Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικό 12000btu A++ 259€


aneral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 10 χρόνια εγγύηση για τα Gree (Inventor) ισχύουν μόνο αν κάνεις service υποχρεωτικά κάθε χρόνο και σε δικούς τους τεχνικούς, με το ανάλογο καπέλο φυσικά. Just sayin'..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το db δεν ειναι μονάδα μέτρησης ήχου με την έννοια του όρου αλλα μία κλίμακα που ορισε ο ανθρωπος και χρησιμοποιείται γενικότερα για να περιγραψει τη συσχέτιση ενός φυσικού μεγέθους και μιας τιμής αναφοράς. που αναφέρεται στο ίδιο μεγεθος Ειτε μετρούμε ένταση ήχου, είτε μετρούμε ενταση σήματος, είτε ισχύ ρεύματος είτε θόρυβο γραμμης είτε...ενισχυση κεραιας τηλεορασης κτλ.

Τα παραπάνω δεν ειναι τόσο κατανοητα αλλα αυτό που ειναι κατανοητό ειναι οτι σαν κλιμακα το decibel ειναι λογαριθμικό και κατα την προσωπική μου γνώμη στυφή και δύσχρηστη εννοια για να την περιγράψεις. Αν πάρουμε σαν τιμή αναφοράς ηχου τα 70db,  τα 50db ειναι το 25% της εντασης δηλαδη ακούγεται σαν το 1/4 δυνατα σε σχεση με ενα ήχο στα 70db. Και αντίστοιχα μια ένταση ηχου που πλησιάζει τα 60db ακούγεται κα τα 1/2 δυνατα σε σχεση με ενα ηχο στα 70db.

Οποτε 5db κατω 5 πανω παιζει τη σημασία του...ειτε δεν παιζει καμια σημασία. Δεν βγάζεις ακρη. Και αν δεν παρεις ενα προιον να ακουσεις τι θόρυβο κάνει θεωρώ, απο τα specs αστα βραστα. Εξαλλον πολλές εταιρίες κλέβουν κίολας και οταν εξεταζουν τα χαρακτηριστικα του προιοντος τους, κανουν σεφ μαγειρεματα με τους μετρητες.

 

Ολα αυτά επειδη παρατηρησα κατι αμφιβολιες αντιπαραθεσεις για την ενταση θορύβου της συσκευής γύρω απο τα σπεκς του κατασκευαστη που τις θεωρω αναιτιες. Εξάλλου το τι ειναι ενοχλητικο σαν θορυβος ειναι σχετικο. Ενας συνεχης ηχος συνηθιζεται ενω ενας τακτικα ταλαντευούμενος ας ειναι και ισχνος, οπως πχ το τικ τακ του ρολογιου ή μια βρυση που σταζει καποιος μπορει να μην τον ανεχεται. Ας βγει καποιος και ας πει αν κατα την γνωμη μου του αν η συσκευη ειναι ενοχλητική ή οχι.

Επεξ/σία από SpirtouLisS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες τα υλικά? Αν είναι να βγει+100€ αν βάλεις και τα μεταφορικά, άξιζει? Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε MM η Κωτσόβολο με δωρεάν εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πήρα πριν 1 χρόνο πάλι σε ανάλογη προσφορά

α) το δουλεύω στην ελάχιστη ταχύτητα και μου πιάνει το υπνοδωμάτιο (μεγάλο - περίπου 17τμ) την επιθυμητή θερμοκρασία (στην αρχή με φανέλα , μετά από 2-3 ώρες λειτουργίας με σεντονάκι)

β) ο θόρυβος σε αυτή την χαμηλή σκάλα είναι "φυσηματάκι" το οποίο είναι πολύ ήπιο και προσωπικά το συνηθίζω αμέσως.

γ) Θυμάμαι το μετέφερα μόνος μου με ιδιωτικό αυτοκίνητο (χωράει άνετα πίσω κάθισμα) και νομίζω με χρέωσαν 60ευρώ για εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εγκατάσταση μπορείτε να βρείτε εύκολα με ένα πενηντάρικο με απόδειξη κανονικά μαζί με τα υλικά κάποιον επαγγελματία στην περιοχή σας (τουλάχιστον Αθήνα εκεί πάνε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ ερευνα αλλα και φιλικη κουβεντα με εγκαταστατη τεχνικο που εχει τεραστια εργα στην Β.Ε μου ειπε μονο gree σχεδον μηδενικα προβληματα σε εκατονταδες εγκαταστασεις. Επισης η εγκατασταση παιζει ΠΟΛΥ σημαντικο ρολο ! Ειχα αγορασει daikin (κορυφαιο)  και πηγα και εκανα εγκατασταση με "παιδι της γειτονιας" ...κατι δεν πηγαινε καλα... εν τελη καλεσα συνεργειο σωστο με αντλια κενου και η αποδοση ηταν 40% παραπανω.

