Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικό 12000btu A++ 259€


aneral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μιλήσει με το παραπάνω κατάστημα όταν έψαχνα για κλιματιστικό. Έχει κατάστημα στην Πάτρα και δεν έχει δωρεάν μεταφορικά οποτέ προσοχή. "Προϊόντα που αποστέλλονται με courier χρεώνονται με 5,20€ τα πρώτα 2 κιλά και 1,5€ το κάθε επιπλέον κιλό."

 

Αν σκεφθείτε ότι ένα κλιματιστικο ζυγίζει πάνω από 30 κιλά δεν βγαίνει +35 ευρώ αλλά πολύ παραπάνω. ....  η αλλώς σίγουρα θα σου βγεί πάνω από 40-50 ευρώ η διαφορά εκτός και αν μένεις στην πάτρα

 

Το προχώρησα πιο πέρα και να τι ανακάλυψα:

Δωρεάν μεταφορικά (για Αθήνα).

post-158503-0-46620300-1497329514_thumb.png

post-158503-0-55682500-1497329948_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις γύρισα από το κατάστημα Πειραιώς ενώ από το τηλέφωνο μου είχαν πει ότι υπάρχουν διαθέσιμα έφαγα το άκυρο μου... Αύριο πάλι. Επισυνάπτω μια φώτο με κάποια στοιχεία και 53db που ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω.

post-225290-0-55112600-1497362826_thumb.jpg

Επεξ/σία από tehyoda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παντως πιστευω Πρέπει να έχει αρκετη ησυχία μπας και ακούσεις κατι,ειδικά τα καινούργια κλιματιστικα τα κάνουν αθόρυβα.

Σε υπνοδωμάτιο όμως την νύχτα qq? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση, γιατί εξαρτάται από το επίπεδο θορύβου μέσα στο σπίτι κα τις δραστηριότητες του καθενός - πχ εγώ που είμαι στο γραφείο και διαβάζω όλη μέρα, χωρίς τηλεόραση, παιδιά κτλ ενοχλούμαι πολύ - αλλά κι από την υποκειμενική αντίληψη του θορύβου, λόγω συνηθειών, ευαισθησίας κτλ.

 

Γενικά όσο μικρότερος ο θόρυβος τόσο καλύτερα...

 

...για σαλόνι/καθιστικό δεν πειράζει και πολύ, αλλά για υπνοδωμάτιο/γραφείο θες κάτι λιγότερο θορυβώδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3 κλιματιστικά leroy πήρα, και τα 3 σαράβαλα. Μετά από 6 μήνες άρχισαν και τα 3 να γκαρίζουν, να υπολειτουργούν και να αναβοσβήνουν. Ασύμφορη η επιστροφή τους λόγω εξόδων ξηλώματος-επανεγκατάστασης.

 

Ποτέ ξανά.

Επεξ/σία από hpdra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εδω και 3 γεματα χρόνια απο λερου κανενα απολυτως θέμα... δε μπορει και τα 3 να σου βγηκαν σκαρτα, πιθανώς ο εγκαταστατης κατι δεν εκανε καλα....

 

Επισης δε νομιζω οτι χρειαζεται να το ξηλώσεις εαν εχει προβλημα, να ερθει ο τενικος τους να τα δει επιτοπου...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Δράμα ήταν περασμένα - τα δύο από ένα εγκαταστάτη και το τρίτο από άλλον, σε άλλο σπίτι. Έφερα μάστορα, τα είδε, είπε "έτσι είναι αυτά, τι να κανουμε...", και έφύγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον ειναι ασχετοι οι μαστορες, για αυτο υπαρχει η αντιπροσωπεία, τους παιρνεις τηλ και στελνουν δικο τους τεχνικό. Δεν εχει ετσι ειναι αυτα... Δε το εχω ξαναακουσει απο κανεναν και ποτε αυτό το πραγμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, εχω ακουσει και πολλες ιστοριες απο φίλους παρόμοιες. Κατέληξα στο ότι αξίζει μόνο επώνυμα...

 

Και τεχνικούς άμα ρωτήσετε, θα σας πουν το ιδιο, μακριά από κινέζικα πλην ίσως Haier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω που κατασκευάζονται τα τμήματά τους, όπως και των αντίστοιχων αμερικάνικων. Η αξιοπιστία συνήθως καθορίζεται από ποιος τα σχεδιάζει και κάνει το quality control. Και οκ σίγουρα μπορει να πάρεις ένα φθηνό και να σου βγει καλό, αλλά απ' όσο κατάλαβα, συνήθως δεν αξίζει για μια οικονομία της τάξης του 20-25% στην αγορά, να πάρεις μια συσκευή που κατά μεγάλη πιθανότητα δε θα βγάλει ούτε δεκαετία. Άμα ψάξετε συζητήσεις σε forum για εμπειρίες από κλιματιστικά, γενικά είναι μια φρίκη.

 

Και αυτό κυρίως γιατί δεν είναι κινητό τηλέφωνο, που το πετας καθε χρόνο, αλλά συσκευή που θέλει πέρασμα, τρύπες κλπ, οπότε είναι ημι-μόνιμη στο σπίτι...

 

Πολλή προσοχή και στο θόρυβο! Στα +3db διπλασιάζεται η ισχύς του θορύβου, στα +6db διπλασιάζεται η ένταση.

 

Οκ μερικοί θα με κράξετε γι αυτά που γράφω - ούτως η αλλως σταματώ εδώ να σπαμάρω - απλά θέλω να δώσω μια προειδοποιητική άποψη για να μην πάνε βουρ στο ψητο όλοι, να το ψάξουν και λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...