πολλή vram και όντως έχει χαμηλά textures, θέλει σίγουρα καμιά 4αρα για να μην έχεις θέματα, δεν πιστεύω ότι ισχύει το 3 max, κρίνοντας από νούμερα που έβλεπα στα benchmark της 1060 3GB που παρέδιδε πνεύμα σε σχέση με όλες τις κάρτες της εκεί κατηγορίας προφανώς λόγω της vram της 

 

κι εγώ πάντως πάνω από 5 δεν έχω δει (δεν έχω δει βέβαια αν πάνω στο 5ωρο παιχνίδι γέμιζε κι άλλο τη μνήμη αλλά δε νομίζω) , θα μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο για όσους έχουν 8 ή και παραπάνω, τα textures δεν επιβαρύνουν ιδιαίτερα (ή ας πούμε για το οπτικό αποτέλεσμα που σου προσφέρουν-αναλογικά το performance impact είναι ανεκτό) αρκεί να έχεις μνήμη 

 

αλλά ένα παιχνίδι με καλά textures  οφείλει να πηγαίνει αμέσως στα 6.5+ vram usage και αυτό μπορεί να το διαχειριστεί συνήθως και μια mid range κάρτα, στην προκειμένη περίπτωση αυτό δεν ισχύει και φαίνεται. ναι μεν τα κορυφαία textures του παιχνιδιού δεν επιβαρύνουν, αλλά δεν τα λες και καλά 

για τη μνήμη που απαιτούν όμως είναι λογικά, είναι όμως παράλογο να είναι το παιχνίδι ασήκωτο λόγω σύννεφων ας πούμε και να μην έχουν κάνει παραπάνω δουλειά στα textures 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

καλά πολλά παιχνίδια μπορεί απλά να γεμίζουν τη μνήμη σου γιατί έτσι.. χωρίς λόγο θα μπορούσαν και με λιγότερη

το συγκεκριμένο παρόλο που όντως δεν θέλει πολλή vram και όντως έχει χαμηλά textures, θέλει σίγουρα καμιά 4αρα για να μην έχεις θέματα, δεν πιστεύω ότι ισχύει το 3 max, κρίνοντας από νούμερα που έβλεπα στα benchmark της 1060 3GB που παρέδιδε πνεύμα σε σχέση με όλες τις κάρτες της εκεί κατηγορίας προφανώς λόγω της vram της 

κι εγώ πάντως πάνω από 5 δεν έχω δει (δεν έχω δει βέβαια αν πάνω στο 5ωρο παιχνίδι γέμιζε κι άλλο τη μνήμη αλλά δε νομίζω) , θα μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο για όσους έχουν 8 ή και παραπάνω, τα textures δεν επιβαρύνουν ιδιαίτερα (ή ας πούμε για το οπτικό αποτέλεσμα που σου προσφέρουν-αναλογικά το performance impact είναι ανεκτό) αρκεί να έχεις μνήμη 

αλλά ένα παιχνίδι με καλά textures  οφείλει να πηγαίνει αμέσως στα 6.5+ vram usage και αυτό μπορεί να το διαχειριστεί συνήθως και μια mid range κάρτα, στην προκειμένη περίπτωση αυτό δεν ισχύει και φαίνεται. ναι μεν τα κορυφαία textures του παιχνιδιού δεν επιβαρύνουν, αλλά δεν τα λες και καλά 

για τη μνήμη που απαιτούν όμως είναι λογικά, είναι όμως παράλογο να είναι το παιχνίδι ασήκωτο λόγω σύννεφων ας πούμε και να μην έχουν κάνει παραπάνω δουλειά στα textures 

Είναι πολύ βαρύ όντως. Με reshade και 2560x1080 ανάλυση Αλεξάνδρεια σε μερικά σημεία βλέπω 95% usage της κάρτας. Παίζω hidden ones τώρα και δεν έχω κανένα θέμα. Στο curse of pharaoh να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το Odyssey είναι αρκετά πιο βαρύ.

Για ultra δεν το συζητω ριχνοντας volumetric και μια σκαλα shadows λογικα θα κραταω παντου 60 με ολα τα αλλα ultra. Θα δουμε βεβαια. Μονο να επερνα καμια 1440p ultrawide θα ηθελα τουλαχιστον 2080 η παραπανω για 60fps οπως παιζω τωρα σε αυτα τα βαρια παιχνιδια.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω ανυπομονουσα  για μια επιστροφη του Πριγκιπα απο την Περσια.Αλλα με τοση αμμο και ερημο που ειδα, χορτασα:D.Πηρα την δοση μου και τωρα μπορω να περιμενω και αλλο:D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toyo73 είπε

Παντως εγω ανυπομονουσα  για μια επιστροφη του Πριγκιπα απο την Περσια.Αλλα με τοση αμμο και ερημο που ειδα, χορτασα:D.Πηρα την δοση μου και τωρα μπορω να περιμενω και αλλο:D.