 

change grs gree 18αρι αν και οικιακο μοντελο λειτουργει 24/7 3 χρονια τωρα για επαγγελματικη χρηση μιλαμε για 20.000 ωρες + Πραγματικα απιστευτα μηχανηματα και αν αναλογιστει κανεις τις σημερινες τιμες τους... πραγματικα ειναι vfm.... οταν πριν 10 χρονια τετοιας ποιοτητας κατασκευες ειχαν τα διπλα χρηματα !! με 800 ευρω αγοραζεις απιστευτο μηχανημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εχει βγει πετυχημενο .Το βλεπεις σε μαγαζια .Αλλη κλαση ομως τα Νταικιν.Οπως μιτσουμπισι ,χιτατσι ,πανασονικ ,τοσιμπα.Κορυφη στο εξωτερικο .Εδω λογω φτωχιας οτι βρεις συμφερει .Πολλα ειναι παραγγελιες για πιο φθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εγκατάσταση μπορείτε να βρείτε εύκολα με ένα πενηντάρικο με απόδειξη κανονικά μαζί με τα υλικά κάποιον επαγγελματία στην περιοχή σας (τουλάχιστον Αθήνα εκεί πάνε)

 

Η συντήρηση κλιματιστικού πόσο κοστίζει γενικά; Υπάρχει διαφορά αν είναι inverter ή όχι;

 

Είναι καλές οι σχετικές υπηρεσίες που προσφέρονται από μεγάλες αλυσίδες, όπως πχ του Κωτσόβολου ή εφόσον αυτοί απευθύνονται σε εξωτερικούς τεχνικούς, να ψάξω κατευθείαν κάποιον ψυκτικό;

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει για Θεσσαλονίκη (Ανάληψη, Μαρτίου, Χαριλάου κοντά) κάποιον, ας ρίξει μια ειδοποίηση.

 

...έχω πολύ-πολύ καιρό να κάνω συντήρηση είναι αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντήρηση κλιματιστικού πόσο κοστίζει γενικά; Υπάρχει διαφορά αν είναι inverter ή όχι;

 

Είναι καλές οι σχετικές υπηρεσίες που προσφέρονται από μεγάλες αλυσίδες, όπως πχ του Κωτσόβολου ή εφόσον αυτοί απευθύνονται σε εξωτερικούς τεχνικούς, να ψάξω κατευθείαν κάποιον ψυκτικό;

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει για Θεσσαλονίκη (Ανάληψη, Μαρτίου, Χαριλάου κοντά) κάποιον, ας ρίξει μια ειδοποίηση.

 

...έχω πολύ-πολύ καιρό να κάνω συντήρηση είναι αλήθεια.

https://www.regroup.gr/default/388/category/486/city/4/deals/7526/rein-ener-haus-service-ac/

 

(δεν ξέρω τι λένε σαν τεχνικοι απλά είδα την προσφορά ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει δεν εχω καταλάβει, κάνουν τίποτα αυτοί που πληρώνουμε για συντήρηση ή απλά έρχονται, καθαρίζουν (νοικοκυρά στυλ) και φεύγουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.regroup.gr/default/388/category/486/city/4/deals/7526/rein-ener-haus-service-ac/

 

(δεν ξέρω τι λένε σαν τεχνικοι απλά είδα την προσφορά ).

Λίγο άσχετο, αυτοί λες να κάνουν και εγκατάσταση κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντήρηση κλιματιστικού πόσο κοστίζει γενικά; Υπάρχει διαφορά αν είναι inverter ή όχι;

 

Είναι καλές οι σχετικές υπηρεσίες που προσφέρονται από μεγάλες αλυσίδες, όπως πχ του Κωτσόβολου ή εφόσον αυτοί απευθύνονται σε εξωτερικούς τεχνικούς, να ψάξω κατευθείαν κάποιον ψυκτικό;

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει για Θεσσαλονίκη (Ανάληψη, Μαρτίου, Χαριλάου κοντά) κάποιον, ας ρίξει μια ειδοποίηση.

 

...έχω πολύ-πολύ καιρό να κάνω συντήρηση είναι αλήθεια.

 

 

https://www.regroup.gr/default/388/category/486/city/4/deals/7526/rein-ener-haus-service-ac/

 

(δεν ξέρω τι λένε σαν τεχνικοι απλά είδα την προσφορά ).

10-25€... εαν οντως κανουν στα κουπονια οτι λενε ειναι σουπερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...