Αυτο του 2010 που βγηκε ηταν καλο να το παιξουμε? Του 2008 το εχω πλατινα στο ps3 τιποτα το σπουδαιο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Αυτο του 2010 που βγηκε ηταν καλο να το παιξουμε? Του 2008 το εχω πλατινα στο ps3 τιποτα το σπουδαιο βεβαια.

Δεν ξερω πως θα νιωσεις παιζοντας ενα παιχνιδι μετα απο τοσα χρονια, αλλα εμενα μου αρεσε, παιζοντας το εκεινη την εποχη.

Δες κανενα βιντεακι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, toyo73 είπε

Δεν ξερω πως θα νιωσεις παιζοντας ενα παιχνιδι μετα απο τοσα χρονια, αλλα εμενα μου αρεσε, παιζοντας το εκεινη την εποχη.

Δες κανενα βιντεακι.

Δεν εχω θεμα παιζω τα παντα.

11 ώρες πριν, sstav είπε

@Arkin επειδή δεν το εχω ψάξει με τα reshade ...μπορείς να πεις τι και πως; Ευχαριστώ

Κατεβαζεις απο εδω την εφαρμογη

 

https://reshade.me/

 

την τρεχεις και πας στο exe στο origins. Βαζεις dx11 και σου κατεβαζει ολα τα reshade κανονικα μεσα στο φακελο του παιχνιδιου. Πας εδω και διαλεγεις το reshade που θελεις

 

https://sfx.thelazy.net/games/game/1845/

 

Το κατεβαζεις και το κανεις sweetfx.ini το οποιο μολις τρεξεις το παιχνιδι θα το τραβηξει και θα βαλεις τις ρυθμισεις που υπαρχουν στο ini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Και τι κοστος εχουν αυτα σε fps;

Αναλογα τι μπει πανω. Το clarity τρωει πολυ. Τα tonemap/luma/colorfull/technicolout που κανουν τη διαφορα ολα μαζι θα φανε οσο το clarity. Ενα 10% θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα.Πεινασμενα τα βλεπω:D.Εαν παλευεις για το 60αρι, ειναι θεματακι.Ειδικα σε βαριδια οπως τα  2 τελευταια AC.Θες μια ανεση σε μηχανημα και fps  για να τα βαλεις.Γιατι εαν εινα ινα πονεσουν τα ματακια🤓 στα 40ρια, τι να τα κανω τα ζωντανα χρωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toyo73 είπε

Mαλιστα.Πεινασμενα τα βλεπω:D.Εαν παλευεις για το 60αρι, ειναι θεματακι.Ειδικα σε βαριδια οπως τα  2 τελευταια AC.Θες μια ανεση σε μηχανημα και fps  για να τα βαλεις.Γιατι εαν εινα ινα πονεσουν τα ματακια🤓 στα 40ρια, τι να τα κανω τα ζωντανα χρωματα.

Προφανως χρειαζεται περίσσεια δυναμη για το reshade. Για αυτο σε αναλυσεις οπως 4K βλεπουμε ακομα και 2080ti καρτες με reshade να πεφτουν κατω απο 50fps. Γενικα για 1080p στα ΑΑΑ παιχνιδια αν θελουμε reshade χρειαζεται 1070 αλλιως θα κανουμε μεγαλους συμβιβασμους και σε ρυθμισεις και δεν θα μπει reshade. Το reshade ειναι must για μενα εφοσον γινει σωστη δουλεια.

 

ACOrigins-2018-11-26-20-56-07.png
ACOrigins-2018-11-26-21-28-38.png
ACOrigins-2018-11-26-22-05-28.png
ACOrigins-2018-11-26-23-33-11.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αντιμετωπισει αλλος προβλημα με ασυρματο gamepad?

εχω το logitech cordless rumblepad 2 και οταν ανοιγει το παιχνιδι ειναι σαν να δεχεται ταυτοχρονα εντολες απο το χειριστηριο αλλα και απο πληκτρολογιο/ποντικι και στην ουσια δεν μπορω να παιξω. δεν απομονωνει τα πληκτρολογιο/ποντικι για να παιξω με το χειριστηριο.  αναβοσβηνουν ταυτοχρονα οι ενδειξεις για πληκτρα που μπορω να πατησω και για τις 3 συσκευες 

με το syndicate δεν ειχα κανενα προβλημα, με το που ξεκινουσε το παιχνιδι αναγνωριζε το χειριστηριο και μου εδειχνε τι κουμπι να πατησω στο χειριστηριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...